Bebelusi de sept-oct 2004 (26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Mai fetelor, nici al meu nu voia laptic dupa masa de piure... dar al meu papa piure doar 30 g... Daca am insistat a inceput sa planga. L-am lasat sa planga...de fapt a marait vreo 30 secunde si apoi i-am bagat biberonul in gurita si a papat linistit 130 ml laptic. Eu cred ca ii trebuia ... dar nu si-a dat seama decat cand a inceput sa pape. Sunt mititei si "prostuti"... mancei mama!

Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic (3 sept)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Angela, eu nu am nici o sansa sa ii dau. Nu plange dar intoarce capul si impinge si biberonul cu mainile sau incepe sa se joace cu el. Am incercat si la 1 ora dupa aia si nu am avut nici un succes. Am incercat sa o fortez dar sta cu biberonul in gura si nu trage nimic...se uita la mine..:) Oricum Alexuta mananca 200g de piure.

Elena & Alexandra (25.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

ionika eu numa' cald ii dau ceaiul pentru ca altfel nu-l bea.

Duminica ma duc la controlul lunar la Capraru, abia astept sa vad ce ne spune si mai ales sa vedem dumnealui ce recomandari ne da referitoare la mancare.

Faina fata mai ai Patrice! M-am uitat si la leagan, e dragut foc.

Eu nu am fiert apa de baie niciodata si nu am avut probleme , sper sa nu avem nici de aici inainte.

Ralucule bafta la cardiolog. Sa ne spui ce ai facut.


Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

mamalina La Multi Ani pentru ziua de ieri.

Referitor la tetine, eu le folosesc pe cele de la Chicco, iar cea cu care ii dau cereale are taietura aceea pe mijloc si la baza este numerotata, 1, 2 3, in functie de cifra pe care o ti in sus ai debit mai mare. Sunt foarte multumita de ele!

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Anielas nici eu n0am fiert niciodata apa pt. baie. Am vazut si pozele voastre. Scumpa foc Inutza.

Mihaela mi-am adus aminte... pe la 1 deja plecasem de la cabinet. Asta este, ne vedem cu alta ocazie...

Aissa si eu sunt tot pentru scaunul de masa... asta daca trebuie sa alegi intre cele doua, ca eu i le-as lua pe amandoua. In scaunul de masa o tii si cand o fii mai mare si sta cu orele pana manaca singurica. Si poti s-o lasi acolo cu mancarea si tu sa-ti vezi de ale tale. Leagaul mi s-a parut destul de ieftin, ma gandeam ca este mai scump.





Elena cu cipilica

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Aissa pune si link-ul catre subiectu; bebelusi de sept-oct 2004 (25) .

Elena cu cipilica

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut!

La multi ani sarbatoritilor si bravo dintosilor! De i-ar iesi si la al meu tot asa, 2 la pret de 1.....

Mihaela, ma bucur sa aud ca micutza e mai bine, sper ca in cateva zile sa ne permita si vremea sa ne vedem.

Angela, chiar asa, si mititei si bleguti. Al meu dupa piureul de legume ar mai bea lapte dar i-e lene, si trebuie sa-l rog in 2-3 reprize. Si de regula ultima incercare o fac dupa ce l-am pus deja in carut si eu stau cocarjata cu biberonul la gura lui. As spune ca e o regula, papa lapte cand sta mami incomod. Las-ca-i bine si asa...

Chiar asa, Aissa, cum vorbesti de fata cu copiii? Ce zici Mihaela, daca aveau ai nostri pitici sedinta lor , aia in care planuie cum sa ne streseze?

Ellen,de care cearsafuri de unica folosinta? Vreau si eu ca vizigotu meu murdareste grupa mare.

Vad ca nici azi nu ne putem intalni si plimbari. Pana in piata insa cred ca tot iesim, macar un pic de aer.


Va pup



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muttzi spune:

Tot citesc la voi ca bebelusul meu a papat x grame de piure, y grame de carnita etc. Voi cum stiti cate grame papa???? Adica de unde stiti cate grame de papica preparati? Eu pot spune doar ca am mancat un morcov mare si un pastarnac mijlociu... habar nu am cate grame erau . Spuneti-mi si mie cum faceti (ca eu si cand fac mancare totul este "la ochi" si "dupa gust" - si sotul meu zice ca-i foarte bun )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Eu consider supa/piureul dupa gradatia biberonului, alt mod nu am descoperit.
Bebelusi de sept-oct 2004 (25) este www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43547&whichpage=10" target="_blank">aici



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut,

Intru si eu pe fuga, inainte sa merg la cumparaturi pentru weekendul ce vine ca de maine nu ies din bucatarie pana sambata seara
Ralucule, multa, multa bafta la cardiolog!!!Si Alma si eu va tinem pumnii sa fie totul super binePoate ne vedem saptamana viitoare, o sa iti spun sigur sambata ce si cum, dar ma tenteaza tare propunerea ta.
Aissa, eu le am pe amandoua: si balansoarul si scaunul de masa. E drept ca balansoarul l-am avut de cand avea Alma o luna, asadar il folosim de atunci si ne este fff util, mai ales ca poate sa fie reglat si pentru cand bb sta in fundulet, ca un scaunel. E si fff bun pt. dat mancarica in el deoarece bebe sta comfortabil, poti sa-i pui centura pentru siguranta si e si ff usor pentru tine. Un balansoar poate, in principiu, fi utilizat pana bebe are cam 10 kg. Pe termen lung e insa mai bun un scaun de masa, Alexandra ta cred ca ar putea sta intr-unul peste cel mult 2 luni.Eu zic ca daca gasesti un balansoar la mana a 2-a la cineva , te-ar putea ajuta, dar nu cred ca mai merita sa investesti banii intr-unul nou.Sper ca nu te-am zapacit de cap si ca n-am foat prea ambiguaAsta e, eu acuma-mi beau cafeluta sa ma trezesc.
Georgiana, sorry ca numai acum iti raspund. Eu am facut si cate 2 zile pauza in timpul dietei si nu am pus inapoi nici un gram deoarece am fost atenta la ce am consumat:adica nimic dulce, nimic exagerat de gras si nici cantitate mare de alimente.Sper ca nu te-am zapacit si pe tine
Anielas, nici eu nu am fiert niciodata apa pentru cadita Almei si nu a patit mademoiselle nimik. Drept sa spun, mie mi se pare cam exagerata treaba asta.Cum adica sa se fiarba apa de spalat bb si sa nu se sterilizeze biberoanele? Ceva nu mi se pare in regula in practica asta din Ro.Pai nu numai ca se bat in cap ceva principii pe acolo, dar mai e si vice-versa (ce ar trebui sa se faca nu se face).Enfin, c'était mon avis!Asa ca nu dati cu rosii
Gata , am plecat. Revin mai pe seara sa mai dau si raportul despre Alma care in momentul asta maraie ca nu-i dau atentie. O zi buna si pupici tuturor,

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput