Bebelusi de sept-oct 2004 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamalina spune:

Salut fetelor, La multi ani!

Sunt foarte suparata ca nu prea mai am laptic. Eu ii dadeam completare inca de la inceput seara pe la ora 8 pentru ca nu se satura, il amestecam cu al meu pentru ca ma mulg si ii dau cu biberonul. Saptamana trecuta am avut scaune cu sange foarte mult de credeam ca mi-a venit menstra, apropo eu nu am avut ciclu deloc, au fost vreo 3 zile asa. Duminica a fost si botezul fetei si tare ce m-am suparat pe nasii ei ca au facut prosti, am facut o criza de nervi si gata cu productia de laptic.
A doua suparare este ca nu doarme ziua deloc si nu prea mananca, nu mai vrea nici suzeta ii curg balute si isi mananca manuta. Adoarme pe la 9 seara se trezeste sa manance pe la 12 si la 5, mananca cam 135 ml la fiecare.
A treia suparare e ca din cauza ca ii dau mai mult lapte praf s-a constipat si ii bag supozitor sa faca, o data pe zi. Decate ori ar trebui sa faca kk in 24h?
Programul ei e alandala chiar daca ii dau cu biberonul si sunt si foarte obosita ac ziua daca nu doarme vrea plimbata, sa vorbesti cu ea.
Va pup si va multumesc.

Madalina si Ana-Larissa (18.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Mamalina, atatea suparari...sper ca in anul ce vine sa nu pasesti cu aceste probleme.
Felicitari pt botez. Dar ce au facut nasii de te-au suparat asa de rau?
Si a mea a avut o perioada cand papa mai putin...si de balute nu mai vorbim...avem productie record. Manutele le papam mai mereu de parca au miere pe ele. Cat a luat in greutate in ultima luna?
Supozitor? Daca nu ii pui la cat timp face? A mea acum face o zi da, una nu....trec si 30 ore fara sa faca dar nu-i pun supozitor. Nici macar nu da semne de suferinta din cauza asta. Cat era mai micuta, adica pana la 3 luni obisnuia sa faca si de 5 ori pe zi iar dintr-o data a scaut la unul pe zi si apoi o data la doua zile. Si eu o alaptez exclusiv. Ai incercat sa-i dai ceai de musetel pt constipatie? Am auzit ca ar fi bun, desi noi n-am avut problema asta pana acum ca sa incercam.

Te pup si nu mai esti suparata, asa e?

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

mamalina, nu e bine sa fi suparata, se agita si copilasul, si daca lapticul tau e tot mai putin, lasa nu te necaji, asta este, iar puiul tau se va obijnui cu program de indata ce va primi cat de cat lapte cu sticlutza la ore fixe si poti sa-i pui mai multisor, zic si eu... ca sa se sature, mia bine lasa un pic in sticla decat sa ceara iara peste o ora, zic si eu,...si al meu cere cand vrea el... inca nu am reusit sa-i fac program dar noaptea a inceput sa se trezeasca doar o data pe la 3 desi seara mananca de doua ori, la 8 jumate si la 9 jumate sau la 9 si la 10...depinde cum e de obosit... apoi pana la 3 nu se mai trezeste.
cat despre kk sa sti ca al meu face o data la 3-4 zile si asta ajutat cu termometru si cu supozitor... "normal" e de la 3-4 pe zi la 1 la 3 zile cred eu...
toate cele bune!

LA MULTI ANI!SI MULTE IMPLINIRI!
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

mihaela, sa treci data viitoare la listutza si ora noastra de nastere pls... e 18.20 ok?



LA MULTI ANI!SI MULTE IMPLINIRI!
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Buna mamici si bebici!

Vad ca faza cu balutele e generalizata. Licuriciul meu are o productie de imi este teama ca se deshidrateaza. Serios, la un moment dat am crezut ca a varsat dar cand l-am urmarit cateva minute imediat dupa aia am vazut ca de fapt producea balute in nestire! De manute in gura nu mai vorbim ... ii e foame nu-i e foame si-ar baga manuta in gura pana la cot daca ar putea. Cateodata incearca cu amandoua mainile si se supara ca nu reuseste. E caraghios tare.

Nici mie nu mi-a venit deloc ciclul (alaptez integral) si nici nu vad vreun semn... fiindca eu aveam inainte de a ramane insarcinata o faze urate cu ciclul.
adela, sper ca faza aia cu ciclu la doi ani dupa nastere sa nu fie ceva prea des intalnit fiindca noi nu am luat asa ceva in calcul cand ne-am gandit ca peste vreun an si ceva sa mai facem un bb.

Angela si Licuriciul ei mic
http://community.webshots.com/user/davidangelatavy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Mihaela, cand umbli la listuta trece-l si pe Licuriciul meu cu DPN 10 octombrie si ora nasterii 12.25.
Merci!

Angela si Licuriciul ei mic
http://community.webshots.com/user/davidangelatavy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Multumesc, Roandre, iti zic acum si greutatea la nastere - 2,400 kg si lungimea - 46 cm, nascuta la ora 18,30.
Sper si eu sa fie bine micuta, a papat acum lapte bun si a adormit imediat. I-am sunat pe importatori si m-a sunat o tipa ca isi cere scuze, ca vine si imi aduce 2 cutii acasa. Ar trebui sa ajunga deja, sunt tare curioasa. I-am zis ca nu imi e de bani, ca oricum nu-i lasam pana nu imi schimbau cutia, dar sa verifice lotul. Mai ales ca eu ii dau acest lapte pentru a trata varsaturile si ei eticheteaza gresit si imi dau un lapte pentru copii de 5 luni.

Cristina, mamica de Alexandra
(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici fetele.

Noi n-am mai avut febra; decat ieri dimineata si a trecut dupa supozitor. Mihaela, sper ca e bine pitica.

In schimb a dormit parca mai bine si mai profund... ca sarea la orice zgomot, chiar daca doarme la el in camera... si eu cu interfonul dupa mine

Kittie, sa inteleg ca te rontaie bine broscutul?

Nici mie nu mi-a venit ciclul... si faza cu 2 ani poate fi reala. Sorei mele i-a venit dupa 1 an aproape si tot asa, alapta...

Aissa, nasoala faza cu laptele. Bine ca nu are fetita nimic... Ce lapte e? e frantuzesc zici? Bine ca s-au mobilizat macar!

Sa nu va mai suparati fetelor, mai ales Madalina, ca si eu am avut o perioada de tristeturi si mai sa-mi scada laptele si bebe a fost asa agitat... de am crezut ca are iar colici... cand colo eu eram problema...

Georgiana, am vazut pozele! Sa-ti traiasca micutii!

Mai revin.

si Miron Radu (DN 06/10)
Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

aissa bine faci! nu te lasa!ca cum zici tu, daca e un lot intreg?cine stie cate mamici au patit ca si tine, e bine ca micutza ta e ok, de aici morala ca trebuie sa ne uitam atente si la culoarea laptelui si la cutie de muuultee ori ca nu cumva sa fie gresit etichetate!

cu balutele...asa e si al meu! se apuca de rontzain saculetul de dormit si pe cand il iau din patut e ud leoarca!la fel si manecutele de la salopeta!

LA MULTI ANI!SI MULTE IMPLINIRI!
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Mamalina, nu te mai supara pe nasi, important e ca ai facut botezul si s-a crestinat copilul. Si daca te agiti chiar ca dispare laptele, iti spun pentru ca si eu am avut o perioada in care se diminuase cantitatea de lapte, copilul nu mai lua bine in greutate si era nervos noaptea, nu mai reusea sa doarma. Trebuie sa ai grija de tine si sa nu mai pui totul la inima.
Al meu face kk de 2 ori pe zi, dar destul de putin, vreau sa-l intreb pe doctor cand mergem, daca e in regula.
Georgiana, cati ani are fetita ta? Am si eu o fetita de 5 ani.

Mergi la inceput