Nasterea in strainatate

Nasterea in strainatate | Autor: beatriced

Link direct la acest mesaj

Stie cineva despre nasterile in strainatate? Cum decurg, sau cum sunt spitalele? Eu spre exemplu o sa nasc in Danemarca si nu stiu mai nimic despre spitalele de aici! Are cineva vreo idee cum sta treaba?
Beatrice Rotaru

beatrice rotaru

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Nu stiu cum e in Danemarca dar aici in Olanda esti foarte bine ingrijita din moment ce ajungi in spital.Asistentele,doctorii tot personalul este foarte amabil cu tine.Daca nasti prin cezariana(cazul meu),asistentele vin si te spala,fac baie bebelusului,il schimba,te ajuta sa alaptezi.Nu trebuie sa duci nimic cu tine in afara de hainele bebelusului si lucrurile tale personale.Daca nasti natural ai camera ta personala,deci vei fi singura cu sotul tau.Ai si baia ta personala.Dupa ce nasti probabil vei sta cu inca doua mamici in salon dar oricum e placut,curat,ai de toate la dispozitie inclusiv tampoane,scutece si cosmetice pentru bebelus.In plus ai televizor,radio si poti sa maninci ce iti alegi tu din meniu ca la restaurant.A, si in plus nu miroase deloc a spital si bineinteles bebelusul este cu tine toata perioada.

Numai bine

Anca DPN 08.05.05 si Bianca Melissa 02.02.2003

http://community.webshots.com/user/anky2100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Si in franta este raiul pe pamant (comparat cu povestile unor fete din Romania, care m-au ingrozit). Toata lumea este extrem de atenta cu tine (eu am nascut normal in spital de stat). Nu iti trebuie decat hainute in rest ti se da totul. Dupa nastere, noi am fost doua in camera cu bebei langa noi, dar aveam posibilitatea (si nu obligatia)de a-i duce intr-un alt salon noaptea si ni-i aduceau la alaptat.
Te invata de toate (il spala si il trateaza cu tine de fata). Ai dreptul sa asisti la tot ce i se face, si taticul poate sta la nastere unde vrea (pe al meu sot a trebuit sa-l impinga ginecologul ca n-avea loc de el sa scoata copilu'), chiar si la cezariana.
Mancarea e buna, suficiaenta si te intreaba ce vrei sa mananci de pe o zi pe alta. La noi plateai un supliment pentru televizor si telefonul din camera (dar puteai fii sunata gratis).
Eu am facut prostia sa cer sa ma intorc acasa repede (a venit o moasa sa vada ca suntem bine o perioada) si s-a terminat traiu pe vatrai!!! De' ale tineretii valuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatriced spune:

Multam de raspuns fetelor.
Problema aici este alta, dupa ce am mai intrebat mi s-a spus ca la nastere sta cu tine o moasa si daca este ceva neinregula cheama doctorul. Daca nasti normal si ai dureri cica ti se da doar un paracetamol. Atat! Ca cica ei nu incurajeaza foarte tare anesteziile, epiduralele sau cezarianele. Apoi, mi s-a mai spus ei nu fac eco. Decat daca la analize care sunt destul de multe observa ceva aiurea. Pai cum naiba sa stii daca copilul este ok sau nu? Noroc ca la plecarea din Romania am facut eco si baietelul meu era ok! Ar mai fi trebuit ca la 27 sapt sa mai fac una dar cu cine? Ca cica nici ginecologul nu te vede pentru control. Esti luat in seama de o moasa pe care ti-o alegi tu s-au ti-o recomanda altele din experienta, iti ia sange pentru analize si gata. Nu tu controale, nu tu nimic... Pai cam aiurea tara!
Daca cineva a nascut in Danemarca sa-mi spuna si mie cum decurge treaba? Pana la urma o sa nasc in apa, ca cica e la moda si intr-un fel este mai bine ca durerile nu mai sunt asa de mari iar colul ti se dilata mult mai bine...



beatrice rotaru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Originally posted by beatriced

Multam de raspuns fetelor.
Problema aici este alta, dupa ce am mai intrebat mi s-a spus ca la nastere sta cu tine o moasa si daca este ceva neinregula cheama doctorul. Daca nasti normal si ai dureri cica ti se da doar un paracetamol. Atat! Ca cica ei nu incurajeaza foarte tare anesteziile, epiduralele sau cezarianele. Apoi, mi s-a mai spus ei nu fac eco. Decat daca la analize care sunt destul de multe observa ceva aiurea. Pai cum naiba sa stii daca copilul este ok sau nu? Noroc ca la plecarea din Romania am facut eco si baietelul meu era ok! Ar mai fi trebuit ca la 27 sapt sa mai fac una dar cu cine? Ca cica nici ginecologul nu te vede pentru control. Esti luat in seama de o moasa pe care ti-o alegi tu s-au ti-o recomanda altele din experienta, iti ia sange pentru analize si gata. Nu tu controale, nu tu nimic... Pai cam aiurea tara!
Daca cineva a nascut in Danemarca sa-mi spuna si mie cum decurge treaba? Pana la urma o sa nasc in apa, ca cica e la moda si intr-un fel este mai bine ca durerile nu mai sunt asa de mari iar colul ti se dilata mult mai bine...



beatrice rotaru




Beatrice,asa este si aici,moasa este cea care sta linga tine,doctorul intervine numai in caz de urgenta.Pentru control poti sa alegi si un ginecolog daca tu vrei care iti face echografii de fiecare data cind mergi la control.Daca nasti normal nu ti se face epidurala nici aici si ti se da paracetamol.
Cezariana la cerere nu poti face numai daca sint probleme,doctorii nu au dreptul,nu poata sa isi faca de cap pentru ca vor fi dati afara din servici.Cam asta e valabil peste tot in EU.Probabil,fac exceptie spitalele particulare dar aici in Olanda nu sint decit clinici particulare de chirurgie plastica.

Numai bine

Anca DPN 08.05.05 si Bianca Melissa 02.02.2003

http://community.webshots.com/user/anky2100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Cred ca cel mai bine ar fi sa le inrebi pe fete aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40389

Succes

Anca DPN 08.05.05 si Bianca Melissa 02.02.2003

http://community.webshots.com/user/anky2100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

beatrice, avand in vedere ca vei naste la spital, poti cere sa nasti cu epidurala. daca tu ceri, si se aranjeaza din timp, sunt sigura ca ti-o vor face. Si aici se face. Da, ei nu incurajeaza, dar o vrei neaparat, si discuti in prealabil cu ei, vei avea parte.

la nastere nu sta cu tine doar o moasa, ci si niste asistente. una pt copil, una pt tine, probabil inca una care supravegheaza. Nu le stiu exact rolul, dar, oricum, nu sta doar o singura persoana.

Din experienta mea aici, in perioada sarcinii si la nastere....iti pot spune urmatoarele: cand te-ai inscris la o moasa ti s-a facut o fisa. Ti-au pus intrebarile necesare despre sanatatea ta, a sotului, antecedente, boli in familie.....ti-au facut testele de sange obligatorii: HIV, rubeola, si nu mai stiu care mai e. Apoi, voi, ca cuplu, sunteti tineri, sub 35 ani......sarcina decurge fara probleme...adica, din toate astea, daca rezulta ca nu sunt motive de ingrijorare, atunci chiar nu exista, nu reale, oricum.

Moasa, in vest, este cea care are cea mai multa experienta cu privire la sarcina. Studiaza 4 ani, numai asta: sarcina si nastere. Toate problemele care pot aparea, ele le cunosc. Au experienta. Asta fac toata ziua. Intra-devar, nu ti se fac ecografii, dar ele pipaie burtica la fiecare control. Si stiu foarte bine ce se intampla inauntru. Gandeste-te ca sunt specializate. medicii ginecologi se ocupa de cu totul alte probleme, zi de zi. Deci, categoric, nu au experienta pe care o au moasele. Asta este parerea mea.

Am fost si eu de-a dreptul consternata. Dar, informandu-ma, recent, am ajuns la concluzia ca nu am avut de ce sa-mi fac griji. M-am uitat acum, pe net, si am cautat sa vad ce studiaza ele, ce fel de studii fac. Si m-au impresionat. In toti cei 4 ani de studii, fac MEREU practica. Si studiile aici nu sunt ca in Romania. Nu ti se dicteaza cursuri, pe care le inveti. Ci fiecare trebuie sa-si folsoseasca capul, sa caute, sa se documenteze, sa se informeze. Este destul de complex, studiul pe care il fac ele, ca sa ajunga "moase". Si acum, dupa ce am citit atata, le admir, si le privesc altfel.

ca sa nu mai spun ca sunt admise dupa unele criterii ca: IQ, capacitatea de a lua hotarari, capacitatea de a lucra in conditii de stres....si muulte altele. Dupa primul an de studii pot fi respinse, pe motiv ca profilul lor, modul lor de a privi lucrurile, nu corespunde cu caracteristicile pe care trebuie sa le aiba pentru aceasta profesie. Sunt foarte stricti, crede-ma.

Apoi, ele nu se opresc niciodata din invatat. Sunt la curent cu ultimile descoperiri, ultimile studii.......obligatoriu trebuie sa studieze in fiecare an, tot ce a aparut nou.

Crezi tu, oare, ca ai fi mai in siguranta cu un medic din Romania, care n-a mai deschis o carte de cand a terminat scoala? Nu zic ca-s toti asa, dar foarte mult.

Relaxeaza-te, Beatrice. Eu am nascut la spital, cu o moasa, o studenta si vreo 3 alte persoane, asistente. A fost o experienta tare frumoasa. Mi-au dat atata incredere toate, incat imi amintesc cu mare placere, fiecare contractie, pana am nascut. Sotul meu a fost alaturi de mine, m-a sprijinit si el, la fel de mult. A fost tare frumos.

Un doctor m-ar fi facut sa ma simt mai in siguranta? Nu cred.

Nu mi-au dat nimic pt travaliu, dar oricum am ajuns tarziu la spital, si intr-o ora jumate am nascut. Asa ca nu era cazul, ca doar la dilatatie 4 se face anestezia epidurala. iar eu aveam 7, cand am pelcat de-acasa.

nastere usoara iti doresc!

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Ancuta06,nici aici nu se face epidurala peste tot.Uite si Ancade a trebuit sa mearga in Heerlen la 100km de Eindhoven de unde sta ea si deabia acolo a gasit un doctor care sa fie de acord cu epidurala la o nastere naturala.Si mie mi-a spus doctorul ca epidurala se foloseste la cezariana si nu la o nastere naturala.La prima nastere mi-a facut epidurala dar am nascut prin cezariana si nu am simtit absolut nimic deci nu imi imaginez cum as putea sa mai si imping.Si pina as ajunge sa nasc oricum anestezicul nu mai are efect deci ar mai trebui o doza ceea ce nu face bine bebelusului.La o cezariana epidurala nu afecteaza bebelusul pentru ca este scos rapid afara.

O zi buna

Anca DPN 08.05.2005 si Bianca Melissa 02.02.2003

http://community.webshots.com/user/anky2100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatriced spune:

Intr-adevar am mai intrebat si moasa are rolul cel mai dificil, asta pentru ca din cate am inteles de la cei care stau in Danemarca si cunosc sistemul ele sunt invatate exact ce sa faca si numai daca ceva este peste puterea lor abea atunci cheama doctorul. Deci, probabil ca asa functioneaza sistemul aici cu care va trebui sa ma obisnuiesc...
Eram oarecum in dubiu de cum sta treaba, dar m-am linistit!
Va pup si va multumesc,
Beatrice


beatrice rotaru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Anky, epidurala nu afecteaza oricum bebelusul.

Sunt sigura ca dozele de anestetic folosite la nastere naturala si la cea epidurala, nu sunt aceleasi.

Din cate stiu, doctorul nu are nici un motiv si nici autoritatea necesara pt a refuza epidurala, daca nu ezista motive medicale pt aceasta hotarare. Iar motive medicale pt care epidurala sa fie contraindicata, nu stiu care ar putea fi.


In fine, nu stiu care din noi are dreptate, dar nici nu conteaza. Experientele fiecareia sunt diferite.


Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Ancuta,eu mi-am intrebat doctorul si nu se face epidurala la o nastere naturala,mi-ar conveni si mie sa nasc natural cu epidurala dar asa trebuie sa il conving sa imi faca cezariana din nou ceea ce nici asta nu-i prea convine pentru ca totul se arata a fi in regula,dar sper sa reusesc pina la urma avind in vedere ca mai am o cezariana. Daca se facea mi-ar fi facut si la prima nastere ca doar m-am chinuit 9 ore.Tu daca ai nascut repede nu ai cum sa stii,nu ai avut nevoie de epidurala.

O zi buna

Anca DPN 08.05.05 si Bianca Melissa 02.02.2003

http://community.webshots.com/user/anky2100

Mergi la inceput