laparoscopie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

buna :) Eu am facut laparo sapt. trecuta, am avut ovare de portelan, chist, aderente...si trompe infundate, ca bonus.

Am avut hemoragie vreo 7 zile, medicatie si regim fara sare 2 saptamini... Tin minte ca in prima zi de la op. mi s-a recomandat sa nu maninc/beau nimic cu zahar.
De la sonda am avut usturimi doar in prima zi.



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

elise, tu ti-ai scos firele, doare? Mi-e foarte frica de asta! Mie nu mi-a dat nici un tratament, mi-a zis doar sa iau ampicilina a doua zi si atat.Mai am o jena la respirat, ma doare p[utin cand trag aer in piept, de fapt parca ma tine, ma doare in spate in zona omoplatilor si gatul, o senzatie asemanatoare cu febra musculara, ai trecut si tu prin asa ceva?
Si mie mi-a facut injectie in mana sus langa floricica de la vaccin, aveti idee ce injectie e asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

dariana, mi-am scos firele si nu doare: e ca o intepatura de tintar:)
Am luat si eu oxacilina pina acum, inca mai iau prednison.

Durerea din piept e normala: se datoreaza gazului introdus in timpul op. - pe mine ma dureau umerii si o coasta, de exemplu. M-a mai durut si gitul (de la tub) si era sa urlu cind m-am trezit cu sonda, n-am suportat-o de nici un fel si i-am rugat sa o scoata, ca ma duc singura la toaleta.....

Injectie am facut inaintea op., nu dupa.



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Fetelor, dar e normal sa se vindece mai greu taietura de la burib decat cea de la ovar? La mine au trecut 5 zile si inca nu e vindecata cea de la buric. As vrea sa fac dus ca nu ma mai suport, vreau sa ies si din casa, dar imi este frica sa nu intre apa acolo la buric si sa se infecteze. Ce sa fac? Si inca ceva, spre sfarsitul sangerarii e normal sa fie sangele mai maro ca asa vine acum la mine; imi pun problema asta ca eu aveam un ciclu f. dereglat si pe langa asta venea si maro, speram ca acum sa fi scapat de problema asta, bine, acum nu e ciclu, e de la interventie. Dupa cat timp vine ciclul, vine normal sau se deregleaza? Eu am facut laparo in ziua 13.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

dariana,
la mine taietura de la buric e mai mare putin - s-ar putea ca si la tine sa fie, si din cauza asta sa para ca se vindeca mai vreu.

Ti-ai scos firele?
Pentru ca mie mi-au spus sa nu fac baie pina nu le scot... si dupa ce le-am scos, am facut dus, nu baie, tocmai din acelasi motiv - sa nu se infecteze.
Eu am avut hemoragie vreo 5-6 zile (destul de puternica, cheaguri etc) si cred ca e normal... Pe tine te doare ceva (in afara de taieturi: trompe, ovare...)?




Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

elise, firele nu le-am scos, am doar 5 zile de la operatie, nu ma doare, am o jena cand respir, in piept si in spate, in zona omoplatilor, dar inauntru. Si parca atunci cand ma misc de pe o parte pe alta simt matele cum se misca. mie mi-a zis dr. ca pot face dus, dar imi este frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

vreau un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Ehei...tema buricului!
La mine a fost zona cea mai naspa din toata operatia. Acum glumesc, dar pe bune, a fost locul care s-a vindecat cel mai greu, plus ca nu suport nimic in zona lui (cand mi-a scos firele al meu frate, am plans ca mi-au stricat buricul, nu de durere, ca nu am simtit nimic). Am devenit ffff sensibila acolo, iar daca am ceva care vine peste el (pantaloni, fuste), nu mai pun acel articol de imbracaminte pe mine. Bine...saracul buric al meu, a fost si "persecutat" de 2 ori.
Acum vorbesc serios. Nu va speriati, se reface si puteti face dus/baie, ca nu se infecteaza. Chiar e bine sa fie curatat/dezinfectat, pentru ca este locul unde se pot strange microbi.
Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

bety, deci pot sa fac un dusulet acum la 5 zile de la op? Dar de prestat cand se poate, dupa ce se termina sangerarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Eu l-am facut dupa ce mi-a scos firele, de sa mint.
Eu nu am sangerat dupa laparo, mi-a venit ciclul la 24 de zile, nu la 27-28 cum imi vine mie, iar de prestat nu am prestat fizic (pe buletinul de iesire din spital scria 30 zile pauza + din motive lipsa sot acasa) ci am facut inseminare la nici o luna dupa operatie.
Beatrice

Mergi la inceput