Ai nascut extrem de usor?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

ADINUTZA, chiar te rog sa ne spui ce remedii ai folosit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Nu cred ca exista remedii general valabile. Doctorita cu care am nascut mi-a spus ca depinde foarte mult de constitutia fiecarei femei si anume largimea bazinului,elasticitatea vaginului,chiar si vointa lui bebe de a "munci" si el,puterea contractiilor de a deschide colul,ereditatea (intrebati-va mamele cat de greu sau usor au nascut) si multe altele.Este foarte adevarat ca miscarile fac bine pana in ultima clipa,eu initial am fost conectata la niste aparate dar nu am rezistat sa stau intinsa si am inceput sa ma plimb.Chiar si in timpul sarcinii,desi am avut probleme,m-am plimbat foarte mult,am muncit pana la 8 luni.Am avut noroc ca sotul a putut sta cu mine la nastere si asta m-a mai incurajat putin.De asemenea si moasa si doctorita au fost de nota 20. Nu vreau sa arunc cu rosii,dar cursurile de respiratie sunt...nule in acele momente,nu mai stiam nici cum ma cheama dapai cum sa respir,noroc cu ele ca imi aduceau aminte.
Acum ca sa nu credeti ca totul a fost floare la ureche,dupa nastere am avut niste dureri groaznice de la ....hemoroizi.Asa ca luati masuri sa aveti creme,supozitoare la voi ca e jale.Nu am putu sta in fund din cauza lor si nu a epiziotomiei. Deh,trebuia sa fie ceva,nu????

Monica si bebe Bogdan (01.09.2004)
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pengunica spune:

Fetelor ce bine imi pare ca a-ti deschis subiectul acesta !Si eu vreau sa nasc natural fara epidurala,iar majoritatea povestioarelor sunt infricosatoare pt ca toata lumea se plange de durerile ingrozitoare din momentul nasterii....astfel incat ma apuca groaza gandindu-ma la ACEL moment.Citindu-va m-am mai linistit si am mai capatat putina incredere in fortele proprii.




ANDRA24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Nu scap nici aceasta ocazie sa ma laud ca si eu am nascut extrem de usor. In 45 de minute din momentul in care am ajuns la spital. Abia am putut sa raspund la intrebarile cu numele bla bla si pana m-au pus sa astept, pana una-alta, cand m-au urcat pe masa aia sau ce o fi, aveam dilatatie maxima si nu a mai durat mai mult de juma de ora pana s-a nascut baietelul nostru. Nu am avut epidurala, medicamente, nimic. Nici contractii dureroase timp de ore intregi nu am avut. S-a rupt apa pe la 4 si ceva dimineata, am facut dush, am strans lucrurile si m-am imbracat sa plec. Cand sa ma imbrac au inceput contractiile, am reusit sa plecam si am facut 5 minute pana la spital. La 5.45 am era gata. Cam asta, mai usor decat as fi sperat vreodata. Ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca m-a ajutat!

A, da si intr-adevar, am mers foarte mult pe jos, zilnic si am muncit tot timpul. Cu o seara inainte de a naste tin minte ca am dat cu grebla in gradina;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:

Buna!
Sa zicem ca si eu am nascut relativ usor dar cu 1 sapt mai devreme... ca de’ bebe vroia sa stea cu mami & tati de revelion...
Ma pregatisem de pentru noaptea de rev, asa ca sotzu’ m-a ajutat cu ras – tuns – frezat...si s-a dovedit ca pregateala a fost pt altceva – muuult mai important!

Apa se rupse la ora 1 noaptea (de ce ma temeam, n-am scapat) dar nu aveam dureri, sun la dr (Tutunaru) ,si zice ca nu nasc fara dureri si sa ma culc... Sa ma culc?????

Dar cum spitalul era aproape (Elias) , hai barbate cu mine la spital...si uite cum mergeam noi in plina noapte de ajun de an nou, la ora 2, la spital, unde toata lumea...dormea! si era aproape gol!

Asistentele de garda erau cam acre ca le-am stricat somnicul, dar s-au calmat cand au vazut ca eu eram aranjata si mi s-a facut doar clisma...si pt ca mi se rupsese apa mi-au pus perfuzii...pt dilatare
Si mi-au zis sa ma culc... Din nou, sa ma culc??? Sa incerc... n-am dormit, dar nici dureri n-am avut; problema care m-a panicat a fost ca eu vroiam epidurala si asistenta a tipat la mine ca n-au anestezist la ora aia...ca e sarbatoare si e liber...Maaaama, ce ma fac, ma tot gandeam, sun la doctorasu meu si-l rog sa vina... alea nuuu, nu suna ca nasti maine la pranz !!!
Da? Bine...

M-am mai foit ceva, sa zic pana pe la 4 dim...erau ceva contractii dar eu nu constientizam ca nasc curand...eee pana la pranz...

Si ma monitorizeaza asistenta...wow repede dna doctor...are dilatatie 7, cheama pe doctorul tau ...Sarac om, a venit si cand a vazut ca nu mai poate administra epi, le-a cam certat pe cele 2 care erau de garda...ca nu m-au lasat sa-l sun! Ca el vroia sa conduca travaliul...stiind el ce si cum, ca doar ne pusesem de acord dinainte...
Si...s-a strans lumea, o moasa voinica si haioasa, se schimbau garzile...
31 decembrie ora 8 cine vine printre noi??? MARIUCA ...de 2,900 kg si 48 cm cu nota 9, ca si mami e micutza si nu s-a ingrasat mult...
eee da’ ce mai conta ce nota, noi sa fim sanatosi...si ce ma bucur ca n-am urlat si n-am facut scandal...n-a fast cazul! Doar dupa nastere, la cusatura mai dadeam asa din funduletz...fata simtita ce mai...
Deci, de la 2,30 noaptea la 8 dimineata, fara prea mari dureri, fara anestezie…as zice ca am scapat cu bine…Da’ tot mi-ar fi ceva teama la un al doilea…acum ca stiu cum e!
A, si nici n-am stat o clipa locului toata sarcina…io…stau prost cu rabdarea si nu pot sa zac!

Nasteri si mai usoare va doresc!

Gabriela
si Mariuca (31 dec 2003)


Ce bine ca esti...ce mirare ca sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora racz spune:

Fetelor ce bine de voi ca ati nascut asa de usor!Mie mi-e foarte frica si nu rezist la durere;si la ciclu luam calmante ca altfel lesinam pe strada!
Exista cineva printre voi care a nascut cu cezariana si s-a recuperat repede?sau numai la nasterile normale se poate vorbi despre asa ceva?
Adinuta chiar ca esti campioana la nascut!


Teodora si bb.33sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Macar cu nasterea sa ma pot lauda ca in ambele sarcini am suferit. Am trecut prin faze foarte urate de-a lungul celor 9 luni (disgravidie, contractii, sangerari, col deschis la 6 luni, pretravaliu la 6 luni jumate).


pozele noastre: http://www.adina.as.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Referitor la remediile homeopate folosite pentru usurarea nasterii, nu voi scrie exact ce am luat eu ci ceea ce este scris in cartea Incursiune in homeopatie, carte de care m-am folosit de nenumarate ori.
La inceputul travaliului se administreaza Arnica 9CH pentru a preveni consecintele eforturilor muschiului uterin, a limita hemoragiile si efectele traumatismului general care este nasterea.
Actea racemosa 9CH: pentru actiunea sa deopotriva asupra muschiului uterin si a eventualei stari de anxietate a viitoarei mame.
Caulophylum 9CH:remediu destinat actiunii uterine, f eficient in contractiile din timpul travaliului.
Se iau cate 3 granule pe ora, alternand remediile.
Dupa nastere se ia Arnica remediu pentru traumatismul general.

pozele noastre: http://www.adina.as.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Nu kiar extrem de usor, dar extrem de frumos...

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=460

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pengunica spune:

DanaRosufoarte frumos povestit!

ANDRA25

Mergi la inceput