Poftiti in cancelarie (II)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Buna, tot romana predau si eu!
Ma intorc la scoala dupa doi ani de CIC si de-abia astept sa reiau cursa!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Mik este vorba de o white board conectata la un computer si data projector. Se poate folosi cu resurse de pe net sau orice resurse de pe computer sau o combinatie. Se poate activa de la computer sau cu un "pen". Se poate scrie peste background cu un "pen " special. Uite mai jos o poza. http://www.touchboards.com/polyvision/ProductImages/TS-series_education-1.jpg

PS Profesoara din imagine nu sunt eu si nici elevii nu-s ai mei - ai mei poarta uniforme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

quote:
Originally posted by orchid


Foloseste cineva in predare "interactive white board"?




Buna Orchid,

boardurile descrise de tine le folosim in scoala noastra, numai ca la noi in Ontario se numesc smart boards. Nu sunt folosite inca pe scara larga (scoala noastra e una din putinele care utilizeaza asa ceva), din mai multe motive: (1)tehnologia respectiva a fost descoperita relativ recent (cca 3-4 ani) si (2) sunt destul de scumpe (peste $2,000 bucata), deci imagineaza-ti ce buget e necesar pt a echipa o scoala intreaga.

E un tool superb, e interactiv, e fun, stimuleaza fantastic motivatia elevilor, eu sunt de-a dreptul entuziasmata cate lucruri minunate se pot face cu el. Personal, am inceput sa lucrez cu smart board-ul anul trecut, cand m-am transferat la scoala mea actuala - auzisem de ele intr-un in-service facut la Fac of Education, insa mi s-au parut ani lumina pana as fi putut folosi asa ceva la mine in clasa. Iata insa ca am fost mai norocoasa decat as fi crezut si am aterizat la scoala mea actuala, care e una dintre cele mai tehnologizate scoli din Canada (a aparut recent si la news). La noi programul scolar e divizat in 'regular' si 'e-learning'. La e-learning studentii folosesc laptop-urile, iar profesorul peda cu ajutorul smart-board-ului, dupa care salveaza lectia in format electronic si o posteaza pe conferinta online a clasei respective. Odata ce ai sansa sa lucrezi cu asa ceva nu-ti mai vine sa te intorci la creta :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Multumesc Angela pentru raspuns. Da este vorba de smart board. Interesant ce spui tu de scoala voastra. Este particulara? Tu ce predai - matematica? Poti sa-mi dai cateva exemple de activitati la care folosesti smart board-ul? Elevii cum o folosesc? Este una in fiecare clasa? Pregatesti tu resursele sau le iei de pe net? Ai vreo pagina de net cu resurse "incercate"? English please
Noi avem una in scoala si eu sunt foarte "keen" s-o folosesc cu toate clasele mele.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inimioara76 spune:

orchid... si eu am vazut pe net de curand chestia asta. Pana cand va ajunge si in Ro... iti dai seama ca intr-adevar vor trece ani lumina, cum zicea Angela... numai ca la ea s-a intamplat minunea mai devreme... ca de... Canada nu-i Romania. Dar cine stie....

Oricum... uite am gasit pe net niste linkuri, poate iti folosesc ...
http://www.topmarks.co.uk/Interactive.aspx
http://www.e-learningcentre.co.uk/eclipse/Resources/whiteboards.htm
http://www.becta.org.uk/page_documents/research/wtrs_whiteboards.pdf

tu ce predai de fapt? Mi-ar placea sa mai aud despre cum functioneaza in clasa concret device-urile astea, ca tare suna SF!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalimana spune:

Fetelor din Ro, incepeti scoala sau faceti greva??? Bine-nteles ca le intreb pe cele care sunt in activitate, nu in CIC sau au intrerupt din alte motive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Noi am inceput astazi! Asa ca va urez totate cele bune, succes in noul an scolar, putere de munca si multa rabdare!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Fetelor, ati abandonat subiectul? Sau sunteti prea ocupate cu planificarile?

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Urez si eu un an plin de succese celor care au inceput scoala!

Noi am inceput vineri,nici vorba de greva,cu planificarile mai usurel,ca n-a amintit inca nimeni de ele ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

quote:
Originally posted by orchid

Multumesc Angela pentru raspuns. Da este vorba de smart board. Interesant ce spui tu de scoala voastra. Este particulara? Tu ce predai - matematica? Poti sa-mi dai cateva exemple de activitati la care folosesti smart board-ul? Elevii cum o folosesc? Este una in fiecare clasa? Pregatesti tu resursele sau le iei de pe net? Ai vreo pagina de net cu resurse "incercate"? English please
Noi avem una in scoala si eu sunt foarte "keen" s-o folosesc cu toate clasele mele.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri



Buna fetelor,

Imi cer scuze pentru intarzierea cu care raspund... orchid, scoala mea e publica, insa e situata intr-un cartier mai instarit, ceea ce explica accesul la fonduri ceva mai ridicate. Referitor la numarul smart-boardurilor, nu am ajuns inca in stadiul in care sa avem una in fiecare clasa - cred ca sunt in jur de 20 in toata scoala (pt 1,200 de studenti). Departamentul meu (Matematica) sta cel mai bine -avem 6 boarduri, deci mai mult de jumatate din clasele alocate departamentului nostru dispun de asa ceva. Obiectivul nostru e ca pana la finalul anului scolar sa achizitionam cate un smart board pt fiecare clasa din departament.


Referitor la activitati - noi le creem in functie de lectiile care urmeaza sa le predam, nu le luam de pe Internet, desi sunt sigura ca exista si unele gata facute. La matematica folosim intens cateva programe software: TI-Interactive (graphing calculator) si Geometer's Sketchpad (geometrie). Intrucat softul e instalat pe laptop, iar laptopul e conectat la smartboard, profesorul poate preda lectia in mod interactiv - boardul e senzitiv, deci functioneaza ca si cum ai fi la computer si accesezi cu mouse-ul diverse comenzi. E mult mai operativ in felul asta - de exemplu nu trebuie sa mai stai sa desenezi axele de coordonate x si y, piramide, sau hiperbole - apesi pe un buton si le accezezi in 'no time'. Bine, asta presupunand ca esti suficient de familiarizat cu smart boardul, ca altfel poti avea surprize :)) eu sunt patzita :)


De asemenea, smarboardul are avantajul faptului ca poate inregistra o lectie, pas cu pas, prin audio and video features. Deci proful preda lectia in clasa, o inregistreaza si o incarca pe website-ul scolii. Elevul de acasa poate accesa si urmari lectia inca o data, in caz ca are nelamuriri.


Personal, mie mi s-a parut smart boardul de foarte mare ajutor pt studentii de clasa a 9-a Applied (pt cine nu stie ce inseamna, studentii respectivi sunt 'slow learners' si sunt cam greu de motivat, de unde si problemele numeroase de disciplina). Pt clasa respectiva eu am lucrat foarte mult cu powerpoint-ul, in sensul ca imi pregateam lectiile pe format powerpoint, care evident puteau fi accesate interactiv cu ajutorul smartboardului. De multe ori, lasam raspunsurile goale si elevii trebuiau sa vina la smart board sa scrie raspunsul corect. Strategia asta ii motiva foarte bine - li se parea smart boardul o chestie foarte 'cool'. De asemenea, cand avem recapitulare pt un test, folosesc powerpointul ca sa jucam "Who Wants To Be a Millionaire?" sau "Double Jeopardy" - din nou, combinatia cu smart boardul face minuni.


Ma consider foarte norocoasa ca am avut prilejul sa folosesc smart boardul, il consider un salt profesional nesperat, care mie mi-a schimbat complet viziunea si abordarea asupra 'teaching-ului'. Ma opresc aici deocamdata, nu stiu in ce masura am fost coerenta - insa imi puteti pune voi intrebari.


O saptamana usoara va doresc,


Angela

Mergi la inceput