Bebelusi de sept-oct 2004 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

crisdaria , dupa 4 luni eu stiu ca se incepe diversificarea, acu fiecare face cum vrea, prin cartea mama si copilul scrie ca mai repede, dar eu nu ma risc, e cuminte acum si nu am sa mi-l fac singura zapacit.


NU stiu care intreba aici de laptele de la milupa pai si eu tot din ala ii dau si nu mi se pare gros in sticla asa pulberea aia e grunjoasa, dar eu fierb apa , o torn in sticla apoi pun praful si apoi agit si gata laptele



ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Revin si eu. Am fost cu bebe la control si are 5400 gr si 58 cm. Pare draguta noua doctorita, s-o vedem si mai incolo.


Crisdaria, diversificare se incepe de pe la 4 luni pt copii care beau lapte praf.
Referitor la anticonceptionale, ar fi mai bine macar sa-l suni pe doctor sa-l intrebi. Inainte nu ai mai folosit anticonceptionale sa le iei pe aceleasi?

Pupici

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina piticuta spune:

La multi ani la Andreiuti si Andreiute!

Hai sa respund si eu (scuze, si eu am uitat cine a intrebat) despre prepararea lapticutului. Io fac asa: am intr-o sticluta apa plata fiarta si racita. Cand chitaie chitaitorul meu, fug repede si incalzesc f. tare putintica apa din aia (dureaza 30 sec) si pun in biberon 30ml apa fierbinte, 4 masuri de Milumil si agit bine, apoi completez pana la 135ml cu apa fiarta si racita din sticluta mai sus mentionata. Daca vreau sa fac mai mult lapte, pun putin mai multa apa fierbinte si tot asa... Ideea e ca dureaza maxim 2 minute si laptele are temperatura numai buna pt BB.

Eu sunt putin suparatica ca Dani meu sughite foarte des, nu mai stiu ce sa-i fac, ca mi-e mila tare de el sa-i dau lamaie.

Cat despre complexe, eu le-am avut din totdeuna. Na! Cand eram mica speram ca voi fi manechin si inca nu pot accepta ideea ca nu am calitatile necesare. Dar am si momente cand uit...Acum noroc cu gagalicea ca am mai revenit si eu cu picioarele pe Pamant.

Roandre, ma bucur ca ne-ai anuntat si pe noi de Adela, eu chiar m-am gandit la ea ce o mai face. Transmite-i salutari si La multi ani lu' grasunu Andrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Salutari tuturor mamicilor.
Hop si eu dupa o bucata buna de vreme. Sa nu ma luati la , caci am lipsit motivat. Ne-am mutat! Yeeeahhhh
Suntem in casa noua de o saptamana jumatate, de cateva zile avem si internet si telefon din nou, asa ca vin sa va salut de printre sacosi, scacosele, boccelutze si tot asa. Totul e un haos in casa...d-abia gasesc lucrurile, mai sunt o groaza de despachetat, mai avem din cand in cand si muncitori...asta pana pe la sfarsitul lui ianuarie . Sper sa nu ma mai mut inca o data, ca inebunesc...mi-e de ajuns de 4 ori in 10 ani! Gata. Iar acum, cu copilul e o nebunie curata sa-ti muti tot calabalacul.
O sa imi ia ceva timp sa citesc din urma..am mai citit eu ceva zilele acestea, dar ati scris o groaza

Noi intre timp am facut 3 luni, am facut si botezul pe 14 nov. La 3 luni am facut si primele vaccinuri, ne-am comportat foarte bine, n-am facut febra deloc si n-a fost nici marait. Chiar a dormit ceva mai mult. Avem deja 6 kile si 61 de cm. E si normal, mancam (alaptez exclusiv) in timpul zilei la fiecare 2 ore, dar noaptea o dormim pe toata! De pe la 11-12 pana dimineata la 7-8.
La controlul de 3 luni a vazut doctorul ca daca il tragem de manutze ca si cum vrem sa il ridicam pe fundulet nu-si tine bine capul, asa ca facem un pic de exercitii in sensul asta. De pe burta isi tine foarte bine capul...de pe spate e cam lenes
Vorbitoarele de germana, am vazut ca ati pomenit de breit wickelnNoi am stat inca din maternitate infasati peste pampersi cu doua windeln, astfel incat statea cu piciorusele pana la genunchi ca in sfoara. E bine sa fie facut operatiunea asta cat mai repede, cat se poate corecta, altfel e mai greu, plus copilul devine mult mai activ si accepta mai greu "incatusarile" astea. Dupa 6 saptmani ne-a facut o alta ecografie de sold si ne-au dat OK-ul, nu mai trebuie "breit wickeln".

Numai bine, merg sa ganguresc cu fomila



Poze Armin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Salut fetelor... tin si eu sa urez La Multi Ani! tuturor Andreelor si Andreilor... si sa va multumesc pentru urari :P.
De asemenea multumesc si pentru sfaturi cu privire la sani... am sa fac exercitiile si nu am sa ma mai stresez... sunt perfecta, pentru ca sunt mamica :) si Doru ma iubeste, Nathalie e sanatoasa, ce mi-as mai putea dori? :D. Chiar... vine Doru!!! pe 16 decembrie... ca abia atunci si-a gasit bilet, dar important e ca i-au dat in sfarsit viza aia... si de sarbatori vom fi cu totii impreuna. Fata a scapat de colici, doarme noaptea 7-8 ore, mananca seara inainte de culcare si dimineata la prima ora... rade intr-una si incepe sa "vorbeasca cu noi" ... sa dea Dumnezeu sa fie la fel de acum in continuare ca eu ma declar o mamica fericita, impacata si norocoasa :) Ptiu sa nu fie de deochi. Din tot sufletul doresc tuturor copil ca al meu si... ca al Ralucului... dupa cate am vazut si ea este foarte fericita ca mama :D.
V-am pupat... va doresc multa sanatate si La Multi Ani! si copilasilor care isi fac lunile. :)
A mea a facut ieri 2 luni!!! tare happy sunt. Pe 17 decembrie facem si noi botezul. Numai bine... sanatate!


Andreea, Doru si Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Buna mamici,

Noi am facut astazi vaccinul si Alexia a cam plans cand am ajuns acasa. La unul din picioruse se intarise si se inrosise locul unde ne-a intepat asistenta. A plans de ni se rupea sufletelul de mila ei. Am pus comprese cu apa rece dar parca urla si mai tare cand ii atingeam piciorusul. A adormit suspinand ....si tare mi-e teama ca atunci cand se va trezi va plange iar.

Doctorita ne-a spus ca de saptamana viitoare (Alexia ar avea 10 saptamani) sa-i dam cate o lingurita de suc de morcovi apoi peste o saptamana suc de morcovi amestecat cu mar. Eu nu stiu ce sa fac, pana acum stiam ca pana la 5-6 luni nu trebuie sa-i dau nimic in afara de laptele meu. La cantar avem 5400 gr. si 56 cm lungime.

Eu am luat intr-o zi spirulina pentru stimularea lactatiei pentru ca simteam ca nu mai este lapte cum trebuie si apoi n-am mai luat pentru ca simteam ca-mi plesnesc sanii de lapte.

Eu o cand o alaptez ziua o tin in brate iar noaptea stau culcata in pat, n-am observat sa aiba vre-o preferinta pana acum.

Si mai am o problemutza - noi avem binecuvantarea duminica la biserica si nu stiu cu ce sa ma imbrac, mai precis nu am cu ce sa ma imbrac. As fi vrut un costum din stofa mai groasa sacou cu pantalon, dar am gasit numai cu fusta. Si intre timp mi-a venit alta idee - sa ma imbrac in roz ca tot am vazut ca este foarte la moda si m-as asorta si bebelusha mea. Numai ca sunt cam scumpuletze hainutele astea in perioada asta si nu stiu cum voi face. Aveti ceva sugestii? Va multumesc.


Va pup.
Bye.



Cristina, Christian si bebe Alexia Maria

http://community.webshots.com/user/lastusedpixel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina piticuta spune:

Alinah, bine ai revenit.Sa stapaniti sanatosi casa cea noua si sa aveti parte numai de bucurii in ea.
Spune-mi, te rog, ce exercitii faci pt. gatut ca am impresia ca si noi avem aceeasi problema.

Si mai fetelor, sa stiti ca si eu, cu toate complexele mele, ma simt cea mai fericita mamica din lume. Si nu cred ca e ceva mai frrumos pe lumea asta decat minunea de a fi mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina piticuta spune:

Mcm, pune-i fetitei la piciorus in locul unde a fost intepata feliute subtiri de cartof tinute la congelator (sa fie reci, nu inghetate) si schimba-le cand se incalzesc. Treci repede la treaba, sa o calmeze, mititica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

Eu am uitat :(((

LA MULTI ANI ADREELOR SI ANDREILOR.



ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

La Multi Ani Andreelor si Andreeilor!

Fetelor, va anunt ca si eu am facut si mi-era cam teama dar a fost OK, parca am fost un pic stangace dar ne-am descurcat.

Nu stiu cine spunea de cantitatea de lapte pe care o bea bebe, si eu sunt stresata de cat mananca al meu si de 3 zile urmaresc acest lucru si vreau sa va spun ca mananca cam 500-600 ml. in 24 de ore ceea ce eu consider putin. Damian maine face 2 luni si are 4350 (nascut la 2850) si 57 de cm. Sa fie vreun bai?

Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004)


http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput