Miresele anului 2005 (10)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Dilaural imi dai si mie un PM despre fotograful tau ca nu pot sa intru pe Messenger.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vmariejeane spune:

Cred ca o sa ma duc si eu in cartierul francez sa imi iau bauturi. Ma intereseaza cele pt aperitiv, campari, martini, whisiky...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianiana spune:

fetele ati gasit cumva un site care sa iti dea desfasurat un necesar privind nunta; ma refer la o lista practic, cu tot tot in cel mai mic detaliu, ce ne trebuie pentru nunta...ma gandeam ca imi foloseste o lista ca asta ca sa mai bifez pe ea; daca nu imi fac eu una si o sa o trimit si voua; cineva a facut un site sau asa am citit aici; ce site? adresa???

dianiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

quote:
Originally posted by andreea c

Dilaural imi dai si mie un PM despre fotograful tau ca nu pot sa intru pe Messenger.



Nu vreau sa crezi ca m-am laudat degeaba dar chiar acum am constatat ca mi-am schimbat geanta si nu am cartile de vizita la mine... promit sa aduc maine sau luni (daca cumva maine nu vin). Promit!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

eu am facut un site
http://nunta-de-vis.tripod.com/
daca ai o astfel de listuta, ar fi super sa o punem pe site!
da-mi email la vrabiuta9@yahoo.com

pupici

marcela si alexandra lia

pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37669" target="_blank">cum s-a nascut alexandra lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia-mihaela spune:

vmariejeane spune-mi si mie, te rog, cum 'intri' in cartieurl francez? Te rog nu rade, dar n-am fost niciodata, si dupa cate am auzit, nu prea poate intra toata lumea.Si eu as vrea sa-mi iau bautura si de-aia intreb...
va pupic pe toate, lucia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

quote:
Originally posted by vrabiuta

eu am facut un site
http://nunta-de-vis.tripod.com/
daca ai o astfel de listuta, ar fi super sa o punem pe site!
da-mi email la vrabiuta9@yahoo.com

pupici

marcela si alexandra lia

pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37669" target="_blank">cum s-a nascut alexandra lia



uite mie mi s-a parut interesant asta: www.invitatii.ro/calculator.shtml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

CALENDARUL PREGATIRII PENTRU NUNTA

8-12 luni inaintea casatoriei

Se stabilesc:
- Data nuntii, tinand cont de calendarul religios
- Tema nuntii
- Restaurantul - la alegerea localului trebuie sa tineti cont de numarul persoanelor invitate (nunta mica 40-80 de persoane, nunta medie 80-200 de persoane, nunta mare peste 200 de invitati) si de bugetul disponibil pentru meniu.
- Se stabileste bugetul pentru nunta

6-8 luni inaintea casatoriei

- Se face rezervarea la biserica
- Se alege rochia de mireasa (se face rezervarea in cazul in care o inchiriezi sau se contacteaza o casa de moda, se aleg materialele si modelul in cazul in care se face de la zero)
- Se alege costumului pentru mire si celelalte accesorii
- Se comanda verighetele
- Se stabileste lista de invitati

3-6 luni inaintea casatoriei

- Se organizeaza serviciile necesare desfasurarii nuntii: muzica - DJ sau formatie, filmari, fotografii, baloane, aranjamente florale, artificii etc.
- Comandati invitatiile pentru nunta, cardurile si cartile de meniu, cu o rezerva de 5-10 bucati
- Se cumpara/realizeaza rochia pentru petrecerea de dupa nunta, precum si rochiile domnisoarelor de onoare asortate cu rochia de mireaza si tema nuntii
- Se comanda verighetele
- Se stabilesc furnizorii de servicii si platiti avansurile necesare

2-3 luni inaintea casatoriei

- Se stabileste meniul la restaurant
- Se trimit invitatiile

1-2 luni inaintea casatoriei

- Se programeaza cununia civila
- Se comanda tortul miresei si buchetele de flori (mireasa, nasa, domnisoare de onoare)
- Se organizeaza petrecerea dinaintea nuntii si cea de dupa nunta
- Se planifica vizita pentru analize
- Se verifica rezervarile - biserica, retaurant, foto, etc.
- Se fac programarile la coafor, machiaj
- Se comanda lumanarile de nunta
- Se repeta pasii pentru vals
- Se fac rezervarile pentru luna de miere

2 saptamani inaintea casatoriei

- Se fac analizele pentru certificatul prenuptial
- Se depun actele la oficiul starii civile valabil 24 de ore din momentul emiterii, datat cu 10-14 zile inainte de cununie
- Se fac confirmarile cu furnizorii

1 saptamana inaintea casatoriei

- Se fac ultimele verificari
- Se contacteaza persoanele care nu au raspuns ferm invitatiei
- Se stabileste si se comunica restaurantului numarul exact de meniuri
- Se stabilesc sarcinile fiecaruia si programul pentru ziua nuntii
- Se fac confirmarile pentru luna de miere

ZIUA NUNTII

Nu mai trebuie decat sa va bucurati de ziua care este numai a voastra si sa va ganditi cu drag la binemeritata odihna din luna de miere. Sa aveti o nunta de vis si o luna de miere pe masura.




