Ai nascut extrem de usor?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Si eu...la 9:30 a.m. am primit perfuzii (eram dilatata fara contractii)...la 1:17 p.m. am nazcut!Primul copil in 4 ore de travaliu...poate asa imi da curaj pentru bb2.

DORIS cu bb la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

RETETA:

Sa faci miscare cat mai multa,plimbari pe jos.
Eu una am renovat casa cand am fost insarcinata prima data,am zugravit,am vopsit grilajul(ca stau la parter)si am pus peste tot!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

quote:
Originally posted by mygirl

Lamulti ani la mamici si bebici! O primavara frumoasa, cu zile insorite si fericite!

Fetelor, va rog sa-mi dati si mie retete pentru nastere usoara! Noi avem deocamdata 29 saptamani, dar vreau din tot sufletul sa nasc normal. Nu mi-e frica de durere, dar daca aveti modalitati de atenuare....sunt binevenite.
Florina, multumim ca ai deschis subiectul asta. Suntem multe fete care avem nevoie de incurajari, mai ales ca in general povestile despre nasterile normale sunt, in general, foooarte dureroase. Ateptam sfaturi!!!

Mygirl si Alexandra




Reteta?
Sa fii optimista, sa STII ca totul va fi bine si va fi suportabil, sa nu-ti fie frica de durere, sa nu renunti in timpul nasterii la orice fel de miscare ( plimbari cat mai lungi ), si daca se poate sa-l ai pe sot langa tine sa te sustina!


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

da

Monica si bebe Bogdan (01.09.2004)
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Mmm pt. mine e foarte periculos sa fac miscare si plimbari, mi s-a interzis inca din sapt. 20. Asta inseamna ca n-am chiar nici o sansa sa nasc usor ?

Maria sapt.29 gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Maria, stai linistita, eu la amandoua sarcinile am facut tratament si nu am avut voie sa fac nici un efort (nici sa ridic o sticla de 2 litri nu aveam voie) si cu toate astea, cred, din ce am citit aici, ca sunt campioana la nascut usor. Nu sunt o fire prea sportiva dar am fost ajutata de niste remedii homeopate. Acum nu-mi amintesc exact care, dar caut reteta si va zic daca va intereseaza. Era ceva pt atenuarea durerii, parca, si ceva care sa limiteze hemoragia.

pozele noastre: http://www.adina.as.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen24 spune:

eu una,am fost o puturoasa si nu m-am plimbat prea mult in timpul sarcinii,..doar pana la market sau sa cumpar paine.si totusi am nascut usor,asa ca draga maria munteanu important e sa ai speranta si incredere ca totul va fi bine si usor.recunosc ca in timp ce aveam contractiile suportabile am cerut operatie.si asta pt ca 9 luni mi s-a spus ca mi se va face epidurala,iar in ultimul moment nu s-a putut din cauza unor analize facute cu 5 minute inainte de a incepe contractiile.mai mult de frica,la gandul ca ma va durea foarte tare am cerut operatie.am fost luata pe nepregatite si a trebuit sa ma autoincurajez in ultimul moment,pt ca doctorul refuzase cererea mea.a fost frumos,usor.curaj fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Si eu am nascut usor....chiar daca dupa multe ore. Insa din momentul in care contractiile au devenit dureroase am boierit-o cu epidurala, asa ca nu ma pot plange absolut deloc de dureri. Iar nasterea propriu-zisa (expulzia) nu cred ca adurat mai mult de 5 minute!
Si asta fara vre-un fel de sport sau miscare, am lenevit la greu. Insa am mers la serviciu pana in luna a opta, asa ca chiar inactiva n-am fost.
Sper ca si acum sa fie la fel de usor, de fapt eu sunt foarte optimista, mai ales ca am auzit ca la al doilea bebe e mult mai usor!
Nasteri usoare tuturor !
Si mariamunteanu, eu nu cred ca tu cu gemeni vei naste natural, asa ca n-are sens sa-ti faci probleme! Refacerea dupa o cezariana nu are prea mare legatura cu cata miscare sau cate plimbari ai facut in timpul sarcinii !


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Suna bine ce mi-ati spus. Inca nu se stie cum voi naste, nu-i exclus sa nasc natural, mai ales daca raman amandoi cu capul in jos ca acum.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Ora 9:30 - internare. Saptamana 42, dilatatie 2 cm, 0 contractii, incepuse sa iasa dopul
ora 10:00 - perfuzie oxitocina
ora 11:00 - dilatatie 4 cm, rupt membrane, dureri mari (vreo 2-3), pus peridurala, dureri 0
ora 12:35 - nascut Alina 3,450 Kg, 49 cm, Apgar 10

Si tot mi-e cam frica de nastere. Cred ca am innebunit. Dar partea mai grea a venit dupa, cu epiziotomia. Ca m-a durut vreo 2 luni.


lina, cu Alina (12.11.02) si BB (DPN 14.05.05)

Mergi la inceput