Scoala Step by step - Stiti ceva?

Scoala Step by step - Stiti ceva? | Autor: isabela

Link direct la acest mesaj

Stiti ceva despre acest tip de invatamant? Aveti cunostiinte cu copiii la astfel de scoala? Ieri dupa amiaza am aflat de la o mamica despre existenta acestei scoli in orasul nostru. Ma tenteaza foarte mult pentru ca programul este 8-16, in intrevalul de la 12-16, servesc masa, isi fac temele si desfasoara diverse activitati. Scoala este sponsorizata de Vatican, este o scoala catolica. Nu stiu ce decizie sa iau: sa-mi inscriu copilul acolo sau nu?
De aceea as dori sa aflu mai multe despre acest tip de invatamant.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Fata mea a fost la o scoala Step by Step si eu am fost foarte multumita.
Ea acuma e in clasa a 7-a dar in clasele 1-4 a fost intr-o astfel de clasa.
Programul(din ce mai tine ea minte) era urmatorul:
8-9=intalnirea de dimineata..aveau un mesaj scris,o rubrica de noutati in care cine dorea se ducea si spunea ce a facut special in zilele ce au trecut.
10-12=lucrul la centre.Erau 6 centre(scriere,citire,matematica,arte,stiinte,constructii).La inceputul zilei,copii se puneau la ce centru vroiau.Lucrau jumatate de ora(parca) la acel centru si pe urma se roteau de la un centru la altul(erau 5 sau 6 copii la un centru si centrele erau asezate in cerc,jdupa jumatate de ora,se ridicau si plecau la centrul urmator)

Intre timp,nu mai stiu exact ora,mancau micul-dejun(adus de acasa)

La 12 sau la 1 mancau pranzul.
Pe urma aveau putin timp recreatie si aveau engleza sau religie,pictura sau arte,poate constructii,depinde.
L sfarsit de zi,pe la ora 2 sau 3 incepeau sa verifice cele facute la centre in ziua respectiva,daca aveau nelamuriri,copii intrebau,mai faceau lucruri suplimentare si la 4 ii luam acasa.

Mia mi-a convenit mult acest program de lucru,faptul ca ei nu mai aveau teme acasa era super,intelegea tot la scoala.La aceasta scoala ,invata sa fie mai comunicativi,sa intrebe cand nu inteleg ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Poti sa vezi si:www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=29632" target="_blank">Soala step by Step

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Si eu am avut baiatul cel mare la o astfel de scoala. De fapt clasa step-by-step intr-o scoala obisnuita. Am nimerit acolo cautand o invatatoare buna, si nu mi-a parut rau, mai ales ca noi aveam in plan sa plecam si oricum urma sa treaca la program lung.
Stilul este total diferit, desi invata practic acelasi lucru. Doar ca sunt invatati sa caute singuri informatii, sa gaseasca raspunsuri, sa discute, sa intrebe, sa explice. Nu doar sa toceasca materia si sa faca teme. La ei nu exista notiunea de teme, in general, pentru ca se lucreaza foarte mult la scoala. Totusi, in cazul nostru, invatatorii - caci sunt cate doi la o astfel de clasa - au decis in clasa a 3-a sa inceapa sa le mai dea teme pentru acasa, scurte, rar, pentru a incepe sa-i pregateasca pe copii pentru marea schimbare din clasa a 5-a.
Tot in cazul nostru s-a amenajat in scoala o sala de mese (acum cred ca sunt 2, caci numarul de copii la acest stil de invatamant a crescut)si s-a aranjat cu o cantina sa aduca mancare calda, proaspata, la pranz. Evident ca noi plateam mancarea, asa cum la inceput am platit pentru reamenajarea clasei in care nu mai intrau acum alti copii. Au avut mocheta pe jos, mese care se puteau muta, scaune noi, rafturi... tot comfortul. In clasa stateau cu alti papuci decat cei pentru afara, aveau dulapuri speciale pentru haine si incaltaminte, iar pentru ca asa se hotarase, la fiecare inceput de an scolar se cumparau toate rechizitele necesare in clasa si noi dadeam partea noastra de bani. Pentru copiii mai saraci se gaseau altii care sa plateasca, sau se imparteau la toti, dupa caz. Mai aveau o gustare la 10 dimineata, fructe de acasa, plus acel corn cu lapte sau cu ce se nimerea -iaurt, branza topita etc. La 4 ii luam acasa.
Eu am fost foarte multumita de evolutia copilului. Daca ramaneam in Romania, probabil si al doilea ar fi fost acolo. Totusi au fost parinti care au avut copil in clasa cu baiatul meu si au avut inca unul dupa doi ani, la acelasi stil, dar alti invatatori, si au spus ca si la acest stil, ca peste tot, se vede diferenta intre invatatori, unul bun are alte rezultate. Dar pe total, stilul merita incurajat. In scoala unde a fost baiatul meu acum se incearca chiar un fel de prelungire la clasele 5-8, sau macar sa semene cat de cat abordarea profesorilor cu stilul de pana acum.
Numai bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri. Am inscis-o la acest tip de scoala.Sper sa-i fie bine si fiica-mi . Ieri am aflat ca vor avea 3 ore de italiana pe saptamana, ca vor invata si despre cultura italiana.
Oricum astept raspunsuri in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaflo spune:

Citeste aici despre acest subiect:http://www.evenimentulzilei.ro/bucuresti/?news_id=180981 .Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Fetelor cam cat costa o astfel de scoala pe luna?Isi permite si omul de rand asa ceva?

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaflo spune:

Eu cred ca depinde de localitate nu cred ca e o taxa fixa si aceasta include si masa calda.La inceput iti cere bani de mobilier apoi de altele...Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Andreeat, noua ne-a spus ca taza este 25.000lei/zi, scoala noastra fiind sponsorizata de Vatican.(La noi acest tip de invatamant se desfasoara in cadrul scolii catolice).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

In ce zona este aceasta scoala?Eu locuiesc in sect.3 aproape de Stad.National si am citit undeva tot pe forum ca mai sunt doua scoli de acest fel in sect.3 stie cineva pe unde?

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

La noi nu este nici o taxa.
Platim masa 40000 lei/zi .
Mai este,semestrial fondul clasei si fondul scolii ca peste tot si eventual daca se hotareste la sedinta cu parintii ca ar mai fi nevoie de ceva pt clasa.
Mirela

Mergi la inceput