Bebelusi de iulie-august 2004 (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rain spune:

Mog, din ce povestesti tu e cam ciudat, adica pana acum nu i s-a intamplat nimanui ca vaccinul sa le dea programul peste cap!
poate ca nu e asta!!!
daca citesti subiectele din ultimele zile, ultima saptamana ...vei vedea ca multi puiuti au inceput sa faca scandal noaptea, sa se trezeasca de foarte multe ori, sa nu mai manance, parerea mea este ca trec printr-o faza de crestere, trebuie sa-i lasam in pace si sa speram intr-o revenire cat mai rapida la normalitate!
daca tu crezi ca e de la vaccin poti intreba medicul ...

Adema, in afara de medicamente tu ii pui in nasuc ser sau un spray cu apa de mare (Sterimar, Nazomer)? incearca cu niste ser fiziologic putin incalzit si vezi ce efect are ...

Andreea, spor la bucatareala!

pupici

Nicole & Andreea Alexandra(fomista)
http://community.webshots.com/user/niar1 - Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

salutare la mamici , pup nasuc la bebici!!!
Mai , ce soare si frumos .. dar cred ca are colti puternici .. oricum azi nea-m luat putzin liber .. mergem la film ! de-abia astept sa ma vad la mall cu un pop corn mare in brate si o cola " cancerigena " ... nici nu contaza ce film vad .. conteaza ca-mi spal putzin creierul !!!!
Olivia , Picachiu este acel Pokemon dragutz si galben !!! i-am pus unul pep perete si are atasta si loc de poza .. normal a lui Lucaciu !!!
" eu de felul meu cind imi propun ceva imi si reuseste" --- doar esti Sagetatoare , nu ?

Anca , eu nu te sfatuiesc sa te urci in 331 cu carutzul .. de fapt , nu cred ca vei reusi .. decat daca faci ceva fortza inainte , asa ,de pregatire .. ca autobuzele la noi nu-ti permit sa urci carutzul prin locuri speciale ... si sa nu mai vorbim de "miresme " si de lumea ffff putzin amabila ... mai bine iei un taxi - cu toate ca si aici e o problema - majoritatea merg cu butelii de gaz si nu au loc in portbagaj ptr. carutz !!!
nu stiu , eu nu am incercat .. ma menajez cu nervii !!!!
dar sa vedem si partea frumoasa .. este foarte palpitant ! nu te plictisesti !!!exista tot timpul o problema ...doar suntem in Ro !!
cu indemnizatia aceea pacatoasa ... mie mi s-a raspuns aici la probleme legislative .. ca exista o formula de calcul care ia in consideratie salariul mediu pe economie din anul in care ai intrat in CIC .sunt curioasa sa vad si eu cat am luat !!!
am si eu o dilema !!!! am citit in cartea Caprarilor ca nu bine s adai copiilor sub 8 luni spanac deoarece contine nitrati care se transforma in nitriti si sunt daunatori ... imi poate explica cineva mai pe intelesul meu ??? adica in ce sens sunt daunatori , sa stiu la ce sa ma astept ...

pupici

Simona si bb Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Adema,
aceeasi pb si la noi! dar e spre bine.L-am terorizat cu picaturile si demucizatoru'.Insa urla pe moment apoi uita...are un tipat ascutit de zici ca il tai...Eu am ales niste picaturi pe care le pun fara sa ma gandesc ca trebuie sa le pun de un anumit nr de ori pe zi..Le pun intruna aproape..poate si de-aia treaba a durat trei zile...si acum avem inca insa de departe nu mai constituie pb!
Fetelor, azi noapte a fost prima noapte in care m-am hotarat sa il culc pe bebe in patut si sa il tin acolo toata noaptea fara papa.Succes total! Mi-e si frica sa zic mai mult...S-a trezit la unu si pana la doua s-a tot fatait...apoi somn pana dimineata...eu am vegheat normal intre orele alea,pe cand dragul de tatic habar nu are cum a decurs noaptea:)
Acum e superbinedispus Lucasu mamii...
In legatura cu spanacul eu stiu ca mai tarzior un pic se da...Ce sa zic,eu nici oul, nu i l-am introdus...Suntem la carne de vita,am trecut prin curcan si pui.
Paradoxal, astea ii plac mai mult decat fructele...eu i le dau la borcanel in general legumele...Pentru ca i le pot diversifica mult mai bine...Altfel eu numa' un gen de supa pot face ..si nu ma nimeresc prea bine cu cantitatile..adica sa introduc tot felul de vegetale.Fructele i le mai pasez eu..caisele de ex. le-am luat la borcan...mi-am luat alt miniblender >Am trei blendere:)..Musai il duc pe ala manual inapoi..Daca m-oi mobiliza,ca sunt lenesa...Sunt ieftine tare si imi surad...
no, gata ,plec la skating cu Rares...la noi e ceata teribil...va pup pe toate si Ema, sanatate multa lui Codrut!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Buna si de la noi!

