Dr. Nayel CF2 (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Crissi, ma intrebam unde esti de nu mai dadeai nici un semn.
Ce face bb?

Rayan e bine, inca ne luptam cu stafilococul de la ochi, asa ca vom merge iar la oftalmolog. De asemenea il duc la ortoped pt verificari de rutina, mai trebuie insa sa ii fac masaj la piciorul drept ca are tendinta sa il tina in exterior.
In fine....
Felicitari pentru lapte, eu din pacate am pierdut si putinul pe care l-am avut. Prea mult stres, sper ca la urmatorul copil sa am lapte.
Sa inteleg ca maine deschizi subiectul nastere? Hai ca abia astept sa ne spui ce a spus Nayel.

Roxy, la tine se mai vede urma de la prima cezariana? Sunt curioasa cam cum evolueaza in timp, ca am inteles de la asistente ca Nayel face niste cezariene opera de arta.

Roxy, stii ceva de Anca Mihaela?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

Crinuta, miercuri, pe 16 ma duc , la Nayel.. o sa incerc sa deschid sub. cu nasterea..
treaba cu laptele e destul de cotoioasa , am inteles, ptr ca orice mic stres sau disconfort conteaza si poti sa l pierzi..
ma cam lamentez ca la sanu stang nu mi se intimpla nimik, oricum a fost unul din cele mai mari stresuri din viata mea, daca pot sa l numesc asha, sanu' stang, motiv ptr. care pe la 23 de ani faceam mamografie.. cu frica de 2 metrii in spate.. in fine, sper sa fie ok.. si sa n am probleme..
crezi ca mai e cazu sa intreb de stafilococul din spital?
o sa va spun joi, dupa ce vin de la doctor , ce si cum a mers treaba...
Baietzelul meu nu prea ma lasa sa respir.. , adika il simt in stomac, de multe ori..si nici gind sa pot sa stau un pik cocoshata ca n am aer suficient, adika, ma obliga sa stau cu spatele perfect drept.. la birou, oricum miscarile i le simt foarte sus, adika undeva sub coaste..
sint curioasa foc , sa vad la echo, daca s-a intors.., cu capul in jos.. nu prea cred dupa miscarile pe care le percep io...
Pupici multi
Crissi 28+

crissi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maysa spune:

Fetelor, mare noroc am eu cu voi. Am fost la control pe 13 aprilie si stabilisem sa revin peste o luna. Ma gindeam sa merg dupa 20 martie pentru ca pe 18 iau rezultatele ultimelor analize. Daca ma hotarasc sa merg pe 16 cind inteleg ca e de garda, ce credeti pot sa-l gasesc pe domnul doctor seara?
Si apropo de medicamente si analize gratuite am avut si eu probleme cu medicul de familie. Ultima data mi-a dat doua seturi de analize(unele gratuite si unele cu plata - 800 000lei)Eu le-am bifat pe toate pe trimiterea la analize gratuite si asa chiar nu am dat nici un ban. Deci nu a avut dreptate nici de data asta doctorita de familie. Si chiar ma intreb daca e nepricepere sau rea vointa din partea lor.
Sanatate si sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Micaela spune:

