Bebelusi de iulie-august 2004 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

`Neazta ! Noi suntem primele ??? Ce faaain, voi dormiti pana la 10 ... vreau si io !
Vrabiuta - da` norocoase sunteti, nici nu exista ceva mai bun decat tzitzi !!! Felicitari !!!
Desi noi ne-am diversificat de-a binelea, Giulia mea a luat 200 g intr-o luna ... asa ca ...io ce sa mai zic ...
Ana - spune-ne cum stati ??? Cum e buba ???

Pupici la voi !

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
Giulia-primele-6-luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza.
hahaha Daria, glumesti? care somn pina la 10? eu la 7 sunt trezita de domnnu dar nu ma apuc sa deschid calculatorul....imi fac si eu treburile un pic de dimineatza.
Ana, nu are rost sa intri in panica. nu trebuia sa bagi toate trei alimentele in aceeasi zi, asta e regula de baza -un alimnet o data, apoi se asteapta cel putin 3-4 zile si se introduce altul. acum vezi cum evloueaza pata aceea si ia-o mai incet.
la noi ningeee frumos de tot!!!!!
pupicei la voi toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

`Neata! Completez la cele scrise aseara: cu Milumil incerc de ceva vreme, citeva luni asa ca nici o sansa sa ii mai placa. Totusi aseara dupa ce am scris, a baut vreo 60 ml de Vitalact, ceea ce nu e rau deloc, ma gindesc ca poate am noroc. Vitalactul, da, se da de la primarie (primarie? nu stiu, oricum e moca) dar l-am cumparat ca pina ajung sa iau reteta pentru lapte sa stiu in ce ape ne scaldam, merita sau nu efortul sa bat drumurile. Se pare ca dr. nostru a avut dreptate, Vitalactul are "intrare" la copilasi. Cit despre muls... urasc, nu am facut-o niciodata, nici nu a fost cazul, ce-i drept, dar daca este solutia salvatoare atunci am s-o fac si pe asta. Cineva ma intreba de ce zic ca nu se satura: din moment ce m-a scoala asa des este clar ca nu se satura. Faza e ca noaptea e somnoroasa si cind o pun la tzitzica suge putin ca adoarme. Sa aveti o zi buna!

Carmen,Ilinca&Ionut
http://photos.yahoo.com/m_costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Veve, fa-ti pomana si completeaza-ne si noua datele, ca eu cind am incercat s-o fac nu am putut:
Ilinca (00:50, 2.900 g, 49cm, Apgar 9)-- 11.07 (nu 12.07!)
Dau o bere!
A! Si la mamici, 15.08.1969 (daca nu e musai anui`, nu-l trece!), ca poate ma lipesc de niste cadouri.

Carmen,Ilinca&Ionut
http://photos.yahoo.com/m_costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Buna dimineata
In sfarsit am gasit ceva pe care sa nu-l refuze cu desavarsire: iaurtul!!! Nu stiu ce soi de diversificare o fi si asta, tzitzi cu iaurt dar e mai bine asa decat nimic.....am incercat si sfaturile voastre cu supica, nu a vrut sub nici o forma, nici combinata cu lapte de la tzitzi....pe urma am pasat legumele din supica, si nici asa n-a mers.....
...ma bucur de treaba cu iaurtul si stau io asa si cuget ca peste vreo 2 zile poate a accepta iaurtul combinat cu niste piure de fructe.... ar fi bine de tot....dar treaba asta cu diversificarea m-a invatat cel mai mult ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ! Totusi, speram!
Multa sanatate voua si bebeilor!
Florina & Elise(9.07.2004)
.....am uitat sa va spun ca a trecut cu bine si perioada postvaccinala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Buna dimineata !

Are mama baiat mare! Azi noapte a dormit de la 8pm la 7.30 am fara sa ceara suzi, fara miiriieli...nu am calcat pe la el prin camera. Nu ca nu m-as fi dus pe la 3am...dar am rezistat.Sa vedem cit il tine !
Si a invatat sa tuseasca...acum nu stiu daca e adevarat sau ii place cum suna, ca se uita tare strengar la mine sa vada daca ma uit la el.
Si tuseste numai cind nu sunt eu de fata...sa atraga atentia?!
Sper sa nu aibe nimic, ca tocmai ce plecam si noi miine in week-end - doar eu si tati- si nu as sta linistita.
Fug ca azi imi vine sooaaacccraaa ..si stiti voi ..plus ca ma duc si la coafor !!!

O zi frumoasa si prichindei nemofturosi la mincarica !

Mani si Alex
http://community.webshots.com/user/manihall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

1. Roxana1974 - pls, imi dai pe mail poza cu olita !!! pls pls pls mailu` meu: mamagiuliei@yahoo.com
2.Roxanaz - atunci dam mana, ca si Giulia mi-a dat semnal de alarma de foame la 5, apoi la 7 a mancat restu` de la 170 lapte si am mai tras de ea pana pe la 8 ...
3. Baby-Boom - da` e bun iaurtu`, poate vrea cereale ca se gasesc tot soiul sau chiar cu fructe !!! Io zic ca e sanatos iaurtelul ala !!!
4. Carmen - io acu` am vazut pozele !!! Da` ce copii frumosi ai !!! Da` ce zambareata e Ilinca !!! Foarte frumoasa !
5. Bunny - spor la curatenie daca ai inspectie si distractie pe we !!!
6. Irrinuca - imi poti da link-ul exact cu periuta plsss ...

Mey, da` ce denaturara`s io ... stau atata pe calculator ... ce bine ca Giulia sta si vorbeste cu pestii din acvariu


Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
Giulia-primele-6-luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salut
aseara eram disperata cu alergia...azi am fost la un medic dermatolog, si mi-a zis ca nu e alergie la mancarea care i-am dat-o. Mia zis ca alergia la mancare se manifesta cu pete mari si rosii iesite in relief pe tot corpul, si ceea ce a avut Stefan, azi se vede putzin de tot, poate fi din cauza ca el are pielea mai sensibila, a mai avut asa ceva si cand era alaptata exclusiv, dar eu pe atunci nu m-am alarmat ca ii trecea a doua zi si se vedea mai tare la baitza. Dar acum m-am speriat dat fiind ca am inceput sa-i dau si mancare.
Poate fi dermatita atopica (neurodermatita) dar mi-a zis sa nu intru in panica pentru ca nu e ceva grav fiind pe zona restransa. Mi-a dat un unguent "eliade" paraca, am dat retzeta sotului meu si nu am retzinut exact numele, in fine...am vrut sa va zic ca e ok... dupa ce am tras eu o spaima grozava aseara!
Oricum, a fost o invatzatura de minte... altadata voi fi mai atenta cu noile alimente...

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Neata!

Ziceti-mi si mie de ce nu mai vrea copilul meu sa manance NIMIC din ce ii dau eu dimineata. dar nimic. Azi dupa ce i-am mancat eu portia de mar cu banana, am zis sa-i dau iaurt ca asta i-a placut intotdeauna si l-a mancat fara mofturi. A luat de doua ori si apoi a strans gurita.
Tin la masa asta pentru ca el nu mananca nici laptele ca lumea, intotdeauna ma chinui ca sa il conving sa ia sticla. Papa pe la 6-7 dimineata un biberon de vreo 100-120, si apoi la 9-10 cand se trzeste si vreau sa-i dau ceva de mancare (fructe sau cereale sau iaurt) e esec total.

Probabil o sa-i dau cateva zile numai lapte, asa cum a zis Mani. Dar asta e un regres pentru noi, ca el papa tare bine dimineata.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Florina, tot e bine faca vrea iaurt. las-o asa citeva zile si incearca apoi cu cite un pic de fructe. si nu renunta cu piueul sau cu supa...mai insista la citeva zile o data....nu se stie niciodata!
succes!
Mitzu lasa-l in pace cu masa de fructe dimineatza si da-i lapte. nci Patrick nu vrea nimik dimineatza, si eu incercam cu deznadejde si suc si fructe pasate si degeaba. asa ca am mutat chestiile astea seara la 5 si le maninca cu placere.

Mergi la inceput