Biserici in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by Laura10
de ce nu se face nunta duminica la schitul Darvari? eu stiu ca duminica e zi de nunti si bucurie, asa zice religia ortodoxa, nu?



Pentru ca, de fapt, Darvari-ul nu e biserica, ci schit de calugari (mireni), iar in schituri asta e "regimul".

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Imi puteti spune, asa informativ, cat se mai da la biserica??

Sambata vom avea cununia religioasa la Manastirea Radu-Voda. Stiu ca se da "cat poti", dar nasii ne-au intrebat cam cat ar fi "pretul", astfel incat sa fie o suma multumitoare!!

Steluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana07 spune:

quote:
Originally posted by Steluta

Imi puteti spune, asa informativ, cat se mai da la biserica??

Sambata vom avea cununia religioasa la Manastirea Radu-Voda. Stiu ca se da "cat poti", dar nasii ne-au intrebat cam cat ar fi "pretul", astfel incat sa fie o suma multumitoare!!

Steluta.



Eu zic 4-5 milioane ar fi "de bun simt" mai ales daca este si cor...si banuiesc ca vor fi si mai multi preoti...
Noua, de exemplu la Domnita Balasa n-eu cerut 7 milioane...cu cor DIVIN!!! si 3 preoti...



Nunta mea de vis


Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Cor divin am avut si noi, la Icoanei...si 2 preoti. Slujba extraordinara, care a tinut o ora-n cap! Si-a fost asa: 500.000 taxa bisericii, 1.500.000 corul, 1.000.000 preotii => 3.000.000. Ah, si cu doua zile inainte am mai dat 100.000 pentru florile cu care a fost impodobita biserica. Eu cred ca e mai mult convenabil...
Pozele sunt in linkul "Cununia religioasa".

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Io sunt cam tristutza...
Ca la biserica Balaneanu unde fac eu nu sunt trepte in fata... cum sunt la alte biserici... Si n-o sa se vada asa frumos pozele...
Dar asta este acum...

Dilaural

niste chestii...
mai am...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balkina spune:

Steluta Parerea mea este ca la o biserica in regim de manastire cum e Radu Voda merge mai putin de 3 milioane. Acum depinde si de nasii tai, daca sunt avuti sau nu. Oricum ar fi, nu cred ca iti doresti sa-i incarci prea mult cu cheltuielile de nunta, asadar un scormai mic cred ca i-ar face fericiti.

Ioana07 superbe poze! Felicitari si Casa de piatra. Sunteti amandoi superbi.
Olgutzza si pozele tale sunt superbe! Aranjamentul ala l-a facut biserica? Ca daca da, e superb! Imi spui te rog mai exact unde se gaseste aceasta biserica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

quote:
Originally posted by Laura10

vreau sa va spun ce inteleg eu prin biserica frumoasa. o biserica de traditie, veche, care face parte din bucurestiu vechi...

o biserica in care, cand intri, sa simti ca esti cu adevarat in biserica, ceva ... cum sa zic... foarte frumos, poate chiar spectaculos. cred ca am reusit sa va explic bine...

mama imi zicea ca cea mai frumoasa biserica din bucuresti, d.p. ei de vedere este biserica... dintre unirea si budapesta, pe dreapta... nu stiu cum se numaeste...
de ce nu se face nunta duminica la schitul Darvari? eu stiu ca duminica e zi de nunti si bucurie, asa zice religia ortodoxa, nu?



Intre Unirea si fostul restaurant Budapesta, pe dreapta, sunt 2 biserici, prima si cea mai mare este Catedrala Sf. Spiridon, iar ce-a de-a 2 -a este o biserica micuta si veche, dar care din pacate nu stiu cum se numeste.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
http://community.webshots.com/user/paloma297
http://community.webshots.com/user/cristina040614

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by balkina
Olgutzza si pozele tale sunt superbe! Aranjamentul ala l-a facut biserica? Ca daca da, e superb! Imi spui te rog mai exact unde se gaseste aceasta biserica?



Sar'na de compliment! Stiu ca am niste poze super!
Biserica Icoanei (monument istoric) este pe langa parcul Gradina Icoanei (cumva, in spatele Cinema Scala, aproape de Teatrul Bulandra), vis-a-vis de Liceul Pedagogic (fosta Scoala de Fete Zoia Kosmodemianskaya). Aranjamentul, pentru care platesti, cum spuneam, 100.000, il face biserica pentru ficare cununie religioasa oficiata acolo. Este foarte frumos totul, intr-adevar!

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by olguttza
Aranjamentul, pentru care platesti, cum spuneam, 100.000.....

Unde-i, soro, aranjamentu' cu pricina, ca okiu' meu e cam kior la ora asta, pe cuvant de onoare!!!...ma uitti prin poze, da' nu vazui nimic

Krelia...viitoare printzesita
Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balkina spune:

Olgutzza iti multumesc tare mult, chiar Duminica asta ma voi duce acolo sa vorbesc. E prea devreme?

Kreliadaca ii dai pe "Cununia Religioasa" vei gasi acolo o poza care se cheama "Si ei la fel" ! Acolo e aranjamentul de care vorbeam!!!

Va pup

Mergi la inceput