Mog, eu am avut ceva probleme cu cupilu dupa vaccinul de 6 luni dar s-au datorat faptului ca a facut pentru prima data febra urata (peste 39). Cu Vicu probleme de somn apar cam la 2 saptamani: dupa ce cel putin 3 zile la rand adoarme la 9,30 definitiv (adica incepe pe la 8 cu adormitu' si termina la 9,30) urmatoarea saptamana jumate se trezeste intre o data si de 6 ori pe noapte. Cred ca si-a facut un plan... M-am obisnuit, nu mai e nimik nou. Ce ma bucura pe mine e ca dacail iau din patut si il pun la san adoarme la lok destul de repede.
Adema, io pentru nasuc am renuntat la ser fiziologic si la altele. Seara cand facem baie o facem mai fierbinte si spalam si nasucul bine. Cand e ff cald in casa si e aerul uscat pun pe calorifer vase de apa sau prosoape ude. Am observat ca asta il ajuta tare mult. Mai poti sa il tii in abur (aproape ca o inhalatie, numai sa nu fie prea fierbinte), usor mentolat cu uleiuri volatile. Ajuta. Succes.
Va pupu dulce si un we usor in continuare...


Dana si Victor Mihai (10.07.2004)pozici mai vechi si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

Mitzule, cum a fost astazi cu mancarea, a mancat sau refuz total?

noi sintem tot la iaurt, a mancat la pranz unul intreg, dupa amiaza i-am cumparat un "Fagaras" (branzica cu smantana) si i-am amestecat cu biscuite, ce strambaturi a facut ...dar a mancat cateva lingurite!

pupici

Nicole & Andreea Alexandra(fomista)
http://community.webshots.com/user/niar1 - Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Adema ,saracutu de puiut....pune-i ser fiziologic asteapta putin si apoi intoarce-l pe burtica...succes si sanatate!
Laurici
vezi ....orice invat are si dezvat...hai ca merge bine...continua...distractie la skating...
Blue Angel nu stiam ca este pokeman si in Ro...oribile personaje....Cu spanacul asa stiu si eu ...dar daca va spuneam ziceati sigur ca-s americanisme..si ca noi am crescut cu..si nu am avut nimic...dar nu trebuie uitat ca timpurile si oamenii s-au schimbat si ca toti producatorii nu viseaza decit imbogatiri peste noapte...ca fapt divers stiati ca Us este singura dintre taril ecivilizate la care producatorii nu -s obligati sa percizeza pe ambalaj daca sint folosite produse modificate genetic....
Sa ne spui ce film ai vazut...eu nu-s in diozitie de a iesi din casa...inca...
Cu Luca raportam si noi succes total. Adormit singurel(a se citi cu ursuletul) , prima trezire la 3.30. ,fara plins, intors pe-o parte, sculat apoi la 4.30 ,baut apa si sculat definitiv la 7. Sint supermultumita si vreau sa continui ...Aviz mamelor nedormite...
Mitzule
cum a fost azi -noapte.
Ina mai traiesti...cum mai doarme bb?
Hai un we placut sa aveti...



Luca cel frumos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Daria ti-am dat un imeeeeeeeeeil :-)

Serban

cazut la datorie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

Olivia .. eu sunt in ceata total cu alimentele astea .. am citit si eu pe undeva ca anumite alimente nu sunt tolerate de anumite popoare de exemplu , pentru francezi urzicile sunt toxice .. iar pentru romani sunt o comoara si in uz intern si extern ...si nu este asa o diferenta mare de cultura , mediu , etc
de unde sa ghicesc eu ca spanacul asta pe care-l mananca si Popey marinarul - si care eu stiu ca are mult Fe - este daunator din cauza de nitriti ... mi s-a facut rau cand am citit .. eu i-am pus aproape la fiecare piure cate un buchetel mic de spanac ... nu i-a daunat cu nimic .. dar eu stiu in timp ?????
oricum ei in carte se cam contrazic .. la varsta lui spun ca se poate introduce spanac .. iar mai apoi la sfarsitul cartii cand dau retete spun ca nu , dupa 8 luni ...

a fost bine in " recreatie " .. am vazut Alexander - o porcarie cu actori mari si buget pe masura .. si 3 ore !! lalaiala !!!! o fetita din fata noastra de vreo 15-16 ani a tras concluzia .. " pai grecii astia (macedoneni ) erau poponari si se insurau cu femei numai sa faca copii ".. m-a dat pe spate !!!!
apoi ne-am delectat prin magazine - ca tot sunt reduceri - dar bineteles ca eu tot la copii .....- ca eu mai am de dat ceva kg joos !!!
i-am cumparat o olitza ffff faina .. cu sertaras .. adica face alea , alea in sertaras si se trage si se spala .. cu spatar .. frumos !si am mai gasit si caditza gonflabila de folosit in excursii .. dar era 600.000 si am ezitat!!!adica mi-am dat peste maini .. dat tot va trebui sa o iau ca noi suntem mereu " cu bagajele la usa" ... ba munte , ba Cta ...
hai mai Olivia ca Picachiu e dragutz...
m-am intins la povesti .. eu nu am somn iar baietii mei dooorm !!
A cumparat careva la bb scaunel de masa de prins la masa mare ? cum e ? e stabil ? ca la cum se fataie el ...
pupici si somn usor !

Simona si bb Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Am plecat si noi la cumparat azi, i-am luat potty chair exact cum spuneati mai sus, olita-scaunel cu speteaza si pot care se desprinde (aici a fost £10), barnetica cu manecute, ca nu ne mai intelegem cu porcusoru' si periutza de dinti din silicon, care se baga pe deget (£3).
Scaun de masa tot nu i-am luat ca nu era in stoc din laa de care vrem noi (Chicco Happy Snack sau Mothercare Antigua). are cineva vreaunul din astea doua>? Cume?
In orice caz, nu as alege din ala suspendat de masa, mis e face rau cand il vad. Ce sens are sa dai banii pe ala, cand la aceiasi bani poti lua un high chair care se face si low chair, cu removable tray, 3 reclining positions si ce mai vrei. Nu stiu ce sa zic, poate ptr copii categoria pana.. Eu nu as avea curajul sa-l pun pe Andreas in asa ceva. Chiar am intrebat la Mothercare azi (am fost si noi sa cheltuim voucherele primite de cand am nascut ) si nimeni nu a cumparat sau comandat unul din ala suspendat. Ciudat, nu?!

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

Gravidutza si bebe mic
Andreas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

apropo de scaunel de masa;eu am si din acela (care se agata de ceva,suspendat) pe care il folosesc numai pret de minute,cat sunt la bucatarie,sa stea cu mine...de sigur e foarte sigur,insa nu se omoara dupa el...
si am si clasic de la cosco...foarte fain, cu multe optiuni...pana acum, preferatul lui ramane swimgul in care si papa(si ala are masuta)...cu timpul vedem ce-o mai alege...Mai nou,Rares sta in scaunul de masa si se joaca lego cu Lucas care sta in swimg...eu le-am primit asa ca nu m-am confruntat cu pb alegerii...
voiam sa intreb insa ..i-ati pus in tarc? eu am zis ca de cand va sta in fundulet...si acum sta si inca bine...pup si de la noi si we placut

Mergi la inceput