O poveste trista despre nastere 2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

alessia105, sa-ti traiasca copilasii si va bucurati de ei!

Povestea ta m-a infiorat si m-a facut sa-mi aduc aminte multe alte lucruri neplacute pe care le-am auzit sau le-am vazut prin spital in cele 5 zile....


va doresc numai bine!

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica ruxanra spune:

Am si eu de spus o poveste trista despre nasterile din Romania. Din fericire pentru mine, nu este a mea, desi persoana despre care vreau sa povestesc este o verisoara a mea, si deci ma doare povestea ei. Eu am avut parte de o cezariana, cu un medic care m-a supravegheat atent(probleme in timpul sarcinii), si care ma chema din 2 in doua saptamini la control, si bineinteles ca-l indopam(scuzati expresia) de bani. Cind am nascut, am fost programata pentru operatie, sotul meu l-a intrebat cat face, si i-a dat banu'. Asa merg trebuirle in Romania.
Acum sa va zic de verisoara mea. Era necasatorita cand a ramas insarcinata.Ea lucra ca asistenta la un spital din creierii muntilor, si singurul medic ginecolog din acel spital, era o doamna, draguta pe atunci, care a sfatuit-o pe verisoara mea sa pastreze acel copil, ca e primul, ca se va naste sanatos, etc. A discutat cu prietenul ei, si au hotarit de comun acord sa-l pastreze, si sa se casatoreasca dupa ce se va naste copilul, odata cu botezul. Ea a continuat sa mai lucreze acolo, iar prietenul ei a fost plecat cateva luni la niste cursuri de specializare. Sarcina a decurs normal, toate bune si frumoase. Vine ziua in care o apuca durerile. A venit un vecin cu o masina, sa o duca la maternitate. Avea de ales intre spitatul din Buzau, si acel spital unde lucrase ea, dar unde nu existau conditii de cezariana. A ales din nefericire pentru ea, gresit. S-a dus la acel spital, in speranta ca daca era nevoie de cezariana(ea era mica, si avea bazinul foarte ingust), acea doamna doctor, o va trimite cu ambulanta la Buzau. Nu s-a intamplat asa. A lasat-o in travaliu vreo 30 de ore, dupa care a reusit sa nasca, dar cu traume severe asupra copilului. Practic s-a nascut aproape mort. Am intrebat-o de ce nu a cerut ea sa o duca cu salvarea. Mi-a spus ca doctorita a fost acasa la ea, si doar o moasa o mai vedea din cind in cand, si cea mai mare parte a timpului nu mai stie de ea. A fost chinuitor. Dupa ce a nascut copilul au trimis-a la Buzau, timp in care bietul bb a facut cateva convulsii. Medicul neonatolog de la Buzau, a spus ca nu are cum sa-l salveze, doar la Bucuresti poate sa faca cineva o minune pentru el, dar ar fi mai bine sa-l lase sa moara. Au ales sa mearga la Bucuresti. Si intr-adevar cineva l-a salvat. Dar cu ce pret.....Acum are patru ani, nu sta nici macar in fundulet, nu vorbeste, nu isi poate folosi mainile, are un handicap sever, si de cand l-a nascut, ea doua saptamani pe luna sta in spital la Bucuresti cu el, pentru recuperare. Va dati seama ca este distrusa. O familie care avea toate sansele sa fie fericita, este distrusa. De cate ori ma gandesc la ea, imi vine sa plang, si ma intreb de ce a vrut Dumnezeu sa se intample asa. Fiti fericite cele care aveti posibilitatea sa nasteti oriunde altundeva decat in Romania. Aici in primul rand trebuie sa se schimbe mentalitatea cadrelor, si dupa aceea tot sistemul. Se vaita ca n-au bani, dar si din putinii bani pe care-i au, ar putea sa fac fapte bune. Dar ei au ramas inchistati in niste mentalitati comuniste, in care femeile sunt ca niste animale, si trebuie sa nasca ca atare. Ce anestezie, ce calmante, nu-i nevoie de asa ceva. De vorbe bune sau incurajari, nici nu poate fi vorba.In 16 ani, multe s-au schimbat in tara asta, mai putin mentalitatile. Si vor mai trece multi ani pana vom scapa de dinozaurii astia. Cam asta a fost povestea despre o nastere trista, si tot ce sper este ca poate cineva are ceva de invatat din ea, pentru ca astfel de nenorociri sa nu se mai intample, intr-o tara ce se vrea europeana, in secolul 21, dar in care femeile nasc la fel ca in secolul 19, si sunt tratate ca niste vite.Va multumesc celor care aveti rabdare sa cititi pana la capat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ammuntean spune:

Nici macar nu sunt ingrozita de cele citite, e prea putin spus. Nu stiu daca Dumnezeu pune la incercare familiile care trec prin asa ceva, mai degraba dracul. E o cruzime de neinteles. Sunt bulversata. Eu trebuie sa nasc in aprilie si nu exagerez cand va spun ca, daca mie mi se vor intampla asemenea grozavii, ma veti vedea la stirile de la ora cinci.
Traim in Romania secolului 21, bleah!!!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica ruxanra spune:

Sotul verisoarei mele este ofiter, si dupa toata povestea asta a vrut sa o impuste pe doctorita, dar i-a venit repede mintea la cap. Din pacate toti banii si energia lor sunt canalizati catre recuperarea copilului, deci nu mai au resurse pentru tribunale. Si s-au resemnat, din pricina faptului ca se simt vinovati.Si culmea e ca toata lumea le spune asta.A fost vina ei. Afost alegerea ei. Deci ganditi-va ce e in mintea acelei mame. Ca are copilul asa din vina ei. Ca ea a ales sa fie asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Alessia, sa fii fericita!




mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzza

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Scuze ca nu am mai deschis de mult subiectul
VA multumesc mult ptr cuvintele frumoase ..e adevarat am fost o noroacoasa ( cineva acolo sus ma iubeste)..in curand va promit ca voi scrie povestea nasterii llui Benny care a compensat tot...va multumesc fetele mele dragi

monica ruxanra Imi pare extrem de rau de verisoara ta eu m-am lecuit si sincer am oroare de doctori ..si pe noi acest episod ne-a zdruncinat destul de tare ,dar am avut puterea macar sa ramanem prieteni ( ma refer la realtia de cuplu)
Putem sa facem ceva sa o ajutam pe verisoara ta si pe minunea ei? Eu stiu se poate face o operatie? sau o recuperare? Ceva sa le redam macar speranta ...poate gaseti un diagnostic exact si vedem ce se poate face .Multa sanatate

Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!
Alessia, www.babiesonline.com/babies/m/manneke/" target="_blank">Benny (02.03.05) si www.babiesonline.com/babies/s/sebypiano" target="_blank">Sebi (16.01.98)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Arata ca esti OM!Putin poate insemna ptr o fetita minunata...VEDEREA!




Specialii 2005 , Poze de pitici voinici

"Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic". - Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

quote:
Originally posted by ancutzathree

felicitari!
esti o femeie puternica!prin ce-ai trecut!!!
sa-tzi traisca puiutzii si sa creasca mari si frumosi!




Anca &Alex


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex
Poze




Chiar ca ai fost puternica ...eu daca eram in locul tau cred ca ajungeam la balamuc...dar cate nu face instinctul de mama...nastere usoara , dar mai ales placuta...



www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">O poveste minunata...

Site Amalia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

Allesia ai fost foarte curajoasa, eu la sigur dupa ce ma recuperam stricam tot ce era de stricat prin "spitalul" cela. Si se mai numesc medici? Nici oameni nu au dreptul sa se numeasca astia!!
Sa-ti creasca mari baetii si sa ai bucurie de la ei!!!!

doroti_5 27+ si Natalita-Elena
evolutia bebe
foto mami pina la bb si dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Poveste trista?
Pai asta e film de groaza!
Sa le dea Dumnezeu dupa sufletul lor...
Iar tie, numai fericire alaturi de copilasii tai.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

alessia doamne dumnezeule...m-am ingrozit ...

esti o femeie fff curajoasa, sa va dea Dumnezeu sanatate si sa te bucuri de baietii tai



Adriana si bb Cezarica 23 Aprilie 2005

Cezar,minunea mea

Mergi la inceput