Bebelusi de sept-oct 2004 (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami-florina spune:

Ana_a vaccinurile obligatorii la 6 luni sunt:
AHB-antihepatitaB
VPO- antipoliomielita
DTP- antidifterica, antitetanica, antipertussis.
Se administreaza simultan.


De ce nu-i buna branzica zilnic?
Eu ii dau in fiecare zi, dimineata cu mar si seara cu piuree.Asa mi-a recomandat doctora .

Copilul meu a inceput sa-si scoata sosetele din picioare si le baga in gura. Daca il las singur cateva minute cand ma intorc este descult.

Eu nu stiu ce sa mai fac sa-l conving sa pape si ceva carnita...nu vrea si pace...Am incercat sa ii dau in biberon, i-am adaugat si lapte, i-am dat si cu branzica amestecat...nu vrea. Se stramba si incepe sa planga asa ca renunt. Ma chinui asa de vreo saptamana daca nu si mai mult.


pupici



http://photos.yahoo.com/cami0582
Cami-florina si bebe Ben (02.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:


Roandre pe corp nu i/a aparut nimic numai la popou e rosie tare saracuta ... Azi i/am luat si io cereale simple cele cu fructe erau de la 6 luni si am sa incerc sa i dau de astea seara. Pe cutie scrie ca se fac cu apa si se dau cu lingurita asa faceti si voi?
Si inca ceva banuiesc ca tre sa injumatatesc portia, pt prima data o sa manance mai putin nu?
We placut!

mari





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut!

Nu va suparati, bre, pe mine, ca sunt si io la o varsta...

Asadar RETETA DE PUI PROVENSAL

Se face asa: luati carne de pui (reteta zice un pui intreg dar lenea mea prefera piept si pulpe dezosate). Carnea de pui se da cu sare si piper apoi se freaca bine pe toate partile cu un amestec format din ulei, usturoi si cimbru. Proportia sa fie de 6 lg ulei, 4-5 catei de usturoi si o jumatate de lingurita de cimbru. (date prin blender ies f fine ).
Carnea astfel gatita se pune intr-o tava la cuptor, la foc mediu, 30 min. Dupa cele 30 min se adauga in tava ardei si dovlecei, taiati care cum va place (ardeii fasiute si dovleceii cubulete, de exemplu). Reteta prevede 200 g din fiecare dar e bine sa puneti mai mult pentru ca sunt delicioase si merg f bine cu carnea.
Dupa ce se adauga legumele se mai presara ceva sare si piper (pentru ca legumele vor fi cam dulci) si se mai da la cuptor inca 20 minute. Apoi se adauga fie rosii curatate de coji si seminte, taiate felii, fie suc de rosii, dar sa fie cat mai dulce. Se mai tine tava cam 10-15 minute in cuptor si gata minunea. Imi pare rau ca nu am avut camera ca tare bine mergea o poza.
Timpii de coacere sunt destul de orientativi, eu i-am cam depasit din cauza de bebe si nu a fost o problema.

Mihaela, ai incercat si cu alt fel de mere? Ca eu acum imi dau seama ca pe cele bot de iepure de bine de rau le papa si pe celelalte nu. Azi dimineata a papat doar 3 (trei) lingurite cu mar cu cereale. Asta ar insemna cam o lingurita de-a noastra. Dar ma gandesc ca nici sa-l fortez nu e bine.

Pufy, eu=s din Buzau, si intotdeauna mi=a placut graiul vostru dulce.

Nu stiu cine intreba, ceaiul de la Milupa, in general ceaiul granule e f comod de folosit. Si nu se consuma repede, eu am cumparat o cutie acum vreo 3 luni si arunc zilnic 100 ml de ceai preparat (ca eu fac si vizigotu nu vrea sa pape asa ca-l arunc, si cutia e cam la jumatate....

Si Matei se freaca la ochisori, atunci cand ii este somn. De urechi inca nu se apuca, slava Domnului, insa are mare placere sa bage mana in gura si nasul celorlalti. Azi i-a dat sangele pe nas lui tati ca i-a bagat un degetel in nas si l-a zgariat in nara.... Iar despre ce placere are sa ma traga de par nu mai zic....Isi suge degetele de la picioare si ii place tare mult sa stea in fundu gol. Cand am treaba si nu pot sa stau cu el, in special cand suntem singuri si ne pregatim de baita, daca-l las ca la nudisti mi-am asigurat cel putin juma de ora de liniste.

Cam atat am avut de declarat. Cand am fost la plimbare am facut cumparaturi gramada si am urcat singura carutul pe scarile de la intrarea in bloc si acuma parca ma doare ficatul... dar nu e de la asta, nu?

Va pup

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Buna fetelor,

roandre, multumesc de raspuns, dar ce sa fac ca doarme asa de bine, sa o trezesc? vreau sa vorbesc si cu pediatrul sa vad ce spune.

I-a intrat o geana in ochi si nu stiu cum sa o scot !? Am incercat deja cu lapte si cu ser fiziologic.

Ce de retete...,o sa-mi prinda bine si mie mai incolo.

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Tot mai rau e bazucu meu......diaree cat cuprinde, muci....tuse.....vai de el sarcutul!
acum nu-i mai dau lapte deloc(la rec. dr), ci ii dau numai mucilagiu de orez si supa de morcov....si tipa de foame bietul de el iar mie imi curg sanii!!!

Pupici!


Ioana& Alesio, bāzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)http://alesio.shorturl.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

elyanne al meu se apuca de putza sau oute si se trage pana incepe sa planga de durere

roandre pe a ta o inteleg ca nu mananca ca-i fata si tine la silueta dar Dami al meu.....(glumesc)

Retete pt. bebici, vreau si eu, please, la georgiana.david@xnet.ro

Pufymic sanatate la pui, saracutu ce mila mi-e de el

Damian e mai tot timpul constipat, adica face kk mai tare, pot sa-i dau para sa'nteleg?



Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Mihaela, ma inscriu si eu la randul pentru retete.

Ioana si Andrei (14.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami-florina spune:

Pufymic si eu am avut probleme mari cu bebicu cu diaree ,cand era mai micut,(l-a tinut aproape 2 saptamani ) dar mie mi-a recomandat doctora sa-l alaptez continuu. Laptele matern il ajuta sa-si revina.

Georgiana.david si noi suntem constipati din cand in cand. Eu ii mai dau ceai sau cateva lingurite de apa si isi mai revine.

Ana_a nici puiul meu nu mananca la ore fixe . Eu ii dau cand ii este lui foame. Are zile cand mananca 4 mese si zile cand mananca 5.

Roandre te rog, vreau si eu retetele.( cami0582@yahoo.com)


http://photos.yahoo.com/cami0582
Cami-florina si bebe Ben (02.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

LA MULTI ANI PENTRU STEFAN, FRANCESCA ELENA SI ROBERT CRISTIAN!!
Sanatate multa multa la puiutii bolnavi.
Mihaela, vad ca toata lumea vrea retetele, mai bine le pui pe forum ca sa nu te chinui sa la dai la fiecare... parerea si rugamintea mea


Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Pufy, imi pare rau de bebitu tau, stiu cat e de rau, eu si acum numar scaunele si ma pleostesc toata cand vad ca iar a facut kk. Astept sa isi revina la "consistenta", mi-e frica sa-i dau sa pape cereale, nu stiu cum o sa scap de teama asta de diaree. Atentie la hidratare!
A mea nu stiu ce e avut azi, de la 10 pana la 18 nu stiu daca a atipit o jumatate de ora. Daca o puneam in pat se maraia, daca o luam radea. Si am incercat si eu si tati si cu jucarii si fara, am inchis jaluzelele sa facem intuneric, am dezvelit-o/dezbracat-o crezand ca ii e cald..... Oricum acum doarme dusa.
Fetelor, feriti-va de raceala! La noi au facut-o toti din familie. Dupa Alexandra, am fost si eu si Tony (dar e o raceala parsiva, faci doar febra nu si altceva, iar dupa 1 zi - 2 de frisoane dai in diaree), apoi nepotul meu (desi nu ne-am intalnit), sora mea. Azi am vorbit cu ea si mama si tata sunt si ei acum cu febra. Offf, si mama a fost ieri la noi! Sper sa nu o luam de la cap ca innebunesc! Aveti mare grija! Nu stiu de ce se manifesta asa, dar va repet, nu esti racit cat ai frisoane si urmeaza diareea!



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput