A mai construit cineva casa?(2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Da' ce, nu pot sa-l iau "netratat", ca-l tratez eu de-i merg... aschiile! Iau o stropitorica mica si uite-asa il ud, apoi il usuc, iar il ud... Si-i explic frumos, in timpul asta, ca daca vrea modificari, ii arat eu lui modificari...
Glumeam, ca sa nu ma-mpusc... Multumesc Valentina, se pare ca, daca nu dau vreo spargere intre timp, tot la pvc ajung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Argo,poti sa-ti pui PVC colorat,nu arata ca si o timplarie de stejar,dar....asta e!

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Am scris pana sa vad ultimele doua postari ale voastre... Deja ce povesteste Crixia suna a "arta si precizie" si tare-mi miroase asta a bani f. multi.
M-ati facut curioasa cu alegerea geamurilor si cred c-o sa ma apuc sa studiez si eu, am vazut prin fiecare revista din tona pe care am adunat-o, cate un articol despre asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Crixia multumesc mult pentru detalii, sunt foarte interesante, banuiesc ca si diferenta de pret fata de un geam termopan cu sticla normala e apreciabila. Eu stiam ca geamul termopan se face cu 2 sticle, intre care se pun niste granule care se numesc desicator si care usuca aerul din interior, astfel ca nu exista riscul aburirii geamurilor in interior. Asta desigur in cazul in care e izolat foarte bine spatiul dintre geamuri, ca sa nu mai intre aer...ceea ce cred ca nu poti stii sigur...de aceea ma gandesc ca argonul acela nu e sigur ca ramane acolo pe vecie...garniturile se mai pot strica, argonul isi pierde proprietatile?...stiu si eu...asta cred.
Da, am auzit si eu ca geamurile din pvc sunt mai bune pentru clima de la noi, ca ele sunt deja ca opusul unei punti termice(ceea ce pentru Al trebuie montat in geam-acea rupere de punte termica) si ca nu face condens. Am auzit si teorii ca geamurile de Al nu fac condens daca sub ele sunt montate calorifere.
Si ca trebuie sa gasesti niste mesteri foarte buni-sa te duci la o firma renumita ,chiar daca preturile sunt mai mari. Conteaza foare mult cum stiu sa monteze fereastra in perete si cum stiu sa monteze sticla in fereastra...altfel te trezesti cu banii dati si cu tot felul de probleme care tin numai si numai de nepriceperea mesterilor.



Mihaela , Diana Alexandra(22 nov 1996) si Silvia Petra(10 sept 2003)

pozici noi

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Geamurile astea cu argon, cum spuneam, ridica mult pretul, iar cei de la Trocal ne-au explicat ca argonul ala trebuie inlocuit periodic. Iar la inlocuire exista riscul ca o data desfacuta rama ala sa nu mai fie in stare sa ti-o puna la loc cu etanseitatea de la inceput. Eu zic ca daca ei ne-au descurajat, in loc sa profite si sa ne ia mai multi bani, or stii ceva. In leg cu montajul, orice firma mai cu staif ofera garantie...garantie care s-ar putea sa cam expire pana la faza cu inlocuitul argonului.
Am intrat pe site-ul cu ministatiile de epurare...suna interesant. Din pacate, sau nu din pacate...dar...ma rog...noi avem canalizare acolo, dar or sa-i dea drumul peste vreun an, asa ca ma tem ca vom avea nevoie de o fosa septica cat de prapadita daca reusim sa ne mutam mai devreme...Alti bani aruncati pe fereastra..
Ce stiti de celelalte bansamente la utilitati? Noi avem gazul si lumina la vreo 100 m. Oare cat ne-o costa, daca n-o sa mai avem si alti vecini ca sa investim impreuna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Polistirenul extrudat cica se preteaza mai bine la exterior - adica si balcoane, si pereti exteriori, si ce-o mai fi. Cel expandat este pt interior .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matti spune:

Poate cineva sa-mi spuna daca pot sa-i pacalesc cumva pe cei de la primarie in privinta amplasarii unei constructii? Prin certificatul de urbanism mi-au impus 3 metri in laterala. Eu stiu ca se mai poate construi la limita proprietatii daca iti da acceptul vecinul dar la mine nu este cazul. Mai am vreo sansa sa pot construi la limita de proprietate caci daca ma pune sa las 3 metri imi fac un vagon nu o casa ?
Parca Codul Civil prevede o distanta de 0,9m fata de limita de proprietate daca nu construiesti ferestre catre vecin si 1,9 m daca vrei sa construiesti si atunci de ce cei de la Primarie imi impun 3m . S-a mai lovit cineva de problema asta ? Cum ati rezolvat-o?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Cred ca nu prea ai cum sa-i pacalesti, pt ca o sa te duci cu proiectul casei spre aprobare si or sa verifice acolo daca respecti restrictiile din certificatul de urbanism. Cel mai bine ar fi sa-i intrebi chiar pe ei ce alte variante mai sunt. Poti sa-ti faci casa cu calcan, adica cu peretele dinspre vecin fara geamuri si fara panta la acoperis (ca sa nu se scurga nimic la ala in curte). Iese casa mai uratica, cei drept, dar iese patrata, nu vagon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Matti noi intr-o parte avem1,9 sau 2m si avem geamuri iar in partea cealalta avem 60cm cred si avem si geamuri pe care e drept le deschidem doar la 30 grade dar le putem deschide complet cand vreau sa le spal.Sunt geamuri la bai(parter si etaj).

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matti spune:

quote:
Originally posted by Deborah77

Cred ca nu prea ai cum sa-i pacalesti, pt ca o sa te duci cu proiectul casei spre aprobare si or sa verifice acolo daca respecti restrictiile din certificatul de urbanism. Cel mai bine ar fi sa-i intrebi chiar pe ei ce alte variante mai sunt. Poti sa-ti faci casa cu calcan, adica cu peretele dinspre vecin fara geamuri si fara panta la acoperis (ca sa nu se scurga nimic la ala in curte). Iese casa mai uratica, cei drept, dar iese patrata, nu vagon.


Pai asta si vreau. Spre vecin (nord-vest)vreau sa-mi fac garajul iar la etaj vrau sa ma retrag cu cel putin 1,40 din latimea casei (cu cei 0.9 lasati fata de limita de prop. ar fi 2,30 ) ca sa mai micsorez spatiul la etaj.Ar mai fi o solutie sa nu fac garajul acum si sa las cei 3 m dar apoi pot sa ma lipesc cu garajul de casa ? Constructiile de acest gen (garaj) au alt regim ?

Mergi la inceput