Bebelusi de sept-oct 2004 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Buna mamici .
Merci mult Mihaela de info si denyce de dieta mi le-am notat .
Raportam si noi ca Deanna e o alintata care nu vrea sa stea macar 5 min. singura in patuc cu jucariile ei ,se plictiseste repede cred .Vrea numai atentie si sa vorbesc sau sa-i cint .
Am inceput si eu de azi sa o re-educ ,sa o las in patuc cu muzica ,dar nu a mers .Mi-a plins in continuu 12 min . si nu am mai lasat-o mai mult .Miine mai repetam faza ,ca mami nu mai poate de spate .
La capitolul "lingurita " e tare harnicuta .Am inceput cu cereale ,dar cineva scria aici ca copiii se pot ingrasa si mi-e frica sa nu o fac obeza de pe acum .Asa ca am inceput cu pireu de morcov din borcanele ,si a papat bine .Dupa 4 zile am vazut ca nu are alergii si ieri i-am dat mazare pireu dar nu prea i-a placut .
Am vazut in magazin si borcanele cu pireu de spanac,cartof dulce ,curca amestecata cu nu mai tin minte ce leguma ...si vreau sa va intreb de la ce virsta se dau astea .
si inca ceva am cumparat baby orajel sa-i curat gingii si pe viitor dintisorii ,dar nu am inceput inca ..a incercat cineva asa ceva ? scrie ca sa se curete de la 4 luni ,are gust de banana-mar,si e ok daca se inghite si nu are fluor
Nici a mea nu se intoarce de pe burta pe spate si invers si ma ingrijorez .Nici nu mai stiu cu ce sa o stimulez :-( .Am citit undeva ca daca pina la 5 luni nu se intoarce sa ma adresez la medic ,sa fie oare asa de serios ? In schimb daca o tin de minute vrea sa faca pasi .
v-am pupat

Alina si bebe Deanna inverasul mamei (09.09.2004)
poze http://community.webshots.com/user/davina25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Davina, a mea a implinit astazi 5 luni si tot nu se intoarce. I-am zis doctoriei si mi-a spus ca daca isis tine capul bine de la 3 luni si sta in fundulet bine inseamna doar ca e mai lenesa si sa incerc s-o invat eu cum sa se intoarca. Eu in fiecare zi incerc s-o intorc de pe burta pe spate si invers dar vad ca prinde miscarea doar pe jumate, adica se intoarce doar pe-o parte. Are ea timp sa faca si asa ceva!
Pe fiecare borcanel cu mancare trebuie sa scrie de cand este recomandat sa pape bebelusul. Carnea mie doctora mi-a zis sa-i dau dupa 6 luni.
Cat despre "baby orajel" nu stiu ce este, nu am vazut pana acum si nici nu stiu cum se foloseste.

Ionika, bine ca ati scapat si de vaccinul asta.
Eu ii dau bebelinei doar cereale de la Humana care au si fier. Nu sunt in masura sa spun daca se poate sa stii daca un bebe e anemic doar din privire. dar tu nu ai intrebat-o pe doctora de ce crede asta si daca nu e cumva nevoie de analize?

Georgiana, e posibil sa aiba crampe de la mar. dar tu la ce ora ii dai sucul? Incearca sa nu-i mai dai o zi si vezi daca mai are crampe.

Ana, maine o rezolvam si cu semnatura. Vorbim pe YM si iti explic pas cu pas cum se face.

Bebelina mea seara cam face figuri la san si nu prea mai vrea sa suga asa mult. Se pare ca domnisoara s-a invatat cu biberonul...asta e!

Va pup si noapte buna!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 4 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Fetelor, ne primiti si pe noi? Puiul meu, Tudor s-a nascut pe 29 septembrie exact pe DPN, cu 3000 gr si 50 cm. Acum are 8,1 Kg si vreo 67 de cm si papa numai tzitzica.
Danina, eu am luat produse de la Bübchen dar deocamdata folosesc doar uleiul de masaj care e ff bun. Mai folosesc eu si gelul de dus.. dar pentru mine ca pe pui il spal doar cu apa deocamdata. insa uleiul de masaj il folosesc si pentru cojitzele de pe cap (il ung cu vreo jumatate de ora inainte de baie) si asa mai dispar.

Somn usor .. celor care nu dorm deja.

Laura si Tudor (29.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

'Neata fetelor!
Bozo, bine ai venit printre noi! Mai dar ce baietel voinicel ai....!Sa-ti traiasca!
Vroiam sa va scriu mai multe, dar plange gazuca mea....ma duc!
Pupici!

Ioana si bebe Alesio (08/10/2004)http://alesio.shorturl.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Buna,

am inceput si noi de 2 zile cu brinza de vaci cu mar, eu fac brinza si cu un pic de iaurt si iese mai cremoasa. Deocamdata nu este extaziat dar sper sa-i placa pina la urma.

Noi folosim la baita produse Sanosan si la sfirsit ulei de masline (in care pun vitamina A).

Fetelor, voi de unde ati cumparat saci de dormit pt bebelusi? Eu am gasit ceva in pavilionul H (apropo este un magazin f dragut acolo pt copilasi - este jos si in mijloc) dar era mic.

Monica si Razvan (10.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Neata fetele!
Azi incerc sa continui operatiunea re-educare..ieri a fost un esec..nu m-a lasat inima...
Asa ca azi dimineata..s-a trezit..a papat..ne-am jucat vreo ora si m-am gandit sa o pun binisor in patut..sa se joace cu jucarelele ei. Si ce sa vezi..aricelul din patut si-a infipt tepii in pampul fetei si ne-am pus pe un plans....mama, mama...si colac peste pupaza..m-a maisunat si mama care , cum a auzit ca plange fata s-a luat de mine...ca ce am cum pot sa o las...etc..oricum..am vb cuea la tel vreo 7 min..timp in care Ina se tot maraia..plangea cand mai tare, cand mai incet...Dupa ce am terminat de vb la tel m-am dus la ea, i-am dat suzi si s-a linistit...din pacate a sunat iar tel si s-a activat din nou..a mai plans vreo 2 min cat am vb..i-am dat iar suzi s-a uitat mirata de unde vine mamacu suzi si a adormit...eu o supravegheam ascunsa dupa patut.Din 5 in 5 min mai incerca sa planga..probabil isi amintea ce mama cruda are...uf..imi e tare greu...dar si ea e smecheruta.
Acum imi e teama sa ma apropii de patut..ca imediat aude sise trezeste..si eu care imi faceam probleme ca nu aude fata..mama paranoica.

Azi noapte am pus in aplicare si planul cu ceiucul..sila 1.30 cand s-a trezit nu i-am mai dat tzitzi..si s-a trezit la 3.30, a papat 30 min si apoi s-a trezit la 7.45....parca e mai bine..sa vedem daca se mai repeta...

Cam astea au fost peripetiile noastre de peste noapte...m-am cam lungit.
Astept detalii si despre incercarile voastre..cum mai reusiti sa-i pacaliti pe micii rasfatei.
Pupici,

Ania & bebitza Ina (23 oct 2004)
Inutza televizomana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

buna fetele
am facut vaccinul de 4 luni marti a facut febra in seara aia cam 37,9 i-am dat eferalgan 1 ml, ieri dimineata la 8 cand s-a trezit avea iarasio 38,2 i-am dat din nou sirop si nu a mai avut nimic
la 4 luni si 3 zile are 6,200 gr si 61 de cm cum vi se pare? dr a zis ca e ok
mi-a spus sa incep cu mere rase, dar eu nu am de gand sa ii dau si mi-a mai zis ca am inceput cu sfarsitul adica ca cerealele se baga ultimele. nu-i nimic ca am zis si eu ca dansa sifac ca mine. adica merg pe cereale in continuare si o sa-i bag direct supa fructe mai tarziu.
deocamdata papa cam 2 mese de cerele adica orez simplu cu lapte, de la mine sau depinde de caz lapte praf bebelac. ii fac cam 60 de lapte si bag vreo 5 lingurite zdravene de cereale si iese o pasta care in tp se lichefiaza. dupa cereale la maxim o ora bagm tata la greu
am avut 3 seri consecutive cand i-am bagat completare de bebelac cam 120 de gr pt ca pur si simplu nu adoarmea la 2 ore dupa ce papase si se tot foia si maraia. si dupa ce bea sticla adoarmea repede.
doarme bine nopatea de pe la 11 max 12 pana la 8 cand papa si apoi pana pe la 11 si in tp zile mai are de regula un somn sanatos de 2,3 ore si cam atat.
inca nu am apucat sa pun poze mai avem inca musafiri, nepoteii mei, asaa inca vreo 2 zile nu ma lipesc de calculator
acum printr-o minune ei inca dorm si restul din casa isi fac de lucru asa ca am prins si eu un loc
va pup

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
http://community.webshots.com/user/madaspa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Bozo bine ai venit!Sa-ti traiasca puiutul, sa fie sanatos!

Anielas bafta cu reeducarea... nu uita, Mihaela zice ca pana se obisnuieste bb cu orice schimbare dureaza minim 7 zile. Are dreptate, pitica mea nici dupa 7 zile nu s-a obisnuit cu biberonul, dar parca am progresat un pic... Asa ca trebuie sa insisti.

Mihaela, asa e 300 g intr-o luna nu prea era in regula, de-aia am si insistat sa-i dau lapte cu biberonul si uite ca nu a fost degeaba. Ieri am sunat pe toata lumea sa le spun cat a luat pitica in greutate... mai aveam putin si sunam si doctorul, noroc ca isi terminase programul, ca n-aveam de gand sa-l sun acasa. Lasa ca vede el cand mergem miercuri la control.
Mihaela, poate Alexia e mai obosita seara si nu mai are chef sa se chinuie la san.

Aseara, cand ii facem masaj cu ulei, dupa baita, statea pitica mea pe burta ca sa o ung pe spate si pana m-am invartit dupa una-alta prin camera, am gasit-o intoarsa cu fata in sus.

Noi plecam azi in vizita la bunica (mama mea)... mai scot un pic pitica din casa cu ocazia asta, ca zilele aste n-am avut curaj. Si pe urma, dupa ce vine tati, plecam la cumparaturi, sa vedem ce biberoane mai luam.


Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Buna Dimineata!

Monica, eu am comandat sac de dormit pe site-ul bebelusultaupunctro.... te-ai prins? (ca altfel e reclama si nu ne lasa sa scriem). Livrarea e prompta, produsele faine si fara defecte. Sacul e fain, e din ala tip vesta in partea de sus, lung de 90 cm..... pacat ca micu' nu vrea sa doarma in el... dar nu renunt, mai incerc.

Bozo, bine ai venit, sa cresteti mari, sanatosi si frumosi! Ce baietel voinicel... al meu tot la categoria pana se incadreaza, tine la silueta mai tare ca ma-sa , ha ha ha

Eliana, bravoooo pentru cresterea in greutate si pentru noua manevra. Noi nici azi nu iesim ca ne vine menajera pentru curatenie... poate maine ne luam inima in dinti.

Anieela, fruntea sus cu re-educarea. Eu m-am tinut tare si azi. I-am dat sa pape la 10, am stat putin cu el in patul mare (de regula stau cu el jumatate de ora dupa masa pentru ca are reflux) dupa care l-am pus in patut. S-a jucat nitelus linistit, dupa care s=a pus pe scartaiala. Venea mami punea suzeta, tacea puyu 5 min si o lua de la capat. Acuma nu va imaginati ca il las sa planga, nu, el doar maraie, eu numesc chestia asta "cantecul dinaintea somnului". Asa, si dupa vreo 3 drumuri de pune suzeta a adormit copilu meu. Tot inainte!

Mihaela, si eu zic la fel, poate e fata obosita seara.... ti=am mai zis cred ca si micu meu, pe vremea cand papa la san, uneori seara decat sa se chinuie sa suga mai bine se culca flamand.... afurisita lenea asta.....

Fetelor, parca s-a mai discutat despre inlocuirea mesei de noapte cu ceai sau apa ca sa nu se mai trezeasca. Stiu ca nu e indicat sa-i restrictionezi laptele inainte de 6 luni dar sa vedeti ce face micu meu: se trezeste si se foieste uneori in jur de 3 noaptea. Daca ii dau lapte nu papa mai mult de 30-40 ml, si se vede clar ca nu i-e foame. Daca-i dau ceiut, la fel, cam 30 ml. Ma gandesc ca s-o trezi de sete si sa ii dau nunmai ceai de acum inainte. Ca nici macar nu se trezeste in fiecare noapte.

Va pup si ma apuc si eu sa mai strang prin casa ca daca vine menajera sa aiba spatiu de manevra.



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

am vazut in librarii Cartea Bebelusului. Stie cineva despre ce e vorba? Ca am vazut doar in vitrina, nu am intrat sa vad ce si cum....

pupici

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput