Bebelusi de iulie-august 2004 (27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Corina, caut-o si la fontanela anterioara...E deshidratat copilul cand se simte ca o depresiune...
Asta cu pipi ma exaspera si pe mine, schimbam pampersi care erau de abia udati in 10 ore! Dar doctorul a controlat-o si a zis ca nu am ce sa-i fac. Sfatul lui a fost "datzi-i iaurt si sucuri de fructe ca s-a saturat de lapte!"...deh
Va tin pumnii sa treaca repede!

Iaurtul parca se face in lapte proaspat cu o ligurita de iaurt...si branza cum au zis Roxana si Andreea...
(treaba nu e asa de "mililitrica" cred eu...care o sa lucrez cam dupa ureche...:))

In sfarsit am reusit sa pun si eu niste poze pe noul site...

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica
http://community.webshots.com/user/maria_alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Corianai, pune-i apita in biberon...eu asa ii dau...poate bea mai multicel .Sa stii ca si aici sunt la fel doctorii.Daca iti faci griji cu bebelusul si le spui la telefon problema, iti pun o groaza de intrebari si intr-un final zic ca nu are nimic copilu'....si eu tot nedumerita raman.

Felicia si Andreea (17.07)

http://community.webshots.com/album/225204808Mzceef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

asa si pe aici..pana ajungi la Dzeu te manaca sfintii! cateodata au dreptate insa! eu i-am sunat de i-am zapacit...pana la urma ,daca insisti te cheama!...de multe ori am si mintit(la Rares) ;cand ajung acolo oricum trebuie sa reiau simptomele...ideea e sa treci de asistenta cu trierea...
nu am calciu lactic,deci lamaie...si in ce puneti branzica? in fructe? Cate mese pe zi le dati bebeilor? al meu inca nu are sase luni si ii dau numai doua, apoi voi vedea ce introduc...trebuie sa fac cumva cu masa de seara ...daca ii dau seara mar copt ,nu i-l pot da ca fruct si ziua,deci musai sa ii dau altceva...aici sunt contraindicate citricele si fructele cu seminte pana la un an...eu insa i-am mai dat sa suga portocala ...sucurile abia la opt luni!
nici nu va imaginati ce neplacut e ca atunci cand crezi ca totul va fi o joaca de copil(dat fiind faptul ca Lucas e bebe doi), afli ca tot ce ai stiut e aproape degeaba.Si credeti-ma ca as ignora totul, insa chestia cu corpul omenesc nu se schimba ,ci stiinta despre el evolueaza ma omoara! asa ca fac un cocteil americo-roumanian presarat cu intuitie si informatii DC din meniul copilului...
pup si la mai mare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Olalalala, sa semnam si noi condica si sa ne facem intrarea in clubul miriitilor, ca de citeva zile nu mai stiu ce sa ii fac cupilului !! Nici in brate nici jos nici cu jucarii nici fara nici cu mincare nici fara ... nici cu calgel ... ca deh, ziceam ca e de la dinti ... mai avem putin si ne mutam la "Marcuta" !!!
Aaaa, si am pus si niste poze noi ... asa printre miriieli ...

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)

http://community.webshots.com/user/alice20041

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

La multi ani mamicute si bebici, si de ce nu si tatici.
Am intrat si noi cu bine in noul an. Cu un minut inainte de 12 noaptea (la cumpana dintre ani) frumoasa mami s-a trezit, asa ca a trecut in noul an in brate la mami (ca sa o tina mami in brate tot anul) si cu ochii pe paharul de sampanie a lui mami. Cand ducea mami la gura paharul deschidea si fata gurita. Asa ca mami ia pus suc in biberon si a coicnit si Adeluta cu mami si tati.
De luni am inceput si noi sa mancam galbenus de ou. Dar naroada de mami in loc sa inceapa cu un sfert, apoi o jumate, ne-a dat un galbenus de ou intreg in piure. L-am mancat tot, desi nu ne-am dat in vant dupa. Dar dupa ce ne dam noi in vant. Doar dupa iaut de al lui mami, caci ala de bebei e prea cremos, desi si el ne place mult.
Apropo fetele, e asa rau ca i-am dat iaurt cu fructe. Caci sincer uneori mananca asa de putin toata ziua incat seara ii dau iaurt ca sa suplinesc cu calciu.
Deci noi tot o fitoasa (la mancare) suntem, dar una cuminte.
A, tineti-mi pumnii, caci azi e prima zi de scoala dupa 2 saptamani de vacanta si nu stiu cum se vor descurca bebita si tati singuri acasa. Caci bebita s-a cam obisnuit cu mami in vacanta.
Hai ca v-am facut capul calendar.

Liliana si Adeluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Exact caci mi-am amintit. Si noi avem tendinte de a manca tot, mana lui mami, jucarelele, pumnisorii si suntem maraiti cand ne dor dintii. Dar mami a descoperit Baby oranjel, un gel ce sa da pe dinti si ne trece. Si apoi adormim linistiti.
Mami a ras de noi prima data cand a folosit oranjelul, si noua ne amortise si limba si nu stiam ce sa facem cu ea, asa ca o tot scoteam si incercam sa o prindem cu manuta.

Liliana si Adeluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

I-am dat piure de para de la Hipp , a papat tot borcanelul cu pofta (dar ce nu papa Codrut!) , dar a facut kk de 4 ori pana acum....Deci, e totusi indigesta...
Ziceti-mi careva si mie de unde luati biscuiti fara gluten !!!!
Intreba cineva si ma asociez si eu la intrebare: In ce bagam branza de vaci:in piure de fructe sau in cel de legume?
Hai, ca astept raspuns !!!!
Pupici de la Adema si Codrut
http://community.webshots.com/user/eoncioiuro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Cum e Campina ,Adema? la noi eo vreme imposibila..pana si scolile s-au inchis...mazarica ,gheata...numa' frana sa nu o atingi ! am iesit in oras cu copiii, se merge cu 30 la ora...jale! si inca suntem sub winter storm warning! intrebam de Campina ca ala e orasul sotului meu si tot acolo avem sediul cand venim...Pe M. Kogalniceanu...no,eu pusesem intrebarea cu branza...cred ca branza o punem in piureul de fructe daca mi-amintesc eu bine de la Rares...
astazi o sa incerc si eu unul din borcanasele cu apple si cereale mixed...sa vedem daca ii plac...v-am zis ca ma lacomii si luai o gramada?
de ala cu spanac si morcov mi-e si frica sa ii dau ca tare urat arata...
oricum o sa incerc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Ziceam ca facui supa dimineata...a mancat zeama da'pireul din 3 lingurite cat a iesit nu a papat decat una...maine nu mai insist cu pireul.
Adema si eu i-am dat azi pere facute de mine ca am vazut la fete aici ca le da la pitici...la 2 ore pleaschc diariutza....Branza eu stiu ca se pune la fructe.
Liliana m-ai amuzat cu baby oranjelu'....ce dulcica trebuie sa fi fost Adeluta.
Laura, lasa ca sunt bune borcanasele alea ca nu se stie ...la vremea pe care spui ca o aveti acolo...
Ma duc la...


Felicia si Andreea (17.07)

http://community.webshots.com/album/225204808Mzceef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Seara buna, fetele !
Iata 2 retete pentru prepararea de branzica, eu le voi incerca pe ambele, le am de la doua mamici super experimentate :
1. "pun 300 ml lapte dorna (verde) pe foc si cand da in fiert pun un iaurt mic rece (iaurtul poate fi de care vrei eu folosesc de la prod lacta sau danone). las pe foc pana se "prinde" adica incepe sa se aleaga branza de zer. daca vad ca dureaza prea mult pun cateva pic de lamaie. apoi mai las un pic (o ora) in cratita dar nu pe foc. si apoi strecor prin tifon (am facut un fel de ciorap de tifon) si-l pun la scurs 1-2 ore"
2. "la 500 ml lapte (La Dorna albastru) puneam 4 tablete de Calciu lactic. la inceput ma chinuaim sa le pisez, dar am vazut ca mergea sa le pun si nepisate, ca se topeau ele. Lasam sa dea in 2-3 clocote (pana se separa branzica si ramanea un zer verzui) apoi intr-o sita de palstic sau de carpa, scurgeam si ce ramanea era branzica. O pastram, la frigider, intr-un borcanel de la piureul de fructe Nestle. Ajungea cam 2-3 zile. Niciodata nu o pastram mai mult de 3 zile, ca se acrea. "

Sper sa va fie folositoare !
Pupici la voi si o seara minunata sa aveti !!!



Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099

Mergi la inceput