Mihaitza al lui Felis...un bb al comunitatii DC

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Buna la toata lumea.
Astazi am fost la med pediatru pt rezultatul la analize- analizele de sange si urocultura- au iesit f bine. Deci nu e necesar sa ii bagam fier sau calciu.
Oricum, saptamana trecuta cand am fost la med cardiolog - m-a chemat de urgentza deoarece doctoritzei pediatre i se paruse ca are puroi in gat- mi-a zis sa nu ii dau absolut nimic fara stirea lui. Orice problema as avea sa ma duc la el. Mi-a zis ca nu are puroi in gat si sa nu ii dau reteta (dr pediatra imi daduse antibiotic). Mi-a schimbat captoprilul cu enalapril, mi-a zis sa-i dau numai lapte praf pt a lua in greutate si dupa o saptamana sa ii bag 1 ml de ulei la biberon (sa amestec laptele praf cu acel ml de ulei)
El inainte aveam 5 mese pe zi. Acum ii mai dau inca 2 noaptea, si acele mese in plus ii dau san... Ca sa mai beneficieze si de anticorpii din laptele meu (mi-e frica de virozele care circula in perioada asta). In acest ritm a luat 300 gr in 2 saptamani.
Sper sa mai ia si in continuare in greutate...
Va multumesc!...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Ne bucuram enorm sa auzim ca Mihaita este bine si ca nu a fost decat o alrma falsa toata treaba cu puroiul in gat.

Felicitari pentru cele 300gr puse pe el, sa o tina tot asa.

Felis, dupa cum ai tu grija de Mihaita, nu cred ca se va imbolnavi el de virozele ce circula in aceasta perioada. Esti o mama extraordinara.

Multa sanatate inainte si asteptam ca Mihaita sa se ingrase cat mai repede si sa fie bine in continuare.

_
Lucia sotia lui Csaba si mamica in devenire (13 sapt).

www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Sunt mamica unei fetite de 5 luni si o sapt citind povestea voastra cred ca am ajuns sa constientizez cat de mult imi iubesc copilul si la fel ca tine Felis as face orice pt ea. Iti admir curajul de care dai dovada si sper din toata inima ca Mihaita v-a trece cu bine de tot ce i se intampla acum. Te felicit ca incerci sa ii dai un pic de san ca sa isi faca anticorpi asta se vede ca esti o mamica adevarata.
Ma rog la bunul D-zeu ca operatia sa fie un succes nici nu concep ca ar fi altfel.

Va pupic dulce pe amandoi si va doresc tot binele din lume.



Danina&Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vicky75 spune:

Va urez ca totul sa fie bine! Dupa ce operatia se va realiza si va fi un succes, caci nici nu poate sa fie altfel, iar Mihaita va fi bine, poti apela la serviciile oferite de Centrul de recuperare si resurse pentru copii cu disabilitati multiple si familiile lor - Plevnei nr.72(cred) - IOMC(Institutul de Ocrotire a Mamei si Copilului). Centrul este foarte bine dotat si acolo lucreaza o echipa formata din fizioterapeuti, psihologi, asistenti sociali, medici, educatori care te pot ajuta si pe tine si pe copil.
Pentru mai multe informatii, apeleaza la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectie a Copilului Sector 2, str. Dimitrie Racovita nr.22(zona Izvorul Rece-Pache Protopopescu), iar daca locuiesti pe raza sectorului 2, in cadrul DGASPC exista Serviciul Evaluare Complexa a Copilului prin care se elibereaza certificatul de handicap de pe urma caruia poti beneficia de anumite venituri.
Fiecare sector are o Directie si un Serviciu de Evaluare.
Asteptam vesti!
Bafta si sanatate!

vicky lupu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crupoveatchinmonica spune:

Draga Felis,
Astazi v-am descoperit si-ti scriu cu lacrimi in ochi.Eu sunt mamica a doi gemeni superbi Irina si Vlad de aproape 1 an si 4 luni pe care i-am avut dupa lungi si gri ani de tratemente ca in final sa recurg la inseminarea artificiala.Toata sarcina m-am rugat lui Dumnezeu sa-mi dea copii sanatosi.Pina acum m-am considerat o luptatoare pentru ca nu am abandonat ideea de a avea copii dar acum imi dau seama ca luptatoare esti tu (si alte mamici care sunt in situatia ta).E tare greu sa dai sfaturi dar atunci cind vorbele vin din inima cred ca acolo si ajung.Sper din tot sufletu sa fie bine si sa te bucuri de copilasul tau.Cred ca numai dragostea de mama poate sa invinga multe si sper ca toate gindurile bune care ajung la tine sa-ti aline din ingrijorare si sa-ti dea multa putere.
Cu toate gindurile bune Monica si gemenii Irina si Vlad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Draga Felis si draga pui mic Mihaita.
Suntem alaturi de voi si ne rugam sa treceti cu bine peste aceste incercari ale vieti iar operatia sa decurga bine si sa te faci sanatos.Te pup cu drag Mihaita si te felicit din toata inima pentru frumosul locul1 la concurs care il meriti.

Draga Felis esti o mama extraordinara si ai un suflet enorm.

Dumnezeu sa va ajute.




Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37862" target="_blank">A fost odata...Fat-Frumos din LACRIMA



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brendy spune:

Draga Felis! Eu am intrat de curand pe acest formu dc si am citit tot ce s-a scris aici.NU am cuvinte! Pot doar sa-ti spun ca am plins si am ras alaturi de tine. Nimeni nu pote intelege durerea unei mame!Si prin ce trece ea. Eu am trei copii si prima fetita care are acum 6 ani are o malformatie congenitala - aniridie- care afecteaza vederea foarte mult.Inteleg deci prin tot ce treci si prin ce ai trecut.Si eu m-am intrebat deseori de ce eu, de ce Ea? De ce nu v-a putea vedea o floare sau un rasarit de soare , sau ploaia...(dar toate astea au fost la inceput- atunci cint avea doua luni)? Acum e bine! Ceea ce m-a ajutat pe mine a fost credinta. Am crezut in ceva si am mers mai deparete.Am trecut peste toate(si nu au fost putine), si prin toate.Am avut curajul sa mai fac doi copii care sunt sanatosi . M-a rugat mult pentru asta ! Ceea ce vreau eu sa-ti spun este ca toate se intimpla cu un scop pe care noi asa cum suntem acum nu il intelegem.Exista o explicatie pentru toate suferintele acestea! Eu vreau sa-ti dau incredere ca totul va fi bine.Trebuie sa ai credinta ca copilul tau este un dar de la Dumnezeu si el va razbate peste tot.

Stiu ca toate fetele sunt alaturi de tine si eu la fel.
Roagate Fecioarei Maria! Si Ea a fost mama si intelege cel mai bine durerea unei mame.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Initial creeata de Marina

As putea incepe prin a spune ca pe bb 2 al meu il cheama tot Mihai. Din cauza unor radiografii blestemate in prima luna de sarcina am trecut prin 8 luni de calvar cu triplu test si amniocenteza. Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat un bb sanatos. Altii nu au avut norocul asta

As putea sa o citez pe Adrianangi care a sintetizat extrem de sensibil intr-unul din articolele ei "... Dar ii uneste durerea si-o mare familie care i-a "adoptat" pe amandoi cu aceeasi dragoste: comunitatea virtuala a parintilor romani de pretutindeni, desprecopii.com..."

Fiecare bebelus din burtica diverselor Mamici de...a fost putintel si al meu, poate pentru faptul ca am facut parte din aceiasi categorie.

Mihaita al lui Felis s-a nascut cu probleme(sindomul Down)...si are nevoie de noi de comunitatea DC!
Nu prea imi gasesc cuvintele si de aceea o sa le rog pe fetele care pot descrie exact situatia sa o faca.
Lupta cu boala nu e simpla si din nefericire aspectul material intervine si in acest caz.
DC va adopta acest caz din tot sufletul si de aceea va rugam sa ne sprijiniti in lupta asta.
Mihaita are nevoie de o serie de analize si de tratament, toate costisitoare. Avem nevoie de voi si de donatiile voastre!( in conturile mentionate aici http://www.desprecopii.com/info.asp?id=multumescdoneaza) Si de orice sfat bun!


Nu stiu daca se vor da floricele. Dar pentru fiecare din voi o floare de la mine

Marina




Irina,veve & croko
poze,poze si iar poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477" target="_blank">Mihaitza al lui Felis...un bb al comunitatii DC(2)


Irina,veve & croko
poze,poze si iar poze


Mergi la inceput