Dragele mele,

Din pacate nu am nascut! Nu eram eu cea cu dilatatia de 6 cm, ci o "colega", care, din pacate, mai mult de 7 nu s-a dilatat si a tebuit sa i se faca cezariana. Eu am stat 12 ore in spital, cu perfuzii, injectii si toate minunile si nu mi s-a declansat traaliul. Cica colul era sters iar ca dliatatie "permitea indexul" - 1-2 cm. Dar asta a fost situatia de dimineata si asa a ramas pana seara... AM avut ceva contractii, mai ales cand au dat mai tare perfuzia cu oxitocina, dar pana la urma... am adormit! Deci nici gand sa ma apuc sa nasc! Mi-e ciuda rau, dar fetita e bine, a fost monitorizata mereu si e totul in regula...
Mi-am facut curaj si l-am rugat pe dl. doctor sa ma lase sa plec acasa pe la 8 seara... Era tare aglomerat in salon si nu ma puteam odihni. Plus ca era evident ca nu se schimba situatia cu dilatarea... A ramas sa incercam inca o declansare pe 16, in timpul garzii dumnealui. L-am intebat direct despre plecare si nu a parut foarte surprins ca stiu. M-a asigurat ca pana pe 20 nastem. Chiar l-am rugat sa imi faca cezariana daca nu nastem pe 16,numai sa nu trebuiasca sa nasc cu altcineva.
Toata lumea s-a purtat foarte bine cu mine, doar ca am avut ghinionul sa asist la chinurile doamnei care era cu mine (daca pentru mine a fost ghinion, cum o fi fost pentru ea,saraca...). Mi-a bagat o firca in oase, ca le-am rugat pe asistente sa ma mute in salon...
Cam asta e povestea. Ma rog, mai e o parte buna: dimineata, pe la 5 am fost la toaleta si am pierdut dopul. Sunt convinsa ca a fost tot,ca a faacut pleosc in WC si era o gramada si pe harite - cam o lingurita plina. Era gelatinos, dar nu cum a fost pana acum, transparent ca un albus, ci pln de sange. Probabil ca l-am pierdut datorita controalelor de ieri, dar tot e ceva! Acum ma duc la plimbare ca sa obosesc si sa ajut BB sa coboare. DAca ma ajuta Dumnezeu, poate reusesc sa nasc natural pana pe 16 si sa scap de perfuziile alea...
Va multumesc din suflet ca v-ati gandit la mine. Daca mai veniti vreuna la control miercuri, m-as bucura sa ne cunoastem... Pe Roxana, din pacate, am "ratat-o" ieri...
Multa sanatate va doresc!
Anca Micaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anca, tu imi calci pe urme. Daca mai ramaneai si vedeai cateva nasteri, tare mi-e ca nici nu vroiai sa mai auzi de nastere naturala.
Mie mi-a ajuns ce am vazut.
Nici eu nu am raspuns la declansari, asa ca stiu cum e.
Si eu am pierdut dopul dupa controale ( groaznic de dureroase)tot la toaleta. Era urias, cu sange.
Mai fetelor, cand au incercat sa imi faca mie declansare, mai erau cateva fete. Ele au raspuns imediat la oxiton, numai eu nu. Acum vad ca nu sunt singura.
Intreaba-l pe Nayel cum a fost la mine, sa vezi ce zice. Dar sa il intrebi de Ioana, ca asa ma stie.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Micaela spune:

Cel mai mult imi doresc sa se declanseze pana pe 16. Parca imi vanez orice contractie,orice durere... E tare rau cu perfuziile si nici macar nu am certitudinea ca se declanseaza... DOamnei care era cu mine i s-a declansat de la o fiola de claciu. La primul control i s-au rupt membranele... Mie doar imi parea rau ca trebuie sa stau in pat si nu ma lasa sa stau in hol, cu sotul meu. Am plecat de cateva ori cu perfuzia dupa mine, ca o stafie pe holul ala lung, da' m-au "prins" si m-au adus inapoi.
Acum am o stare de discomfort si mi-e greata, da' nu mai cred nimic! Si asta pentru ca am vazut ca sunt rea de somn! Seara, oricum ar fi contractiile, eu reusesc sa adorm, desi ma rog sa ma trezesc in toiul noptii cu membranele rupte... Insa dimineata ma trezesc fresh si pana seara e liniste si pace.
Am deja 40 de sapt. si 2 zile si mi-e frica pentru copil. La doamna care era cu mine s-a vazut dupa lichid ca exista o suferinta fetala. Mai rau e ca pana atunci.la monitorizare, nu era nimic aiurea. Mi-e groaza sa nu fie la fel... Sper insa sa hotarasca imediat sa imi faca cezariana daca e cazul...
Ma opresc din lamentari.
Sarcini usoare (la care e cazul) si BBi sanatosi (tuturor)!
Va pup,
Anca Micaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anca, stai linistita, te intelegem. Nu te speria, Nayel stie daca e cazul sa fac cezariana sau nu. La mine venea mai mereu sa vada cum merge monitorizarea.

Colega ta de suferinta era tot pacienta lui Nayel?
In ce pat ai fost, cel din stanga sau cel din dreapta? Eu am strat in cel din stanga.

Mai fetelor, eu sunt tare suparata ca Rayan tot are probleme cu ochisorul. Trebuie sa mergem iar la oftalmolog.
In rest a devenit un rasfatat, vrea numai in brate. Of, ca mai plange acum cand scriu ca am indraznit sa il las jos din brate....

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Anca stai linistita, sigur o sa-ti faca cezariana daca tot nu se poate altfel si daca tu vrei. Nu te lasa asa si pleaca in nici un caz. Fetita e bine cu siguranta, doar nasc o gramada de femei si la 42 de saptamani si copii sunt in regula. Pe sotul tau nu l-au lasat sa stea cu tine? A stat tot timpul pe hol?
Tinem pumnii sa i se faca pofta de primavara de afara fetitei tale si sa apara singurica pana miercuri!

Crinuta la tine a putut sa intre sotul sau mama in timpul incercarilor de inducere? Dar dupa cezariana, la reanimare?
Operatia mea nu se mai vede, s-a estompat. Se simte o mica denivelare daca treci cu mana peste taietura si acum se mai inroseste fiindca exact acolo face cuta burtoiul. Ti-am zis parca, nici macar Nayel nu mai reusea s-o gaseasca, era convins ca sunt la prima nastere Sper doar sa mi-o faca tot el si de data asta! As fi tare stresata sa ma trezesc ca intru in travaliu cand e el plecat. D-aia nici nu ma gandesc

tuturor si mult succes Ancai!

Roxana, Mariuca (5 ani si 8 luni) si bebe din burtica s. 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Micaela spune:

Am stat in patul din dreapta cum intri. Dar v-am zis, imediat ce am putut, am fugit
DOamna care era cu mine era tot pacienta lui Nayel si tot la inducere era; doar ca ei i-a fost suficienta o fiola de calciu si imediat a inceut dilatarea. Din pacate pentru ea, mi-a fost doar colega, ca la mine n-a fost pic de suferinta! Doar spaima. Mi-a zis saraca de vreo 2 ori: "Nu te mai uita asa la mine". Ma gandesc cu groaza ce fata oi fi avut, ca eu sunt altfel - zic eu - suficient de bine crescuta sa nu ma holbez la om... Dar ma vedeam in pielea ei, ma gandeam ca ala e nivelul de durere la care trebuie sa ajung, dar eu nu simteam nimic. Venea moasa langa mine, se uita la monitor si zicea: nu te doare? Eu - nu. "Pai acum ai o contractie de intensitate maxima (!!!) Sigur nu simti nimic?" Eu - doar ca se intareste burta...
Eu nici macar nu stiu CUM trebuie sa ma doara... Ca dureri la menstruatie nu am cine stie ce. Simt doar o persiune in bazin, dar nu e de tavalit pe jos. Habar n-am!
Din pacate, pe sotul meu nu l-au lasat cu mine deloc. Si cred ca nu doar din cauza ca mai era cineva in travaliu, pentru ca nici sotul celeilalte nu a intrat. Ea a avut o prietena care a stat mereu cu ea. Dar cum eu nu aveam nimic notabil, as fi vrut sa stau eu cu ai mei (v-am zis, a fost o galerie maaare). Cat am stat in salon, s-au perindat pe la mine toti, dar cel mai putin sotul meu, pentru ca era jenant - cu 6 femei acolo, fiecare asezata cum ii era bine...
Asta e o mare suferinta a mea! Am vorbit cu dr. Nayel de multa vreme sa il lase cu mine pe Onut (= sotul meu ) macar la travaliu si ne-a zis ca se poate... Acum am vazut ca nu prea agreeaza ideea moasa si asistentele. Sper sa fie bine! Macar sa vina odata fetita si sa trebuiasca sa ma descurc singura! Ca pana acum n-a trebuie "sa-mi arat muschii" si minunatele tehnci de respiratie, ca n-am avut de ce
Azi o sa plec la plimbare. Si o sa merg pana cad lata! Sau pana se rup membranele - ca asta e scopul declarat.
Doamne ajuta! VREAU CONTRACTII DUREROASE!!! (nu credeam sa ajung sa cer asa ceva :)
Multa sanatate va doresc si tinem legatura,
Anca Micaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Roxy, l-au lasat pe sot in sala de nasteri de vreo 2 ori, insa putin ca durata. In afara de mine mai erau vreo 3 tipe cu declansare( in a doua zi), desi in sala sunt doar 2 paturi, insa stii cum este, controale, etc, nu e o placere.

In schimb imediat dupa operatie l-ai lasat sa il vada pe Rayan si apoi l-au adus la mine in sala postoperatorie ( aoleu ce paturi faine sunt acolo, ai sa vezi).

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput