Miresele anului 2005 (7)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Miresicilor,ati intrat pe www.theknot.com??Au peste 160 de designeri si va puteti inregistra gratis(ca altfel nu puteti vedea minunatiile alea de rochitze)

zozela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miezure spune:

Pisu, cred ca o sa facem aranjamentele florale cu o zi inainte, sau chiar in ziua nuntii. Noi si asa nu facem cununia civila in aceeasi zi si o sa avem timp. Sau le punem in apa. Trebuie sa tina. Vedem noi atunci. Deocamdata nu stiu prea multe.
Stii ca te cunosc?!?Te-am vazut acum doua duminici instatia lui 226 cu iubitul tau si vorbeai despre forumul DC si nick-ul tau. Ha!
Eu vreau sa imi fac buchetul din crini. Cred ca si din lalele albe o sa fie frumos.


miez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminita100 spune:

Buna miresici
N-am mai scris de mult, dar asta nu inseamna ca nu am citit cu atentie tot ce ati scris. Ma intereseaza si pe mine chestia asta cu aranjamentele florale, mi se pare mult mai elegant de exemplu o arcada din flori decat una din baloane cum am vazut pe la alte nunti, iar daca exista cineva care sa faca aranjamentele florale cu florile de la cununie (asta daca cununia este in aceeasi zi, cum este cazul meu si probabil al multora dintre voi) este chiar convenabil.
Zozela zi-mi si mie ce este "Gioconda", ca tu ai scris ca acolo se fac aranjamente florale cu florile de la cununie, arcade... si adresa, sau daca mai stie cineva sa-mi spuna si mie. Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Buna mirecisi dragi! Stiti cumva programul targului de la Sofitel? As vrea sa merg vineri dupa serviciu, dar nu stiu daca ma pot duce asa tarziu (18.30).

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

quote:
Originally posted by andreea c

Buna mirecisi dragi! Stiti cumva programul targului de la Sofitel? As vrea sa merg vineri dupa serviciu, dar nu stiu daca ma pot duce asa tarziu (18.30).

Pupici



buna, programul la targ este
Vineri-Sambata: 10 - 20
Duminica: 10-18


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Merci alehiam...este foarte bine asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

quote:
Originally posted by andreea c

Merci alehiam...este foarte bine asa...



cu multa placere.... asa ca ai timp macar un pic sa vezi ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: Nunta de la A la Z-va rog, sfaturi!
postat de anangel_lexi, 12/01/2005, 11:42:12


Buna fetelor. Am si eu nevoie de ceva sfaturi de la cele cu experienta, legate de nunta. Nu prea stiu cu ce sa incep, la ce sa ma gandesc mai intai. Noi am vrea sa facem nunta pe 22 octombrie, am facut o lista provizorie de invitati si deja ne-am speriat pt. ca sunt in jur de vreo 80-90 de persoane. Si nici nu putem taia pe nimeni de pe lista pentru ca se supara daca nu-i invitam. Problema e ca nu stam deloc pe roze cu banii, prietenul meu va face probabil un imprumut la banca, dar nu stiu cat poate imprumuta. alta problema e ca nu am gasit pana acum pe nimeni care sa vrea sa fie nasi...e drept inca nici n-am intrebat pe nimeni, doar ne-am gandit la diferite familii, pe care dupa aia le taiam una cate una de pe lista: sora lui, nu, pentru ca sunt certati si pentru ca s-a purtat urat cu mine, unchiul meu nu, pentru ca nu e cununat religios si oricum matusii mele nu-i place de Cristi, si tot asa...Noi am vrea pe cineva care sa tina si la mine si la Cristi, care sa vrea, sa poata...Nu vrem o nunta cu pretentii, absolut deloc, dar ma intristeaza ca nu stiu pe cine sa rugam sa ne fie nasi. As fi vrut sa rog pe cineva de aici de pe forum, de care m-am apropiat foarte mult, dar pentru ca nu ne cunoastem personal mi-e rusine s-o rog, plus ca ar bate un drum lung ca sa vina incoace. Acum nici nu stiu daca e bine sa continui cu pregatirile, interesatul, alergatul, daca noi n-avem inca nici macar nasi. Am stabilit in schimb biserica in principiu (Domnita Balasa), mi-am ales deja rochia, pe care insa o s-o comand mai incolo, am ales si verighetele, pe care Cristi mi le va face cadou de ziua mea. Spuneti-mi va rog, pe langa faptul ca trebuie sa-mi gasesc nasi, ce alti pasi urmeaza sa-i fac, ca sa nu fie nici facuti in graba dar nici prea repede, cand sa comand rochia, cand sa fac rezervarile la restaurant, cand sa fac invitatiile?
Astept raspunsuri si sfaturi si va multumesc mult.
Pupici, Alexandra



raspuns postat de bogdanai, 12/01/2005, 12:28:05

Nu te speria, ati inceput cu ce trebuia sa incepeti ... si anume cu stabilit lista de invitati ... Nu sunt multi 80 - 90, mai ales ca sa stii ca n-o sa vina toti ... De obicei cam 10-20 nu vin, din diferite motive. E posibil sa vina insa altii in locul lor ...

Daca-mi dai o adresa de mail alta decit PM-ul de-aici, iti trimit "plannerul" meu, cu niste costuri estimate de mine si realizate in octombrie 2002. Sunt si in dolari, asa ca poti sa calculezi si obtii o valoare aproximativa actualizata.

Avind nunta in octombrie, o parte din cheltuieli le poti face din timp si deci nu va fi socul atit de mare in momentul respectiv. Sa stii ca nici noi n-am prea avut bani si ne-am descurcat binisor; ne-am limitat in principiu la ce ne puteam permite, nu am cumparat cine stie ce rochie de zeci de milioane, ba chiar mi-e jena sa spun cit m-a costat ... Pot doar sa spun ca fost rochia mamei mele pe care am modificat-o, doar voalul a fost nou (cumparat materialul si facut de croitoreasa) ...
Si nu ne-am pus nasii la plata, am vrut sa ne platim noi tot.
Cu petrecerea, am ales Casa Universitarilor, e un local bun zic eu, decent, frumusel chiar, mincare buna, chelnerii nu te fura ... Normal ca as fi vrut un Mariott sau Crowne Plaza, dar trebuie sa fim realisti ... Invitatiile le-am facut noi si au iesit superbe, nimeni nu s-a prins ca nu sunt cumparate ...
Biserica am ales Gradina Icoanei, pt ca a fost rezonabila ca pret si in centru, aproape de restaurant ... Daca-mi permiti o observatie ... Domnita Balasa cred ca o sa va cam coste ... aveti vreun motiv sentimental sa vreti biserica asta ? Ca exista si mai ieftine si tot atit de frumoase, doar nu la fel de celebre ...

Poze poti sa vezi pe pagina mea ...

Daca mai ai intrebari, oricind cu placere,

Boghi



raspuns postat de anangel_lexi, 12/01/2005, 12:38:29

Bogdanai, multumesc mult pentru raspuns. M-am mai linistit un pic...
Am sa-ti trimit pe PM adresa mea de mail. Stiu ca Domnita Balasa e cam scumpa, mi-a placut mie deosebit de mult biserica, dar cum am spus e doar in principiu stabilita, nu e sigur. Probabil ca pana la urma ne vom hotari pentru alta biserica. cat despre rochie, nici eu nu vreau rochie de zeci de milioane si chiar daca as vrea, as ramane cu vrutul. Rochia pe care am vazut-o si mi-a placut extrem de mult, credeam ca o sa coste vreo 15 milioane si cand colo costa 5:) Asa ca din punctul asta de vedere e OK. Verighetele sunt 7 milioane una, dar mai cautam si-n alte locuri. Cat despre restaurant, nu indraznisem sa ma gandesc la ceva atat de central, noi ne gandeam la Casa Imperial, care asta vara afisau un banner mare afara ca organizeaza nunti cu 1 milion tacamul. Si vroiam sa ne interesam cam ce include meniul. Locatia nu e centrala ce-i drept, dar pare curat si spatios. Ne mai interesam.



raspuns postat de mara03, 12/01/2005, 13:40:25

ingerasule, eu nu ma prea pricep cu nuntile ca eu am facut nunta acum un secol (in 2001) dar vroiam sa-ti spun ca ma bucur pentru tine, pentru voi, pentru vestea casatoriei!

pupici!

Andreea & Majestatea Sa Tudor (9 dec 2003)



raspuns postat de bogdanai, 12/01/2005, 13:42:01

Ti-am raspuns pe adresa pe care mi-ai trimis-o.

De unde ati gasit voi verighete cu 7 milioane una ??? Poate ca am pierdut eu notiunea preturilor, dar pe noi ne-au costat 5 milioane amindoua, din aur de 18k de la Cellini ... Stiu ca s-au mai scumpit, dar chiar asa ... Stiu ca si noi ne-am cam speriat atunci de preturi, mai ales ca la Cellini ne-au spus ca o sa fie vreo 10 g amindoua si de fapt au fost doar vreo 6g ...



Boghi



raspuns postat de anangel_lexi, 12/01/2005, 14:48:02

Pai nu stiu, dar cui i-am spus au zis ca nu e mult...Adevarul e ca au si putin aur alb.

Mara03, te asteptam cu drag la nunta noastra



raspuns postat de miezure, 12/01/2005, 16:05:24

De inceput trebuie sa incepi cu lista de invitati. In functie de cati invitati ai iti alegi restaurantul. In functie de cati bani ai pentru meniu stabilesti restaurantul.
Apoi trebuie sa iti alegi nasii pentru ca au si ei un cuvant de spus in organizarea nuntii. Spre exemplu biserica ti-o platesc ei. Deci ar trebui sa o alegeti impreuna.
Apoi or sa vina toate de la sine. Adica ai sa iti dai singura seama de ce mai ai nevoie.
Cam astea sunt de inceput.
Succes!

miez



raspuns postat de kopilash, 12/01/2005, 17:28:20

buna anangel_lexi!!!eu nu am avut inca nunta deci nu fac parte din cele cu experienta dar ma pregatesc si eu pentru nunta mea pe care o am pe 11jun anul asta.in primul rand curaj..nu te descuraja.
daca e sa stau sa ma gandesc eu stau mai prost decat tine:am nunta in iunie si tot nu am nasi!!!!daca nu vei gasii pe nimeni sa fie nas...de sulfet mai mult ca sigur vei gasii pe cineva care sa fie nas....asa de ajutor(pe motiv ca nu ai gasit si itit trebuie)sperca m-am facut inteleasa.
cat despre bani...stiu..subiectule stresant dar incet incet..pas cu pas...una cate una...multe se rezolva..si multe le puteti face chiar voi(invitatii,cosulete etc etc).
cu rochia esti in timp ..ai grija la ce croitor o comanzi...sunt destule fete care nu au fost multumite de ceea ce a iesit la croitor.nu vreau sa te sperii,te rog sa nu e superi,vreau doar sa-ti atrag atentia.

unde ati gasit voi verighetele alea mama!!!!eu am fost la mag unirea si vizavi de cellini mai e un magazinas de bijuterii...aur 18 k ...2.500.000 perechea(adik 2)cel putin eu asa ma inteles.fara aur alb doar galben.

hai curaj!!!si daca mai ai nevoie de ajutro apeleaza cu incredere..suntem pe aici

kopilash



raspuns postat de corco, 13/01/2005, 11:53:57

Ingeras,
noi ne-am luat cu 3000000 din Victoria, asa ca nu renunta la cautari



raspuns postat de anangel_lexi, 13/01/2005, 12:00:36

tuturor pentru raspuns. Cristi a vazut verighetele la un mic magazin de bijuterii in Dristor chiar langa gura de metrou. De fapt le ochisem mai demult. Da' daca ii spun ce verighete ati gasit voi, cred ca n-o sa-i vina sa creada...:)))



raspuns postat de bogdanai, 13/01/2005, 14:37:50

Nu conteaza ca are sau nu aur alb, pt ca aurul alb e la acelasi pret cu cel galben ... Sau asa ar trebui sa fie. Continutul de aur e dat de numarul de karate, daca e 14 e mai putin aur in aliaj decit daca e 18. Restul, faptul ca e "aur alb" sau "aur galben" e dat de metalele cu care se aliaza aurul (care la originea lui e galben). Daca vrei mai multe informatii da o cautare pe google dupa "gold" sau "wedding ring" sau "wedding band" si o sa gasesti tot felul de explicatii (plus modele care mai de care !).

Boghi



raspuns postat de Bic, 14/01/2005, 04:41:28

Salut si felicitari, Alexandra.
Cred ca lucrul cel mai important este sa alegi restaurantul si sa-l rezervi. Asta e singurul lucru care NU se poate face mai incolo. Orice din restul (inclusiv rochia, eu mi-am luat-o cu 5 zile inainte) se poate ajusta din mers, mai mult sau mai putin, in functie de cit de pretentioasa esti.

Invitatiile le poti trimite odata ce ai stabilit clar locul si data petrecerii si ale slujbei.
Eu zic sa te feresti de biserici cu faima pentru ca de obicei au un serviciu prost si intirzie mult. Eu am fost la o biserica unde s-au tinut EXACT de program, de eu care sint intirziata de fel era cit pe ce sa-mi ratez propria nunta, in timp ce o prietena care sa marita in aceeasi zi la o biserica faimoasa a asteptat vreo doua ore.

Cit despre reducerea numarul de invitati, nu stiu daca stii, dar se practica si este perfect acceptabil din punct de vedere al manierelor sa inviti anumiti oameni cu care nu esti asa apropiata, dar care totusi iti sint dragi sau la care ai obligatii, DOAR la biserica. Acestia nu au nici o obligatie de cadou fata de miri.

Foarte importanta este muzica pentru succesul petrecerii. Plateste un DJ dar afla mai multe inainte despre el. E important sa puna muzica pentru toate gusturile si cit mai melodioasa si mai dansabila (NU rap, de exemplu.)

E bine sa va stabiliti voi, cuplul, melodia pe care vei dansa primul dans, fie ca e clasicul vals, fie orice altceva si ar fi frumos sa invatati acel dans. Multi aici merg la cursuri pentru acel prim dans, dar la unii e penbil si se vede ca nu danseaza impreuna in mod firesc. Mireasa danseaza cu mirele, in timp ce parintii danseaza intre ei. Apoi mireasa danseaza cu tatal mirelui si mirele cu mama miresei.

De asemenea, gindeste-te un pic la mezamplasul de la restaurant: cum si cine primeste oaspetii. Aici oaspetii vin primii, li se serveste un pahar de sampanie pe care apoi il ciocnesc cu mirii, care apar ultimii (de obicei vin de la poze.) Dar cred ca in Romania e mai frecvent sa vina mirii primii si sa-si intimpine oaspetii.


Daca vrei sa ai poze frumoase poat e o idee buna sa angajezi un fotograf si mergeti intr-un parc dupa biserica si inainte de restaurant. Sau du-te cu un prieten si chiar daca nu o sa ai poze profesioniste, macar o sa va distrati pe cinste.

Sa-ti iasa o nunta ca-n povesti.



raspuns postat de ANDRUSHKA, 14/01/2005, 06:07:56

Kestia cu invitatii este foarte relativa. Si noi am avut cam 75 de oameni pe lista initiala (unde la inceput n-am crezut ca adunam 30). Am trimis invitatiile cu plic ramburs si bineinteles ca unii nu s-au deranjat sa confirme nici prin posta, nici macar cu un telefon. la care am crezut ca imi permit am sunat kiar eu si i-am intrebat. Numai ca de ce mi-a fost teama n-am scapat. In seara de dinaintea nuntii oamenii ma sunau fie sa-mi confirme, fie sa ma anunte ca mai vin cu cate cineva. M-am panicat, bineinteles, a trebuit sa mai pun mese, sa recombin oamenii la mese... La receptie, toata lumea bea sampania relaxata, io alergam de nebuna sa mai asez cate un ratacit si sa ma asigur ca totul e OK. Am avut in final cam 95 de oameni, nu stiu de unde! Cumva, am simtit ca suntem apreciati si ca oamenii au vrut sa fie alaturi de noi in clipele alea, ca n-au tinut cont de conventii, si am uitat de stresul initial, acum imi pare bine ca a fost asa. Ai mei parinti ma intrebau socati de unde am reusit sa cunoastem noi atata lumet in numai 3 ani de cand am ajuns in State...
In concluzie, fa planuri si strategii de rezerva in caz ca... sau in caz ca... Nimic nu e batut in cuie!
Casa de piatra va doresc si o nunta de vis!



raspuns postat de anangel_lexi, 18/01/2005, 11:15:47

Bogdanai, am vazut pozele cu invitatiile si am ramas muta. Daca nu mi-ai fi spus ca le-ati facut voi, as fi jurat ca sunt cumparate. Spune-mi si mie, te rog, secretul, cum le-ai facut, ai luat modelul de undeva, sau l-ai gandit tu, si cu ce materiale le-ati facut?

Multumesc mult, Alexandra



raspuns postat de bogdanai, 18/01/2005, 11:36:07

Pai alea din poze chiar sunt cumparate ... sunt de pe diferite site-uri de nunti ... Dar ale noastre au aratat cam la fel, a noastra a fost din carton lila pe care era prins o foaie de calc cu o fundita alba, pe calc era scris textul. Format felicitare (1/2 de A4), cu plic alb (ca n-am gasit lila oricit am cautat) pe care am scris la imprimanta numele invitatilor, cu un font romantic, si am avut aceleasi desenute ca pe invitatii ... Nu stiu daca ai inteles cum au fost, dar te asigur ca au fost tare frumoase ...
Iar pt sora mea a fost un carton verde-oliv (format 1/3 de A4), pus pe lungime, deasupra o hirtie portocalie mai mica, astfel incit sa se vada cartonul verde de dedesubt, scrisul pe hirtie, hirtia prinsa cu o panglica din organza vernil, si plicul verde. Iarasi foarte frumoase ...

De facut le-am facut noi, cu materiale din comert, am colindat toate librariile pina am gasit culorile potrivite, am taiat cu ghilotina ... Modelele le-am adaptat in functie de ce am gasit ... Am muncit ceva la ele, sa stii ca sunt migaloase, daca vrei sa nu se cunoasca faptul ca nu sunt cumparate ...

Boghi



raspuns postat de AndreeaCristina, 18/01/2005, 12:54:50

Buna ziua,
Am si eu citeva intrebari pt tine bogdanai:
- in luna iunie voi avea casatoria religioasa, ne-am gndit la biserca Gradina Icoanei, as vrea sa stiu cam cit a costat?
- de unde ai luat inviattiile si cam cit au costat?


Multumesc



raspuns postat de korinna, 18/01/2005, 17:14:41

Pentru a avea o nunta de vis trebuie sa planificati totul cu lux de amanunte si cu mult timp inainte. Va vine sa credeti sau nu, trebuie inceput cu aproape un an inainte. Va prezentam un calendar de pregatire a nunti.

Cu 9-12 luni inainte
- stabiliti impreuna cu parintii bugetul in care trebuie sa va incadrati.
- stabilirea locului si zilei in care va avea nunta.
- alegerea nasilor.
- rezervati locurile unde doriti sa faceti cununia religioasa si locul in care va avea loc petrecerea.


Cu 4-6 luni inainte:
- lista de invitati.
- alegerea rochiei de mireasa si costumul mirelui.
- comandati invitatiile.
Cu 2-3 luni inainte:
- ocupa-te de formalitatiile pentru cununia civila.
- consultati o agentie de turism pentru a va planifica luna de miere.
- inchiriati limuzina, motocicleta..
- cumpara verighetele.
- rezervati fotograful, cameramanul.
- trimite invitatiile.
- asigurativa ca aveti unde sa ii cazati pe oaspeti din provincie.
- rezolvati problema transportului pentru oaspeti d-voastra de la biserica la restaurant.
Cu o luna inainte:
- comanda decoratiile pentru sala (flori, baloane, lumanari etc.).
- programeaza-te la coafor, cosmetica etc.
- incearca machiajul si coafura, pentru a fi sigura ca te avantajeaza.
- stabileste detaliile cu cameramanul, fotograful, DJ-ul etc.
- comanda tortul miresei.
- depuneti actele pentru cununia civila.
- definitivati planurile pentru luna de miere (cumparati biletele de avion, verificati pasapoartele etc.).
Cu 1-2 saptamani inainte:
- asigura-te ca e totul in ordine.
- pregateste-ti bagajul pentru luna de miere.
- anunta restaurantul/bucatarul de numarul de persoane care si-au confirmat participarea.
- stabileste asezarea la masa a invitatiilor.
- cu o zi inainte fa-ti manichiura, pedichiura etc.




Corinna



raspuns postat de serenaxxx, 18/01/2005, 19:25:51

Buna fetelor. AndreeaCristina noi am avut nunta la Biserica Gradina Icoanei anul trecut in august. Taxa era de 3.500.000 Lei. Il intreaba la sf. pe nas daca mai vrea sa dea peste. O sa ai o slujba nemaipomenita si deasemenea poti face poze f.f.f. reusite in gradina bisericii. Sa ai o nunta asa ti-o doresti



raspuns postat de bogdanai, 19/01/2005, 13:10:22

AndreeaCristina - eu am avut nunta in 2002 si am cununat in 2003 (deci informatiile date de Serenaxxx sunt mai actuale). La noi a fost cam 1500000 corul, parca 500000 taxa de biseric si restul la latitudinea nasilor. Nimeni nu i-a chemat la sfirsit sa le ceara ceva (si nici pe noi cind am fost nasi). Cel mai bine intrebati direct, ca preturile se schimba de la an la an.

Invitatiile ni le-am facut singuri, si ceea ce in comert ne-ar fi costat peste 35000/buc, pe noi ne-a costat vreo 20000, dar a intrat destul de multa munca ...

Boghi



raspuns postat de anangel_lexi, 20/01/2005, 15:02:04

Fetelor, stiti cumva daca pot sa-mi aleg ca nasi o familie care e evanghelica, noi fiind ortodocsi? As vrea tare mult sa rog niste prieteni, dar nu stiu daca ei pot in conditiile astea...



raspuns postat de ela2004, 21/01/2005, 11:01:49

Interesant subiectul...ma primiti si pe mine?
Eu sunt casatorita din 22 august 2004 si va spun sincer ca mi-ar fi placut sa stiu despre acest forum inainte...pentru ca mai aflam si eu despre una, despre alta..
Cu toate astea eu am avut sincer norocul sa iasa totul bine si chiar si cu putini bani...
Chestia cu pregatitul inainte cu nu stiu cate luni este ..ceva teoretic..insa practic se poate in mai putin timp...De ex. noi ne-am hotarat in mai sa facem si noi nunta anul acesta, iar cand ne-am dus la restaurantul pe care-l vroiam ne-au spus ca nu mai au zile libere decat cateva duminici si anume si 22 august..iar eu cum vroiam ca nunta mea sa fie vara, am acceptat pe 22 august si sa stiti ca la inceput intrasem in panica pentru ca ne gandeam ca nu avem timp..dar totul a mers cum ne-am propus..
Dupa cum vedeti eu m-am casatorit intr-o duminica si initial ma gandeam ca e un impediment, dar a fost atat de bine, pentru ca peste tot a fost liniste in termenele propuse, ma refer la Casa castoriilor si la biserica...chiar am avut timp sa ne plimbam si sa mergem si pe faleza...Deci un prim sfat ar fii, daca vreti sa fie liniste si calm faceti nunta duminica, unde si preotul te sfatuieste...
Cat despre nasi, intr-adevar asta ar fi o problema daca nu aveti...pentru ca noi deja eram "nasiti" de niste prieteni, iar cand le-am dat vestea au fost bucurosi...si bineinteles ca nu am avut nici pretentii si nu s-a lasat nici cu figuri.
Deci dupa ce am hotarat cu restaurantul, am fost si la biserica unde cand a auzit preotul ca ne casatorim duminica a fost tare incantat ca mai sunt perechi de tineri care fac asa cum ar trebui (daca stia el ca am fost fortati de restaurant...)si nu a fost problema nici sa ne stabilim ora pentru ca eram primii care vroiam in acea data... Cu toate astea au mai fost cateva perechi in ziua nuntii, deci nu eram singurii..
Apoi, prin iunie am fost prin magazinele specifice de nunti si am comandat invitatiile, care nu au fost cine stie ce, dar "dulcele" si ieftine..
Alte pregatiri au fost cam in ultimele doua saptamani, cand ne-am hotarat sa mergem dupa verighete si nu prea gaseam nimic.. si intr-un final am gasit ceva frumos si am dat cam 5 mil. perechea..Oricum aici noi am gresit pentru ca ne-a luat mult timp si am fost stresati ca nu mai gasim verighete sfatul meu este sa cautati din timp...
Apoi rochia am gasit-o foarte frumoasa si destul de ieftina..(8 mil), apoi tot eu m-am gandit pentru floricelele de pus in piept la invitati si le-am confectionat singurica.. de pus in par, am pus exact florile si care am confectionat pentru invitati...cosuletul pentru flori l-am facut tot eu, cumparand saten alb si am atasat niste floricele, mai sus amintite, cat despre acele bombonele care se arunca in biserica, am cumparat tul alb si am legat eu niste buchetele in care am pus arahide glazurate in fondant alb...
Si ca sa mai adaug ce am mai facut noi in ultima saptamana si care ne-a scos mai ieftin, sunt si acele carti cu "Va multumim ca participati la petrecerea noastra si...distractie placuta" care se pun pe lasa la restaurant, in care am asezat si o poza de-a noastra si le-am printat noi, le-am taiat cu foarfeca si le-am impachetat frumos...si sa spun si de servetelele de la masa care am scris si pe alea intr-un colt (tot la imprimanta) data si numele noastre...
Dupa cum vedeti fetelor, daca aveti un pic de rabdare si putina imaginatie veti avea o nunta frumoasa cu cheltuieli destul de mici...totul e sa vreti..Si vad ca voi sunteti niste fete interesate si sunt sigura ca o sa reusiti..
Va felicit pe toate si sa aveti parte de o nunta de vis..

Am uitat de un sfat..: sa nu va luati rochia de mireasa prea devreme pentru ca apar fel de fel de modele si o sa ti se para ca nu ai facut alegerea corecta si ca te-ai grabit..au avut cateva prietene care asa au patit...



raspuns postat de dianiana, 24/01/2005, 08:54:08

Buna fetele;
vreau sa intru si eu in discutii; sa va dau un pont; puteti sa gasiti pe net mai multe informatii/idei despre toate pregatirile pentru nunta. Intrati pe google.com si scrieti cuvinte legate de nunta (mirii; nunta;casatoria;mireasa sau wedding) apoi intrati pe site-uri;

dianiana



raspuns postat de Anculina, 01/02/2005, 11:52:24

Anangel lexi, voi ce asteptati de la nasii vostri ?
Sincer, pe bune, direct, fara ocolisuri !
Ma bate un gand...



raspuns postat de anangel_lexi, 01/02/2005, 13:45:28

Anculina, sincer, astept sa VREA sa ne cunune. De ce spun asta? Pentru ca exista o problema si anume: familia mea nu e incantata de alegerea facuta de mine. Deci din partea mea nu pot sa rog pe nimeni. Noi ne dorim niste nasi care sa tina la amandoi, nu doar la mine sau doar la Cristi. Dintre prietenii nostri nimeni nu e casatorit, deci pica. Din familia lui nu prea vor, pentru ca nu prea ne intelegem asa de bine. Deci: problema mare. Familia pe care eu mi-as dori-o ca nasi din tot sufletul, sunt evanghelici, nu stiu daca sunt cununati religios si nu sunt cetateni romani. Deci, cred ca pica oricum.
Ce altceva sa astept? Sa nu aiba pretentii prea mari, ca nici nunta noastra nu va fi una pretentioasa. Si, cum spuneam sa incerce macar, sa tina si la mine si la el, sa fim prieteni. ASTA imi doresc de la nasii mei. Tu ce zici, sunt prea pretentioasa?



raspuns postat de Alecsa2004, 01/02/2005, 14:56:11

Salut la toata lumea.Sunt un nou membru si de mult citesc conversatiile in legatura cu nunti, imi place foarte mult acest forum si as vrea daca se poate sa intru si eu in aceasta tema deoarece am si eu nunta anul acesta pe 02.Iulie.2005 si cred ca as putea sa va povestesc si eu ce am facut pana acuma pt nunta mea.Eu am inceput sa fac o lista cu invitatii anul trecut prin Octombrie si cand am vazut ca din partea mea si a prietenului meu sunt 115 invitati(persoane)am crezut ca mor dar asta nu a fost tot cand a facut viitoarea mea soacra lista lor de invitati au avut si ei 111 pers.apoi au urmat parinti mei care nu vor sa se intinda la invitati si ei au pus numai pe cei apropiati fiind 35 pers.Deci am 261 de invitati.Asa ca in functie de lista totala de invitati am cautat prin tot Sibiul o sala de 300 de pers.si intr-un sfarsit am gasit sala si este super.Avand sala rezervata am vorbit cu viitorii nasi,avusem multi prieteni care vroiau sa ne cunune dar nu ii vedeam noi de incredere asa ca pana la urma am ramas la niste prieteni cu care ne intelegem bine si ne cautam foarte des iar a doua pereche de nasi sunt una dintre fiicele nasiilor de botez a prietenului meu.Dupa care ne-am rezolvat cu Biserica si au urmat invitatiile pe care le-am facut noi.Pana acuma cam atata am rezolvat ce credeti ca ar urma ca eu sunt foarte stresata si nici nu stiu cam ce ar mai trebui sa fac.Ma puteti aujuta voi cu niste pareri?



raspuns postat de irina.c, 01/02/2005, 15:06:02

Si noi tot duminica am avut nunta,deoarece asa specifica Canoanele Bisericii.Iar pe langa asta am avut si un motiv foarte egoist,si anume ca detest petrecerile de noapte,eu noaptea prefer sa dorm,nu sa mananc si sa dansez,asa ca am sperat ca vom putea termina mai repede cu harmalaia,a doua zi fiind luni.Noi am avut o nunta mica(au fost cam 60 de persoane)pe care am organizat-o impreuna cu prietena mea,care mi-a facut si prajiturile si antreul cald.A fost destul de greu si am alergat o gramada,iar cand s-a terminat totul i-am multumit lui Dumnezeu ca a iesit bine si m-am gandit ca a doua oara nu-mi mai trebuie[:D Partea buna a fost ca nu s-a bagat nimeni sa-si dea cu parerea si am facut totul cum mi-a placut mie,adica fara acordeon pe scara blocului si hora miresii in parcare,sa caste gura toti vecinii.
Nici noi n-am vrut nunta cu pretentii,totul a fost foarte simplu.

Nasii trebuie sa fie ortodocsi,nu se accepta nasi de alta religie.

Irina si bb Iinca(26apr04)



raspuns postat de anangel_lexi, 01/02/2005, 15:21:47

Alecsa2004, bine ai venit in randul nostru. Detalii despre tot ce te intereseaza gasesti si la Miresele anului 2005. Sper sa-ti placa aici.



raspuns postat de Anculina, 02/02/2005, 12:37:09

Anangel lexi,tot ce va doriti voi e perfect normal si O.K.



De fapt poate ar fi trebuit sa incep prin a spune ceva despre noi ( eu si sotul meu ).
Nu vreau sa intru in detalii, dar in timp am ajuns la concluzia ca relatiile de nasie strica relatiile de prietenie sau cum erau inainte de a deveni nasi, fini...
Sau poate am avut noi ghinion...
Sau poate nu a fost o relatie adevarata daca s-a deteriorat dupa nasit...
Sa nu ma intelegeti gresit : noi nu am mai cununat si nu am mai botezat pe nimeni, doar am luat motul unui baietel, concluziile acelea triste sunt in privinta relatiei noastre cu nasii de cununie si cu nasii de botez ai fetitei precum si a catorva experiente ale unor prieteni...
"Sunt fericita posesoare a unor nasi tineri, draguti, realizati " spunea cineva pe aici...
Ei bine, si noi suntem tineri ( 27 ), draguti si realizati pe absolut toate planurile - un portret in 2-3 cuvinte - si ne dorim de mai mult timp sa cununam o pereche tanara, draguta, fara copii (pentru ca vrem sa le botezam si copii cand va veni timpul ), cu bun simt.
Acea pereche nu a aparut pana in acest moment in anturajul nostru
- e cam plin de familisti - si poate va aparea de aici si va iesi ceva frumos pentru toti 4 ...
Avem 27 de ani, avem o fetita de 8 luni pe care o adoram ( si ) pentru ca va ramane unicul nostru copil din motive medicale, am realizat totul singuri, la 21 de ani am pornit in viata singuri si stand cu chirie si am ajuns departe...
Ne dorim o pereche de fini draguti, tineri, cu bun simt, ambitiosi, cu care sa mutam si mobila daca e cazul si cu care sa schiem si la Poiana Brasov. Acestea sunt niste metafore, nu avem nici o mobila de mutat, de inteles printre randuri...
Din punctul meu de vedere suntem ceea ce orice pereche la inceput de drum si-ar dori-o ca nasi, nu e lauda, dar cu noi se poate si distra omul, poate juca si carti, poate vorbi si de cum sa-ti faci o nunta, cum sa-ti iei o casa, cum sa ti-o amenajezi, cum e o sarcina, o nastere, un botez,etc...
Ce nu suport ?
Nesimtirea si nerecunostinta !
Nu suport ca dupa ce se consuma un eveniment in care ai investit sufleteste enorm si material destul sa inceteze brusc telefonul sa mai sune, soneria de asemenea, masina sa mai circule in directia adresei noaste... etc...Pe scurt.


Nu e nici o graba, e o dorinta de-a noastra mai veche si v-am impartasit-o, poate, poate cineva simte ca suntem ceea ce cauta...

Oricum, va pup pe toate si va doresc succes !



raspuns postat de anangel_lexi, 02/02/2005, 15:38:59

Pai daca-i asa, poate ne intalnim intr-o zi cu soare (si fara flescaiala daca se poate ), cand avem timp toti 5, sa ne cunoastem? Ce zici? In fond, daca pe viitorul sotior l-am gasit pe net, de ce nu mi-as gasi si nasii tot asa, nu?

Pupici, Alexandra



raspuns postat de andreea c, 02/02/2005, 15:39:42

Anculina, mi-a placut foarte mult ce ai scris si cand spun asta ma refer la ce spui in general. O dovada a acestui lucru este faptul ca l-am ales ca DJ pe Fabian in urma recomandarii facute de tine. Daca nu mi-as fi ales nasii tare mi-ar fi placut sa fiti voi. Sunt convinsa ca pana la urma veti gasii finii pe care vii doriti. Bafta!

Pupici...si pentru Maria Carolina



raspuns postat de anangel_lexi, 03/02/2005, 10:02:15

Si mie mi-a placut foarte mult ce-ai scris



raspuns postat de Anculina, 03/02/2005, 10:46:02

andreea c mersi mult, esti o scumpa. Nu ne grabim, vrem sa fim convinsi ca alegerea facuta este perfecta nu doar pt noi 2 ci pentru toti 4 si nu doar pt evenimentul respectiv ci pentru toata viata. Si eu sper ca undeva este perechea pe care ne-o dorim.
Anangel lexi mersi mult.Pana cand ne vom vedea as vrea sa ne "e-mail-am", sau sa mai vorbim eventual pe PM ( sugestia o fac doar in ideea de a nu monopoliza spatiul de aici, de la subiectul acesta ).Scrie-mi cate ceva despre voi doi, orice vrei tu, nu stiu nimic despre voi doi. Orice ne-ar putea ajuta sa creionam un portret stangaci - nu ma refer la aspectul fizic - despre voi ca cuplu, ca viitoare familie.
In leg cu " cunostintele " de pe net, pt. noi ar fi prima oara si oricum pana acum nu ne-am fi gandit nici o clipa ca ne-am putea cunoaste posibilii fini asa, dar stiu din proprie experienta ca nu locul in care cunosti pe cineva e important, ci cum se dezvolta acea relatie, ce devine ea cu trecerea timpului si mai ales - COMPATIBILITATEA - .
Inca o data va pup pe toate, va doresc succes, stiu ce inseamna pregatirea unei nunti in cele mai fine detalii si... daca pe aici pe undeva e xista o pereche care simte ca noi am putea fi nasii pe care si-i doresc, astept PM.



raspuns postat de anangel_lexi, 03/02/2005, 14:53:58

Anculina, ti-am scris un mail.
Hei, fetelor, viitoare miresici, cum mai stati cu pregatirile?



raspuns postat de lorelei_19, 05/02/2005, 18:40:16

Anculina, na ca ma bag si eu: niste fini mai buni ca Alexandra si Cristi, nici nu-ti puteai gasi, zau asha! Alexandra este una dintre cele mai minunate persoane pe care le-am cunoscut prin intermediul internetului si mi-e foarte, foarte, foarte draga. Ash cununa-o cu draga inima, ash face tot posibilul pentru asta, dar, din pacate noi nu suntem cununatzi religios si sotzul nu vrea sub nici o forma, chiar daca-l intreb in fiecare luna daca s-a razgandit. Asta e, ma rog la Dumnezeu sa ne ierte si sa-i dea mintea cea buna. Vorbeam de Alexandra: un suflet bun, o inima curata, vesela si de incredere, o prietena si o finutza ca ea nu mai gasesti.
Alexandra, iti doresc din toata inima nunta frumoasa si multa fericire alaturi de Cristi, sa fiti sanatosi, sa va iubiti si sa aveti copii sanatosi. Si sa-ti gasesti nashii pe masura cu care sa va intelegeti si sa va imprieteniti.
In rest, mai vorbim intre patru oki cand ne intalnim, draga mea prietena



raspuns postat de Anculina, 06/02/2005, 12:05:46

lorelei 19 ma bucur sa te cunosc.
Cred ca tu erai acea prietena draga pe care Alexandra si-ar fi
dorit-o ca nasa.
In legatura cu ei 2, am si eu un feeling ca facem alegerea potrivita, dar ramane sa ne convingem.
Te pup.



raspuns postat de ralucah, 07/02/2005, 08:23:52

Subscriu in totalitate. I-am cunoscut "live" pe Alex si Cristi, iar ea este exact asa cum spune si lorelei. O fata dulce, deschisa, pe care ai impresia ca o cunosti de un car de ani, o fata care isi rupe din timpul ei pentru a tine greul la "bazar". Sunt niste copii de nota 10 care merita tot ce e mai bun! Si o nunta ca in povesti



raspuns postat de bibyrox, 07/02/2005, 08:48:51

Pe Alexandra nu o cunosc "live" dar.. am cunoscut-o aici si la Miresele 2005 si am sentimentul ca Anculina nu va regreta pasul facut! Ingerasul (cum imi mai place s-o numesc) cu siguranta va fi un inger de mireasa si totodata o fina deosebita!
Va doresc din tot sufletul multa sanatate, fericire si o nunta ca-n povesti, Anculina si Ingeras!

PS: Inca o data realizez ce mare familie suntem aici!



raspuns postat de Anculina, 07/02/2005, 11:45:43

Pai da, la asta ma gandeam si eu...
Obisnuim sa ne numim, noi, membrele de pe forum, o mare familie...
Iata ca e posibil chiar sa devenim in realitate o familie !
Va multumesc pentru gandurile de bine, iar Alexandra cred ca e mandra cu asa "colege" deosebite !
Va doresc si voua o nunta asa cum v-o visati !



raspuns postat de anangel_lexi, 07/02/2005, 12:16:53

Wooow,ce de complimente...fetelor ma faceti sa rosesc. Multumesc de aprecieri. Bibyrox mama da' tu chiar crezi ca ai scapat de mine? Pai daca nu mai devreme, tot te trezesti cu noi la biserica la nunta ta, uite-asa neinvitati, na! Si oricum sa nu credeti ca scapati, vreau sa va vad si eu pe voi TOATE macar la biserica sau la starea civila la nunta mea, sa nu ziceti nu, ca ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moiraine7 spune:

bine-ai venit Katie!
daaa, asta-i efectu', ne agitam intruna, si cand ne mai trece ne molipsim una de la alta si o luam de la capat!
fetele, ce program e la sofitel? io vreau sa merg mai ales pt verighete, mi-au placut unele si mi-au zis ca or sa fie la targ....

pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moiraine7 spune:

a, retractez intrebarea cu programu! pana am reusit sa trimit intrebarea, se raspunsese demult....

Mergi la inceput