Dependenti de Bixtonim

Dependenti de Bixtonim | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

Ideea Iilenei, foarte buna.
Eu de la 15 ani, adika aproape 10 ani de dependenta. Am inceput intr-o seara cand eram racita si aveam nasul infundat.
Dupa cateva luni de dependenta, am mers la ORL. Mi s-a spus sa fac mult sport/efort fizic, am facut si culmea, am scapat un pik, dar apoi am racit din nou si da-i iar ci bixtonim.
Am facut tratamente la spital de stat si particular, fara nici o sansa de a scapa. Ma trezesc de vreo 2 ori si noaptea ca sa imi pun, iar la munca se uita astia la mine ca la felul 14 ca toata ziua pompez!!
Am intrebat-o deja pe Simina daca a avut vreo pb pe timpul sarcinii, adika daca e voie, ea a zis ca da.
Hai veniti cu bixtonimul, poate facem terapie de grup si scapam.

Iata lista:

Dependenti
motanik
iileana
Siminaf
zoridezi
Mishulina
ralucah
energy

Semi-dependenti
cafelutza

Fosti dependenti
ellaalba
DianaR
arboria
crinuta
sotul lui Bubbles
adda
dma
Jennifer
lu.more

Tratamente verificate
-picaturi Flixonase (crinuta)
-Afrin (DianaR)
-Zicam gel (Siminaf)
-injectie Diprophos+Rinocort aqua spray (coryna, arhiva DC)
-paracetamol sinus (Kerstin, arhiva DC)
-vitamina A uleioasa (Maadi, Cristina, arhiva DC)
-decongestante orale Pseudoephedrin+Phenylephin (Mausin, arhiva DC)
-creion nazal (DianaR)
-operatie laser+spalaturi (adda, arhiva DC)
-operatie (val77, arhiva DC)
-homeopatie (bychi, arhiva DC)
-aer munti Elvetia (ellaalba)
-lipsa Bixtonimului (sotul lui Bubbles, lu.more)
-vointa/sarcina(DianaR, arboria)

ps.Cine mai doreste? Cine mai pofteste?
--------------------

Andra
Noi
Pufi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafelutza spune:

mai motanik,draga mea...nu pot sa spun ca sint chiar dependenta,dar il folosesc si inca destul de mult.Dupa ce "trag"din el.wwwwaawwww..e supernu mai sint fonfaita,respir ca un cal cu narile deshise alergind in cea mai buna cursa a luisi acuma te pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:


Eu o spusesem in gluma, dar pina la urma poate ca ne va fi chiar de folos..

Sa-ncep:
Buna, ma numesc Ileana si sint dependenta de Bixtonim de vreo 18 ani.
Bixtonimul a intrat in viata mea intr-un mod aproape romantic. Eram prin anul 2 de facultate, eram racita-cobza si aveam prima intilnire cu un baiat cu care "eram-in-vorba". Si cu ce credeti ca a venit baiatu' la intinire, in loc de-o floare? Cu o sticluta de Bixtonim.... Prima din viata mea...
Serios acuma. O vreme l-am folosit numai cind raceam, apoi un pic mai des, apoi un pic si mai des, pina m-am trezit -dupa vreo tri ani- ca il am tot timpul la mine...
La un moment dat m-am ingrijorat, ca nu era normal, si m-am dus la ORL-ist. Ghinion. Am nimerit un medic dependent, la rindul sau, de Bixtonim, si care, evident, nu gasea nimic rau in asta. Mi-a explicat ca problema mea sint niste "cornete nazale" (sau cam asa ceva) un pic prea mari, si ca am de ales intre a face operatie sau a-i da inainte cu Bixtonimul (evident, in cea mai mica ccc cantitate cu putinta).
Am incercat inlocuirea cu alte solutii similare (Rinofug, Fedrocaina, Uvofed -era inainte de '89), care insa n-au dat rezultate. Asa ca am lasat-o balta.
Cind am ramas insarcinata, medicul ginecolog m-a trimis pachet la ORL. Acolo am aflat ca n-am chiar "cel mai drept sept cu putinta", am inceput un tratament cu Alergodil, care a fost minunat cit il foloseam. Dupa perioada-limita m-am trezit iar ca apelez la dragostea dintii. Oricum, ORL-ista nu era deloc ingrijorata de situatie...
In urma cu vreo 2 ani am mai incercat o schema cu spalaturi nazale + Aerius + Rinochort Aqua...apa de ploaie.
Azi: Cam o sticluta pe saptamina. Cam de 2-3 ori pe zi. Nu ma trezesc noaptea. Mai dau iama in solutiile lui fiu-miu (Sterimar, Olinth) dar nu prea merge.
Cam asta-i povestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ileana, cum ai inceput...ca la AA...

Deci...ca sa inteleg, ai luat Bixtonim pe durata sarcinii si nu a fost nici o pb, nu?
Si operatia pe care o puteai face, in ce consta?

Cafelutza...pey poti respira si fara el? Eu nu. Simt ca ma sufoc, parca ma apasa ceva pe capul pieptului. Iar noaptea, ma infund si automat decshid gura sa respir, numai ca mi se usuca si ma trezesc ca nu suport.


--------------------

Andra
Noi
Pufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by motanik

[b]
Deci...ca sa inteleg, ai luat Bixtonim pe durata sarcinii si nu a fost nici o pb, nu?
Si operatia pe care o puteai face, in ce consta?


Da, am folosit Bixtonim in timpul sarcinii, dar am incercat sa reduc la maximum cantitatea, am facut muuult-muuuult spalaturi cu ser fiziologic...Oricum, ORL-ista era de parere ca ar trebui sa beau o sticluta-doua ca sa traverseze placenta, asa, doar citeva picaturi in nas n-au cum sa ajunga la BB (zicea ea)...Am mai incercat inlocuirea cu Olynth, Vibrocil...dar n-a tinut. Ca Bixtonimu' nu-i nimenea...
Daca au fost probleme? As crede ca nu. Desi Tudor e cam obraznic, oare de la bixtonimul meu i se trage?
Operatia consta in decuparea, micsorarea acelor formatiuni (cornete?) care exista in nas iar la oamenii normali se "umfla" doar cind sint raciti, insa la mine sint marite tot timpul. Sper ca n-am zis prostii, sint un milion de ani de atunci...

Dar tu cum iti procuri "doza" acolo, in Anglia? Se gaseste de vinzare in farmacii asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ileana, si la mine tot asa mi-a explicat doctorul la care am fost prima si prima oara, dar mi-a zis ca nu se opereaza ci ca formatiunile alea dau inapoi cu mult efort fizic(am facut bicicleta ergonomica atunci)...dar ma gandesc ca dupa atatia ani nu se mai aplica procedura asta ca n-are efect.

Aici am incercat alte picaturi, dar vorba ta, ca bixtonimul nu-i frate nici unul! Imi trimite mama la o luna-doua cate 20-30 sticlutze.

Eu ma tem pt cand voi ramane ...ca folosesc foarte des. Eu pe saptamana pufai aproape 3 sticlutze. (Eu am tub de Olynth in care le pun, ca sticlutza de bixto e aiurea, trebuie sa stai pe spate, dar cu aia de Olynth pot pune oricand; si ca sa fiu sincera, am si o sticlutza de aici de Beconase pe post de sticlutza de bixto)

--------------------

Andra
Noi
Pufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Andra, wow, pai tu chiar folosesti mult! Cred ca indiferent daca ramii sau nu insarcinata, cam trebuie sa incerci sa limitezi cantitatea. Cu tratament dat de doctor, sau cu metode d-astea gen ser fiziologic, aromoterapie, sau pur si simplu sa incerci sa maresti timpul intre doua doze chiar cu riscul de a suporta o ora in plus senzatia groaznica de sufocare (o cunosc prea bine!).

Apropo de ce zici tu de sticlute si de ce spunea Energy de "atirnatori de git" , iaca o idee de afacere: recipiente-bijuterie cu design special, cu decoratii de toate felurile (varianta eleganta ptr teatru, varianta casual, varianta sport, varianta cu diamante de tinut in seif), personalizate, pentru Bixtonim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

idee! Dar cine le cumpara? Or fi asa multi dependenti?

Pey da, asta ziceam, folosesc mult eu...asa imi doresc sa scap de ele...

--------------------

Andra
Noi
Pufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Fetelor, io nu-s dependenta, dar va zic ca nu-i de joaca cu treasba asta. mai ales in cantitati asa mari...
Daca o luam asa, se aseamana cu ce fac aurolacii, nu? Nu va suparati pe mine


Ramonika si pisicile
O MINUNE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ramo, nu stiu cum o fi aurolacul si care e relatia intre aurolaci si aurolac, dar la mine cel putin nu e nicidecum pt ca asa am eu chef, ci pt ca nu pot sa respir fara el...ma sufoc pur si simplu, ma ia cu ameteli. Deci nu acelasi lucru cu aurolacii, in nici un caz. Si sigur nimeni nu vrea sa il tot foloseasca (bixtonimul) daca, chiar nu ar fi nevoie de el.

--------------------

Andra
Noi
Pufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by motanik

idee! Dar cine le cumpara? Or fi asa multi dependenti?


Pai sa socotim: 3 persoane la mine la birou, + citi or mai fi pe forum...

Si bag seama ca pe forum sint destui:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=33311
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=9255
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=23704&whichpage=2
(erau trei pagini de google, am sa le studiez cind am vreme...)

Acuma serios, cred ca sintem intr-un forum nepotrivit, daca ne mutam cu subiect cu tot la "femina intim", de exemplu, am avea mai multa audienta, nu de alta, dar sint oameni care chiar au scapat de dependenta!
Sa rugam un moderator sa ne duca de-aci?

Mergi la inceput