Biserici in Bucuresti

Biserici in Bucuresti | Autor: before-after

Link direct la acest mesaj

Voi stiti mai multe despre taxele pt. nunti in Bucuresti? Este o suma unica, sau fiecare biserica cu pretul ei? Ar trebui sa ne grabim cu rezervarile?

Despre Biserica Nasterea Maicii Domnului de pe Calea Dororbanti, stie cineva vreun detaliu?

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna dimineata!
In principiu ar trebui sa existe o taxa unica - aia la care iti da chitanta - de citeva sute de mii, dar asta e teoria...si dupa cum bine stim practica ne omoara

Fiecare biserica are pretul ei in functie de zona in care se afla, de renume, daca are cor sau nu si lista poate continua.

De exemplu noi vom face nunta pe 5 iunie la Domnita Balasa - avans 2 milioane, restul dupa ceremonie 5 milioane - in total 7 mil (in care incluzi preotii si corul) Anul trecut aceeasi biserica a costat 5 mil.

La cea de care intrebi tu a avut un coleg nunta in octombrie -si a fost foarte frumos, nu mai stiu cit a costat, dar am sa-l intreb si revin

Pupici

roxygeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Eu stiu ca fiecare biserica are pretul ei, noi am facut nunta anul trecut in septembrie la Biserica Sf. Spiridon Nou, am avut cor care a cantat foarte frumos, slujba frumoasa, nici prea lunga, dar nici prea scurta, tinuta de 3 preoti si ne-a costat 6 milioane. Rezervarea am facut-o cu aprox. 1 luna inainte, dar e posbil sa fi avut noi noroc sa gasim liber cu atat de putin timp inainte.
Despre biserica de care intrebi din pacate nu stiu nimic.
Sa ai o nunta frumoasa asa cum iti doresti.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
http://community.webshots.com/user/paloma297

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Da, asa este, fiecare biserica cu pretul ei.

Eu nu pot sa-ti spun preturi, pt ca noi ne-am casatorit acum 2 ani si de-atunci s-au mai schimbat lucrurile. Pot doar sa-ti spun ca la momentul ala (si chiar si acum un an, cind am cununat-o pe sora mea), preturile erau rezonabil mai mici decit la alte biserici la Gradina Icoanei si la biserica Visarion. Sunt biserici super centrale, la Icoanei este un cor superb si putin mai diferit de celelalte, la Visarion era biserica in renovare si e putin mai greu cu parcatul, ca e straduta mica ... In principiu e bine sa rezervi cit mai repede, se da un avans (dar sa nu-l dai prea mare, ca nu stiu cine mai tine minte si cine-l baga in buzunar ...) si stai linistita ca iti poti alege ora si ca e totul in regula.
Noua ni s-a spus un pret (cel oficial) + un pret pt cor (era 1500000 in 2003) + cit mai vrea nasul sa dea. Cind am cununat am dat cit am putut, de regula se spune cit ai dat la cor dai si la preoti. Nimeni nu ne-a spus sa dam mai mult sau nu s-a aratat nemultumit. Cit am putut, atit am dat.
Iti spun asta pt ca la alte biserici preotii striga dupa tine, nici nu se termina bine slujba si zice preotul "sa vina nasul la mine" ... Si strimba din nas daca nu te apropii de suma la care s-au gindit ei ... Exemplu concret biserica Razoare (Drumul Taberei) si Sf. Spiridon cel Nou (aia de linga Mosilor, daca nu confund).


Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Noi ne-am cununat acum aproape 2 ani in biserica Sf.Elifterie(Eroilor, piata Operei), si a costat biserica cu tot cu cor superb, 3500000.

Alina si Alex(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona Calinescu spune:

Noi am facut nunta in Septembrie, la biserica Sf. Ciprian (langa magazinul Victoria)si am platit avans un milion in luna martie si dupa slujba nasul a mai dat inca trei milioane.Au fost doi preoti si un cor care a cantat superb.
Din cate stiu nu se da chitanta pentru acesti bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Bogdanai, Biserica Sf. Spiridon Nou nu este cea de langa Mosilor, ci este aproape de Piata Unirii.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
http://community.webshots.com/user/paloma297

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellamiss spune:

buna!noi am fost si am rezervat la Manastirea Casin si ne-a luat 5.000.000lei avans + inca 1.500.000 lei la nunta.Ne-am ingrozit cand am auzit dar trebuia sa dam ca manastirea este aproape de restaurant.asta este.trebuie sa facem si cununia religioasa.
asa este,fiecare biserica are pretul ei.am mai fost la o biserica si pretul era in jur de 4 mil.

photos.yahoo.com/ellamiss2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Mea culpa, asa este, Sf. Spiridon nou e linga Unirea, mi-am adus aminte ... Am confundat-o cu biserica Silvestru !

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamadalina spune:

Buna,
Eu stau in zona Dorobanti si stiu bine biserica. O biserica ok, dar e micuta. Daca ai probleme cu rau de la fum sau chestii din astea, vei avea probleme. Nu este foarte aerisita. In alta ordine de idei, incearca sa alegi preotul mai tinar, nu pe cel foarte in virsta (e unul mai grasut, cu ochelari, pe la 60 si ceva de ani. Eu l-am avut profesor de religie in liceu si nu vrei sa stii alte amanunte. Despre taxele de acolo nu stiu...dar daca e sa ma ghidez dupa alte evenimente din viata mea care au implicat acea biserca...o sa te cam coste. Eu am ales sa fac la SF Elefterie. E o biserica absolut superba, imensa, are cor si cel mai important, banci pe care pot sta invitatii (bancle sunt cam in genul celor de la catolici). Anul trecut la Elefterie costa 4.5 milioane cu tot cu cor. Am facut rezervarea si preotul ne-a zis sa revenim pt ca nu au stabilit inca pretul pentru 2005, dar cred ca nu va fi mai mult de 5.5 milioane. Sper ca nu
Succes
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

A facut cineva nunta la biserica din Baneasa?
Cum mergi catre iesirea din Bucuresti pe stanga.

Mergi la inceput