A mai construit cineva casa?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Fetele, cam cu cat se plateste un arhitect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

quote:
Originally posted by Christel

Fetele, cam cu cat se plateste un arhitect?


Procent din costul total estimat al constructiei. In general 3-4 %. Pentru banii astia trebuie sa-ti faca proiectul complet al casei (inclusiv instalatii de orice fel), sa-ti obtina autorizatiile necesare si sa aiba "n" vizite pe santier pe saptamina.

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Nu stiu ce s-a intamplat cu mesajul meu,va spuneam ca am nascut...
I-am spus arhitectului sa opreasca lucrarile ca ii fac o vizita si refacem planurile.De data asta ne-am gandit asa:
-P:living-2bucati x 24,bucat.16,birou 9, wc 3,hol 6,camara 2,debara 3-4m
-I:dorm.mare20-22,dorm 3 x 16,baie 4,baie 6-7,hol 4,dresing 3-4
-mansarda
Totalul o sa fie de vreo 270 m dar nu am inclus garajele si nici garsoniera pentru familia bonei(am bona de seama cu mine,sotul ei lucreaza pt sotul meu si are copil de seama cu al meu,imi doresc sa-i luam langa noi,acolo nu ajungi usor fara masina)As putea sa construiesc garajele si gars.mai tarziu,poate in urmatorul an? Sotul meu a intrat in panica ca poate de fapt n-o sa ne-ajunga banii si acum am trecut la micsorat cat de mult posibil.Cum sunt dimensiunile astea,mai pot ciupi de pe undeva?Astept si alte sfaturi pt faza proiect.
PS:BB are 3,900kg,am nascut usor,e frumos foc,cuminte si mancacios.Deja ma simt foarte in forma,pot sa fac si aerobic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Vestiana, felicitari! Sa-ti traiasca! tie si bb si refacere rapida!

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Vestiana, felicitari pt bebeu si pt hotararea de a micsora casa. Era enorm ce vroiati voi sa faceti. Eu cred ca ai mai putea sa ciupesti din bucatarie, 16 mp mi se pare mult. Eu cred ca si 10 ajung. De ex, a noastra are 8,2 - atata timp cat ai un alt loc de luat masa, chiar nu ai nevoie de mai mult. Gandestete ca 16 mp are o sufragerie de bloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Vistiana, felicitari pt bebe( e baietel?). Sa-ti traiasca si sa va bucurati de el. Dimensiunile mi se par acum rezonabile.
Chiar fetelor, cu cit platiti arhitectul? Eu am inteles ceva de genul 4-5 e /mp.
Si noi acum ne straduim sa facem o schita.

Cristina

--

http://cristinacsa.bei.t-online.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Vistiana eu care sunt o iubitoare a spatiilor mari cred ca e ok si in afara de living nu vad unde ai putea ciupi dar asta inseamna sa ciupesti si din etaj si sa pierzi un dormitor.Impartirea care o ai cred ca e ok.Daca tot iti construiesti casa cred ca e pacat sa-ti faci spatii f mici .Asta ar insemna ca in comparatie cu apartamentele de bloc ai castiga doar curte si lipsa vecinilor deasupra si sub tine.Este doar parerea mea, eu asa vad lucrurile.Eu detest inghesuiala.Imi place sa am confort acasa iar pt mine asta inseamna spatiu.Bineinteles ca nu toti suntem la fel.Fiecare este cu gusturile lui, dar din punctul meu de vedere dimensiunile sunt ok.
mult succes!

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput