FIV 26

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Lauricipani..multumesc iubita din suflet pentru urari..sa dea Dumnezeu!

Am citit de tine...acum ca ai ok la trompe...bafta multa si sa vina fetita cat mai repede!



AniS

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Anis,tie ti-a facut ICSI pana la urma?

Eu auzisem ca au trecut si ei la euro si din acesata cauza te-am intrebat!

Anis,tu ai mers primadata la dr Moisa,nu?Cum ai ajuns la Niculescu?Eu vreau sa fac cateva inseminari sau macar una in primavara si in oct-nov sa fac FIV.Inca nu m-am hotarat unde voi face FIv, daca la Giulesti sau Medsana.Tu ai fost multumita de cum s-a comportat Niculescu la FIv?

La Medsana stiu cum se comporta Ancar si vreau sa fac o comparatie!

Anis,daca organismul tau nu este pregatit sa aiba gemeni nu ii are!Am mai povestit ca atunci cand am facut cerclajul mai era o fata din lotul meu care avusese sarcina gemelara pana la 10 saptamani si pierduse al doilea bb si ramasese unul!Avea 25 de ani.Am inteles ca dupa 35 de ani creste posibilitatea de a avea gemenei,adica organismul incepe sa fie apt sa primeasca si sa tina 2 embrioni.la anul imlinesc 36 de ani si as fi tare incantata sa am gemenei de data aceasta!

Anis ,esti o scumpica ca inca mai vii aici pe subiectul FIV!Sunt putine care dupa ce au reusit FIV-ul mai scriu aici!Nota 10 tu si Monica!




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chiara spune:

Buna!
Va scriem intr-un moment destul de greu pentru noi. Suntem la a 3-a incercare de fiv+ICSI (iunie 2004 fiv fresh cu 2 embrioni calitate foarte buna, test betahcg 24 mUI - sarcina oprita in evolutie, septembrie 2004 embriotransfer cu 3 embrioni congelati, calitate foarte buna betahcg zero, noiembrie 2004 fiv ICSI fresh cu 3 embrioni calitate buna, test sarcina din urina foarte vag pozitiv, maine urmeaza analiza de sange, fara sperante ptr ca a venit menstruatia). Toate incercarile au fost facute la Szeged Ungaria, noi fiind din Timisoara si deoarece problema este oligoastenoteratospermie, a fost nevoie de ICSI, cel mai apropiat fiind Szeged (Timisoara nu dispune de aparatura necesara ICSI). Dupa esecul din iunie doctorul ne-a explicat faptul ca embrionul e posibil sa fi avut probleme genetice datorate morfologiei spermatozoidului (amandoi am facut testele genetice cariotip cariograma din sange, ambele normale).
As avea cateva intrebari pentru fetele ale caror soti au probleme de oligoteratoastenospermie si au facut fiv+ICSI, ptr ca stiu ca sunt destule pe forum cu astfel de probleme:
-cunoasteti pe cineva care a facut FIV+ICSI la Szeged si a reusit?
-ce explicatii vi s-au dat voua legat de sansele de reusita (noua doctorul ne-a spus ca astfel de spermatozoizi au majoritatea probleme cromozomiale, si trebuie sa nimerim unii fara probleme)?
-care au fost in cazul vostru valorile de numar si morfologie ale spermatozoizilor (in cazul nostru au fost 16% forme normale si 5-10 milioane/ml)?
Va multumim, iar tuturor care ati reusit va dorim sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Gabi,eu am fost mai intai la Medsana la Ancar si cum nu mi-a placut sistemul ( e parerea mea) am plecat si m-am dus la Giulesti la dr PUIA, care dupa un timp m-a convins ca e un dr f bun pe sarcina si ca habar n-are de infertilitate.Si fiindca dr Puia nu facea eco, eu trebuia sa fac eco la cine nimeream ,ori la prof Marinescu ori la Niculescu...(pe partea ecografiile sunt dezastru, nu la tehnica, ci la faptul ca astepti f mult si daca ar fi putin organizate lcrurile nu ai mai asteptata atat la usa)...si mie mi-a placut Niculescu si m-am dus in cabinet peste el..si i-am zis ca vreau sa vin la dansul si ca vreau sa am neaparat un bebe.Am vrut sa ii dau ceva si mai ca m-a dat afara ,si tot nu i-a primit.

Ce sa va spun...in salon, erau multe fete care au facut si la Medsana,conditiile de la Giulesti sunt net superioare Medsanei...in sensul atat la ET ,cat si la punctie nu faci un pas pe jos..esti adusa pe targa..si ti se aduce tot ce ai nevoie.
La Medsana am inteles de la o fata care a facut 3FIv acolo..si era acum la Giulesti,ca dupa et vii pe picioarele tale si stai pe niste paturi in care esti despartita de colega prin perdelutza..etc.ASA E?

La cat de jalnic arata Giulestiul am fost foate placut surprinsa ca au camerele pt FIv f moderne.La mine alegerea unde sa fac FIv nu a fost o problema de bani..dar am ales unde se face tot timpul fiv..si nu sunt bagata intr-un lot si toate fetele sunt bagate pe acceasi linie...ca ar depinde de nu stiu ce embriologi..asa ca a castigat Giulestiul..desi initial am vrut sa plec in Ungaria.

La noi, dupa punctie..ne-a chemat si ne-a intrebat ce alegem cu icsi sau fara.Am ales fara,si am riscat din simplul fapt ca ,cu ICsi fiindca e o interventie se pot produce si modificari asupra evolutiei embrionului si cum la mine au rezultat ovocite putine si o hiperstimulare norocoasa...nu prea am avut de ales.

Asa..dintre toti dr de la Giulesti care fac FIv ,dr Niculescu si dr Dracea ,au fost singurii care s-au interesat de pacientele lor..asta e f imporant...stiu ce zic, de ex pacientele lui Marinescu,unele dintre ele..habar n-aveau mai de nimik,nici cati ovocite sunt ,nimik..ca sa va dau o idee..

IN ceea ce priveste gemenii..dupa cum se stie ..mai intervine si natura....nu e treaba de varsta la FIV...pur si simplu ..unii pot avea anumite informatii gresite sa zic asa.Ar fi de varsta pe parte naturala,pt ca femeile peste 36 de ani incep sa elibereze mai multe ovocite pe luna ,semn ca se apropie menopauza si de aici si sarcinile gemelare care apar in jurul acestei varste.

Eu zic oricum ca la mine a fost doar unul de la inceput...oricum sanatos sa fie.
Preturile la Giulesti sunt in $.

Nu vreau sa fac o comparatie intre cele 2 institutii ,pt ca imi e clar ca fiecare dintre ele e altceva...pur si simplu mi-am spus parerea ,prin prisma a ceea ce am patit eu,ceea ce am experimentat eu.
Si pana la urma important e ,indiferent unde faciFIv sa fie facut cu cap, cu analizele etc de dinainte de fiv si sa ai noroc de reusita...de fapt asta ne intereseaza!

CA ORICUM ROLUL IMPORTANT IN TOATE ASTEA E JUCAT NUMAI DE DUMNEZEU!!


AniS

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Nu stiu cum este acum la Medsana dar in 2000 cand am facut eu FIv se facea in clairea unde sunt consultatiile si la ultimul etaj era locul undfe se facea FIV,dupa procedura(anestezie totala si punctie stateam 20 min acolo dupa care o asistenta ne cobora scara la etjul inferior si ne ducea intr-un salon cu paturi(vreo 6-8 paturi)fara perdeluta,claie peste gramada...stateam acolo jumatate de ora dupa care plecam acasa.Sotul meu m-a vazut cand coboram scara tinuta de asistenta si ii daduse lacrimile...eram palida si terminata...asa a foast si la ET...numai ca eu nimerind ultima m-a lasat acolo la FIV si Dan a venit si a stat cu mine.Dupa o ora am mers la hotel ...prin gropile Bucurestiului...Este un sistem cumplit dupa parerea mea.Vreau sa fac urmatorul FIV la Giulesti la un dr care imi poate urmari si sarcina si din cate am inteles Dracea este superficiala.Eu nu am avut o sarcina FIV usoara si nu ma astept la o sarcina usoara daca voi reusi.Cred ca Niculescu va fi alegerea mea.Problema este la mine si cele 10-12 kg in plus...pana in oct-nov am timp sa le dau jos si voi ajunge la el cu siguranta.Am inteles ca la Giulesti se poate sta dupa FIv acolo o zi,nu?
Pana la urma Niculescu are mobil sau nu?Cum poti discuta cu el daca apare o problema?
Multumesc mult anis pentru informatii!Esti o draguta!Sarcina usoara!

Cami,iti tinem pumnii azi la test Bhcg!



Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna dimineata fetelor!
Cami, astazi tinem pumnii stransi bine de tot sa iasa analiza superpozitiva, draga mea!
Sa dea Domnul sa te intorci acasa "implinita"!!!

Nu am timp sa stau mult ca plec la "conducere", asta dupa ce am venit singura la serviciu cu masina (cu Lachione in masina); mi-a fost cam frica dar m-am descurcat.

Fetele sa-mi spuna si mie cineva daca acea adeverinta de la medicul de familie cum ca nu faci nici un tratament in momentul de fata trebuie sa o ia si sotul sau numai noi fetele.
Merci mult si o saptamana bella va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Gabi,dupa ET ramai sigur o noapte sau daca vrei mai mult vb cu dr.Eu am ramas 5 zile,de marti pana sambata....bine fiind vorba si de hiperstimulare.E obligatoriu sa vb inainte cu dr ca sa stie si ea cum sta cu locurile libere la paturi.Se sta o noapte ,nu se pleca acasa ,iar tu nu faci nimik dupa et, esti luata cu targa..dupa aia doar toaleta.

Da, Niculescu sigur ca are si mobil....cand o sa ajungi acolo..o sa ti-l dea.
Oricum eu radeam acum..Niculescu zice si inainte de sarcina de kg in plus..dar si cand ramai zice la fel adica sa nu iei mai mult de 12-13 kg...eu m-am obisnuit cu el...si ma doare in cot sa zic asa..imi vad de treaba mea..nu ma streseaza deloc subiectul asta.

Sa stii ca si Dracea mi s-a parut f dragutza.



AniS

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Cami multa bafta..Dumnezeu sa fie cu tine!



AniS

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Cami, tinem pumnii strans-strans de tot.
Dumnezeu sa te binecuvanteze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Cami ma rog pentru tine.
Gabid nu mai este asa la Medsana conditiile sunt super si pot spune ca merita toti banutii cu varf si indesat, iar de profesionalism nici nu se pune problema.
Chestia cu Giulesti sau Medsana este in functie de acel felling pe care il simti cu medicul si asta ramane la alegerea fiecaruia. Sincer eu am fugit de Giulesti - parerea mea asa cum bine zice Anis.

Tia parca ai intrebat de lotul din decembrie de la Medsana este auma 17-20 eecembrie.

Apropo sa stiti ca medsana are lot in fiecare luna nu mai este ca inainte cum nici tratamentele nu mai sunt la fel se schimba de la lot la lot in functie de cercetarile embriologilor greci.
Bafta Nounou si Nicole74.


Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput