Bebelusi de sept - oct 2004 (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

In legatura cu alaptatul: si la noi se cam razboieste Alex cu titi, insa ii dau sa manance exact inainte de a adormi- ii scot suzeta si ii dau sanul - si atunci cand venim de afara. Si, slava Domnului, pana acum a functionat. Chiar nu-i mai dau lapte praf decat cu cereale, de cand am inceput mai serios diversificarea, pt ca se satura asa.
Am cumparat si noi o carticica de plastic de care ziceati voi - insa am gasit la Helpnet doar cu 83000. (e facuta de canpol babies)
I-am facut analize la sange lui alex si i-am facut si hemograma: are grupa AB4 (eu am A2 si Adi B3). Din cate stiu eu grupa asta poate primi de la oricare alta, voi ce stiti? Oe mine ma intereseaza daca pot eu sa-i donez sange (Doamne fereste sa nu fie cazul).

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Hihihi....daca nu-mi spuneai Ionella3003 de steluta nici ca observam...hahaha.
Cat despre testul de sarcina negativ...lasa ca urmatorul va fi pozitiv daca asta iti doresti si mai mult va doriti!
Cu grupa sanguina nu prea stiu cum e.

Alexia mea este bine astazi. Ae 37.2, deci nu mai are febra deloc dar ii mai curge putin nasucul si are vocea putin schimbata (cred ca de la cat a plans ieri toata ziua). Oricum, nu-i mai dau nimic acum si nici afara n-o scot.
A papat binisor pana acum, asa ca eu ma declar super incantata!

Aissa, ce repede v-ati laudat cu kk....bravo, s-o tineti tot asa!
Dupa ce mese varsa Alexandra? A mea numai dupa cereale vomita in ultima vreme, chiar daca manca doar 30 ml lapte cu cereale.

Deci voi faceti si compot...asta n-am incercat. Maine bagam compot la ghiozdanel daca ne place!
Ellen, bine ca se joaca singura...hihihi.

Georgiana, daca el nu pare deranjat de scremete si nu sufera eu zic ca e mai bine sa-l mai lasi si pe el sa faca singurel si poate-poate o sa reuseasca si singurel. Da-i ceai de musetel si suc de para!

Crini, multa sanatate si voua! Chiar ma intrebam de ce nu ai mai scris pe forum in ultima vreme.
Pacatoasa raceala asta!

Naty, ce cadou frumos si-a facut bebelina singura acceptand iar tzitzi!
Cat despre analize...daca nu te deranjeaza sa dai bani pe niste analize care pot fi facute si gratis...si bineinteles daca n-ai timp sa stai la coada la medicul de familie atunci poti sa le faci la CMU. Mie mie se pare ca au preturi exagerat de mari acolo!

Va pup!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 6 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Crini noi am facut aerosoli, dar la spital. Ca acasa nu am aparat. Si chiar am avea nevoie de unul in familie dar nu stiu cat costa.
Despre kk, ce sa zic, eu nu am intervenit niciodata in sensul sa bag termometru sau supozitor. Doar am sustinut-o cu debridatul ala, la care am renuntat mai mult de frica ca nu o sa mai faca dupa aia fara, dar si pentru ca mi s-a inecat de 2 ori cu el de am zis ca aia e. A fost ingrozitor, ala fiind foarte dulce, ea nu a vrut sa inghita si a bazait de a facut gargara cu el. Si pe urma tragea aer asa, cu suspine, nu stiu cum sa zic, dar ziceai ca se sufoca,i se inroseau ochii si nu mai vreau sa ii dau.
De chinuit sa faca nu s-a chinuit. Dar sa ma vedeti cum stau, ca o desfac la pampers sa ii fac loc, si a facut azi intai bolovanii (pietre, nu alta), apoi un carnatoi....si apoi o bucata mai ca scaunul de lapte, probabil cea mai noua recolta. Daca i-as lasa pampersul pus ar da pe afara. Asa, stau si culeg, si fac loc cu servetelul. Activitatea, ce sa mai. Si cand te gandesti ca eram terorizata la gandul ca nu o sa fiu in stare sa o schimb de kk. Acum il rascolesc cu unghia si nu simt nici o greata. Nebunie curata!
Despre masa insa nu pot sa ma laud, decat cu munca in zadar. Cred ca a durut-o gingia iar asa ca nu am avut succes cu lingurita. I-am dat dupa lapte si a baut cam 5o ml supa goala, ca piureul l-am aruncat. Asta e, mai incercam si alta data.
Roandre, eu nu ii dau inca cereale cu lingurita. La alea nu varsa.
Varsa la mesele la care dupa lapte ii dau piureu. Pentru ca ea e deja plina cand ii dau eu cu lingurita si la ala se agita, se rasuceste, ar face orice sa o las in pace. Am mai incercat sa ii dau inainte de lapte, dar e imposibil. A tipat azi la noi de 3 ori "nga-nga-nga" ca poate nu intelegem ce vrea ea. SI a trebuit sa ne supunem, ca nu o scot la capta. Nu as reusi decat sa o enervez, sa ma enervez si eu si ar manca in suspine si tot ce ar vrea ea. Asa ca o las incet, pana o invata singura.
Fetele care spuneti de compot, de ieri am vrut sa va intreb la ce va referiti. Mai ales pe Ana_a care a zis de compot de piersica. Banuiesc ca ai facut in casa de asta vara, nu cumparat, nu? Ca de mere pot face si eu, dar de piersica.....



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Ionella3003, cei cu AB pot sa primesca de la toti, se cheama primitori universali. Nu stiu care-i treaba cu RH-ul in schimb. Presupun ca cei cu RH negativ pot sa primesca numai de la cei cu RH negativ.
Cat despte testele de sarcina, eu cand am ramas insarcinata cu Alexuta, primele 2 teste au iesit negative, al 3-lea a iesit pozitiv.

Elena & Alexandra (25.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

aissa, da eu am facut compoturi in casa de visine, piersici decojite si imi parte rau ca nu am facut si de pere si prune...
Cand fac compotul de mere pun si o juma de piersica si un strop de sirop din compotul de piersica.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Acu ma uitam la Copilasi Aug-Sept 2003 si am vazut listuta atata de frumos conceputa.... SUPER! Nu stiu daca ati vazut dar merita! Eu nu ma pricep la pagini dastea dar ar fi super daca am avea si noi, oricum putem incepe prin a nota in listutza noastra si linkul cu pozicile puiutilor.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daany28 spune:

Buna fetelor. azi am fost si noi la controlul de 5 luni (inplinite ieri) si avem 7,830kg si 71cm. Se pare ca suntem ok dupa acea vit. D3 injectabila de care eu m-am stresat foarte tare si vom relua si noi vigantolul peste 2sapt. (3pic/zi + 1 lingurita Ca Pharco de 3ori pe sapt.). Fetelor voiam sa -mi spuneti si mie daca ati folosit pamp. Huggies si cum sunt. Eu am folosit numai Pampers dar eram tentata sa-i incerc mai ales ca i-am vazut la un pret milt mai rezonabil decat Pampers. Am incercat o singura data Happy caci avea bb o iritatie si medicul mi-a zis sa-i schimb scutecele, insa am revenit. Personal si Happy parca mi s-au parut bini mai ales ca nu miros insa cred ca earu cam lati iar cand i-am folosit ii erau cam mari si cam iesea pipi. Deci spuneti-mi va rog ce parere aveti de Huggies comparativ cu Pampers.
Mihaela ma bucur ca a trecut febra si sper sa nu mai treceti prin asta caci stiu foarte bine cat te consumi atunci cand bb nu e bine.
Aissa felicitari pentru kk, si noi dupa problema de acum cateva zile am facut bine.
Pupici, Dana si bb Vladut. (9oct. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Vai, vai, nu pot sa cred, ce de felicitari primesc pentru kklicul mandrei mele! Adevarul e ca e stresant, ba ne rugam de ei sa faca, ba ii numaram sa nu fie prea multi, ba ii analizam compozitia....of.
Ana_a, multumesc de raspunsul cu compotul, ma gandeam eu ca ai in casa. Asta e, oricum ea nu se agita daca ii dau lapte nu vrea altceva. Asa ca o sa pape alte fructe cand or fi pe piata.
Am vazut si lista de care spuneai, foarte greu de facut nu e, sa vedem ce spun si fetele.
Fata mea azi are iar zi de maraiala. Acum sta in carut pe o parte, asculta Silent night (da, da, ascultam colinde) si sta cu capul foarte dat pe spate. Daca asa i-o fi comod, eu o las, ce sa-i fac.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

ionella... hainutele au ajuns! si vor pleca, o parte spre spitalul de copii si alta spre maternitate zilele astea! sar`na anticipat din partea beneficiarilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Fetele, incep si eu sa ma stresez. In we incepem diversificarea cu fructe. Am zis sa incep cu mar.

Ce ma roade pe mine e cu ce fel de mar sa incep? Nu prea ma pricep eu la mere (la nume ma refer), dar macar spuneti-mi: cum sa fie? mai zemos, mai painos? sau spuneti-mi si nume si ma descurc eu



si Miron Radu (06 oct. 2004)

Mergi la inceput