O cezariana si zilele de spitalizare (Filantropia)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Pe mine ma ingrozeste pur si simplu gandul ca in curand am sa fac o cezariana. Oricat as incerca eu sa ma linistesc, sau ceilalti din jur, mi-a frica sa nu mearga ceva prost... Ori sa se poarte urat, ori sa nu aiba grija de bebe! Nu mi-e de mine, ci imi e de copilasul ala mititel! Dupa ce am citit povestea ta, Felis, m-am speriat si mai tare! Nici nu stiu cum sa fac ca sa fie bine!

Cristina si bebe 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by ellinia

Pe mine ma ingrozeste pur si simplu gandul ca in curand am sa fac o cezariana. Oricat as incerca eu sa ma linistesc, sau ceilalti din jur, mi-a frica sa nu mearga ceva prost... Ori sa se poarte urat, ori sa nu aiba grija de bebe! Nu mi-e de mine, ci imi e de copilasul ala mititel! Dupa ce am citit povestea ta, Felis, m-am speriat si mai tare! Nici nu stiu cum sa fac ca sa fie bine!

Cristina si bebe 30+



Pana la urma e chestie de noroc... Vezi ca unele zic de acelasi spital ca sunt multumite... Poate au dat chiar si peste aceesi asistenta care mie mi-a dat shpaga prea mica inapoi, dar la ele s-a intamplat sa fie bine dispusa...
Uite, DIXIE e cel mai bun exemplu. Ea a fost f multzumita.

Si DIXIE... Da, cred ca vorbim de aceesi persoana (care nascuse prematur si era de 2 luni in spital)... Chestie de vointza!... Ce nu face o mama pt puiul ei!...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Pozele noastre!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38908" target="_blank">Povestea nasterii si zilelor de spitalizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Draga Felis,

Felicitari pentru puiul tau, sa va dea Dumnezeu sanatate si bucurii, sa va bucurati de el si sa se faca un Fat Frumos!

Si eu am nascut la Filantropia in urma cu 4 ani si cred ca am avut aceeasi doctorita neo-natolog, care zicea cam tuturor mamelor ca e ceva in neregula cu copilul pentru a mari spaga. Uite ca acum imi scapa numele, insa am o verisoara careia i-a murit primul copil acolo, pentru ca l-au pus la incubator si au uitat sa dea drumul la oxigen...la al doilea, au zis clar ca nu o vor pe doctorita aceea si sa vada ce fac cu copilul, ca nu vor sa mai pateasca la fel!!!
Deci, daca iti amintesti numele, hai sa vedem ce putem face ca macar sa le zicem fetelor ce nasc la Filantropia sa ceara explicit un alt medic pentru copil.

Spitalul cum ai zis si tu e curat, iar eu la vremea respectiva nu am avut ce reprosa restului personalului medical, cred insa ca erau toti stresati de dr. mea, care este cam zbir. A mai fost o problema, ca era o singura asistenta la lauze care stia sa arate mamicilor cum sa isi desfunde canalele pentru a nu se trezi cu vreo mastita.

Scuze, m-am lungit cam mult, inca o data felicitari si astept numele dr.

Pupici,


Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Felis si Mitub,

Va rog mult sa incercati sa va aduceti aminte numele dr. neonatolog care te baga in sperieti. Si eu voi naste la Filantropia (pe la inceputul lui martie cel tarziu) si as vrea sa fiu cat de cat informata. Am mai nascut acum 5 ani la Filantropia si de copil s-a ocupat dr. Preda de care eu am fost foarte multumita. Sper ca nu e aceeasi persoana de care spuneati voi? Parca mai era si dr. Gheorghe, sau ceva de genul asta....
Va rog mult daca va amintiti sa-mi spuneti si mie numele. Stiu ce inseamna stresul unei nasteri si ma gandesc ca daca m-ar speria asa aiurea (mai ales ca eu sunt si cam ipohondra stresata cand e vorba de copilul meu.

Multumesc,
Ana (saptamana 33)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Da Ana, este vorba de Dr. Gheorghe, care la momentul cand am nascut eu era chiar sefa sectiei de neonatologie si statea pe etajul de cezariene si nasteri premature bagand in sperieti mamicile.

La Dr. Preda era copilul unei colege de salon, si imi amintesc ca era foarte multumita de ea, i-a aratat tot ce trebuie sa faca cu copilul in materie de ingrijire in prima faza dupa nastere, cum sa-l imbrace samd. La mine e de prisos sa spun ca am pus mana pe copil sa il imbrac numai dupa ce am ajuns acasa.

Deci, parerea mea este sa ceri explicit alt medic, sigur in masura in care se poate (vorbeste dinainte cu ginecologul, chiar daca nasti noaptea sunt 2 medici la neonato)

Pupici si nastere usoara!


Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dixie spune:


Mai,
nu mai speriati fetele degeaba ca pana la urma fiecare cu norocul ei!!!

Si bebele meu a fost la dr.Gheorghe si eu am fost multumita. De ex. a doua zi i-au aparut niste bubite galbene pe piele si m-au chemat, mi-au spus sa iau nu stiu ce unguent si cand am venit cu el, doctorita a mers cu mine la bebe, l-a dezbracat, mi-a aratat, l-a uns...etc. Cel mai important - zicea ea - era sa stiu ce fac acasa cand ajung cu el, ca dau din colt in colt daca nu stiu, cine stie ce alergie facuse copilul.

Oricum inteleg ca micile probleme sunt normale la bebei asa mici, asa ca e bine ca doctorul sa fie vigilent, daca n-ar fi asa ziceti dupa aia ca doctorul e de vina ca n-a vazut la timp ceva sau a ignorat...

Eea ca ne-a facut chiar sedinta, ne-a mai spus una-alta ce sa facem acasa cand ajungem cu ei, per total mie mi s-a parut super ok. Poate depinde si de buna lor dispozitie cum zicea cineva, cine stie.

Altfel bebeii erau bine ingrijiti, erau spalati in fiecare seara, e singura doctorita pe care am auzit-o ca trebuie spalati din prima, si ei asa faceau acolo ii spalau repede la chiuveta seara si erau toti f. curatei si ingrijiti, scutece curate. Per total eu am fost tare multumita mai ales de asistentele ei care m-au ajutat orice problema am avut... In final am platit la doctorita cam 700.000, pretul era intrw 500 si un milion, iar la asistente n-am dat ca n-am mai apucat!


La Filantropia mie nu mi-a placut ca am stat intr-un salon cu vedere la bd. Titulescu acolo unde acum e un santier (langa cladirea BRD se mai construieste ceva). Si nu puteam sa dormim toata noaptea de zgomot, decat asa iepureste... motiv pt. care cand am venit acasa eram groaznic de obosita, ma dureau si muschii pe mine de oboseala.

Nu stiu insa cat aveti de ales, ca daca spitalul e plin, iti dau si ei ce pat au si am impresia ca nu sunt multe saloane cu vedere la curtea interioara unde e liniste.


Bafta viitoarelor mamici,
Dixie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Felis, imi pare rau de stresul prin care ai trecut.
Si eu am nascut la Filantropia, dar nu am avut chiar asa stres.Per ansamblu a fost bine, dar bineinteles cu spaga la zi.
Cred ca si la mine a fost Dr Gheorghe care o cu o zi inainte de plecare a zis ca este bine, iar a doua zi fiindca ea nu era mi-a facut fisa de iesire dr Preda crea mi-a zis abia atunci ca Amelia are luxatie de sold.
Daca nu se nimerea sa lipseasca, probabil nu am fi stiut si am fi stat asa, luxatia fiind foarte serioasa( acum este operata si pusa in ghips.
Daca descopream mai tirziu, poate era si mai greu.
Dar fiecare cu norocul lui.
Eu in general sunt foarte dezamagita de sistemul medical din Romania, numai bolnav sa nu fii.
Apropo, Dixie, si eu am nascut la Filantropia ca era inchisa M.Polizu( eu am nascut la sf lui septembrie)
La ce dr ai fost la Polizu, poate ne-am vazut vreodata pe acolo?
P.S poti sa scrii pe PM sau la bebelusi sept-octomb ca acolo intru mai des( si tu dupa cite vad)

Lilia si printesa ei Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Mey fetele, imi pare rau de experientele voastre neplacute, e bine sa fie toata lumea la curent si cu bune, si cu rele, dar va mai aduceti aminte cat de terorizate erati inainte de nastere? Or sa creada gravidutele de p'acilea ca se duc la abator, nu la nastere! of of...

Si eu la Filantropia, evident...
am avut noroc, un noroc pe care nici nu-l banuiam inainte de a ma interna - eram pacienta Domnului Profesor (domnul conferentiar, pentru altii..) aka D-l Director al Sp Filantropia Prof Dr Conf Gh. Peltecu.. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar fi intamplat daca nu eram a lui.. Pai m-am internat cu "travaliu fals" cu toate ca aveam contractii la 5min.. Adica eram pe 12oct si aveam dpn pe 28 sept :( rabdatoare am fost, din 4 in 4 zile la control ca sa vedem ca totul e in regula si deja pe 13 dimineata era fixata declansarea travaliului.. N-o sa intru in "toate" detaliile.. am mers la internari, jos, acolo, si era o doctorita destul de tanara care mi-a facut primul control in tp ce vorbea cu o asistenta "draga, poti sa te duci in cabinet unde eram eu, acolo, ca mi-am scos toate bijuteriile , ma pregateam sa dorm....aaa, eee,pai e colul nesters draga, asta nu e travaliu... asa, si mi le-am lasat pe toate acolo, nu se incuie usa, te duci tu, draguta? hai mersi"... si m-a dat jos si la completarea fisei tot tragea de mine "cum,n-ai nici o boala? hai, gandeste-te ca trebuie sa scriu ceva aici!".. eee, m-au trimis dup'aia la garderoba - "esti rasa?" da... (nu m-a mai intrebat si cine a facut operatiunea hihi :) ca prinsesem curaj, chiar in ziua aia, sa merg sa ma epilez , unde m-au trecut toate apele, da' ziceam ca oricum e mai usor decat sa nasti, asa ca...)..."ce? vrei sa iei hainele sus?lasa-le acilea..."...mmm, bine, hai, ca si-asa nu stiu ce se va intampla.. Sus , in sala de nasteri.. alta doctorita. "stai aici sa completam fisa".. kilogramele, toate cele "si ce? n-ai nici o boala?" apoi , sa ma iertati, da' mai vin si oameni sanatosi la spital, de unde era sa inventez bolile? eeee.... buuun, travaliu nu maistiu care, oricum era si masa pt copii acolo, in afara de aia de ginecologie. Si m-am enervat si-am stins lumina ca nu puteam sa stau linistita cu neoanele alea ... S-au batait prin camera vreo cateva ore (2ore si ceva) pana cd a nascut o epidurala si m-au mutat intr=o sala de travaliu cu 2 paturi si tv (la care se uita o infirmiera, asistenta, ce-o fi fost ea, si manca semnite la telenovele). Cum pe mine nu ma pasionau indeajuns programele de [pe Acasa Tv de la ora 3 si ceva noaptea m-am mai foit de pe o parte pe alta cu cate o contractie la 15min sau mai mult..PE la 5 a mai venit o fatuca...aaa, am uitat sa va povestesc ... pai se mai internase o fata in acelasi tp cu mine.. si asistentele de la sala de nasteri i-au facut control din nou "eee, ce travaliu? ia mai taci! nici n-ai colul deschis! ce contractii ? ia treci sa-ti facem un scobutil sa dormi si treci intr-un salon!" n-a avut saracuta nici timp sa replice, asa de repede s-au succedat evenimentele promise!
Asa, deci la 5 mai venii o fatuca in salon cu mine (intre timp ramasesem singurele, asistentele , ma rog , ca sa nu confuzez, tot personalul din sala de nasteri SFORAIA pe canapelele din camera de asteptare ori cum io fi zicand!!!) si m-am mai conversat cu ea din 4 in 4 min, cateodata si mai putin caci avea contractii infioratoare saracuta. Evident n-a venit nici naiba sa ne intrebe daca vrem ceva sau daca ne doare ceva (am trecut si noi prin aparatul pt inima lui bebe mai devreme...)...Si se facu 7fara 20..cand toata lumea se trezeste, vine pe rand la oglinda (care era in camera cu noi si cu tv-ul), isi pregatesc o cafeluta "Pai da, ca vine domnul conferentiar (aka d-l director, adica dr meu) - e ca ceasu', la 7fara 5 e aici!"... si alte amabilitati de gen. Insa nimeni nu intreba "va doare, fetele? mai aveti contractii? mai respirati?mai respira bebe?".. a venit si doctorul meu,suparat foc.. Pai de ce? mai tineti minte fata care s-a internat in acelasi tp cu mine? pe care au trimis-o in salon cu scobutil ca sa doarma? Pai pe la ora 5 i s-a rupt apa.. si-a-ncercat sa gaseasca pe cineva s-o ajute.. si, surpriza! nu era nimeni! cica dr de garda era in operatie, si n-a vazut-o nimeni.. Doctorul a crezut echipa din sala de nasteri, evident, "copii lui"... "cum, doamna? uitati, asistentele spun ca v-au consultat si ca dr era in operatie..".. la naiba, imi venea sa-i spun ce se intamplase da' nu mai aveam vreme, saracu era asa suparat cum nu l-am vazut vreodata.. M-a urcat repede pe masa "aa, pai doamna, aveti dilatatie de 5cm"...? ???? eu? care aveam contractii la un sfert de ora?? na sa vezi?! si-am uitat de epidurala... S-a schimbat tura de asistente, am schimbat si eu salonul, am ramas in travaliu II cu un frig deosebit (erau geamurile deschise) si eu cu perfuzie . Am rugat o asistenta sa le inchida (pe la 8) si- azis ca e aer inchis..asa ca le-a intreinchis... ma rog, fie.. am prins o asistenta de mana dupa ce mi-a pus monitorul "mai pot epidurala acum?" ,"da, draguta, nu e nici o problema, desigur, cand vrei tu"...Mai sa fie, si eu stiam ca numai la 4cm se pune. Hai sa ma incred in ele, ca doar sunt de meserie! La naiba, aparu o doctorita tare ciufuta "te doare?" si pleca.. iar trecea " ia sa vedem" si-mi tragea un control de ziceai ca daca nu-s cuminte imi da si vreo doua. Mi-a rupt membranele pe la 10 si intrb si eu, timida " da' ce s-a intamplat acuma?" "pai ti-am rupt membranele, cum ce s-a-ntamplat? ce, nu vrei sa nasti?" ...mmm mai bine tac, s-ar putea sa tip daca deschid gura ... si tacui o vreme pana pe la 11 cand a aparut mama in cadrul usii , plangacita si agitata - "te doare, mama?".. am cedat santajului emotional "daaaaa. m-au mintit ca-mipot pune anestezia mai tarziu si uite ca nu mi-au pus-o".. ma rog, am nscut pana la urma.. dr meu era in operatii si nu putea sa vina, a trimis-o pe tanti cea cu caracter - Dr Chisleag (mult respect) ca fiind mana lui dreapta. Moasele? Niste dragute, n-am cuvinte! Una mai dulce ca cealalata. A fost miercuri. vineri, din nou la tura lor aveam deja acceptul dr meu sa parasesc spitalul si m-am dus sa le multumesc (sa ledau si banutii... caci nu dadusem nimic pana atunci!!) si m=-au luat in brate si=au plans cu mine, m-au intrbat daca am pediatru, m=au felicitat, mi=-au multumit pentru pliculete, cu lacrimi in ochi.. ce sa mai, nu-mi venea sa cred ce femei! La copii am fost cu o madama cam zgarcita la vorba si la dragalasenie, nu mai stiu cum o chema, ca mi-a pus copilul la lampa vineri, ca sa nu ies (ca nu-i dadusem banu') pe motiv ca se ingalbenise (pe naiba! Era roz ca un trandafir), hai, i-am dat pliculetu si mi-a zis sa nu mai fiu suparata, ca e mai bine c-a facut la spital...
Cam atat despre istoria mea la Filantropia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Multumesc la toate fetele care au dat atentie subiectului. Vreu sa stiti ca nu am scris aici ca sa sperii pe cineva... Daca ati vazut, cezariana mea a decurs super OK!...
Ideea de baza e sa stiti la ce sa va asteptati cele care aveti de gand sa nasteti la Filantropia pt a va lua masuri de sigurantza... (un pediatru pe care eventual ca patiti ca mine sa-l puteti suna sa va linisteasca)

MITUB ... da, de dr. Gheorghe era vorba!...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Pozele noastre!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38908" target="_blank">Povestea nasterii si zilelor de spitalizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Ideea cea mai de baza este ca trebuie bani (operatia, doctorii, asistentele si infirmierele), trebuie niste medicamente (fiole de algocalmin sipiafen pt ca nu prea exista la spital..doamne fereste! sa nu fie nevoie! eu le-am dat pe ale mele unor fete de-acolo), niste Bepanthen sau Garmastan pt sfarcuri, scutecele de rigoare pt bebe, absorbante pentru lohii (pe mine m-au scutit de vata, ca nu o suport), ceai de chimen si anason pt laptic (sa vina mai rpd) , mancarea la spital e f buna (cel putin asa mi s-a parut mie, chiflele erau geniale! :) si ceaiul la fel) supozitoare cu glicerina pt primele scaune... Daca imi mai aduc aminte, va mai spun, astea sunt de baza.. Si sa nu uitati sa treceti pe la psiholoaga (la et1, langa "copii") ca sa mai luati niste cadouri, ca nu va spune mai nimeni despre asta... in afara de chestiile de la pampers cu care vine o tanti prin salon ..

Sanatate si sa fie o nastere usoara!

Mergi la inceput