FIV 28

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MickeyD spune:

Adelia
Sa dea Domnul de data asta sa fie bebe si sa ramana cu tine. Ai insa grija de tine, si asa cum deja ti-au spus mai toate fetele, incearca sa stai intinsa cat mai mult si sa nu faci efort. Mult mult success.

Noi am mers astazi sa ne faca "schema" pentru un FIV in martie si urmeaza sa incep tratament cu Decapeptyl si apoi Menogon. Voi de unde le-ati luat ca sa fie mai ieftine? O sa incercam si noi sa facem economii pe unde putem. Problema este ca pe langa tariful obisnuit (3000E la clinica SABYC) operatia sotului mei de punctie testiculara o sa fie 2500E. Nu stiu cum o sa ne descurcam ... dar ce optiuni avem.
MickeyD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

MickeyD, ma bucur ca s-a gasit solutia pentru voi! Multa bafta!
Poti da amanunte despre tratament, cand si cat Decapeptyl? Menogonul se gaseste la o farmacie in Piata Amzei, nu mai stiu exact numele, se gasea si la farmaciile 2NA.
Cu cine faci fiv, cu Natan sau Calderon?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Multa Bafta Mickey!
Sa inteleg ca ati facut toate testele si nu s-au gasit spermatozoizi nici in urina, nici in sperma? Ati facut si biopsie?
De ce ti-a dat decapeptyl si nu anticonceptionale? Noi cu Mycroginone am facut inhibarea si pe parcurs cu Cetrotide.
Punctia testiculara o face acelasi medic?
Hai ca te-am bombardat cu intrebari.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna fetelor si o saptamana buna va doresc tuturor!
Fetelor, asa o SCARBA mi s-a facut incat, ca sa evit o hepatita (de atata greata) nu o sa le fac nici un scandal cretinelor de la Medsana.
Nu a fost vina niciunei asistente, ci a fost vina exclusiva a bilogului si a medicului de la laborator care cu ignoranta si impertinenta au sustinut ca analizele sunt bune.
Cand m-a trimis dr. Botgros (boli infectioase) de la Medsana sa-mi repete gratuit analiza de sifilis m-au tratat chiar cu mai putina responsabilitate, ins ensul ca de acea data au scris pe rezultat "repeta" (adica daca tot le faci gratuit uite ca nu ti le facem si trebuie sa le repeti pe bani). Si de ce sa-mi bat capul cu prostii care au mintea odihnita si care nu vor sa-si recunoasca vina, astia sunt in stare sa ma scoata la infinit sifilitica doar ca sa-si pastreze prestigiul. Dar rezultatul de la Cantacuzino coincide cu alte 2 rezultate de la alte 2 lab. diferite deci presupun ca este corect. Cu toate astea, dr. Ionescu de la lab. BTS din Cantacuzino (un om de mare valoare) a spus din start sa repet analiza la ei (gratuit) ca sa fim siguri ca TPHA-ul este intr-adevar pozitiv (VDRL-ul iesise negativ). Ori omul ala n-avea nici o treaba cu mine, nu eram trimisa de nici un medic la el, nu urma sa fac fiv in institutia lui si totusi cata responsabilitate !

Da, nu exista padure fara uscaturi, dar chiar daca le fac scandal, asta nu-mi va aduce mie un alt Craciun decat cel de mizerie pe care l-am trait, nu-mi va repara masina pe care am distrus-o fiind cu nervii la pamant si nici nu-mi va da inapoi cele 8 milioane cheltuite pe analizele la ei. si nici nu mai am incredere ca daca voi repeta analizele la ei mi le vor face corect de data asta. Asa ca... consider un capitol incheiat si merg mai departe cu fiv-ul meu incepand din februarie-martie tot la Medsana pentru ca medicii cu care voi face fiv-ul nu au nici o vina pentru ce au facut cei de la laborator.

Hai ca nu o sa va mai scriu nimic de analize, ca cred ca v-ati saturat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

MicheyD menogonul il gasesti la farmacia 2NA de la Unirea la 391.000lei/fiola. Decapeptylyul eu l-am luat din Ungaria(de fapt ca si menogonul) cu 140 euro/fiola. Aici cel mai ieftin este la farmacia Leda 6.400.000 lei /fiola parca. Mult succes!

Monica si bb la purtator
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Buna ziua tuturor!
Multumesc mult pt. incurajari,multumesc ca sinteti alaturi de mine,multumesc pt. sfaturi si .....si nu mai zic ca parca suna a "multumesc din inima partidului"!Voi incerca pe cit posibil sa fac asa cum e bine pt. mine,sint constienta ca nu va fi o sarcina normala(asta in cazul in care va exista una cu adevarat),dar vorba sotului meu:stai sa ne vedem noi acolo!
Lachi uita-i pe neseriosii aia,concentreaza-te asupra fiv-ului si gindeste-te ca pina la urma tot raul e spre bine.Sa vezi ca va fi bine si ca partea urita a lucrurilor o vei uita mai repede decat speri.Ce ti s-a intimplat tie se intimpla frecvent si altora si probabil ca se va mai intimpla si de aici inainte.Eu am facut o analiza la Medicover a prolactinei,valoarea a fost f. mare,mi-au dat un tratament pe care,slava domnului nu l-am luat decat cateva zile,ca sa aflu acum o luna ca acea analiza nici nu se facea in ziua in care imi spusesera sa o fac si ca era normal sa fie rezultatul asa!Deci...
Muuuulta bafta MickeyD!
Sper ca in scurt timp sa fim mai multe mamici fericite!
Va pupic
Adelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floran spune:

Adelia Alin,
Maine ma duc si eu la Medicover sa fac prolactina dar nu mi s-a spus ca trebuie facuta intr-o anumita zi. Eu sunt in a 17 zi ? Nu stiam ca are importanta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Buna Floran!
Mie mi s-a spus sa o fac in a 14a zi,am facut-o si mi-a iesit mare.Am aratat rezultatul unui alt doctor si mi-a spus ca era normal sa fie mare pt. ca prolactina de fapt se face in a 2a sau a3a zi.
Acum vreo 2 saptamini cumnata mea si-a facut prolactina la recomandarea doctorului,in a 3-a zi.Cum este corect chiar sigura nu sint.Dar deja am 2 pareri similare asa ca s-ar putea ca medicul de la medicover sa fi gresit.Mai intreaba ,poate alte fete stiu mai multe despre asta.
Bafta
Adelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Monica - sa le faca ce a intentionat sotul meu, dar nu l-am lasat eu?

Luli
Viitoare mamica cu puiut la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MickeyD spune:

In primul rand multumesc pentru raspunsuri si sfaturi si urari si ...
Ca sa va raspund la intrebari: in sperma nu au gasit absolut nimic. Maine o sa faca o analiza de urina si ma rog la Dumnezeu sa gaseasca acolo sa nu fie cazul sa il mai chinuie cu o biopsie sau o punctie. In cazul in care nu se gaseste nimic in urina in martie cand facem FIV, cu Dr. Calderon de la clinica Sabyc o sa faca si biopsia/sau punctie.
Tratamentul pe care urmeaza sa il fac eu e in felul urmator. Daca menstruatia imi vine pana pe 30 ianuarie incep pe 16 feb cu Decapeptyl - 1 fiola/zi. Apoi pe 28 feb, dupa ce fac o serie de analize de sange (cred ca progesteron, estradiol si LH) si se constata ca e nevoie de stimulare suplimentara incep Menogon 3/zi si continui cu Decapeptyl.
Daca menstruatia imi vine dupa 30 ian, incep cu Microginon si din 28 feb cu Menogon.
Nicole - Cetrotide e un fel de Menogon? Adica au aceleasi proprietati?

Mickey

Mergi la inceput