Mamici de Constanta (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Sinzi, dr. mi-a zis ca o sa ii ia din degetel, dar cand am ajuns acolo asistenta a zis ca ies mult mai bine analizele daca i se ia din vena, si i-a luat din vena, a plans el putin dar asta e....
Fierul nu stiu cat l-a avut ca nu am apucat sa ma uit bine, mama mea s-a dus cu el la dr. si i le-a interpretat. Copro am zis ca trebuia sa ii fac si eu 3 probe, dar la laborator nu se mai obosesc, daca i-a iesit prima negativ... au zis ca nu mai e cazul sa le faca si pe alealalte...dar pana la urma dr. tot i-a dat ceva si pt. asta.

Oana si Paul (3 iulie 2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Buna seara, dragelor!
of, Of... ce-i cu atatia copilasi muciosi????
Narcisa, cum se mai simt Marele Blond si Vivien? ce darnic a fost Mos Nicolae!!
Sanzi- dar David?? Tot cu mancarica ii dadeam si eu Andutei medicamentele.
Oana, imi pare rau sa-ti spun, dar cam fara motiv dr. i-a dat medicamentul contra parazitilor. Sper ca a gresit sau n-ai inteles tu cand ti-a spus ca parazitii evidentiati in proba de sange sunt _oxiuri_ . Vreau sa-ti spun ca ani de zile am vazut cum se depisteaza oxiurii(repar si intretin microscope)si in nici un caz nu din sange. Se recolteaza proba pe o bucatica de scoci, pt. ca de cele mai multe ori nici in fecale nu apar oxiurii( sunt viermisori microscopici de la care te mananca fundul si nasul, ca sa zic asa.)Roxi poate sa-ti confirme. In nici un caz nu se da asa un medicament agresiv hepatic la un copil de 2 ani fara confirmarea absoluta a prezentei parazitilor.Se fac obligatoriu 3 probe de scaun la interval de cel putin 5 zile intre ele. Din sange eventual eozinofilele pot pune in evidenta prezenta unor paraziti cu valoarea peste Eo>4, dar nu este sigur pt. ca valori mari ale Eo pot indica si faptul ca esti alergic. Singura proba de sange care pune in evidenta(numai) giardioza este prin tehnica numita <Linia Eliza>. Aceasta metoda stiu ca se face de catre Rombel , laboratorul de la pol.2. Ti-am explicat mai mult pt. ca Paul este inca mic si este destul de probabil ca in viitor sa te mai confrunti cu aceste probleme si e bine sa fi informata. Imi pare rau ca sunt inca medici care prescriu cu asemenea usurinta medicamente deosebit de toxice pt. copii! Sanatate multa lui Paul si cred ca ar fi bine sa-i iei un protector hepatic dupa ce-i administrezi Zental-ul. Iarta-ma daca te-am suparat cu ceva!
Cornelia, ce pletoasa e Maria...Eu nici nu stiu de unde o sa-i luam motul lui Bibi , e cheliuta tare!
Bun venit, noilor venite! Si, da, asteptam amanunte cat mai multe...CV?
Pupici tuturor si un WE placut!

Tania cuAnduta(14sept'96)+ Bibi(14febr'04)

...poze Noiembrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Cornelia, am vazut si eu pozele Mariei. e scumpa rau. si-n plus nu mi se pare ca are parul mai moale si mai rar ca orice copilas. nu au copiii parul moale si pufos?? dar intr-adevar , din atitudine, nu pare ca va va lasa prea usor sa-i scurtati podoaba capilara.:)))

***********************
Once a grump, always a grump
http://community.webshots.com/user/s_b2702

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

In sf am reusit sa ii fac si io niste poze lui DAvid cand rade (e foarte serios in poze, daca nu ati observat pana acum!!!) le-am pus in albumul david si noi toti!!!
E tare haios, da cam zgarcit cu ranjelile...om serios!!!
Azi e mai bine, sta si mananca singurel...

Sinzi si David
Noi toti - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza dragelor!
Sanzi, am observat seriozitatea piratului....mare minune ca ai reusit sa il prinzi zimbarindu-se!
Oana, Tania are dreptate in ceea ce priveste observarea oxiurilor in frotiuri sau alte probe biologice. poate ar fi bine sa ii faci citeva examene suplimentare, sa fii sigura ca are intr-adevar oxiuri.
Cornelia, am auzit ca era posibil sa ne vedem ieri seara la o anumita petrecere.... era misto!
pupicei, ma duc sa pasez legumele pentru piureul pitakului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

dragilor dragi, mergeti la vot si invatati si pe altii ceea ce stiti voi doar asa avem o sansa noi si tarisoara noastra, altfel sunt vorbe in vant spuse in treacat.totalitatea gandrii voastre si a dorintei de schimbare trebuie sa se finalizeze prin votare. mergeti la vot. tara are nevoie de voi. sa incetam sa ne plangem pt ca nimeni nu ne va organiza, doar noi, cei de rand putem aduce schimbari.
uzati de dreptul vostru de a vota. altfel alti se vor folosi de votul vostru:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

hello!
dragelor,astazi convocam intalneala!
La ora 16:00 in Oraselul Copiilor, pct. de intalnire barul dinspre statuia Victoriei.
Pana acum pe lista suntem:- Oana cu Paul
-Tania cu Anduta si poate Bibi si iubelul!

Tania cuAnduta(14sept'96)+ Bibi(14febr'04)

...poze Noiembrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Sper ca ajungem si noi...dar nu garantez ora...Poate mai degraba in jurul orei 17.00...pana se trezeste Piratu' si pana il urnesc si pe ta-su lu Piratu'....
DAr ne vedem prin parc...ne recunoastem noi!!!

Sinzi si David
Noi toti - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nu mai misca nimeni pe aici???
Noi nu am putut ajunge aseara in Parc pentru ca DAvid s-a trezit la 17.00!!!
Aseara l-am lasat la buni si noi am iesit putin sa ne distram in oras..si acum dimineata ii duc dorul...
Bunica spune ca l-a trezit ea la 8 sa ii dea antibioticul, ca altfel ar mai fi dormit! Cred ca e somnoros din cauza ketof ului!!!
Ne auzim mai tarziu...

Sinzi si David
Noi toti - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neatza, neatza!
din pacate noi am fost toata ziua lipsa la apel....dar se pare ca nici intilneala nu s-a tinut. Tania, trebuie anuntata mai din timp ca uite gagicile nu prea intra in week end.
si noi am fost in deplasare ieri...de pe la 1 pina la 7....distractie cu niste preteni.
Sanzi, sanatate multa piratului scumpitzel.
Tania, ce face Bibitza scumpitza?
pupici si sa aveti o duminica linistita!

Mergi la inceput