Miresele anului 2005 (9)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bobitza spune:

Eu am gasit o lista ce muzica pe care am pus-o si la discutia despre melodia proprie, pentru vals

http://www.weddingguide.co.uk/articles/wordsmusic/musicwedding/musicforyourwedding.asp

Sper sa va placa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Noua nu ne au cerut bani.Am dat doar 100 000 lei ptr rezervare.La 7 seara vi se pare prea tarziu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna ziua miresici!

Si mie mi se pare mult cit cer preotii taxa de cununie, in mod normal este o taxa fixa pina in 500.000 lei pentru care se elibereaza si chitanta, pentru ca pentru restul sumei nu se elibereaza nici o chitanta. Pe de alta parte pretul e in functie de numarul preotilor, diaconilor care slujesc si a corului. Pentru ca fiecare trebuie platit.

Noi de exemplu am ales biserica Domnita Balasa - unde ni s-au cerut 2 milioane avans, cind am stabilit ziua si ora, si mai avem de platit 5 milioane in ziua cununiei - in total 7 milioane. Pret in care este inclus: corul, 2 preoti, 2 diaconi (conform spuselor celor de acolo).
Din punctul meu de vedere preotul Manole si corul fac toti banii.

roxygeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana07 spune:

quote:
Originally posted by roxygeo

Buna ziua miresici!

Si mie mi se pare mult cit cer preotii taxa de cununie, in mod normal este o taxa fixa pina in 500.000 lei pentru care se elibereaza si chitanta, pentru ca pentru restul sumei nu se elibereaza nici o chitanta. Pe de alta parte pretul e in functie de numarul preotilor, diaconilor care slujesc si a corului. Pentru ca fiecare trebuie platit.

Noi de exemplu am ales biserica Domnita Balasa - unde ni s-au cerut 2 milioane avans, cind am stabilit ziua si ora, si mai avem de platit 5 milioane in ziua cununiei - in total 7 milioane. Pret in care este inclus: corul, 2 preoti, 2 diaconi (conform spuselor celor de acolo).
Din punctul meu de vedere preotul Manole si corul fac toti banii.

roxygeo



Roxygeo, si noi tot la Domnita Balasa facem cununia religioasa. Voua v-a dat preotul vreo chitanta cand ati platit avansul sau v-a trecut doar in caiet?
Noi am ales aceasta biserica pt ca am vazut ca a fost foarte laudata de cateva fete de aici de pe forum care au facut nunta acolo in anii trecuti, dar dupa ce am dat avansul am auzit din mai multe surse ca nu prea se respecta programarile...ca sunt programate mai multe nunti la aceeasi ora...si tot felul de chestii din astea care m-au cam pus pe ganduri...Tu ai auzit ceva in sensul asta?



Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Draga Roxy79ro, eu fac cununia la biserica Sf. Gheorghe, in Tomis II, langa scolile 4 si 5 daca stii. Nu am platit nimic avans, m-au trecut si pe mine pe carnetel. Oricum in octombrie anul trecut acolo a facut cununia si cumnata mea si la sfarsit au dat preotului1 milion si gata. Dar cu ce su scris fetele aici, m-au terminat, nu imi vine sa cred. Eu as face scandal, asta e mita pe fata. DAr e o vorba, fraier e cel care da, nu cel care cere. Scuzati daca va simtiti jignite, dar cand e vorba de banii mei, eu una fac scandal, nu ma zgarcesc cand e ceva ca lumea, dar in situatia ca vor altii sa ma tina de fraiera nu si-au gasit. Pupici

quote:
Originally posted by roxy79ro

quote:
Originally posted by AngeliquedeS

Fetelor, dar mi se pare enorm 5-6 milioane de lei pentru biserica, asta e jaf la drumul mare dupa parerea mea. Sunt eu aeriana si nu stiu pe ce lume traiesc? Voi ce credeti?

Angelique
http://community.webshots.com/user/kristina_deppner


Angelique tu la ce biserica faci cunuia religioasa?Eu fac la Sf. Nicolae cel vechi.Dar pana acum nu am platit nimik.M-a trecut preotul acolo intr-un carnetzel shi mi-a zis sa mai venim cu o zi inainte de nunta, sa ne spovedim, shi nimik mai mult.Oricum vreau sa ma duc sa intreb ce trebuie sa platim noi.Am inteles ca se plateste de catre noi o taxa fixa, de biserica.




Angelique
http://community.webshots.com/user/kristina_deppner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Eu tot ce stiu este ca taxa la biserica este de 1.500.000 lei, pe care de altfel a si taiat chitanta, eu una imi doream mult de tot la aceasta biserica, si mie nu mi se pare mult deloc, decat sa fac nunta intr-o biserica mult prea mica in care sa se inghesuie invitatii. Sincer, acum daca nu-mi convenea cautam in alta parte, pe bune, gusturile nu se discuta, si pe deasupra este destul de greu sa organizezi o nunta, atata timp cat parintii nu pot sa ajute cu mult. Intotdeauna am fost pe principiul ca daca tot ma marit, sa fac o nunta frumoasa-nunta pe care mi-o doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Degetzel spune:

Fetelor, la mine au inceput sa apara emotiile pentru sambata !! Stiu ca e doar cununia civila, dar ... de sambata imi schimb numele !!!!! Am cumparat sampania, prajiturele, piscoturi ... Nici nu mai stiu ce trebuie sa iau pentru cununia civila. Maine trebuie sa ma duc sa-mi iau costumasul, dar nu am inca pantofi care sa se potriveasca. Noroc ca mi-am luat vineri liber de la servici ... dar daca nu gasesc culoarea care trebuie ???

Zau ca pana azi am fost foarte linistita... dar am vorbit cu mama care a inceput sa-mi puna tot felul de intrebari despre organizarea petrecerii de dupa ( va fi ceva rastrans, doar cu familia), despre ce trebuie sa aduca la cununie... m-a innebunit !!

Daca acum e asa, in mai cand dau petrecerea cea mare si cununia religioasa, in ce stare o sa mai fiu ??? Cateodata am impresia ca mai multa panica creaza mamele (ale nostre, dar si soacrele....)!!

Sper sa-mi revin !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Degetzel spor la treaba! Stai linistita ca iti vei gasi pantofi, daca nu iti iei pe negru glumeam! Ce culoare vrei?
Pana una alta mai evit-o si pe mama ta si pe soacra ta, mai pune-le si pe capul sotului

pup you!

http://community.webshots.com/user/flafi1

"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Degetzel spune:

Pai costumasul e un fel de crem deschis... Eu am inceput de weekendul trecut sa ma uit lapantofi dar nu am vazut decat albi sau bej ... nu erau apropiati de culoarea costumasului ... Si daca nu gasesc culoarea exacta, nu-mi dau seama ce s-ar potrivi mai bine: alb (adica mai deschis decat costumasul) sau bej (deci mai inchis...)?

Si trebuie sa-mi iau si geanta sa se asorteze .... Uffff !!!!!!!

Iar sotul ... pai saracu' vine asa de tarziu de la servici, ca abia daca am apucat sa mai vorbesc cu el ... O sa aiba si el vineri liber, si o sa-l "tarasc" dupa mine prin magazine sa-si dea cu parerea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianiana spune:

Draga Degetel,
iti urez sa iti iasa totul bine si sa fie cat mai putina agitatie si cat mai multa distractie;
eu imi organizez singura toata nunta si mi se pare o nebunie...
despe pantofi, uite parerea mea - sa iti iei culoarea bej,crem,orice dar nu albi. arata ciudat!
mai mergi prin oras, pe langa magazinul victoria am vazut un magazin cu pantofi si erau si bej.
succes


dianiana

Mergi la inceput