Mai dorm de amiaza copii de 4-5 ani ?

Mai dorm de amiaza copii de 4-5 ani ? | Autor: simonaflo

Link direct la acest mesaj

Fetita mea (4 ani jumate) dormea dar de 2 saptamani nu mai doarme si se culca seara foarte devreme ora 20 si dimineata se trezeste de gradi.Ai vostri mai dorm? Sunt obligati sa doarma? Simona

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Eu tin foarte mult la somnul de dupa amiaza,daca SARE peste el(asta in caz ca plecam intr-o vizita,petrecere,etc)mi se pare ca sunt agitati si nu prea ma mai inteleg cu ei.

Rebecca are 6 ani si 3 luni,merge la gradi si acolo doarme de la 13.30-15.30 si in w-e plecam in parc,DAr avem grija sa ne intoarcem la Programul de Somn.

Axel are 2 ani, daca nu il duc la patut dupa amiaza se duce singurel si se culca,pica frant de oboseala.

Seara amandoi se culca la 22.30,Rebi se trezeste la 7.15,iar Axel la 8.30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutzu spune:

Antonia e la gradinita pana la ora 17.00. Nu doarme decat atunci cand fac excursii in afara gradinitei..........plimbari la gradina zoologica, muzze, teatru, padure.
Altfel NU e chip sa doarma si nici nu o forteaza nimeni. Cand vine acasa e tare sacaita si obosita. Daca vreau sa plec cu ea undeva e chin.
Merge o data pe saptama la balet si o data la "Scoala Romaneasca". Acolo da randament............nu stiu de unde mai are surse

Sambata si duminica doarme la pranz. Bine, ca nu-i batut in cuie

Mada, mami de
Antonia****06.01.2001
Lukas******14.10.2003
http://community.webshots.com/user/madutzu05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pupesita spune:

Buna!
Si baietelul meu care are 5 ani si 4 luni doarme dupa-amiaza la gradinita, iar daca se intampla sa-l luam mai devreme adica la ora 13 doarme acasa 3 ore. Daca nu doarme, este tare nelinistit si chiar plangacios, nervos. Asa ca inca respectam programul lui de somn tot timpul si in w-e.
PA!

(5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

La noi baietii (4 1/2 si 6) dorm la pranz la gradinita in fiecare zi (cu mici exceptii cel mare) dar nu si in week-end. Cel mare deja nu mai doarme in week-end de vreo jumatate de an, iar cel mic de vreo luna. Seara se culca la 9.30 si adorm pe la 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Alexandra mea (5 ani si 2 luni) la gradinirza doarme la pranz, dar adoarme greu. Acasa nu mai vrea sa doarma la pranz de vreun an. O culc sta cuminte fara sa miste si o ora dar nu doarme. Se intampla totusi uneori sa adoarma si acasa, dar foarte foarte rar.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42234" target="_blank">Mihaita al lui Felis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

La noi e invers, la gradinita nu doarme iar acasa rupe cu somnu`. Da, sunt pentru somnul de amiaza, cel putin la Ionut, daca sare peste el, se cunoaste, nu e bun de nimic toata ziua! Acum doarme cam 2 ore la amiaza, cu culcat seara la 10 si trezit dimineata la 8, deci in total cam 12 ore.

Carmen,Ilinca&Ionut
tzucureii mei

Lenevia este mama filosofiei - Thomas Hobbes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Miruna are 4 ani si 2 luni. De ceva vreme ne cam face figuri, in sensul ca tinde sa intarzie cu ora de somn, zice ca nu ii este somn...apoi adoarme pe lka 3 si jumatate si nu mai vrea sa se scoale...o trezim noi in jur de 5 si jumatate. Seara se culca pe la 21: 30 sau 22, dimineatza o sculam noi (sau singura) la 7 - 7:15.

Eu cred ca somnul de dupa amiaza este inca necesar pana pe la 6 ani, daca voi vedea totusi ca nu mqai doarme, voi vedea ce fac. Eu ma bazez foarte mult pe faptul ca venirea caldurii va creste efortul depus in timpul zilei (stat afara mai mult, mers cu role si bicicleta, alergat etc.) si atunci mnu vor mai fi probleme. Pana atunci incerc sa depasec perioada de tranzitie nerenuntand la somn.

Numai bine,


Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 19 saptamani + (DPN 1 august)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

DAvid doar la gradinita doarme dupa amiaza ,in rest nu.

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Trebuie sa doarma, mai ales la varsta aia. M-am chinuit cu Ioana pana la inceputul clasei a 2-a, dar i-a prins bine. Stati sa inceapa scoala micutii vostri, apoi o sa vedeti cat de mult le trebuie!

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu cred ca doarme destul fetita ta... Dupa 4 ani nu mai este obligatoriu somnul de pranz... chiar daca este recomandat...
Sau mai bine se recomanda asa ... ori 12 ore noaptea... ori 2 ore pranz plus 10 ore noaptea...
De al meu ce sa spun! .. doarme foarte rar la pranz... iar seara se culca la 22... greu... si se trezeste la 7 ...Iar cand doarme la pranz se culca dupa ora 23... asa ca prefer sa nu doarma la pranz...
Adi mereu a dormit mai putin decat spun cartile... asa ca nu ma ingrijorez... mai ales ca este foarte activ.

Mergi la inceput