Incetisor, ca ma grabesc!
Roxy

Creatiile mele
Pt. Miresicile 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

O alta lista...

Cu 6 - 8 luni inainte:
E bine sa va anuntati planurile familiei. Stangeti pe toata lumea - parintii tai, parintii lui, nasii - la o cina in oras (voi platiti!) si spuneti-le la ce v-ati gandit: numar de invitati, stilul petrecerii, locul cununiei religioase, restaurantul. Daca toata lumea stie detaliile nu va veti trezi la nunta cu numar triplu de invitati fata de capacitatea localului. Daca reusiti sa ajungeti la un consens, faceti si rezervarile la restaurant si la biserica.

Cu 4- 6 luni inainte:
Trebuie sa va ganditi la rochia de mireasa. Optiunile sunt multiple - o casa de moda celebra, croitoreasa personala, un magazin de profil - important e sa consultati cat mai multe reviste si site-uri inainte de a va decide la un model. Veti avea surpriza sa vedeti ca rochiile cu crinolina sunt in mare parte de domeniul trecutului!

Cu 2- 4 luni inainte:
Comandati invitatiile si cardurile de masa, care trebuie sa fie cu cel putin 10 in plus fata de numarul pe care l-ati stabilit anterior. Nu se stie niciodata ce matusa sau verisoara ati uitat sa puneti pe lista. Pe sef l-ati trecut?! Puteti incepe sa trimiteti invitatiile sau sa le inmanati personal. Pentru prietenii apropiati puteti opta pentru o invitatie electronica, realizata cu arta, mult haz si muzica buna!

Mergeti la restaurant si discutati foarte clar meniul- mancare si bautura- si totodata amenajarea salii: baloane, huse pentru scaune, servetele asortate cu husele, ghirlande.

Stabiliti si celelalte detalii legate de petrecere: DJ, sonorizare, artificii, fotografii, aranjamente florale, cadourile pentru invitati/ marturiile.

Cu 1- 2 luni inainte:
Unde mergeti in luna de miere?! Acum ar fi momentul sa faceti rezervarile pentru excursia in tinuturi exotice la care va ganditi demult.

Comandati verighetele si celelalte accesorii: buchetul miresei si al nasei, lumanarile, florile de pus in piept.

Nu uitati ca aveti nevoie si de pantofi care sa se potriveasca cu rochia si de o jartiera cat se poate de sexy ca sa aiba ce fura cavalerul de onoare.

Asigurati-va ca o prietena binevoitoare se ocupa de organizarea petrecerii burlacitelor. La cea a burlacilor participarea este probabil deja confirmata!

Interesati-va ce acte aveti nevoie pentru starea civila si mergeti la examenul medical.

Cu 2 saptamani inainte:
Depuneti actele la oficiul starii civile.

Alegeti modelul si compozitia si comandati tortul miresei. Asigurati-va ca el va fi livrat la o anumita ora la restaurant, astfel incat sa nu se strice daca nu aveti unde sa il depozitati la rece.

Faceti o proba la coafura, machiaj si programati sedinta urmatoare.

Cumparati costumul sau smoking-ul pentru mire. Puteti opta linistiti pentru negru, bej-ul este numai pentru cei timizi.

Participati la petrecerea burlacitelor. Nu plecati de acasa fara numarul de telefon al unui streaper care sa fie liber in seara cu pricina. Asta pentru orice eventualitate!

Contactati invitatii care nu si-au confirmat inca participarea ca sa aveti clar numarul final de participanti. Trimiteti la restaurant lista cu asezarea la mese, asta in cazul in care nu aveti cardurile de masa.

Confirmati rezervarile pentru luna de miere.

Cu o saptamana inainte:
Faceti o lista de sarcini pentru fiecare membru important participant la ceremonie- mire, nasi, socri si parinti.

Mergeti obligatoriu la un salon de infrumusetare si rasfatati-va putin!

Situatia ideala presupune ca cu o zi inainte de minunata ceremonie sa aveti bifati in calendar toti pasii de mai sus. Si asta pentru a fi sigure ca ziua in care veti fi mireasa sa nu fie nevoie decat sa fiti frumoase, fericite si sa zambiti mult (pozele sunt amintiri eterne!).




Incetisor, ca ma grabesc!
Roxy

Creatiile mele
Pt. Miresicile 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estera spune:

Sfaturi in ceea ce priveste planificarea unei nunti gasiti si pe [editat de moderator]* , www.nunti.go.ro , sau pe www.enunta.ro ..

Estera


* link-ul editat conducea catre o agentie concurenta celei pe care o recomanda administratia DespreCopii.com (amanunte www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41145" target="_blank">aici)

Multumesc pentru intelegere!

Mergi la inceput