Mamici de iulie-august 2005 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Nicol_mada, gabirus: tensiunea mea in afara sarcinii este 11/6 sau 10/5, in sarcina si prima data si acum am ajuns cam la 8.5/4.5 si tot asha am fost intrebata daca ma stiu bolnava si mi s-a recomandat sa beau cafea, asta ca sa nu mi se faca rau si sa cad pe jos. In orice caz, e mai bine mica decat mare!!!


Fetele, aseara a simtit si sotul meu cum misca bebe prin burtica si a fost foarte fericit! Il mai vad din cand in cand cum cade cu ochii pe burtica mea si il apuca responsabilitatile si gandurile de cum ne-om descurca cu amandoi, cum dealtfel ma mai gandesc si eu, dar sigur va fi bine!!! Important e sa fim sanatosi, iar azi imi fac programare la medic (cam pe 21 probabil merg din nou).

Pupici,



Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 15 saptamani (DPN 1 august)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Mitub - ieri am implinit 15 saptamani si aseara stand de vorbeam cu sotul am simtit si eu asa ca niste valuri mici prin burta, ca si cum misti apa intr-o sticla, nu stiu cum sa explic... si a simtit si sotul...
Poate a fost bebe, eu asa sper, ca am intrebat si dr. marti, cand am mers la control, cam cand incep sa il simt si a zis ca avand in vedere ca sunt slaba si nu am grasime pe burtica, cam intr-o saptamana as putea simti ceva... dar cel mai bine se simte incepand cu 19 sapt.

Numai bine si servic,
Katink 15 sapt.+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Buna la toata lumea!Uite ca azi si eu am ajuns mai tarziu la serviciu(2 ore si jumatate),dar vorbisem cu o colega sa-mi tina locul,asa ca...am fost scutita de comentarii rautacioase.
In rest suntem bine,nu tu varsaturi,nu tu stare de ameteala,nimic...
Boga si Gabirus : tensiunea mica am avut-o mica meru,dar acum in sarcina,din cand in cand ametesc.Nu foarte tare,dar senzatia nu e placuta de loc,dar...ma lupt cu cate o gurita de cafea,lichide multe si mancarea putin mai sarata.
Va pupic dulcic,fug la treaba si mai vorbim!
nicoll_mada 15sapt+6z

MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Si tati l-a simtit alaltaieri noapte pe bb si a fost tare fericit.Mi-e nu-mi vine sa cred ca are atata putere.Nu beau cafea,nici inainte nu beam decat in situati disperate.Bebicu' nostru avea la 16 sapt-16.5cm.Dr a zis ca e bine!Este?Ca noi avem burtica mica,adica apare(dispare) dupa ce mananc.
Voi ii puneti muzica lui bb?Eu da si mai incolo o sa-i citesc din "Alba ca zapada" in engleza.Sa nu radeti de mine,dar pt a avea un copil bilingv(adica sa poata vorbi fluent ambele)trebuie sa incepi cu ambele limbi inca din burtica

si pestiuc de 19s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabelele2 spune:

Neatza Burticutze!!
LA mine abia acu' e 10.16!Si io am terminat cu cafeaua din prima luna,si acu' ii cam duc lipsa ca si tigarilor dealtfel,dar asta e!La tigari mi-a fost cel mai greu sa renunt,nu fumam mult,dar fumam cu consecventa,si am renuntat cu 2 luni inainte de sarcina,pentru ca la noi totul a fost planificat!si totul a decurs struna,spre norocul nostru)
VOI CUM ATI FACUT CU TIGARILE?(cele care sunt/erau fumatoare)
CU CAFEAUA a fost mai usor,intii am trecut pe decofeinizata si apoi mi s-a facut rau si de la ea.
Nu stiti,la gemeni cum e ?Cind se vede cel mai bine la ecografie sexul?Io mor de curiozitate!Parca e un secol pina pe 8 Martie,la viitoarea echo!
Am inteles de la voi ca parerile in ceea ce priveste superstitiile cu cumparaturile,sint impartite!Am sa fac si io ce mi-o veni pe moment!(daca ma peleste cumparatul,fuga ....si o rezolv),daca nu o sa-l deleg pe tati!La o adica aici e mai ieftin daca faci shoping on-line,decit daca te duci la magazin.
CE ANALIZE MAI FACETI??? ca mie nu mi-au mai zis nik inafara de cele de la inceput) si mi se pare ca sunt neglijata(o fi de la sarcina?)
Tare ma mai plictisesc...nu vreti sa deschidem o agentie de pariuri cu sexul copiilor???(sa incepem cu ai mei)
IAca cum te poti tampi de la statul acasa(vedeti? io sint cel mai bun exemplu)
GATA CA V-AM IMPUIAT CAPETELE!va las .....vorbim mai tirziu!
pentru toate si AVETI MARE GRIJA DE VOI!
Bella & Comp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

emaime: uite ce scrie la dezvoltarea fatulului la 16 saptamani:

fatul cantareste aprox 200-250 grame si masoara ceva mai mult de 10 centimetri in lungime - de la crestet pina la talpite. Piciorusele ii devin mai lungi decit mainile, unghiile sint complet formate si toate incheieturile si articulatiile functioneaza.


Deci 16.5 cm e super mare!!! Nu iti mai face griji pentru burtica mica, e normal cel putin la prima sarcina! Aaaaa si de lovituri: de-abia acum incep sa fie mai puternice, sa vezi la sfarsit ce distractie va fi cu gadiliciul la talpite


Pupici,


Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 15 saptamani (DPN 1 august)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

buna fetelor...

am tot vazut ca scrieti de cafea si mie imi gura dupa o cafea....dar mai curios e ca eu nu am baut cafea inainte de sarcina...mirosul de cafea mi-a placut intotdeauna...imi mai faceam cafea doar sa simt mirosul si fiindca nici eu nici sotul nu bem...o aruncam dupa ce era gata

dar acum cand vad aparatul de cafea ...mi-am mai facut slaba si am pus undeget de cafea, orizonatal in pahar si restul lapte...dar ma tot gadeam ca poate nu ii face bine...
mie poate da. ..ca orium am tensiunea prea mina

si de cateva zile vad ca bb meu isi face tot mai simtita prezenta ...prin pofte...inghetata mea preferata este de iogurt....lucrez la o "cofetarie-unde se serveste aproape numai inghetata" singurul sort care nu imi placea era de lamaie....da acum nu mai pot manca inghetat de jogurt...ca nu imi cade bine in schimb cea de lamaie...., sotul meu sta si se distreaza..cum ma stramb de la ea...dar mananc fara sa suflu

va doresc o zi bune


peca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Nu mi-ati raspuns..nu e tarziu la 15 sapt pt morfologica de la Iosup...eu am amanat..ca am zis sa fie mai amre un pic..



AniS

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:


Eu la pag anterioara am o greseala grava pe care am vrut s-o corectez,dar am uitatmie in loc de mi-e
Probabil ca micu' e "urias" pt ca noi suntem inalti,tati mai inalt decat mine cu 12cm-eu am 1.73.Sa vedem cat de maricel e pe 7 martie-atunci am alt control.
Bella,si eu am fumat inainte,dar m-am lasat,pt ca "planuiam" un bb din iunie.Sigur nu esti alteregoul meu?Nu mi-a fost greu deloc pt mi-am dorit bb f tare si nu am fost niciodata dependenta de tigari(am fumat de plictiseala).Plus ca aici de cand au interzis fumatul in locuri publice(din martie anul trecut) e si mai bine,iar tati fumeaza pe balcon.Sistemul imunitar al bb sare ca ars cand imi miroase a tigara,nu suport.
Iar de sexul gemenilor-ce pot sa zic-ca e mai inghesuiala acolo doar si poate ai noroc si iti spun dr.
Eu am vazut niste guguloaie(2buc) la eco pe 19 ian,dar dr nu are voie sa spuna...

emaaimee si pestiuc iubit-19s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

isabelele2 esti o scumpa cu pariurile, mi-a placut
Teoretic ritmul de dezvoltare este acelasi, deci in martie cand mergi se poate vedea ce sunt, desigur daca sunt si in pozitie favorabila, ca daca se tin in brate sau stau cu spatele....
Noi tot pe 8 martie mergem si sper poate sa aflam si noi, ca suntem curiosi, mai ales ca vine si sotul cu mine.. ar fi frumos, dar nu e nici o problema daca nu aflam... doar ca suntem putin curiosi

Peca bravo ai reusit

Pupicii la burtici,
Katink

Mergi la inceput