FIV 28

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Adelia exemplul asta il mai dau anumiti dr si aici, dar eu iti spun din experienta mea. Impreuna cu o prietena care a facut FIV si este medic am facut o statistica printre cele care au facut FIV si rezultate f bune au avut cele care au stat la pat cele doua saptamani. De ce atunci unii medici recomanda repausul la pat pe perioada celor doua sapt daca embrionul se prinde si asa. Mie una mi sa pare tampit ex dat si de dr tau si de anumiti dr de aici. Pai daca ramaneam gravida normal nu mai ajungeam la FIV nu ....cred ca si noi trebuie sa ajutam putin emrionii sa se prinda. Nu vreau sa te supar dar incearca si altceva daca data trecuta ai mers la servici si nu s-a prins incearca acuma sa stai la pat - o umila parere.

Monica si bb la purtator
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Bineinteles ca voi incerca sa stau la pat pe cit de mult posibil.Cert este ca 2 saptamini chiar mi-e imposibil sa o fac dar 3 zile cu siguranta voi avea.Sper sa ajute cit de cit!
Adelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:


adelia, sfatul meu este sa-ti iei un concediu medical pentru vreo 10 zile ...inventeaza si tu ceva si obtine cu orice pret un concediu medical ca sa nu mergi la scoala.
Totusi ce incerci tu sa faci (un copil) pe langa banii pe care-i dai,... reprezinta un scop incomparabil cu altceva... si ar trebui sa primeze in fata oricarui argument.
Nu te du la scoala ia-ti daca e nevoie concediu fara plata... ce-i mai important: copilul sau serviciul?
Adelia cele care raman natural au corpul pregatit pentru asta. Eu inainte ramaneam natural ca iepuroaica si nu pierdeam sarcina nici daca caram munti. Dar acum nu sunt sigura ca se va prinde embrionul pentru ca s-a defectat corpul.
Medicii fac si ei cat pot dar eu nu cred ca reusesc sa pregateasca organismul 100% pentru a primi si tine o sarcina. De aceea unele fete nu reusesc prin fiv (din prima) si tot de aceea noi trebuie sa continuam munca medicului prin repaus la pat pentru a ajuta corpul sa tina sarcina.
Nu te supara te rog ca am fost atat de insistenta.
Mult noroc de data asta iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Fetelor, am si eu o veste: mica,... dar buna:
Nu am nici CLAMIDIA! Deci mi-au gresit analizele la Medsana si la sifilis si la clamidia!
Super,... nu?
Acum ma intreb daca nu le-or fi gresit cumva si pe celelalte si oi avea altceva si mai grav... cum ar o sida o hepatita ceva...
Am aruncat 8.000.000 lei pe geam!
Va trebui sa repet (pentru linistea mea sufleteasca) absolut toate analizele la Cantacuzino.
Asta este!
Si am aflat ieri de la cineva din Medsana ca toate analizele le fac la ei in Medsana, nu numai cele de serologie cum intelesesem eu.
Oricum graba mea de a face fiv m-a costat cam multi bani si nervi, dar pana la urma poate ca este inspre binele meu.
Reiau cursa din februarie pana cand voi avea tot timpul sa ma lamuresc cu toate problemele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Nu va faceti probleme,nici tu nici Monica,nu ma supar si daca ati vrea s-o fac.In fond nu vad nici un motiv de suparare in a-ti exprima o parere sau a da niste sfaturi.E mai rau atunci cind nu primesti nimic de nicaieri.
Problema concediului e complicata.Stiu ca punind in balanta,la prima vedere ar conta mult mai mult o sarcina decat serviciul.Numai ca aici,a-mi lua un concediu de 10 zile ar fi echivalentul unei demisii.Si nu sint pregatita inca sa renunt la locul meu de munca.In caz de esec ,Doamne fereste,imi elimin si o viitoare sansa de a face in vitro,datorita absentei banilor necesari.Asa cel putin imi pastrez posibilitatea financiara cel putin,de a nu renunta.
Voi face tot posibilul sa stau cit mai mult la pat,ma voi ruga la doamne doamne sa fie de partea mea si vom vedea rezultatele.
Multumesc inca o data pt. sfaturi.
Le citesc cu placere ,indiferent daca sintem sau nu pe aceeasi lungime de unda.
Adelia
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Lachi e nebunie curata chestia asta cu analizele tale.La cite ai facut si la cite rezultate ai primit ma mir ca nu te apuca disperarea.Pina la urma macar poti spune care sint cele cu adevarat bune???Eu as fi innebunit de stres pina acum.Dar e bine ca esti tare si realista si poti merge mai departe cu zimbetul pe buze.
Multa bafta iti doresc pina la capat!
Adelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Adelia draga, chiar cu zambetul pe buze nu sunt si de innebunit am innebunit oricum, eu dinainte de Craciun cu cateva zile nu mai sunt om, eu n-am avut sarbatori, dormeam 3-4 ore pe noapte, nu mancam, plangeam intr-una, aratam ca o stafie. Am facut si un accident de masina in perioada aceea, dar... am supravietuit; nici nu ne putem imagina cate putem duce. De aceea se zice " Sa nu-i dea Dumnezeu omului cat poate duce!"
Chiar spunea sotul meu aseara cand i-am spus ca sunt foarte fericita ca nu am clamidia :"draga tu ai innebunit? ai ajuns sa te bucuri ca n-ai tampeniile astea si sa te bucuri ca ai avut sifilis dar nu mai ai acum?"
Lui i-ai iesit toate negative. si analizele bune sunt cele de la Cantacuzino. Coincid cu alte doua rezultate. Oricum chiar daca institutul cantacuzino este mai desuet ramane totusi unul foarte bun.
Iau si eu viata asa cum imi e data, ca n-am incotro. Bine ca am avut suport din partea voastra si a sotului care nu m-a luat la omor cand a vazut ca eu am si sifilis si clamidia iar el nu!
Si bine ca pot totusi sa mai fac copil in situatia asta ca am avut odata sifilis in viata; eu credeam ca daca ai avut nu mai poti face copii ca le transmiti congenital. Dar nu e asa.
Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Lachi,spunind ca esti cu zimbetul pe buze m-am referit la faptul ca vorbele tale erau pline de umor(eu una am ris cu pofta de una singura citind cele scrise de tine).Sint convinsa ca nu ti-a fost si nici nu-ti este usor.Nimanui nu i-ar fi,poate numai o persoana inconstienta,ceea ce stiu sigur ca nu este cazul.Uneori e bine sa faci haz de necaz....mai uiti,mai trece altfel timpul.Eu dupa primul fiv slabisem 3,5 kg.Si chiar ziceam tuturor ca asta a fost singura chestie buna cu...care m-am ales.Ma gindeam ca daca mai repet de cateva ori o sa ajung si eu la greutatea ideala( ca sportul si foamea nu-si au efect)
C'est la vie!
Adelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Lachi - bine ca nu esti bolnava - asta conteaza cel mai mult cat despre Medsana - am avut si eu un mic incident cu ei (incident care nu a tinut de rezultatele analizelor ci de modul cum au fost furnizate rezultatele) dar totusi am o parere buna despre clinica. Le consider vinovate pe unele din salariate dar nu pe toata lumea.
Eu cred in continuare ca sunt multi buni profesionisti buni acolo si lor le datorez bucuria mea de acum.
Stii tu - padure fara uscaturi nu exista... eu cred ca a fost poate vina unei asistente neghioabe si ar fi trebuit sa beneficiezi de repetarea tuturor analizelor gratuit.

Adelia - am vazut ca ai probleme cu concediul insa sa stii ca sunt de aceiasi parere cu Monica si cu Lachi - conteaza foarte, foarte mult sa stai acasa in pat dupa ET.
Si eu aveam probleme cu serviciul - nici nu se punea problema sa-mi iau concediu in acea perioada dificila insa "mi-am bagat picioarele" pe romaneste.
Daca eram intradevar bolnava - trebuia sa stau acasa doar nu ma aduceau mot popot acolo. Le-am spus ca sunt bolnava si GATA.
Si mai conteza foarte foarte mult sprijinul pe care il ai in zilele de dupa ET. Nu ai idee ce mult conteaza, pentru ca nu ai voie sa te dai jos din pat decat atunci cand "te picuri" .
Curaj - si vei fi o mamica fericita.





Luli
Viitoare mamica cu puiut la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Lachi eu zic ca nu trebuie sa ii lasi asa pe aia de la Medsana. Le-ar trebui un scandal frumusel..........
Adelia sunt convinsa ca vei face ce va fi mai bine ptr tine si puiul tau.

Monica si bb la purtator
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput