Bautura la nunta

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by briza_marii

Raza, mersi de lamuriri. O singura intrebare mai am: mergand pe Metalurgiei, dinspre Sellgors spre Metro, pe ce parte este PGB? Intamplator am trecut zilele trecute prin zona, dar nu imi amintesc sa fi vazut ceva de genul asta. Am vazut ca sunt mai multe hale pe acolo, chiar si o tipografie.....dc ma poti ajuta cu lamuriri ca sa nu orbecai pe acolo.....Am retinut sfatul tau cu standurile de bautura .

briza_marii



Pai, practic e o hala... Scuze pt explicatie, dar mai clar de atat nu stiu... Mergi ca si cum ai vrea sa intri la Metro... dar treci de el. PGB este vis-a-vis, pe diagonala, la cateva sute de metri. Cel mai simplu e sa intrebi oamenii pe care-i vezi carandu-si cumparaturile.

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Divine girl spune:

Feteleee!!!
Sunt hapiiiiiiiiiiiiiii!!! Am rezolvat cu . Am gasit super-oferta: 30.000/litru, vin de la mama lui, de la Valea Calugareasca, de la un nene care lasa la pret pt ca nu are cui sa dea vinul si are muuuult. Am gustat, normal, si e buuuuun!!!! Daca imi place mie care nu prea le am cu bauturica ... Am "lins" fro 4-5 litri pana sa ne hotaram daca luam pt ca noi aveam "ceva" cu vinul varsat. Dar nenea asta e super-ok. Plus ca la restaurantul unde facem noi nunta se preteaza carafele .
Cu toate ca vreau sa va spun ca am fost eu la o nunta de super-fitze cu Manciurii si caracatitze si alte minuni (de unde am plecat nemancata ofcours ), unde totul a fost adus si aranjat de o firma de catering, iar vinul a fost sevit in carafe. Si asta nu pt ca nu erau bani sa se ia vin imbuteliat, credeti-ma ....


Pup la fete cucuiete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Fata mea, ai mare grija cu vinu varsat, chiar de la mama lui fiind!! Is stan-patzitu! si noi am arvunit o cantitate mare de vin (150 l) in aprilie pentru iulie, de la urlati (la doi pasi de valea), de la o tanti pe care o stiam din copilarie. Am tinut vinul acolo (super bun, evident) pana cu 4 zile inainte de nunta, cand l-am adus in bucuresti. Ei bine, dupa 2 zile era mai otzetit ca otzetul!! S-au dus pe apa sambetei 5 milioane si 150 de kile de vin! Cu o zi inainte de nunta, umblam turbati cu nasii sa cumparam vin imbuteliat! Asa ca, take care!!!
P.S.: Vinu poa' sa stea bine mersi la ei in butoaie sau in ce l-or tine, numa ca atunci cand il tragi ca sa-l aduci in bucuresti, schimbandu-se conditiile de conservare, inclusiv temperatura, vinul se acreste.

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by Divine girl

Feteleee!!!
Sunt hapiiiiiiiiiiiiiii!!! Am rezolvat cu . Am gasit super-oferta: 30.000/litru, vin de la mama lui, de la Valea Calugareasca, de la un nene care lasa la pret pt ca nu are cui sa dea vinul si are muuuult. Am gustat, normal, si e buuuuun!!!! Daca imi place mie care nu prea le am cu bauturica ... Am "lins" fro 4-5 litri pana sa ne hotaram daca luam pt ca noi aveam "ceva" cu vinul varsat. Dar nenea asta e super-ok. Plus ca la restaurantul unde facem noi nunta se preteaza carafele .
Cu toate ca vreau sa va spun ca am fost eu la o nunta de super-fitze cu Manciurii si caracatitze si alte minuni (de unde am plecat nemancata ofcours ), unde totul a fost adus si aranjat de o firma de catering, iar vinul a fost sevit in carafe. Si asta nu pt ca nu erau bani sa se ia vin imbuteliat, credeti-ma ....


Pup la fete cucuiete!

*************************
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc... Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.





Cum a zis si Olgutza... ai mare grija, ca daca nu-s conditii de pastrare si anumite substante bagate-n el... il pierzi...

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

quote:
Originally posted by Raza de soare

quote:
Originally posted by ooana

Mie cei de la restaurant mi-au spus pentru 150 pers sa iau 80 litrii de vin si 300 de beri!

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!





Putin vin, multa bere... parerea mea... 2 beri de caciula ? inclusiv femeile ?

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...




De ce putin vin si multa bere???
Am calcalat o jumatate de litru de vin/pers...mai ales ca vara majoritatea bea sprit...si cate 2 beri de persoana...pentru ca de obicei cine incepe cu bere nu bea vin si invers....si eu am discutat sa iau totul cu conditia sa duc inapoi ce nu se consuma!

Pe langa asta va mai fi wisky, coniac, angeli, afinata, gin tonic si capariorange!

Eu zic ca va fi bautura destula si diversificata...ba chiat mult mai multa decat trebuie!

Eu am luat in considerare si cantitatile pe care mi le-a recomandat seful de sala de la restaurant!

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Wedding Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Divine girl spune:

[quote]Originally posted by olguttza

Fata mea, ai mare grija cu vinu varsat, chiar de la mama lui fiind!! Is stan-patzitu!



Stiu asta, Olguttza, tocmai de aia ziceam ca noi aveam "ceva" cu vinul varsat. Dar nu am spus ca noi il luam de acolo cu cateva zile inainte de ziua cu pricina, ne da nenea recipiente de pastrare in conditii optime, iar ... banutu' ... dupa nunta . Deci daca se intampla ceva cu vinutzu' meu va dati seama ca "pa banii, nene!"

Pup la fete cucuiete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by ooana
De ce putin vin si multa bere???
Am calcalat o jumatate de litru de vin/pers...mai ales ca vara majoritatea bea sprit...si cate 2 beri de persoana...pentru ca de obicei cine incepe cu bere nu bea vin si invers....si eu am discutat sa iau totul cu conditia sa duc inapoi ce nu se consuma!
Pe langa asta va mai fi wisky, coniac, angeli, afinata, gin tonic si capariorange!
Eu zic ca va fi bautura destula si diversificata...ba chiat mult mai multa decat trebuie!
Eu am luat in considerare si cantitatile pe care mi le-a recomandat seful de sala de la restaurant![/font=Comic Sans MS][/navy]


Taria enumerata de tine e bautura-aperitiv. Nu poti sa tii toata noaptea oamenii numai cu asta. Pe de alta parte, vara fiind, 2 beri le razi in juma de ora . Si juma de vin in maxim doua (daca-l lungesti cu apa). Si pe urma? stii vorba aia: vinu dupa bere e placere, berea dupa vin e un chin. Parerea mea e ca se calculeaza 1 litru/pers, chiar daca sunt si oameni care nu-ti pun gura pe alcool. La noi, de exemplu, tarie a ramas cam 1 litru din fiecare, in schimb vinul a fost fix 1 litru/pers. Si asta, in conditiile in care am avut cam 15-20 de oameni, daca nu mai multi, (din 60) care n-au pus gura pe alcool (soferi, bolnavi, copii etc.)

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by Divine girl
ne da nenea recipiente de pastrare in conditii optime, iar ... banutu' ... dupa nunta .


va da si beci??
Adevaru e ca nu doresc nimanui sa treaca prin stresu prin care trecuram noi c-o zi inainte de the big event!

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by olguttza
unta .


va da si beci??

[/quote]

Beci am eu !... si am si socru' care se pricepe sa faca si sa mentina un vin... mare pacat ca anul asta n-au fost struguri...

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Divine girl spune:

quote:
Originally posted by olguttza

[quote]Originally posted by Divine girl
ne da nenea recipiente de pastrare in conditii optime, iar ... banutu' ... dupa nunta .


va da si beci??




Beci avem si noi . Si socru care se pricepe . Raza, . In plus, daca il iau cu 2 zile inainte de nunta, se strica asa de repede? De fapt il iau vineri de la nenea si il duc direct la restaurant. Tot se strica?


Pup la fete cucuiete!

Mergi la inceput