Mamici din Arad...???(23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Am fost la medic. Tudor are acum traheo bronsita acuta. I-a dat augmentin, pulmex baby unguent, ambroxol in continuare si diazepam . Asta clar nu o sa il dau chiar daca e pentru copii.
Alina M, nu puteam astepta pana miine pentru o reteta gratuita ca vreau sa ii dau din seara asta. O pila buna ai putea sa imi pui ca oricum nu am luat niciodata medicamente gratuite sau compensate, in afara de vigantolul ce l-am primit cand mergeam la vaccin.Parca imi era jena sa ma duc la MF cu reteta de la altcineva, sa mai mi-o faca si gratuita Am platit vreo 900.000 ce am luat acum si saptamana trecuta.

www.stoc-studio.ro/tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Gabi,nici o problema,iti face dr.B.cand e cazul,mai ales la copii le face intotdeauna reteta gratuita.
Diazepam ti-a dat daca face febra mare? Eu zic sa-i dai in cazul in care face febra mare.Cat a fost Dragos mai mic(pana pe la 2 ani) eu am avut in casa Diazepam si Fenobarbital in cazul in care imi facea convulsii de la febra,dar le-am folosit ca nu a fost cazul,le-am si aruncat acum ca expirasera.

quote:
Am o rugaminte la voi fetelor ,poate ma putezi ajuta.Deni merge la vara in excursie in Italia si Slovenia.Stiti cumva ,careva ,daca cetatenii Romani au nevoie de viza pt.Slovenia?Ca nu as vrea sa aiba surprize neplacute pe la vama .Nici nu stiu unde sa ma interesez

Anto,habar n-am,imi pare rau ca nu te pot ajuta.

Alina & Dragos (2,5 ani)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anto spune:

Alina am aflat deja .Nu e nevoie de viza pt.Slovenia.
Gabi sanatate lui Tudor ,doamne saracutul de el .Eu cred ca e ceva virus ca si eu asa ceva am avut si Deni,dar fara febra.El e micut saracu.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Da Anto, e viroza ce avem noi. E epidemie. Cred ca de vina e si vremea asta prea calda pentru acest sezon. Nu a mai facut febra si azinoapte a dormit mai bine, dar e tare epuizat saracutul de el si de abia manaca ceva.

www.stoc-studio.ro/tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Buna fetelor,

Gabi, multa sanatate lui Tudor! Sper ca e mai bine deja.
Alinush, scriu repede reteta pina nu o uit ca nu mai gasesc hirtia. E f simplu de facut si la fete si la Mihai le place.
Chec cu mere
4 oua se amesteca cu ling de lemn cu 300g zahar, se adauga 200 ml ulei, 400g faina, 1 ligurita bicarbonat(eu l-am stins cu zeama de lamiie). La sfirsit se adauga 4-5 mere razuite.(poti sa pui si scortisoara).Eu l-am copt in tava normala( nu de chec).
Clau, cel mai probabil in vara ne vom intoarce in Ro, dar fetele oricum ramin la Arad.
Acu merg sa mai fac ceva pe aici ca imediat se trezesc gizele.

Va pupam,
Cristina si gemenutele

--

http://cristinacsa.bei.t-online.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaG spune:

Ceau fetele,ce mai faceti?Eu 2 zile nu am avut internet ca mi-a stricat sotiorul computerul,dar acuma merge iar.
Gabi,insanatosire grabnica lui Tudor,sper ca se simte deja un pic mai bine,de la medicamente. mult de la mine pt. el.
Alina si Diana,va multumesc mult de tot pentru raspunsuri.M-au ajutat enorm.
Cristina,da,asta e febra de trei zile,aici ii considerata ca o boala de copii si si mami tot asa stia.
Clau,pt. ginecolog si medicul de familie mi-a trebuit(desi acuma pe ginecologul nou nu l-a interesat).Pt. ca am probleme cu inima le trebuie toate datele medicale despre mine de aia am avut nevoie si de vaccinuri.
Astazi la ginecolog a zis ca totul e in regula,acuma trebuie sa-l testam pe barbatelul meu.Mie mi-au luat singe sa-mi faca testul de rubeola ca asa se pare ca eu am facut boala dar fara sa o observe mami,si asta ar fi bine daca asa ar fi,macar nu mai trebuie sa imi fac griji.
Va pup,voi mai intra mai tirziu.

LindaG

http://community.webshots.com/user/lindaparmina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Salutare fetelor!
Cristina,merele razuite le amesteci acolo cu aluatul de chec si apoi il pui la copt?

Linda,succes la bb!Sa fii cat mai repede.

Gabi,cum e Tudor? Pupici!
Si tu esti bolnava?
Foarte multi copilasi sunt bolnavi,au viroza respiratorie.
Am observat la Dragos acum dupa-masa ca ii curge nasucul putin,deja am emotii ca il apuca si pe el raceala.I-am dat Tylenol tabletute care se sug si vitamina C.


Alina & Dragos (2,5 ani)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Tudor e mai bine acum, dar mai avem 5 zile de tratament. Febra nu a mai facut, dar tuseste inca foarte urat si are muci verzui. ieri l-a apucat in timp ce manca la pranz o criza de tuse si a vomitat. M bucurasem degeaba ca a mancat toata supica. E un adevarat supliciu sa ii dau medicamentele si sa il sterg la nasuc.
aseara a fost foarte fericit ca a avut cu cine sa se joace. Au fost la noi doua verisoare, una de 12 si cealalta de 7 ani. Aia mica l-a fugarit prin toata acasa si el nu mai putea de ras. De-abia l-am putut duce la culcare la 22.

www.stoc-studio.ro/tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Buna fetelor,
Cam liniste pe aici...
La noi s-a facut frig, vine iarna.
Gabi, ma bucur ca Tudor e mai bine.Si la ale mele tare le place sa aibe companie.

[quote]Originally posted by alina morostes

Cristina,merele razuite le amesteci acolo cu aluatul de chec si apoi il pui la copt? [quote]

Da, adaugi merele in aluatul de chec.Eu l-am copt la 170 grade.

Merg sa fac papa...

Va pupam,
Cristina si gemenutele

--

http://cristinacsa.bei.t-online.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Fetelor, ca sa ma fac! Mi-am pierdut simtul mirosului, si e tare rau! De cand cu raceala asta nu mai simt nimic! Am mancat fasole cu ceapa si nu am simtit decat ca ma ustura gatul de la ea.Nici mirosul de cafea nu il simt
Tudor e mai bine! azi cand s-a trezit a venit in bucatarie si mi-a cerut papa. Nu s-a mai intamplat de zile bune!

www.stoc-studio.ro/tudor

Mergi la inceput