Biserici in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

balki, sar'naaa !! A vazut si kioara, in sfarsit!
Intr-adevar, frumos aranjamentul ...si frumoasa biserica...chiar era pe lista de optiuni, mai ales ca e relativ aproape de casa.....are si cor..nah, face si aranjamente....hehe

Krelia...viitoare printzesita

Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mercimac spune:

Iubiticilor,

La Domnita Balasa mie mi-au cerut 10 mil pentru un botez, deci pentru nunta, oare cat o fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Buna fetelor,

Eu sunt o miresica de sambata (3 septembrie ) si am avut cununia religioasa la Manastirea Radu-Voda. Pentru cele care inca nu s-au hotarat, le sfatuiesc sa treaca si pe la aceasta biserica. Toata lumea a fost foarte incantata de slujba si de cor.

Sa fiti iubite!
Steluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by balkina

Olgutzza iti multumesc tare mult, chiar Duminica asta ma voi duce acolo sa vorbesc. E prea devreme?


Niciodata nu e prea devreme ! Noi am fost si am vorbit pe la inceputul lui februarie pentru luna iulie...desi stiam ca avand nunta duminica nu poate fi asa aglomerat. In fine, am fost trecuti pe carnetel atunci (de catre preotul paroh, Necula), cu data si ora fixate (17 iulie, ora 18:00 - restaurantul era, oricum, de la ora 20:00). Pana in saptamana nuntii am mai trecut pe-acolo de cateva ori, dar fara a mai vorbi cu vreunul din preoti (sunt 2 si oficiaza amandoi). In joia dinaintea nuntii ne-am dus sa ne confirmam reciproc data si ora, si...surpriza! L-am gasit pe celalalt preot (cu scuzele de rigoare, dar nu-i mai stiu numele), care, a constatat cu stupoare (nu mai mare ca a noastra, de altfel) ca figuram in ziua de 16 iulie la ora 18:00, adica sambata! Dupa ce am iesit putin din shoc, ne-am uitat din nou toti trei in carnetel si am stabilit pentru duminica, 17 iulie, ora 18:45. Am avut noroc, ca ultima cununie programata in acea zi era de la ora 18:00, si nu de la 19:00 sau mai tarziu, caci altfel nu stiu ce faceam!!! Un alt "noroc" a fost ala c-am avut partea in seara nuntii de o ploaie torentiala, care i-a facut pe cei care aveau cununia inaintea noastra sa nu se poata da jos din masini timp de juma' de ora, asa ca mai intarziaram si incepuram slujba la 19:15! Iar la local am ajuns la 20:30! Bine ca nu erau mai mult de 250 m intre biserica si restaurant! Dar biserica, slujba si corul...toate astea au meritat asteptarea! Ce vreau sa spun este ca, desi mergeti si vorbiti de-acum, sa nu va culcati pe urechea asta! Mai treceti si mai vorbiti cu preotii in timp, ca sa nu aveti "surprize"!


Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

gagicilor, (si duamna olgutzza )...hmm, cred ca in periaoda asta inclin spre Gradina Icoanei...mai ales daca fac si aranjamente in biserica ...iar daca mai are si cor...
sa ma duc si io d'acum pentru sfarsitu' lu' august?
olgutza....intrebare, "administrativa"...preotii de acolo tin la spovedania in acelasi loc unde te cununi? sau...nu?

Krelia...viitoare printzesita

Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Dragelor, Olguttza are dreptate...
Treceti pe la biserica de mai multe ori...
Hai sa va spun ce am patit eu:
- noi eram convinsi ca am stabilit biserica la 18.30. Buuun! Am scris pe invitatii 18.30. La resturant am stabilit la ora 19.45-20.00 si am zis ca totul e perfect...
Dar ne-am inselat. Am mers sambata trecuta sa vedem si noi ce mai zice parintele. Cand colo el ne arata ca pe agenda lui era ora 18.00. Mi- s-a facut parul maciuca!
Ce naiba fac cu lumea doua ore? Cat sa ne pupam? Cat sa ne fotografiem???
Mai merg o data sambata asta si cu nasa sa vedem daca il putem indupleca macar pt un 18.15.
Si ce ma enerveaza este ca va trebui iar sa anunt pe toata lumea ca "s-a schimbat schimbarea"... Sa traiasca CNX-ul!
Asa ca... wish me luck!

Pup

Dilaural

niste chestii...
mai am...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Krelia, raspuns: preotii de-acolo nu "tin" la spovedanie! Adica, noua nu ne-a impus-o nimeni...Ne-a zis la-nceput, cand ne-am programat, ca, daca vrem, ne putem impartasi si spovedi in joia nuntii, dar ca nimic nu e obligatoriu pe lumea asta. Noi nu le prea avem p-astea cu biserica si-n plus, la cum eram io cu nervii prashtie, nu'sh ce-ar fi iesit . In joia de dinaintea nuntii am fost, intr-adevar, la biserica, sa vedem ce si cum cu data si ora, dar nimeni nu a facut nici o aluzie...

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Ah, uitai sa spun si faza cu ora care era trecuta pe invitatii: 18:00...Cu doua zile inainte de nunta ne-am apucat sa-i sunam pe toti sa le aducem la cunostinta modificarea...Cu ocazia asta insa am si cerut confirmarile/infirmarile de participare. Pana la urma a fost bine, pentru ca in jumatea de ora pe care am avut-o la dispozitie intre ora programata (18:45) si ora la care am intrat (19:15) am avut timp sa facem poze cu toata lumea prezenta....Bine ca se oprise ploaia

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by olguttza

Krelia, raspuns: preotii de-acolo nu "tin" la spovedanie! Adica, noua nu ne-a impus-o nimeni...Ne-a zis la-nceput, cand ne-am programat, ca, daca vrem, ne putem impartasi si spovedi in joia nuntii, dar ca nimic nu e obligatoriu pe lumea asta. Noi nu le prea avem p-astea cu biserica si-n plus, la cum eram io cu nervii prashtie, nu'sh ce-ar fi iesit . In joia de dinaintea nuntii am fost, intr-adevar, la biserica, sa vedem ce si cum cu data si ora, dar nimeni nu a facut nici o aluzie...


Nici noi!!!!
Ce bine-mi pare ca nu sunt genul de preoti ingusti la minte ....care, daca nu te spovedesti si nu te impartasesti la ei, nu te mai cununa....bine, io-s dusa rau la faze d'astea...ma cert imediat....dom'le, credinta e insuflet, nu in patrafiru' plin de al popilor (am mai zis-o...)
Hai ca....incet incet, ma fac si cu bisericutza


Krelia...viitoare printzesita
Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-Cristina spune:

Ha, ha, ha, Krelia !
Ai fost tare rau la faza asta ! Cr5ed ca o sa fac febra musculara la burta si la obraji....

Ioana-Cristina *** "Simt ca traiesc , deci exist !"

Mergi la inceput