Mai dorm de amiaza copii de 4-5 ani ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Eu am tinut intotdeauna la somnul de dupa amiaza;desi are 7 ani,doarme la pranz zilnic,cu mici exceptii,iar samabata si duminica e obligatoriu,caci dormim cu totii.Eu zic ca este foarte important somnul pentru copii,nici Bianca nu se culca de bunavoie,stie ca este un program si-l respecta,daca as fi lasat-o sa faca ce vrea,cu siguranta n-ar mai fi dormit.(insa nici nu ne-am mai fi inteles cu ea seara.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaflo spune:

Sa stiti ca acum doarme din nou 2 ore pe zi si se trezeste dimineata la 7,30 iar seara se culca la 21.Si-a revenit la programul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

La 4 ani si jumatate pur si simplu nu a mai vrut sa doarma de amiaza. Asa ca am lasat-o in pace cum vrea ea, dar dimineata se trezeste cand e ziua afara(inainte de 7) iar seara cade de oboseala la 8-8.30 (deodata cu gainile!). Dar eu sunt multumita ca doarme 11 ore.

Antonela & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Eu am doua exemple de comportament diferit la somnul de dupa-amiaza, la 5 ani si jumatate:
Cristi doarme aproape in fiecare dupa-miaza, iar Andreea nu doarme.
Cred ca depinde de fiecare familie cum si-a format obiceiurile. Dar un copil obosit este irascibil, nu te mai intelegi cu el, asa incat parerea mea este ca la varsta asta ar trebui sa doarma macar un pic dupa-amiaza sau sa se culce mai devreme seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Fetita mea are 4 ani si 4 luni si pot spune ca iubeste somnul de dupa-amiaza. Zilnic, cele 2 ore de somn fac parte din programul ei, cu exceptia zilelor de vizite sau plimbari prelungite in oras.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

ai mei, 5 si 9 ani dorm amandoi (acasa). fetita mai sare somnul din cand in cand dar de regula doarme. si mamica lor doarme, in fiecare weekend daca nu e plecata pe undeva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

buna andy al meu are in 7 aprilie 3 ani dar si acum doarme de amiaza 2 ore sau 3 .o singura data am fost plecati si nu l-am pus la culcare dar ne-a zapacit pana seara mai ales ca e ff neastamparat.asa ca nu ami fac gresala sa nu-l culc .nu stiu ce va face la gradi...de catva timp mi se trezeste de dimineata de la 7 sau chiar 6,desi seara se cuca la 22.30 sau chiar 23 .poate din cauza ca se face ziua mai repede ,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaioana spune:

Andrei al meu are 4 ani si 9 luni; la gradi doarme aproape zilnic, in week-end mai rar, dar asta probabil din cauza ca nu sunt eu f. ferma. Tati, atunci cand vrea, reuseste sa- l adoarma, eu nu.

corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna, si baietelul meu alex de 4 ani si o luna mai doarme inca la pranz si...chiar 3 ore, de la 15-18 insa dupa aceea nu mai adoarme pana la 23...de la toamna insa o sa schimbam programul fiindca mergem la gradinitza, 4 ore de la 8 la 12 si o sa trebuiasca sa ne culcam mai devreme seara si sa ne putem trezi de dimineatza.
pupici si numai bine voua si copilasilor

monica

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput