Bebelusi de sept-oct 2004 (24)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Salutare,
ce cresc copilasii, mananca aproape toti...

Multe se plang ca are copilul program alandala... nici noi nu ne lasam mai prejos...Am inceput sa-i dau dovlecel... nu pare nici ca-i place nici ca nu-i place... mai vedem pe maine cand mai cresc cantitatea. Eu cum ii dau mai intai lapte si dupa aia ceva alimente imi mananca foarte putin. Ea e destul de durduleana asa ca noi nu ne facem probleme de asta.
Cu constipatia am cam avut probleme dupa ce i-am dat cartof dulce.. de o saptaman tot i-am dat para cu apa la masa dar nu pot zice ca am vazut vre-o schimbare. Asa ca am inceput cu suc de mere amestecat cu prune de la borcane, indoit si ala cu apa si functioneaza pentru constipatie. La 10 minute dupa ce-l bea a si facut...Numai ca eu din ce citesc concluzionez ca nu functioneaza acelasi lucru la toti... Asa ca nu ne ramne decat sa cunoastem tot si sa incercam una cate una metodele folosite de altii...

Numai bine,


Timea si Mara 10 sept. 2004
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Ne-am intors si noi din vizita.
Am trimis retetele la toate cele care mi-au dat adresele lor de e-mail. Daca cineva nu a primit sa-mi spuna. Le-as pune si pe forum dar sunt cam mari si cred ca or sa ocupe foarte mult spatiu.

Si ca sa nu ma intorc cu mana goala astazi i-am cumparat lu bebe un scaun de baie super misto si cu termometru, etc. O sa-i fac baita astazi in el si o sa va pun poze sa-l vedeti. Cadita noua ne ramasese cam micuta si vroiam s-o trec in cada mare din baie.

Pufymic, ufff saracutul. Doamne ajuta sa se faca repede bine!

Mari74, pai inseamna ca nu a facut nici o alergie ci e doar un simplu eritem fesier care trece cu creme. S-ar putea sa nu fie totusi de la morcovel.
Cereale eu ii dau cu lingurita dar ii fac mai mult din ochi piureul (cu apa). Fa-i putin in prima zi caci s-ar putea sa nu manance mult...si oricum nu e bine s-o fortezi din prima.

Georgiana, de cand am inceput diversificarea bebelina mea face kk tare, ca un om mare dar nu consider ca e constipata mai ales ca are zile si cand face de 4 ori pe zi la fel de tare. Eu i-am dat suc de para dar nu am vazut efecte spectaculoase. Poti sa incerci si cu asta!

Babirusa, pai eu as trezi-o! Dar la cele 3 mese cat mananca in total?
Cred ca i-ai scos deja geana din ochi dar sfatul meu era sa inmoi un tifon cu ser fiziologic si sa-i stergi ochisorul de la coada ochiului spre nasuc si sigur iese geana.

Mina, multam pt reteta. Am incercat doar cu mere ionatan...altele nu i-am luat! O sa incerc si cu altceva dar maine nu-i mai dau mar sa vad daca tot la fel face.
Doar 3 lingurite papa si al tau?....hehehe, credeam ca voi stati mai bine!

Ana, si agitata si neagitata tot vomita cand vrea. Cand simte gustul de mar in gura isi face greata si ii vine sa vomite. Pana la urma reuseste sa pape ceva dar la sfarsit vomita tot.
Nu stiu de ce face asa.

Si referitor la mese dezorganizate....eu niciodata nu i-am impus un program. Nu trebuie sa-ti faci griji din cauza asta.
Si mie mi s-a intamplat sa-i dau legumele la 4 si la 7 i-am dat cereale iar la 10.30 i-am dat lapticul de seara.

Tot pt Ana, si nu numai mai scriu inca o data:
CALENDARUL VACCINARILOR OBLIGATORII

24 ore
- vaccinare antihepatita B - AHB

4-5 zile
- vaccinare antituberculoasa - BCG

2 luni (60 zile)
- vaccinare antihepatita B - AHB
- vaccinare antipoliomielitica - VPO
- vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertussis - DTP

4 luni (120 zile)
- vaccinare antipoliomielitica - VPO
- vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertussis - DTP

6 luni (10 zile)
- vaccinare antihepatita B - AHB
- vaccinare antipoliomielitica - VPO
- vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertussis - DTP

9-12 luni
- vaccinare antirujeolica - AR

12 luni
- vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertussis - DTP
- vaccinare antipoliomielitica - VPO

30-35 luni
- vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertussis - DTP

7 ani (clasa I)
- vaccinare antirujeolica - AR
- vaccinare antidifterica, antitetanica - DT

9 ani
- vaccinare antipoliomielitica - VPO
- vaccinare antihepatita B - AHB

14 ani
- vaccinare antituberculoasa - BCG
- vaccinare antidifterica, antitetanica - DT



Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 5 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Eliana am tot vrut sa-ti spun dar...
Eu stiam ca daca se trag de urechiuse e posibil sa aiba otita. Nu e obligatoriu, dar mai bine intrebi si medicul daca se mai trage de urechiuse.
Acum am citit si la mamicile de iulie-august si am vazut ca unele au problema asta cu bebelusii care au otita.
Daca nu e asta (si sper sa nici nu fie) macar stai linistita ca ai intrebat si medicul.

Pupici multi!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 5 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muttzi spune:

pufymic sper sa se faca bine bazucu tau. Poate ti s-a mai spus sau poate ai incercat deja... Nu i-ai dat Smecta pentru diaree? Ai grija sa nu se dezhidrateze, ca bebeii patesc asta foarte repede daca au diaree si nu beau suficiente lichide , iar pentru ei deshidratarea este foarte periculoasa. Bafta multa!

georgiana, pentru constipatie poti sa-i dai pere, prune sau piure de cartofi daca ai inceput diversificarea. Oricum eu am observat ca face caca foarte bine atunci cand adaug un aliment nou. Dupa ce se obisnuieste cu el nu mai are acelasi efect. Porocala in shimb parca are efect pe durata mai lunga.

ana_a nici noi nu avem program. Eu ii dau in continuare la cerere. Totusi il mai reglez putin cu faptul ca am ajuns sa avem un fel de ritual de seara, adica la 8 baita si la 8.30 papica. Nu mai scriu si eu calendarul vaccinurilor, ca vad ca a facut-o deja Mihaela. Patrick cred ca o sa aiba ochi albastri sau verzi (ca tatal lui). Oricum cica deschisi la culoare (asa a spus medicul) .

Eliana, Mihaela are dreptate cu otita, dar poti sa verifici foarte rapid acest lucru: apasa cu degetul in dreptul gaurii urechiusei (ca si cum ai vrea sa-i astupi urechile dinspre obraz spre ureche - nu sa-i bagi degetele in urechi). Daca plange sau tipa este aproape sigur otita. Otita este insotita (dar nu este obligatoriu) de agitatie si febra. Pe de alta parte eu am citit ca atunci cand incep sa-si descopere corpul se trag de urechi, putica, picioruse (uneori se trag atat de tare ca incep sa planga - al meu se trage de par de exemplu si este tare suparat ca il doare).

Pupici si sanatate la bebici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

iar am ramas in urma cu cititul...
Pufymic, cand fetita mea cea mare a avut diaree (avea 7 luni), dr. mi-a recomandat sa alaptez in continuare si in plus sa-i dau un lapte formula special pentru normalizarea scaunului: Humana HN sau Milumil HN 25. Intreaba medicul de ele, si daca merg si la varsta puiutului tau.
Fetelor, dati-mi o mana de ajutor. Mititica asta imi pune probleme pe care nu le-am avut cu cea mare:
1. cum convingi un bb sa bea cu biberonul, daca il impinge mereu cu limba si la insistenta plange? de o saptamana tot incerc si zero rezultate. Cu lingurita deja papa frumos cereale sau lapte formula simplu, cu biberonul (si am incercat mai multe tetine) nu!
2. cate cereale dati la o masa? Eu ii dau cereale miluvit mit, am inceput cu o lingurita acum o saptamana si azi am ajuns la 5 si parca ar mai vrea. Eu cand spn olingurita ma refer la produsul ca atare, uscat, inainte de a adauga apa si masurat cu o lingurita obisnuita (nu de bebe, cu aia ii dau apoi cate putin in gurita) de 5 ml.
pupici,
Vali, Alexandra (30.03.2003) si Ioana (28.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

la multi ani! tuturor puiutilor sarbatoriti azi. Sa fie sanatosi, voiosi, voinici.

Multa sanatate tuturor bonlaviorilor.

Vali, incearca si cu tetine din silicon si cu cele din latex. Sau incearca sa-i distragi atentia cu o jucarie ceva, la noi functioneaza asta atunci cand nu vrea sa manance prea bine.
Legat de cereale, eu stiam asa: cate luni are bb atatea lingurite de cereale. Adica 4 luni are bb, 4 lingurite de cereale, 5 luni are bb, 5 lingurite de cereale, etc.

Nici noi nu avem un program chiar atat de fix, dar totusi cateva mese am observat ca le cere la aceleasi ore. Adica dimineata la 10 si seara la 10, dupa baita.

Roandre, abia astept sa vad scaunelul de baie. Alexandra mea inca incape in cadita dar cine stie pentru cat timp..:)

Fetele, dar voi nu ati primit calendarul cu vaccinari de la spital? Nu se da peste tot?

Eu propun la listuta aia cu greutatea si dintisorii sa trecem si lungimea.


Elena & Alexandra (25.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

roandre, mersi de sfat, i-am scos geana dar i-au intrat altele, nu stiu ce naiba se intampla... Nu stiu cat mananc pt. ca papa san, dar masa dureaza cam o 1/2 de ora sau o ora si de la amandoi si se vede pe burtica ei ca a mancat destul. Azi reusesc sa-i dau 4 mese si o sa o trezesc de acum inainte.

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Vali pe cutia de cereale scrie ca se fierbe 150 ml apa , se lasa sa se raceasca pan la 50 grade si apoi se adauga 6 linguri de pulbere .
Roandre intr adevar e eritem fesier si sper sa i treaca pana luni ca sa o luam de la inceput.

noapte buna !
mari




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut

Multumesc Cami Florina, Mihaela, pentru listutza cu vaccinuri.

Asa deci cu programul de masa...se pare ca numai eu sunt obsedata care vrea program fix de masa...
Astazi l-am convins sa pape cam 400 ml de laptic si acu doarme in sfarsit, sper sa o tzina asa toata noaptea!

Pufymic, sanatate multa la puiul tau! si sa scapatzi cat mai repede de diaree, e tare urata! si pentru oamenii mari daramite pentru un pui atat de mic!

Vali, si la noi a durat cam 2 saptamani chinul cu sticlutza si acum nu mai avem probleme, cred ca reusita consta in rabdare si rabdare...Eu il prosteam in fel si chip...uneori il puneam la san si mai apoi ii varam repede tetina in gura...si daca vedea ca curge se lasa pagubas. Dar in prima faza cam 15-20 minute plangea de mi se rupea inima!!!Acu nu mai avem probleme.

Ma gandesc ca la otita ar trebui sa-i doara daca se trag de urechi...nu de alta dar si al meu are acest obicei, eu mai tot timpul il apas langa ureche si nu reactzioneaza, si chiar zilele trecute cand am fost la medic s-a uitat tanti doctor si nu-s probleme, cred ca isi descopera ei si urechile.
Al meu de cateva zile e foarte agitat, se leagana in bratze si se zbate de abia il mai tzin, si daca il pun jos da din maini si din picioare ca o morisca!Cand il iau in bratze atata se zbate de se loveste cu barbia de umarul meu.... nu stiu de ce face asa... e plin de energie de parca ar bea cafea non stop

Voi vreti listutza cu greutatea bebeilor ca sa ne apuce batzurile cand vedem un bebe mai mic si mai grasun decat al nostru? al fiecaruia dintre noi zic eu....da fie, facem si listutza aia daca vreti, numa sa caut greutatea lui Stefan de pana acuma...

Citisem azi in cartea Mama si copilul de Capraru...pai acolo scrie fetelor ca ar trebui sa pape de la 180-220 ml de pireu pe zi si cate 5-8 linguritze de carne zilnic si de la 6 luni si ou si ficatzel de pui si carne de vita...si ca masa de pranz ar trebui complect inlocuita cu pireu de legume si carnitza in loc de lapte formula sau san...pai al meu nu mananca nici jumate cat scrie acolo... Si mai scrie ca de la 6 luni copii devin mai mancaciosi...asta astept si eu sa se intample!!




Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Multumesc de sfaturile pe care mi le-ati dat cu constipatia, maine ma duc sa cumpar pere sa incerc si asa. Chiar in seara asta s-a chinuit mititelu sa faca kk si pana nu i-am ridicat piciorusele nu a reusit dar si atunci foarte greu si desi face tare si greu ce ma mira e ca el nu plange, in schimb eu am plans la fundul lui atata mi-a fost de mila de el dragutu'. Nu facuse de vineri seara (cu termometru) iar azi se scremuse toata ziua.

Fetele care aveti baieti, la Dami am vazut azi pe putza un punctulet mic rosu ca un cosulet, ce sa fie? Voi ati rezolvat cu decalotarea? Noi inca mai avem dar dupa cum arata nu cred ca-i mai trebe mult.

Roandre multam' fain de retete!



Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput