O poveste trista despre nastere

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Mama mia prin ce ai trecut! Bbbbbr, n-am crucit cand am citi!
Nastere usoara iti doresc!

PS: EU ma crucesc de fiecare data cand citesc ce se posteaza despre mizeria din spitalele din Bucuresti...eu am nascut la Maternitatea din Arad si a fost curat, nu lux, dar oricum mult mai bine decat ce citesc aici pe forum...n-am vazut gandac, paianjen sau alte ganganii...in salonul in car eam stat se facea in fiecare zi curatenie!!!


Claudia si Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Ingrozitor prin ce ai trecut draga Erica.
Bine ca totul sa terminat cu bine si acum sti mai bine ce trebuie sa faci.
Nastere usoara si un bebe sanatos(si refacere usoara)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37862" target="_blank">A fost odata...Fat-Frumos din LACRIMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

quote:
Originally posted by ariadna33

De Spitalul Caritas ma leaga o amintire horror.
In 1992 (aveam vreo 2 luni de cand ma casatorisem) m-au dus ai mei la acest spital. Avusesem un deces in familie in urma cu o luna si (cred ca din cauza stresului) mi-a intarziat CM cu multisor, cand a venit mi-a fost foarte rau, hemoragie, lesin, etc. Am sunat-o pe mama sa ma duca la spital, cel mai apropiat fiind Caritasul. Era vreo 6 seara. Prima data m-a consultat un dr. de la interne foarte dragut, mi-a explicat ca trebuie sa merg la ginecologie si m-a pus 'in garda' cu ce ma va astepta (mi-a zis ca trimisese o femeie cu o tomora 'cat o varza' la ginec. si ca aia i-au zis sa mearga acasa, ca e sanatoasa).

Abia tinandu-ma pe picioare am mers la ginecologie (aratam jalnic, in doliu, slaba moarta), intru si dau peste un dr. cu un grup de studenti/stagiari (cred) care ma ia tare: ce profesie am, sunt bibliotecara la o scoala. Apoi incepe sa urle: ca eu ce fac daca vine cineva sa ceara carti cand am terminat programul? Raman blocata... Stiti, ca mie mi-e rau... ii explic ce am. Se intoarce catre aia "SI-A FACUT CEVA SIGUR". Iar nu-mi ajung cuvintele la creier, abia dupa aceea am inteles ce voia sa spuna, ca mi-am provocat avort singura. Ma urca acolo, ma consulta, ma interneaza. A doua zi dimineata vine o asistenta si-mi face anestezie. Pt. ce? Ea zice- pt. chiuretaj.
Habar nu aveam pe ce lume sunt. Stiu doar ca mi-a facut chiuretajul pe o masa unde se afla o carpa murdara si umeda (brrrrr, am simtit mult timp pe mijloc 'umezeala' aia scarboasa), in fata era o galeata plina cu 'resturi', anestezia trecuse de mult si am simtit tot. FILME DE GROAZA. Multumesc lui Dumnezeu ca n-am facut vreo infectie. Mentionez ca pana atunci n-am avut nici o sarcina.
Pastrez si acum biletul de externare, scrie ceva indescifrabil, eu nici acum nu stiu daca a fost sarcina sau nu. Am gasit numele acestui macelar (are si cabinet particular) si ma gandeam sa ma duc la el si sa-l intreb :"Ia zi, mai nene, ce-ai scris aici acum 12 ani?"



Adriana draga am ramas pur si simplu fara cuvinte.
Este de necrezut ce se poate intampla in lumea asta


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37862" target="_blank">A fost odata...Fat-Frumos din LACRIMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Va multumesc, fetelor ca mi-ati citit povestea si pt. incurajari.
Sper ca nimeni sa nu mai treaca vreodata prin ce am trecut eu, iar cele care au fost in situatia mea sa nu taca, in speranta ca se va schimba odata mentalitatea asta batraneasca din sistemul sanitar romanesc. Am observat ca majoritatea celor care te trateaza prost prin spitale sunt in varsta, cei tineri au o alta mentalitate.
La putin timp dupa ce-am nascut eu, a nascut si o prietena de-a mea, membra DC, Christel, dar in Germania ... Ce diferenta !!! Fetele care au nascut `pe-afara` stiu ca sunt conditii incomparabile cu cele din Ro, iar despre mentalitatea lor, no comment ...

Va pe toate,
O zi frumoasa,
Dana si Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

te inteleg perfect, desi problemele de la nastere au fost de alt gen....


Mastere usoara si copii sanatosi!

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Am vazut la tv ca din ce in ce mai multe femei, in special din vestul tarii, aleg sa nasca in maternitati din Ungaria!
Ce mai trebuie sa se intample pentru a lua masuri??
Dana, sa fii sanatoasa, sa ai o nastere frumoasa! Cu siguranta va fi altfel de data asta.

Vilma, Anca (3.7 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina constantin spune:

V. Erica, nastere usoara, si eu sunt pacienta dr. Tutunaru...esti pe maini bune, iar spitalul este super-ok.
A nascut o prietena de-a mea cu dnul. dr. acum 3 saptamani si a fost ft. ft. multumita...avand in vedere ca ea a nascut primul bb in Anglia...unde conditiile erau ft bune dar au lasat-o sa se schinuie ft. mult. cum a nascut repede, noaptea...pe la 2-3, dnul dr a venit dupa ce l-a sunat...totul a decurs cum nu se poate mai bine.
Multa sanatate, nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:

Buna fetelor,
Acum 1 an si eu am avut de-a face cu Sp. Caritas si o doctorita de acolo care vorbeste incredibil de porcos pt o femeie, mai ales ca se adreseaza unor viitoare mamici... Cred ca astia ar trebui sa faca niste cursuri de bune maniere...
Oricum, am ales si eu Sp.ELIAS si Dr. TUTUNARU pt prima mea sarcina si taaaaare bine am facut, vezi ca toate pacientele lui sunt si vor fi fericite.
Iti doresc din suflet sa ai parte acum de o experienta cu adevarat fericita, sa simti ca esti mamica aceea care-si tine la san puiul cu dragoste si el papa de zor, intr-o atmosfera linistita si relaxata. Asta iti doresc si cred ca in spital vei avea parte si de bebe si de odihna pt a te reface.

Multi pupici, cu siguranta ai avut curaj si acum nu mai ai teama. Va fi diferit!

Gabriela si Mariuca(1 Anisor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

alina constantin - te stiu de cand incercai sa iei legatura pt prima oara cu dr. Tutunaru, ce emotii aveai, eu fusesem deja la dansul, eram foarte incantata si asteptam reactia ta la primul consult; bineinteles ca acum ma astept sa am o experienta placuta ...
uki, ce bine ca n-ai nascut acolo...
fetelor, va multumesc pt urari si incurajari si va doresc sa fiti sanatoase si sa va bucurati de puii vostri

Dana si Eric cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

M-am regasit aproape complet in postarea Danei
Eu am nascut in decembrie 99 si se facuse afara un ger groaznic. Ei, ca un facut, tocmai atunci s-au apucat si cei de la spital sa faca reparatii la calorifere. Asa ca la bb-ii nostri pusesera o aeroterma ordinara iar la noi era un frig de nu se poate. La asta s-a mai adaugat si faptul ca am facut o febra a laptelui urata de tot si a trebuit sa stau cu comprese reci pe piept...pana am crezut ca o sa ma ...racesc si eu definitiv!paturile erau la fel cu cele pe care le-ai descris tu, Dana. Am facut febra 41 si s-a alertat medicul meu si le-a pus pe jar pe asistente( care sarbatoreau Craciunul...).Una, desteapta-foc mi-a facut o injectie atat de aproape de mijloc incat mi s-au invinetit ambele picioare instantaneu. Bietul meu copil facea o foame de ...n-am cuvinte , eu lapte-ioc, mulgatoarele mai mult sau mai putin profesioniste( cand au aflat ca e rost de un ciubuc)trageau de sanii mei in toate partile pana am urlat la una ca daca se mai apropie de mine ii trag si una. Si, toate acestea fiind spuse, intrucat politica sectiei nu admitea sa aducem lapte praf ( desi aduceam pampers, fese, comprese si...paturici ptr bb), mi s-a indicat solutia sa hranesc copilul cu glucoza!...cu ajutorul unei linguri ...de ciorba.
Unde mai pui faptul ca operata fiind/cezariana/ nu ne schimba nimeni pansamentul. O data , din greseala, fiindca pe salon scria lauze, ne-a chemat pe toate 3 cate eram sa ne ...pregatim de pansament. O urca pe prima si , dupa ce s-a minunat de cat de greu a reusit sa se urce pe masa-bicicleta, constata ca nu nascuse natural!!! Si atunci...din mila...zice: hai sa va pansez totusi si pe voi!
Am asa o imagine horror asupra momentelor de dupa nastere incat nu imi mai vine sa trec nici macar prin fata spitalului!
Iar la noi in oras nu avem alte variante...

Mergi la inceput