Bebelusi de sept-oct 2004 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

M-am lamurit cu masajul. La noi ca la nimeni! Cel putin, cred ca rau nu i-a facut. O masez si eu cind o dau cu crema pe corp dupa baie, ca i se cam usica pielea ultimul timp.
Azi am dureri de cap, tipa fiica-mea cit o tin plaminii si apoi afiseaza un zimbet pina la urechi forte multumita de sunetele scoase.
Danina, sper sa fi trecut perioada asta si sa doarma mai bine Diana.
Mada, multa sanatate bunicului si mamei!
Timea, am vazut pozele. E tare dulce Mara, imi plac cerceii. Acum regret ca nu i-am pus si eu.
Oare e prea tirziu sa-i pun la primavara?
Mina, si al meu copil e taaaare chelos, si e fetita!!!
Daany, si la Paula se inrosesc sprincenele cind plinge, dar mai mult si nu stiu sa spun. Si neaparat mergi la medic!!! Eu merg pt orice bubita aparuta sau o sun daca am o intrebare. Noi am schimbat vreo 4 pediatri, pina am gasit.

Rodica si Paula (02.09.04)
http://community.webshots.com/user/mamaelei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daany28 spune:

Mel medicul l-a vazutacum o sapt. cand i-a facut D2 dar atunci nu avea nimic(ma refer la aceste reactii pe care eu le-am observat). Intr-adevar l-a tinut sub observatie si-l vedea la 2 sapt. deoarece el a vrut sa-i faca la 3 luni D2 injectabil pe motiv de rahitism (spunea el ca a crescut mult, repet 68cm la 3luni jum.) dar, eu nu am avut incredere sa-i fac asa mic D2 injectabil, caci vigantol m-a pus tot timpul sa-i dau 3 pic. , iar Ca Pharco ii mai dadusem 1 luna , o zi da, una nu, iar dupa toate astea, cand la vazut mi-a spus clar ca e "rahitic":craniotabes si stern infundat, dar tind sa cred ca s-a simtit ofensat ca nu i-am facut D2 cand a vrut el, si s-a razbunat pe mine. In aceeasi si i-a facut injectia , nu ne-a lasat sa plecam pana nu i-a facut-o. Nu mai stiu ce sa cred. Am fost tentata sa ma mut la alt medic, dar, mi-e groaza ca-mi va spune altceva si bietul meu bb trebuie sa urmeze alt tratament, caci stiti cum sunt medicii: se contrazic intre ei.Mai astept sugestiile voastre. Vladut de fel este vesel, desi nu stiu cum s-ar comporta un copil cu rahitism, el nu pare sa aiba ceva..De cateva zile tipa foarte tare, dar cred eu, desi initial m-am panicat, ca si-a descoperit glasul si-i place sa se auda .Voi ati patit asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salut
ei... nu m-am suparat prea tare ...da sa stitzi ca am tras o spaima cu dermatita asta atopica si ma iau fiori cand ma gandesc... Nu stiu daca a-ti citit pe DC despre copii atopici... nu e de gluma.
Mari74, da pielea e acolo mai uscata asa cum ai descris tu.
mamaElei azi am citit in cartea Mama si copilul de Capraru cum se face gimnastica sugarului, daca vrei iti dau detalii, eu azi am incercat sa-i fac la Stefan un pic, usor, scrie ca se incepe cu 3 minute pana se ajunge la 15 min.
muttzi nu ii dai prea mult suc? adica eu chiar am vrut sa intreb cat suc se da la BB ca mie mi-a fost frica sa-i dau mai mutl de 30 ml pana acuma si parca ar mai vrea bietul copil si supliment...

mel_g chiar zilele trecute m-am gandit la tine...nu stiu de ce, am intrat pe profilul tau si am vazut ca nu aveai subiecte recente de muult... Eu te retzin de la "asteptand un ingeras in viatza noastra" bine ai revenit printre noi!!!!

chiar... pe unde o fi Mihaela ?

daany28 si al meu e incantat sa se auda cum tzipa si uneori ma sperie si pe mine ca ma ia prin surprindere! Eu cred ca nu tre sa te panichez prea tare de acest diagnostic, poate o fi ceva termeni medicali care i-a trantit medicul tau fara sa iti explice pe intelesul tau despre rahitism. Nu fi necajita, rahitismul se trateaza, si sunt convinsa ca daca era ceva grav iti spunea medicul.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Dana nu te panica - rahitismul nu doare dar problema grava este ca din pricina lui oasele micutului sunt moi si se pot stamba usor. Baietelul meu cel mare a avut problema asta la nastere si trebuie sa-ti spun ca eu i-am facut mult d2 injectabil de frica sa nu i se strambe piciorusele. Parerea mea este ca trebuie sa mai consulti un medic si daca intr-adevar este rahitic atunci este mai bun d2 injectabil decat cel buvabil pt ca se absoarbe mai bine.

Pupici

Mel de 2 X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Nu ma dati disparuta. Raportez ca nu mi-a mers internetul si astazi de abia am reusit sa recuperez ce nu citisem.

Daany28, bine ai venit iubita si esti si tu pe listuta! Referitor la transpiratul picioruselor, si Alexiei mele ii transpira. Bubitele daca sunt doar pe fata s-ar putea sa fie de la balute si/sau laptic si ii vor trece de la sine. Despre sprancene nu stiu ce sa spun.

Wow...lume noua! Mel, ce mai faci? De cand nu ai mai dat un semn de viata..... Eu nu-i dau Alexiei sucuri de fructe pt ca mi-e teama ca nu mai imi accepta mancarea si nu pot sa-ti raspund cat ar trebui sa-i dai.

Referitor la tort. Crini, frisca Hulala se intareste foarte bine. Daca gasesti o alta frisca la fel de "tare" poti sa pui fara probleme.
Am facut si eu tortul si a iesit super bun. Am pus poze pe site-ul Alexiei sa vedeti cum arata tortul meu. Decorul nu e super, dar gustul e extraordinar. Cine l-am mai facut si cum i-a iesit?

Despre bebe ce sa mai spun? Am inceput de ieri sa-i dau piure de legume Bebelac si a papat. De azi am inceput sa-i cantaresc mancarea. Asadar fata mea a mancat azi 75 gr piure de legume si apoi 60 ml lapte. Seara a papat 65 gr cereale si 50 ml lapte. Acum doarme pe birou langa mine si asteptam sa-i facem baie si apoi sa mai pape la san. Ieri mi-a scos peri albi pt ca nu a vrut sa suga decat o singura data toata ziua. Mama iar a inceput ca nu e bun laptele dar i-am arata ca l-am pus in biberon si l-a papat....e o smechera si o lenesa Alexia asta a mea! Sa-i pice mura'n-gura ca altfel e greu sa pape. Pot spune acum ca a invatat sa manance cu lingurita si nu mai scoate mancarea afara decat daca nu mai vrea sa manance si atunci pot sa fac eu ce oi face ca tot nu mai inghite.

Timea, cand are chef se intoarce daca o imping putin de fundulet sa stie ce vreau sa faca, altfel nu e interesata. Ea se multumeste cu invartitul in jurul capului incat nu o gasesc niciodata unde am pus-o si intorsul pe o parte...si chiar aruncatul picioarelor in parti o distreaza la culme.

Fetele care mi-au scris pe YM imi cer scuze ca n-am raspuns...din lipsa de net. Asa ca cine are nevoie de mine acum ma gaseste si acolo.

Pupici!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 5 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Mari da sunt din Piatra Neamt (la origini)acum locuiesc in Bucuresti dar merg destul de des acasa.
Mai sa ne scuipati ca sa nu ne deochiati ca ne cade motu.
Daany si fetita mea mai face niste pete rosii pe fata cu cate un punct alb in mijloc si eu astept sa vad ce are o sa mergem zilele astea la dr problema este ca si eu le fac cred ca le ia de la mine.
http://community.webshots.com/user/danina120

Danina & Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salut fetele!
raportez un copil ...sclifosit! adica daca ieri m-am laudat ca a papat tot...azi mi-a aratat ca nu e chiar asa... m-am chinuit si cu pireul de fructe...pe care il accepta foarte greu si cu cel de legume pe care desi ii place azi nu a vrut sa manance deloc.Poate pentru ca i-am dat numai morcov cartof si patrunjel, de teama acelor bubitze aparute, desi de legume mi-a zis doctoritza sa nu-mi fac probleme ca nu ele sunt cauza.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Buna seara, fetelor,

Scuze multe pentru lipsa noastra de azi de pe forum, dar am fost super ocupate: mami a pus cu bunicii inca un strat de ceara pe parchet ca sa-l mentina frumos, l-a lustruit cu o masina speciala pentru asa ceva si dupa aceea a profitat de prezenta bunicilor si a plecat la cumparaturi, am mai fost si la control si la al 2-lea vaccin contra Hepatitei B si, pe langa ca tot mami a gatit cina (a bunicilor, ca ea e inca la regim), tot ea a mai fost si la inot.
Alma, a crescut foarte bine, avand acum 7330g la cei 66 cm ai ei, la 3 luni si 2 saptamani. Eu consider ca e fff bine. Si pe deasupra, pediatra a fost super multumita de progresele Almei si de comportamentul ei hiperactiv. La vaccin Alma radea in hohote ca era prea preocupata sa traga de parul lui mami care incerca sa-i distraga atentia. Si dupa aceea a fost toata un zambet, doar putin mai linistita fata de cum e ea de obicei.Acum doarme cumintica si eu pot sa-mi trag putintel sufletul.
Mel_g, Alma inca nu a baut mai mult de 60ml de suc, atat a vrut sa bea azi. Si are 3 luni si 2 saptamani.Sucul pe care-l bea acum e un mix de mere, morcov si piersici, asta pentru ca eu am vrut sa bea suc de mere si ei nu ii place sucul pur de mere.
Ana, eu stiam ce-s alea"zgrabunte", ca doar si eu mi-s din Ardeal, cu un judet mai sus doar, dar nu am intrat mai devreme pe forum.Mai departe, nu stiu ce-s cu bubitele acelea ca nici nu am experimentat si nici nu m-am documentat.A propos de tipete, cred ca Stefan al tau ar putea foarte bine sa concerteze cu Alma, ca nici ea nu e mai prejos. Chiuie si povesteste de ii farmeca pe toti, nu mai zic de mine cat sunt de vrajita sa o aud asa toata ziua.
Roandre, si Alma e tare lenesa uneori, cand e vorba de papa , chiar am impresia ca se aseamana cu cel din "Povestea lenesului" cu "moi ti-s posmagii matale?" (ca si ala voia sa aiba burta plina, fara sa faca nimic). De fapt e un soi de lene, amestecat cu nerabdare de unde rezulta urlete cand ii e foame si trebuie sa pape. Cum se manifesta? De plans plange intotdeauna din gura de sarpe cand ii este foame de trebuie sa ma execut de urgenta, dar uneori papa putin si cu pofta foarte mare, se ineaca din cauza asta si apoi dureaza pana isi reia activitatea, dar plange in continuare de foame.Sper ca am explicat destul de bine ce face si de ce o asemanuiesc in mintea mea cu lenesul din poveste.
Ralucule, sper sa mai povestim in curand. Oricum, iti urez drum bun si distractie super placuta la parcul de distractii. Nu cumva de CenterParcs vorbesti tu?Ce fain ca o sa te balacesti! Eu as fi ramas la piscina toata noaptea de era dupa mine si sunt doar mic copil intr-ale inotului.
Mama lui licurici, periutele pentru gingii sunt de la Nuk si banuiesc ca se gasesc pretutindeni unde au produse pentru bebelusi si mai ales ale acestei marci. Sper sa gasesti.
Ma duc sa-i pregatesc ultima sticluta a Almei.Noapte buna si pupici din partea noastra,

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Ana, imi pare rau de bubite dar are sa treaca. Gimnastica ii fac zilnic, noi de la maternitate am ajuns direct in spital si acolo mi-a aratat medicul ce exercitii sa facem. In plus, pediatrul ne arata in fiecae luna exercitii noi. Dar sigur as vrea detalii , ca am tot auzit de la voi de cartea lui Capraru. Nu te mai necaji cu mincarea, se obisnuieste Stefanel cite putin. Esti bravo, mie mi-e cam frica de diversificare.
Dana, si a mea tipa de mama focului. Dar cred ca ar fi bine sa cauti un alt medic. Poate iti recomanda fetele unul bun. E o prostie sa mergi la un medic care se razbuna pe un copil. Parerea mea.
Mel, medicul mi-a spus ca cel mai bine ar fi sa scot copilul de 2 ori pe zi cite 1,5-2 ore. Imposibil pt mine si noi iesim zilnic cite 1,5 ore minim.
Danina, am scuipat, ca tare frumusica e!!! Asa scaunel avem si noi, dar varianta mai chinezeasca, ca doar asa am gasit.
Mihaela, ma bucur ca nu ai disparut. Alexia e chiar o smechera, dar dulceee! Imi spui te rog cum as putea schimba datele din profil, nu stiu de ce am scris ca am 12 ani.
O noapte linistita!

Rodica si Paula (02.09.04)
http://community.webshots.com/user/mamaelei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daany28 spune:

Fetelor, voi stati vreuna in zona Titan? Ce medic f. bun stiti in Policlinica Titan? M-ati intrebat cat sus ii dau lui Vladut, insa eu nu-i dau decat san , atat.Dupa ce merg saptamana viitoare la vaccin voi lua o decizie, in urma consultului, voi vedea daca-l duc si la alt medic.Imi este cam jena sa ma mut de la el, ca am mai auzit pers. ca au plecat si tot la el s-au intors si e tare penibil. Va voi tine la curent.

Mergi la inceput