A mai construit cineva casa?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

quote:
Originally posted by CRIXIA

Sunt si eu in situatia lui Deborah77! Am autorizatie doar pentru casa, nu si gard! Ce voi face, o iau de la capat cu totul? Cineva ma sfatuia sa-l fac, si sa zic, in caz de eventual control, ca era facut de vechii proprietari....bla-bla. Dar nu pot sa fac asa ceva, caci se va vedea ca-i constructie noua!

Racushoarele Cristina& Alexia





Te sfatuiesc sa-ti scoti totusi autorizatie si pentru imprejmuire, gandeste-te acum ce mai ai de construit si fa un simgur proiect pentru tot. Nu te mai costa asa de mult.In schimb, amenda pentru lipsa autorizatiei pentru imprejmuire este la fel ca pentru lipsa autorizatiei pentru casa, adica intre 10 si 100milioane.
Inspectorii nu-s asa usor de prostit - isi dau si ei seama cand e vorba de o constructie noua sau de una veche. Ei iti dau amenda si apoi, daca vrei sa contesti procesul verbal, trebuie sa demonstrezi in instanta ca gardul a fost facut in urma cu 5 ani de vechii proprietari.

Daca credeti ca este aberant, ganditi-va ca un gard din caramida, construit fara fundatie corespunzatoare sau fara stalpisori dimensionati corect, poate omori un om, prin prabusire la un seism, la un impact accidental sau chiar la un vant puternic - cat dati pe viata unui om?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

quote:
Originally posted by CRIXIA

Urmatoarea mea etapa este: ACOPERISUL!
Mmag, am retinut ideea cu ventilarea, am intrat si am citit, dar sunt un pic nedumerita. Nu stiu unde sa intreb!
Putem sa recapitulam un pic sa vad daca am priceput ideea?
Ventilarea consta in punerea in partea de sus a acoperisului a elementelor-tigla de aerisire? Se modifica cu ceva, in acest sens, alcatuirea acoperisului(inainte de asezarea tiglei)?
Eu am inteles asa: peste grinda casei se aseaza lemnel de sustinere, care dau forma acoperisului, peste care se bate scandura, apoi se imbraca totul in folie sau carton bituminat( sau cum s-o numi), peste care se va aseza tigla, sprijinindu-se pe scanduri, nu direct pe carton. Am facut o explicatie pe intelesul meu


Racushoarele Cristina& Alexia




Pentru realizarea ventilarii acoperisului trebuie lasat un spatiu de ventilatie intre astereala si termoizolatia acoperisului.
Daca mai astepti putin, il rog pe sotul meu sa-ti dea detaliile tehnice - el conduce firma de executie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by mmag

quote:
Originally posted by CRIXIA

Urmatoarea mea etapa este: ACOPERISUL!
Mmag, am retinut ideea cu ventilarea, am intrat si am citit, dar sunt un pic nedumerita. Nu stiu unde sa intreb!
Putem sa recapitulam un pic sa vad daca am priceput ideea?
Ventilarea consta in punerea in partea de sus a acoperisului a elementelor-tigla de aerisire? Se modifica cu ceva, in acest sens, alcatuirea acoperisului(inainte de asezarea tiglei)?
Eu am inteles asa: peste grinda casei se aseaza lemnel de sustinere, care dau forma acoperisului, peste care se bate scandura, apoi se imbraca totul in folie sau carton bituminat( sau cum s-o numi), peste care se va aseza tigla, sprijinindu-se pe scanduri, nu direct pe carton. Am facut o explicatie pe intelesul meu


Racushoarele Cristina& Alexia




Pentru realizarea ventilarii acoperisului trebuie lasat un spatiu de ventilatie intre astereala si termoizolatia acoperisului.
Daca mai astepti putin, il rog pe sotul meu sa-ti dea detaliile tehnice - el conduce firma de executie.




Da, astept, caci la noi a plouat zilele astea si nu se poate lucra la santier. Si pentru a ma apuca de acoperis trebuie sa cumpar materiale ( lemnaria, cuie, tigla....)mai intai, dar asta dupa ce fac inventarul celor din curte. Deci, mai dureaza cateva zile, zic eu! de n-o veni iarna cea grea si pe la noi

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Andeea mare multzam pt informatia cu revistele, o sa cumpar cea frantzuzeasca.

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

VICTORIE! Am depus documentele pt autorizatie, si a fost OK si cu gardul, ne-au pus sa-l specificam in cerere. Scrie acolo ca dureaza 15 zile, dar cica sa sunam saptamana viitoare. Doamne-ajuta! Beleaua e ca tot lucreaza de vreo 2 ani la canalizare in zona, noi avem tronsonul gata de mult...dar nu e functionala, si nici nu va fi decat peste vreun an. Deci...fosa septica la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Deborah77, Sa va ajute Domnul sa incepeti santierul repede!
Materialele le vei lua pe parcurs sau o mare parte de la bun inceput?
n-ai spus cum ai depus actele! Fara atentii, sper, ca nu-s prea au rostul!

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Fara nimic, sotul meu mi-a spus ca nici nu prea se putea. Bine, noi nici nu ne pricepem la dat atentii de-astea, sper sa piara obiceiul inainte sa invatam si noi :))
Vrem sa luam o parte din materiale, fierul in special, cat mai repede. Doar ca o sa construim prin credit si aportul nostru de 25% nu-l putem cheltui cum vrem; cand depunem dosarul la banca, trebuie sa venim sau cu cash, sau cu facturi nu mai vechi de 1 luna. Dar in ziua in care imi iese autorizatia si am dosarul complet, l-am si sunat pe constructor sa inceapa "achizitiile". Sigur in martie vin scumpirile, toti ne-au spus. As lua eu si tabla pt acoperis acum, ca Lindab-ul are reducere 15% pana la sfarsitul lui februarie, dar nu merge, ca aia trebuie sa-ti si monteze, deci le trebuie o sarpanta, nu doar niste planuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jilgin spune:

Abia acum am vazut si eu subiectul...si ma intereseaza f mult...Eu inca nu stiu daca merita si am voie sa construiesc pe ce teren am...Caut demult un raspuns la o mare dilema.Daca este cineva care imi poate raspunde ii raman profund indatorat.
Problema mea este ca terenul este f mic ,are doar 66 metri patrati , adica aproximativ 8 pe 7 si ceva.Intrebarea este daca am voie sa construiesc pe el in conditiile in care si vecinii mei de la stanga ,dreapta si in spate au constructia pe hotar.Precizez ca terenul se afla in Bucurestiin zona Av Popisteanu-Domenii.Va multumesc si sper sa fie cineva si cu un raspuns pt mine.
Jilgin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Pai...nu cred ca poti face ceva acolo. Dar intreaba si tu un arhitect 9ei cunsoc restrictiile), sau mergi la Biroul Urbanism de la Primaria de care apartii si intreaba-i pe ei, ca ei dau aprobarile astea. Cel mai simplu: te duci acolo cu actele de pe teren si ceri un certificat de urbanism pentru constructia unui imobil. Costa cateva zeci de mii de lei, dar iti da toate detaliile legate de aceste restrictii. Si atunci stii clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jilgin spune:

E o idee f buna Deborah!Iti multumesc f mult pt ea,insa deocamdata sunt cam legata de casa pt ca am o fetita f mica care papa la san din 3 in 3 ore...Cand voi avea un program mai de voie am sa merg la primarie.Mersi mult!

Mergi la inceput