Bebelusi de iulie-august 2004 (51)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rain spune:

pupici

Olivia, tinem pumnii pentru operatie, iar pentru dintisorului lui Luca ...FELICITARI !!!

fetele, eu am slabit cu dieta lui Montignac, am cartea si cateva retete, la unele dintre voi, cele care mi-ati dat mailul am trimis, asa ca cine mai vrea sa-mi dea un mail la nicoleta@gmail.com si trimit!
acum sa va spun cum stau lucrurile: trebuie sa gatiti aproape in fiecare zi pentru ca altfel nu prea se poate, la mine e bine ca tine si tati (a slabit 8 kg intr-o luna), in felul asta gatesc pentru amandoi, NU ESTE O CURA PRIN INFOMETARE, sint obligatorii 3 mese pe zi, la inceput mi s-a parut putin mai dificil pentru ca trebuia sa renunt la dulciuri, paine, cartofi ...dar acum mi se pare cel mai sanatos mod de viata si in nici un caz dificil!
pentru cele care mergeti la job ...sotul meu mananca dimineata acasa, pentru pranz si seara ii dau mancarea la caserola si isi incalzeste acolo la microunde, deci nu e dificil deloc, din contra ...veti constata ca mancati bine si veti avea energie (fata de junk food sau dulciuri care da senzatia de saturare doar putin timp dupa ce le mancati)!
pentru a vedea cam ce se mananca zilnic uitati-va la "femina intim" pe forum, subiectul este "Montignac - ce am mancat astazi", acolo gasiti multe exemple de meniuri zilnice, le puteti salva si in felul asta va puteti face si voi meniurile, este foarte misto pentru ca nu e strict, cum sint de exemplu meniurile care zic "in ziua X ai voie numai alimentele Y"!
ideea e ca la inceput pare greu ...dar dupa cateva zile intrati in ritm si pare chiar foarte usor!
eu va tin pumnii si daca vreti cartea ...astept mail de la voi!

pupici

Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona R. spune:

De ieri am inceput operatiunea "adormire fara leganare"!!!!!!!La pranz s-a lasat cu plans;de la ora 16 cand am inceput,a adormit abia la ora 18 cand ar fi trebuit sa se trezeasca(in astea doua ore oricum se mai trezea,dar il adormeam la loc....leganat)S-a trezit in jumatate de ora si era tare morocanos...Seara,cand a venit ora de culcare,pe la 22,dupa ce a mancat,l-am lasat sa vad cand adoarme;stateam acolo langa el...si s-a invartit pe toate partile...ca asta stie sa faca de minune....La un moment dat era fraaant de somn,dar nu se potolea,se foia cu ochii inchisisi incepuse sa si scanceasca,dar tot nu l-am pus pe picioare;l-am batut usor pe fundulet si a adormit saracul...era ora 23.15.Si a dormit pana la trei ,ceea ce nu s-a mai intamplat de nu stiu cand!!!!!Apoi s-a trezit iar din ora in ora,dar am fost foarte multumita!!!!!

http://community.webshots.com/user/simonarida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna dimineata dragele mele!
vedeti ce zi frumoasa si insorita? a venit primavaraaaaaaaaa!!!
si cand ziceam si eu ca iesim afara, moatza mica s-a culcat. si doarme de vreo doua ore.
am reusit sa citesc si eu tot si sper sa reusesc sa raspund tuturor:
olivia - sanatate multa si operatie usoara! nu fii suparata, o sa gasesti un day care potrivit pana la urma. sau poate gasesti o femeie care are in grija mai multi copii la ea acasa (prin franta si germania se practica, nu stiu daca si in usa).
catinca - cred ca mai bine mergeti la doctor, sa nu faceti vreo complicatie. stii cum e cu eczemele astea, poti sa dai cu orice, daca nu e exact ce trebuie nu prea are efect.
roxana - wow! suna tare bine rezultatul shoppingului! vrem poooze!!!
mitzura - lasa mama soacra sa vorbeasca... pe vremea ei asta era singurul blender disponibil.
monica - imi pare rau sa aud asa vesti, dar poate tot raul spre bine. oricum pentru bebe este mult mai bine sa creasca cu un singur parinte decat intr-o casa dezbinata.
daria - de ce a zis doctorul sa nu stea giulia in fund pana la 7 luni? ti-a dat un motiv sau a zis ca nu e bine si atat? ca eu sunt ingrijorata pe tema asta, dar nu ma inteleg cu fii-mea care plange cu lacrimi de i se preling pe obraji daca nu o las sa stea in fund... o pacalesc cu jucarii, dar mai mult de 2 min nu sta pe spate nici sa o pici cu ceara.
nicole - felicitari!!! ei, asa da! model de vointa! sa imi dai si mie... nu retetele, niste vointa de la tine! eu tot ma mai ascund dupa deget ca alaptez si nu tin cura, dar la cate kg am... ar fi trebuit sa incep de mult un regim. dar la capitolul miscare nu prea am cum sa ma inscriu, pentru ca ametesc si daca ma aplec sa iau ceva de jos...
marcelle - tizo, lasa mama sterilizatul. ca daca baga in gura tot ce prinde, e pierdere de vreme sa le mai sterilizezi. zau asa. eu jucariile i le spal cu apa fierbinte, vasele la fel. si atata. daca linge tot ce ii pica in mana, nu ma mai stresez deloc.
fug la moatza mica, se foieste deja sa se trezeasca. va pupam pe toate si un weekend frumos tuturor!


marcela si alexandra lia

pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37669" target="_blank">cum s-a nascut alexandra lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona R. spune:

Stati ca venea si intrebarea!!!!Mai are cineva bebe care nu a adormit singur de la inceput si a reusit s-o faca pe parcurs?Asa ca sa stiu daca am vreo sansa de reusita!!!!!Ca teoretic orice e posibil,dar vreau sa stiu daca si practic....

Astept si eu raspuns,si daca exista ,cat a durat operatiunea?

http://community.webshots.com/user/simonarida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

da, exista.
alexandra a adormit exclusiv la san sau la plimbare (in brate, cu masina sau in carucior). de cateva saptamani a inceput sa adoarma singurica. deocamdata doar la pranz: papa, apoi laptic de la san si apoi o las singurica. de cele mai multe ori adoarme conversandu-se cu ursuletul si rozand suzeta pe margini (ca nu vrea suzeta, decat ca jucarie de ros). nu vreau sa o fortez, asa ca daca nu adoarme ma duc la ea si o adorm tot la san. asa cum eu nu adorm daca sunt stresata, ma gandesc ca nici ea nu adoarme daca o las sa maraie sau chiar sa planga... poate doar de oboseala. dar nu vreau sa incerc, e prea mica si mi-e prea draga.
eu as zice sa nu-l fortezi, o sa adoarma si singur atunci cand va fi pregatit. eu deja ma gandesc ca mai e un pic si o sa regret vremurile in care se lipea de mine, tinea sanul cu manuta si adormea zambind...
pupici de la noi

marcela si alexandra lia

pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37669" target="_blank">cum s-a nascut alexandra lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catinca spune:

Simona, mi-a zis pediatrul meu ca operatiunea de a adormi singur dureaza intre 3-5 zile, eu nu amtestat-o inca. ea zica ca sa inveti copilul sa adoarma singur, adica si seara dupa ce maninca sa-l pui in pat neadormit tottal, asa droghi, intelegi tu. cica ar plinge puna la 1-2 ore dar ea zice ca lucreaza dupa aia.
eu nu-mi legan cupilul, dar adoarme seara mincind si in timpul zilei la fel, deci nus tiu ce sa zic.
n-am incercat inca ce mi-a zis pediatrul.

de ce un copil care nu s-a trezit noaptea in primele 6 luni, o face dupa si nu oricum, de cel putin 2 ori pe noapte si nu cred ca ii este foame pt ca daca ma duc la el si-l iau in brate in 3 min adoame la loc. nu stiu ce sa fac, ziceti si la mine

Pako, eczemele sunt ca niste asperitati, nu bubite, deci supraFETE MAI ASPRE CA SMIRGELUL

Catinca si Stefanel aproape 7 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

catinca - pot sa iti spun doar o parere, nu stiu daca e asa sau nu. stii ca pe la 6 luni bebelusii incep sa constientizeze ca mama este o alta persoana si sa apara "angoasa separarii". bebelusul se teme sa se desparta de mama. e doar o perioada, dar pentru bebelus este destul de grea. probabil ca noaptea sentimentul e si mai acut, cand se trezeste singur in camera lui si simte nevoia sa fie sigur ca mama este in continuare undeva aproape. asa cred, poate ma insel...


marcela si alexandra lia

pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37669" target="_blank">cum s-a nascut alexandra lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

gagicile doritoare de diete ...iote ca va stimulez si vizual, nu arat io bestial, da ma straduiesc sa fac pe fotomodelu', pozele mi le-am facut singura ...asa ca nu-s prea reusite!
http://community.webshots.com/photo/293045040/293045040WfmTDu

Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

nicole - arati ca o pustoaica de 15 ani!!! felicitari!!!
ia sa ne apucam si noi de treaba aia... o sa intru chiar acum pe forum la montignac-iste
dom'le ce face puterea exemplului!

marcela si alexandra lia

pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37669" target="_blank">cum s-a nascut alexandra lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Vrabiuta, am vazut ca esti pe forum inainte sa plec de la net asa ca m-am gandit sa te salut!!! Pupici. Am terminat de scris in carticica, ce zici? Super tare, acum vreau s-o iau si pe cealalta, parca e mai mult loc acolo si are rubrici pt. mesaje de la bunici, nasi, etc. Noi azi am fost deja afara, dar ce ziceti maine de o intalnire in parculet? Noi vom iesi pe la 12, 13. Iti dau bip inainte si daca vii, da si tu inapoi!
Monica, ce mai face Bogdanel? Cum se mai simte? Sper ca i-a trecut! Astept vesti bune de la voi. Imi pare rau pt. chestia cu sotul tau, eu nici n-am stiut! Nasol, sper sa te descurci! Chiar nu se mai poate face nimic? E pacat cand se ajunge aici?


Acum am zis ca va spun ceva imp. celor care au probleme cu bebeii mofturosi! Am descoperit un sirop din plante, produs de Himalaya (cei care fac si Bonisan pt. colici) se cheama Liv 52 si este pt. cresterea apetitului, dar are si rol hepatoprotector. Nu e medicament. Ii face reclama o dr. pe o pagina intreaga din Copilul meu, un nr. mai vechi. Eu am ajuns la limita rabdarii cu Ianca, nu mai vrea nimic! Lapte bea doar 300 ml pe zi...acum ii dau sirpoul asta de doua zile si parca mananca mai bine. Parerea mea e ca puteti sa va intrebati dr. in legatura cu siropul asta avand in vedere ca e singurul care poate fi dat unui sugar.
Pupici la toata lumea


Diana, 26 ani, gemeni/rac

Ianca Printesica si Super Mamica http://community.webshots.com/user/dianasimion

Mergi la inceput