La France (29)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

Oana-sa iti traiasca puiutul dragalas si frumos, i-am vazut pozele, e foarte expresiv, mi se pare ca seamana cu Erik cand era asa bb mic, acum ca sunt mammica cu un pic de experienta sa dau si eu niste sfaturi.Sa stii ca tot ce ti-a spus Mirunda e perfect adevarat, asa sunt primele saptamani pana se regleaza niste mecanisme, poate are colici, poate fi si asta o cauza, il poti culca jumatate de ora pe stanga pentru a elimina gazele mai usor, dupa aceea il culci pe dreapta, incearca sa ii dai si o suzeta, asta ca sa nu foloseasca sanul tau pe post de suzi. Daca iti curge mult lapte exista la Avent niste cochilii care se pun in sutien si colecteaza laptele.
Cu mancatul ia-o usor, mananca si tu chestii usoare, care iti plac, astfel incat sa te mai alimentezi cat de cat, baga niste vitamine si calciu ca sa nu iti pierzi parul si unghiile si fura somn cat de mult poti!
Sa stii ca asa e in perioada asta de inceput, e destul de dificila, mai ales ca nici prea multe ajutoare nu ai, dar o sa treaca si o sa uiti si o sa mai vrei un bb! Io una, m-am jurat ca nu mai imi trebuie unul, dar acum tare mi-ar mai place inca un bebelus mic si frumos mirositor a laptic!
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Buna dimineata, fetelor !

Mirunda, tare frumos ai scris despre alaptat ! Mare pacat ca nu m-ai putut sfatui cind aveam si eu pui mici ! (ca nu i-am alaptat prea bine)

Oana, eu iti sugeram sa dormi in acelasi timp cu bebe si daca ai ceva treaba, sa-i pijamaua ta alaturi ! (da' nu una proaspat spalata, ci cea care miroase a lapte). mai ai o solutie cind vrei sa te odihnesti si il ai pe George acasa : tragi lapte si il lasi in frigider. Se pastreaza citeva ore.

Pupici la toate !

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Va multumesc pentru sfaturi!
Acum s-a trezit ( a dormit cu noi, ca altfel nu s-a putut), i-am dat suzeta si merge, dar nu tot timpul. Cred ca are si colici, ca strange piciorusele cand plange.
Oana, te cred ca va trece, dar pe moment e greu, dar am inteles din ce a zis Mirunda ca trebuie sa ma calmez, am reusit intr-un final, si a dormit intre noi. Multumesc pentru complimente, sa vezi in somn ce se stramba mai devreme, cand radea, cand se incrunta, cand dadea ochii peste cap...Mori de ras. Este, intr-adevar foarte expresiv. Tot ce sper e sa fie zambaret ca mine, imi doresc asta din suflet, si va fi ca ma va vedea pe mine.:)
Mik, pai suge pijamaua daca o las.:)) ii dau macar un tricou, daca mi-l ia pe post de doudou, sa nu fie chiar camasa sau pijamaua.:)))

Oana si Seb
(10.01.2005)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu
http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Sa sti ca seamana cu Erik, l-am vazut si eu.:) Chiar bine. Si tine degetul mare la fel, intre urmatoarele doua. Sau asa tin toti copiii?

Oana si Seb
(10.01.2005)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu
http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgianab spune:

Oana, mai clar si mai corect decat ti-a explicat Mirunda nu se poate. Eu zic sa nu incepi sa-i dai biberon pentru ca apoi va renunta la san. E mult mai usor sa manance cu biberonul pentru ca laptele curge mai usor si el nu trebuie sa mai faca efort sa traga ca la san. Cand isi va da seama va prefera biberonul.
Pentru mine suezta a fost o descoperire miraculoasa. O linistea instantaneu.
Si incearca sa te odihnesti. In primele luni nu-i usor si ai nevoie de putere sa rezisti. Hai, curaj, acum acum o sa-ti zimbeasca si o sa te topesti de placere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

De-abia astept, Georgiana sa-mi zambeasca.:) O sa ii dau si biberon pentru ca voi cumpara niste praf pentru colici care se pun in biberon si-l calmeaza. Dar trag laptele meu, oricum. Nu stiu decate ori, dar sper sa fie o data pe zi.
Oana, e chiar scump Erik, cu cat a crescut, cu atat e mai frumos.

Oana si Seb
(10.01.2005)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu
http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Bravo Oana, incet incet o sa vezi, o sa fie din ce in ce mai bine! Primele luni, sau saptamani sunt mai dure, pana va faceti un program, ii trece perioada de colici, si tu inveti chichitele si invati sa il intelegi. Nu vreau sa zic ca puericultricea ta e o pr...(ca sunt o doamna..), dar uite, chestia asta cu lasatul copilului sa planga e , din pacate, inca tare raspandita, nu numai in lumea de "specialitate", dar si printre bunicute si matusi, etc, care , vei vedea, vor incerca sa te convinga ca "rasfeti copilul"...Tu zii ca ei si ...fa ca tine! Fa ce simte inima ta de mama, care cand il aude ca plange sunt convinsa ca iti zice sa te duci la el...Mai tarziu, pe la 8-12 luni se schimba treaba, atunci incepe "santajul" si atunci te mai poti gandi sa il lasi sa planga, dar pana atunci...eu sunt sigura ca nu e bine sa il lasi sa planga prea mult. Am citit de curand un studiu interesant, in care se povestea despre faptul ca copii ce in general sunt lasati sa planga, si dupa o anumita perioada (luni) mamica isi schimba "ideile" si incepe sa nu il mai lase sa planga chiar asa, sunt in general mult mai irascibili si muult mai greu de linistit decat copii ce cresc avand din primele luni si saptamani de viata siguranta ca "fiinta aceea ce miroase asa de bine, care ma leagana si ma dragaleste, langa care imi este, pur si simplu, bine..", deci avand siguranta ca atunci cand nu le este bine, (si deci, ...plang), mama vine repede la ei si ii ajuta sa se linisteasca...

Cat despre lapte, te rog, nu te ingrijora, chiar daca tu bei numai apa, corpul tau produce un lapte bun pentru el, poate nu pare asa de gras, nu stiu, dar asta nu inseamna ca nu are tot ce ii trebuie lui Seb al tau...

Sti, eu , dupa ce am avut 1001 de probleme la inceput, si era sa nu mai am lapte deloc, ascultand sfaturile "intelepte" ale celor din jurul meu (pe care nu vreau sa ii acuz, nu au facut-o din rautate, ci numai din nestiinta),si incepand sa ii dau biberon , ca cica copilul "nu se satura" , am inceput sa citesc mult pe tema "alaptat" si ce si cum, si , pe cand Mara avea vreo 2 luni, am stat vreo 2 zile, fara exagerare, aproape tot timpul cu ea la san..dupa 50 ore aveam la lapte de ziceai ca sunt Joita cea minunata! Atunci am vazut ca se poate, si am alaptat-o pe Mara pana la un an, cand nu a mai vrut ea, si am trecut-o de la san direct la canuta, fara sa mai trec prin etapa "biberon" de loc (Doamne ajuta, ca nu a mai vrut ea, ca eu nu aveam inima sa o intarc...)Pe cand alte mamici roboteau cu biberoane, prafuri si alte minuni, eu imi ridicam bluza si...pe cai!! Mie mi s-a parut extrem de practic si usor, mai ales dupa ce am trecut de primele 2 luni, care au fost o lupta...Eu nu vreau decat sa te sfatuiesc sa il alaptezi pana la 6 luni, pe urma nu mai e asa de importanta chestia asta. Sigur ca acum ai lapte, si chiar prea mult, tu il pui la san ca sa il linistesti, eu suge un pic, dar des de tot, in felul asta pleaca "semnalul" catre corpul tau "PUIUL are nevoie de lapte" si...rezultatul il vezi, ca ai la lapte de nu mai sti ce sa faci cu el! Dar e normal, iti trebuie si tie, si lui, o perioada de acumodare, pana va faceti un ritm, vei vedea, daca tu vei incerca sa fi calma si optimista, sa te gandesti ca acum e greu, dar va fi din ce in ce mai bine...asa va fi! Cand plange nu trebuie sa te gandesti automat ca ii este foame. Poate de aia si plange, pe el il doare burtica, tu crezi ca ii e foame, ii dai lapte, si pe el il doare atunci si mai tare burtica! Poate avea colici, poate plange de o senzatie de disconfort, sunt 1001 cauze, nu e musai sa ii fie foame! El se repede sa bea, dar de fapt el, stand la san...se linisteste! Cu suzeta ar fi bine sa mai insisti, unii copii nu o iau din prima, dar eu zic ca e un ajutor miraculos, din cand in cand. Incearca sa il pui pe mana ta, sau George, si sa il tineti cu burtica in jos, sau sa ii faceti masaj la burtica, si asta ajuta la colici. Unii copii au saptamani intregi probleme mari cu colicile, tu fi atenta un pic ce mananci, nu alimente ce baloneaza, nu apa cu gaz, bea ceaiuri de plante, si da-i si lui (cu lingurita) un pic de ceai de anason sau chimen. Si mai ales...nu dispera, ai rabdare, incearca sa iti pastrezi calmul, ca trece si asta, si ce dor iti va fi sa mai ai iar un bebelus :-)
Cand te pot suna azi, sa nu cumva sa te scol din somnul cel si asa, furat si printre picaturi?

Pupici!

Mirunda

http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

I-am dat laptele meu cu biebronul si a adormit ca lumea. Ce fac? Oricum acum ii dau cu biberonul, cand se trezeste, ca ii pun praf pt colici. Dar dupa aia ii dau sanul. Am vrut sa mai las ranile sa-si revina un pîc, ca nici crema nu mai are efect. Dar dor daca nu-i mulg, sunt plini. Doarme de la 14:30.:) Biberonul asta...cred ca cu tzatza se joaca de fapt.:)) E suzeta lui.
Acum sa va zic altceva, ca m-am saturat de griji. Stiti analizele care le fac in maternitate, sangele luat din talpa, pentru toate bolile mai grave. Am primit scrisoare acasa ca sa mai trimit o data sange ca analiza nu e suficienta. Pentru hypothyridie si hyperplasie des surrénales. Prima e hipotiroida, dar a doua ce e? Oricum, am innebunit azi. Luni ma duc sa-i ia. Sun acum.:((((((((((((((
Merci Mirunda! Poti suna! Nu am dormit, am facut treaba! Oricum, am dormit azi noapte cu ingerasul in brate.

Oana si Seb
(10.01.2005)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu
http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Oana , daca vrei sa-l alaptezi nu-i da biberoane prea des (chiar cu laptele tau). Pentru bebe e cel mai bine si si pentru tine ai sa vezi (cand s-o instala fara probleme) ce usor o sa fie. Si eu am avut parte de individe binevoitoare care ma sfatiau sa dau biberoane de completat ca nu lua copilu suficient in greutate (500 de g pe luna in loc de 1 kg norma lor), care mi-au impuiat capul ca il las sa urle de foame. Cand le-am explicat ca al meu copil doarme lnistit intre doua supturi care erau cam la 2 ore in prima luna mi-au explicat ca de fapt nu doamre linistit ci este extrem de epuizat si de-aia nu tipa! Ca n-am suficient lapte si ca ce ma incapatanez atata sa-l alaptez ca laptele praf este f bun! Ca daca tin neaparat (mama nebuna dupa ele) sa continui alaptatul sa-l cantaresc inainte si dupa supt sa vad cat mananca etc, etc Noroc ca mai avusesem un copil inainte pe care l-am alaptat 11 luni si stiam cum merge treaba ca altfel innebuneam! M-am interesat mult despre alptat si am participat la intalniri Leche Ligue. Poate sunt si in zona ta. Iti pot raspunde la toate intrebarile si poti discuta cu alte mamici care alapteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Nu ma ajuta nimeni ca si asa toata ziua am stat cu inima la gura? Nici nu am avut chef sa mai intru pe net. Am facut treaba, sa incerc sa evit sa ma mai gandesc.

Oana si Seb
(10.01.2005)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu
http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore

Mergi la inceput