Miresele anului 2005 (9)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Bibyrox - Condoleante! Suntem alaturi de tine.

In alta ordine de idei, ieri am reusit si eu sa ma mai plimb prin magazinele de profil, avind in vedere ca eu mi-am luat rochia cu ceva timp in urma, acum ma interesa parura si invitatiile.
Vreau sa va spun ca in 5 magazine diferite, aceleasi invitatii aveau preturi diferite. Intr-un final m-am hotarit la un model, la un magazinas pe Lipscani. Dar am emotii cu scrisul, eu vreau cu textul meu si sper sa nu mi-l greseasca.

De parura am fost cumplit de dezamagita. Pentru ca nu am gasit mai nimic si aveau unele niste preturi!!! Daca nu erau cu strasuri erau cu flori, si mie mi-ar trebui ceva cu perlute
Ati vazut pe undeva?????

Apropo de flori - am intrat intr-o florarie de cartier si mi-au spus ca pretul buchetelor, luminarilor, este in functie de flori, de numarul lor... Acolo un buchet din 7 trandafiri costa 600.000 lei, iar lumarile, nu mai stiu din ce flori 3.000.000 lei.
La o alta florarie de data asta in centru un buchet la fel costa 1.500.000 lei, de luminari nici nu am mai avut curajul sa intreb!

Va pupicesc pe toate!

roxygeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeaCristina spune:

ralucah
- eu nu ma supar pe tine, am explicat ca tocmai de aia am intrebat, aveam nevoie de niste sfaturi, lucrurile pe care le-ai spus tu ma cam sperie, insa eu credeam ca acolo marfa este mai buna, cred ca sint ami naiva, nu banuiam ca ma pot insela in ceea ce priveste calitatea. lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Bibyrox, condoleante, te inteleg prin ce treci si chiar daca uneori suntem constienti ca este mai bine asa din cauza bolii de care suferea, tot ne doare. Ai grija de tine.

Roxy79,cu cameramanul te anunt pe PM cel mai probabil maine pentru ca acum nu l-am prins. Sandalutele mi le fac la comanda la un magazinas micut, vis-a vis de Tomis, lipit de schimbul valutar. In magazin e foarte urat ce au, adica poate nu urat dar nu iesit din comun. Sau mai exact nu pe gustul meu. Patronul insa ii lucreaza unei colege de-ale mele incaltamintea la comanda, dupa modelele ei si ii face niste lucruri super, deci am vazut si stiu ce face. Intotdeauna ii admiram incaltamintea si acum am aflat de unde. Maine merg ca sa las modelul. Mai vorbim. M-am linistit cu formatia, daca ati spus toate ca nu e mult 500 de euro. Pa, pa

Pupici,
Angelique
http://community.webshots.com/user/kristina_deppner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana07 spune:

Bibyrox, condoleante pentru bunicul tau...
Suntem alaturi de tine



Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianiana spune:


Condoleante Bibyrox, trebuie sa te tii tare!

dianiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moiraine7 spune:

bibyrox.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kopilash spune:

bibyrox.....curaj mami...toate suntem alaturi de tine...trebuie insa sa iti faci curaj sa megi mai departe..chiar daca doare.
condoleante!!!

kopilash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_ella spune:

condoleante, Bibyrox...


mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreg spune:

quote:
Originally posted by ralucah

Eu nu vreau sa supar pe nimeni cu opinia mea, dar, exista un mare dar.....cand dam un sfat eu zic ca este bine sa il cantarim de zece ori; Eu cred ca este gresit sa indrumi pe cineva care nu are experienta in lucrul cu florile sa se duca la piata cosbuc sa ia snopul de flori si sa se duca la x florarie care daca accepta asa ceva inseamna ca sta cam prost cu comenzile.
Sunt multe aspecte de care trebuie tinut cont si crede-ma ca iti trebuie ani de experienta ca sa o faci cum trebuie.
Chestii de genul am niste prieteni care au facut si au dres la nu stiu ce florarie si au ramas cu buza umflata da stiu eu pe o tanti care face aranjamente nu mi se par deloc ok! Daca tot dam sfaturi haide sa dam sfaturi avizate, sau macar bazate pe o experienta mai larga si ceva mai concrete.
Btw ....florile de import vin miercuri noapte si se lucreaza comenzile vineri noapte pentru sambata...iar chestia cu solutia face parte din aceeasi "poveste" ca si cea cu fiola! sambata dimineata se lucreaza comenzile de duminica sau dupa amiaza.
Oicum depinde mult si de ce astepti in general de la nunta proprie: daca vrei sa o faci o afacere si nu prea conteaza calitatea ci doar pretul, atunci da e indicat sa luam flori de la angro, le ducem la tanti si gata povestea. Am economist cam 500 mii (maxim). Daca esti un om care se preocupa de calitate si detaliu, atunci cred ca e indicat sa optezi pentru un profesionist.
In fine, sper sa nu iei ce am scris drept suparare, vroiam doar sa spun ca uneori un sfat neavizat poate fi periculos si cred in sufletul meu ca am scris aceste randuri cu riscul de a-mi atrage antipatii pentru binele celor care vor sa asculte.
te pup, raluca



quote:
Originally posted by Loreg
ralucah: de multe ori chiar nu conteaza de unde se aprovizioneaza florariile, ci cat de frumoase sunt aranjamentele. Poate ca patronii de florarii nu se duc in p-ta de flori, dar au cam aceeasi furnizori ca si cei care isi vand marfa acolo(de retinut ca de multe ori marfa indigena este mai scumpa decat cea importata), iar pentru intreprinzatori conteaza sa-si scoata profit.Prietenii nostri si-au facut aranjamentele pt nunta la o florarie de pe Mosilor si pana sa ajunga la biserica pierdusera trandafiri din lumanari si din buchetul nasei; ca sa nu mai spun ca multe din frunze erau "trecute". Mie mi-a facut aranjamentele o d-na care lucreaza in acest domeniu la Cotroceni, cu flori cumparate de la en-gros-isti in joia de dinaintea nuntii; nu mi-a cazut nici o floare si mai mult decat atat s-au pastrat pana luni, dupa nunta. Exista niste solutii cu care se trateaza florile ca sa fie proaspete mai mult timp.
Nu te supara pe mine pentru toate astea, dar cred ca pana si cele mai renumite florarii practica aceste "tehnici", altfel cum crezi ca ar tine toate aranjamentele, ca doar nu le fac pe toate cu o zi inainte?


http://pg.photos.yahoo.com/ph/loredana_gherghelas/my_photos



Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Draga mea; din pct meu de vedere nu am de ce sa ma supar; dar, da-mi voie sa-ti spun unele "chestiuni":
1. eu deja am trecut prin experienta asta si crede-ma pe cuvant cand iti spun ca am cheltuit enorm pt nunta si nu am facut din asta o afacere; de fapt, noi nu ne-am scos investitia pt ca nici nu am urmarit lucrul asta; toate lucrusoarele cumparate au fost scumpe
2. nu m-am dus la florarie pt ca nu am avut incredere; m-am dus la "tanti" cum spui tu pt ca mi-a fost recomandata; si nu este o "tanti" oarecare ci e acea d-na care face aranjamentele pe care le vezi tu in cadrele de la Cotroceni; asa ca daca presedintele tarii accepta pe masa lucruri facute de mana ei, inseamna ca e chiar priceputa - noi oricum am fost multumiti de aranjamente chiar daca am dat putin mai mult decat la florarie(...)
3. eu v-am sfatuit ce sa faceti pt ca pana la urma voi hotarati, ci v-am impartasit din experienta mea...ca dor din greseli anterioare si din sfaturi se invata

http://pg.photos.yahoo.com/ph/loredana_gherghelas/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreg spune:

Condoleante, Bibyrox! Sa-ti dea D-zeu puterea de a trece peste toate!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/loredana_gherghelas/my_photos

Mergi la inceput