Mihaitza al lui Felis...un bb al comunitatii DC

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marinaeliza spune:

draga felis Baietelul meu a fost diagnosticat la nastere cu d.s.v. perimembranos de 7 mm si dupa multe suferinte am reusit sa-l operam la institutul inimii din cluj.A fost operat anul trecut in noiembrie si avea 7 kg la un an si 2 luni.In acelasi timp cu noi au fost internati si operati cu succes copii de 4 luni/3.500 kg cu malformatii mai grave- transpozitie de vase,tetralogie fallot. Daca vrei sa incerci si tu pentru Mihaita pot sa iti dau numarul de telefon al profesorului Mircea Barsan. Dumnezeu sa va ajute pe drumul greu pe care il aveti de parcurs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Va doresc numai bine si TOT CE VA DORITI SA SE IMPLINEASCA!

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by marinaeliza

draga felis Baietelul meu a fost diagnosticat la nastere cu d.s.v. perimembranos de 7 mm si dupa multe suferinte am reusit sa-l operam la institutul inimii din cluj.A fost operat anul trecut in noiembrie si avea 7 kg la un an si 2 luni.In acelasi timp cu noi au fost internati si operati cu succes copii de 4 luni/3.500 kg cu malformatii mai grave- transpozitie de vase,tetralogie fallot. Daca vrei sa incerci si tu pentru Mihaita pot sa iti dau numarul de telefon al profesorului Mircea Barsan. Dumnezeu sa va ajute pe drumul greu pe care il aveti de parcurs.



In primul rand va multzumesc la toti pt sprijin si sustinere!... F multi dintre voi mi-au trimis PM-uri de incurajari si informatii necesare.

MARINAELIZA... bineintzeles ca ma intereseaza ceea ce zici si as vrea nr de telefon la profesorului.

Mi-a mai scris cineva despre un caz identic cu al tau dar operat la Timisoara. Am trimis E-MAIL-uri doctorului si aseara am reusit sa dau de el la telefon. Intrebarea mea dupa ce i-am zis ce diagnosticul a fost daca are o limita a greutatii de la care opereaza. Mi-a zis ca nu are o limita, dar trebuie sa-l vada, deci sa ma duc la Timisoara- probabil sa-i faca si niste analize. I-am zis ca voi tine legatura cu dansul. Vreau sa fac saptamana viitoare botezul si apoi sa vad cand imi zice dansul ca pot merge...
Vineri ma duc si la control la primul dr cardiolog la care am fost, sa vad daca a mai aparut vreo schimbare. Aparatura pe care o are e mult mai buna (am intzeles chiar ca e achizitionata recent) decat a doctoritei la care am fost recent, deci pt urmarirea inimii am sa merg la primul dr.
Problema e ca dupa ce a luat 400 gr intr-o singura saptamana (probabil ca ii bagasem o masa pe zi de supliment) in urmatoarea saptamana nu a mai luat deloc in greutate, ba chiar a scazut 50 gr...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Pozele noastre!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Povestea noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ainef spune:

Buna Felis,

eu abia acum am citi povestea puiului tau. Sunt cu toata inima alaturi de tine. Imi dau seama ca nu este usor. Fratele sotului meu are SD, nu am sa-ti spun ca este usor, dar am sa-ti spun ca este si frumos. Pot sa-ti spun ca sotului meu ii este cel mai dor de el dintre toti fratii. Noi suntem in Romania iar restul familiei este in SUA. Isi aminteste de cat de afectuos era, de cat de dulce si scump. Cand era mai mic ii spunea sotului meu: "Te iubesc din America pana-n Romania si inapoi". Si el are probleme de sanatate, dar totusi duce o viata cat de cat normala, atat cat ii permite dezvoltarea psihica.
La un SD depinde mult de gradul de afectare. Sunt copii care au boala mai pronuntata iar altii mai putin. Insa daca te ocupi de Mihaita sunt convinsa ca vei avea rezultate deosebite.
As dori sa-ti mai dau un sfat: sa iti refaci analiza RH-ului, s-ar putea sa fie gresita. Eu am invatat in facultate de SD si intr-adevar unul dintre principalele motive pentru SD este RH-ul negativ al mamei. Dar nu trebuia sa iasa asa de la primul, riscul creste de la al treilea copil in sus (conteaza si intreruperile de sarcina). Mai sunt 2 motive pentru SD: varsta inaintata (dar nu cred ca e cazul tau), sau gradul ridicat al alcoolemiei barbatului in momentul conceptiei. Spun asta si pentru alte mamici care nu stiu prea multe despre SD.
Eu iti doresc multa sanatate tie, lui bb si lui tati. Si nu-ti pierde credinta in Dzeu pentru ca El stie cel mai bine de ce trebuie sa trecem prin diferite incercari. Oricum eu cred ca persoanele care trec prin asemenea probleme dunt mai SPECIALE in ochii lui Dzeu. Si copiii sunt mai speciali, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

Felis,
sper din suflet sa reuseasca operatia lui Mihaita.
Dumnezeu ingaduie sa trecem prin asemenea incercari pentru a ne apropia de El. Sa nu ne pierdem speranta ca ne-a pregatiti si modalitatea de a iesi cu bine din incercari. Imi pare rau ca nu stiu f multe despre acest sindrom Down, insa voi incerca sa ajung zilele astea la banca sa contribui cu putin pentru sanatatea puiului.


Multa putere in incercari si sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Felis, dragii de voi, nici nu stiu ce s-ar mai putea zice! Cata amaraciune trebuie sa incapa si in sufletele voastre... Va doresc sa aveti mereu speranta si puterea sa luptati si sa va bucurati de orice zambet, orice gest.
Puiutzul vostru e o minune - Doamne ajuta sa treaca cu bine prin toate incercarile care urmeaza!

As vrea sa contribui si eu cu niste bani pentru Mihai, te rog mult da-mi un PM cu datele contului vostru in lei, nu stiu unde sa-l gasesc pe forum.

Sa va dea Dumnezeu numai bine, mult curaj si putere!

Larisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinaeliza spune:

Buna Felis Numarul de telefon al profesorului M.Barsan este 0722551099 iar Simona Oprita este cea care pune diagnosticul si hotaraste daca se opereaza numarul ei de telefon este 0744602894. In legatura cu plecarea la Timisoara eu pot sa-ti spun sigur ca acolo profesorul Socoteanu nu a mai operat din septembrie nici un copil.Doctorul mai bine zis chirurgul este extraordinar de competent dar au probleme interne,neintelegeri intre ei.Eu si Tavi,baietelul meu operat,am fost internati la Timisoara prima data,unde am stat trei saptamani asteptand operatia.La doua zile veneau seara si-mi spuneau sa nu-i mai dau sa manance ca va fi operat a doua zi iar a doua zi,dupa ce chinuiam copilul de foame,spuneau ca se amana pe o alta zi.Si tot asa pana s-au imbolnavit toti copii de gripa si au fost trimisi la Pediatrie iar Tavi a facut insuficienta cardiaca fiind la un pas de moarte.Iti spun toate acestea pentru ca sa nu patiti si voi la fel.Mamicile care au fost internate impreuna cu noi inca mai asteapta ,deci nu a fost nici un copil operat de atunci.La Cluj am ajuns dupa ce am fost la Minister sa ne plangem ca era periculos sa mai amanam operatia.Nu ai specificat daca Mihaita are vre-un tratament,pentru ca Tavi a luat Lanoxin si Captopril un an de zile prescris de dr.Dumbrava de la Budimex.Tot el l-a tratat cand ne-am intors de la Timisoara.Daca mai pot sa te ajut cu ceva,cu mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinaeliza spune:

P.S. Ai grija la botez sa-i spui preotului ca bb este cardiac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIALORI spune:

Buna Felis,

Ma impresionat f. tare povestea bebelusului tau; drept sa-ti spun sunt insarcinata cu al doilea copil si cind am citit povestea ta ma luat un fior in spate. Asa ca m-am hotarit sa donez puiului vostru mic o suma de bani.Suntem cu toata inima alaturi de voi.
Ii doresc multa bafta la operatie bebeluisului vostru.
Va pupam si va dorrim multa sanatate si multa putere.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by marinaeliza

P.S. Ai grija la botez sa-i spui preotului ca bb este cardiac.



Ieri am fost la biserica si am stabilit botezul pt 26 februarie... Am sa-i spun preotului, bineintzeles. Chiar ma gandisem.
Bine ca mi-ai spus despre Timisoara... Asta mai imi trebuia...
quote:
Simona Oprita este cea care pune diagnosticul si hotaraste daca se opereaza

Simona O e si ea la Cluj?... (sa-mi intzelegi intrebarea: ma gandeam ca ea ar fi in Bucuresti, il consulta si hotaraste daca merge la operatie la Cluj)

Ca medicatie pt bb nu am decat captopril de 3 ori pe zi.

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Pozele noastre!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Povestea noastra!

Mergi la inceput