Bebelusi de iulie-august 2004 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna dimineata!
Sunt sarita de pe fix, primul lucru care il fac dim. cand ma trezesc este sa intru pe DC. si in loc sa fac treaba va citesc, fara nici cea mai mica remuscare
ieri am fost la servici cu Stefi. Si bineinteles ia placut la nebunie, doar a fost in centrul atentiei. Am luat-o in scaunelul de masina si am stat aprox. 2 ore si 1/2. La un moment dat a adormit in bratele unei colege, am pus-o in scaunel si a dormit aproape o ora. Iar eu mi-am vazut de treaba, chiar am avut spor, asa ca mai ma duc saptamina viitoare, azi mergem pina la doctorita. De Sarbatori vrem sa mergem la parintii mei si vreau sa vad cand se facem vaccinul de 4 luni, s-ar putea sa trebuiasca sa-l facem la Onesti. Sa vedem, ca noi putem pleca cand vrem, vine bubu sa ne ia (si va trebuia sa ma car cu toata casa, cred , dar nu accepta nimeni din familie sa nu mergem )
Multumesc Lia pt. reteta, aseara am citit-o cu sotul alaturi si a inceput sa saliveze pe linga calculator. Trebuie neaparat sa o incerc.
Ochi verzi, foarte frumos trusou, cred ca te-a costat o gramada de bani. Sunt asa suparata ca nu am gasit un magazin cu haine faine pt. Stefi in Iasi (adevarul este ca nici nu prea am cautat). Numai hainute din turcia, cu un bumbac care se largeste la spalat si foarte scumpe de deasupra.
Dana (roller) sa se insanatoseasca repede puiul, iar pt. Andreas avem ca a fost asa cuminte si a trecut cu bine peste vaccin.
Monica (parca) eu inca nu i-am pus fular Stefaniei, dar cred ca azi ii voi pune (mai bine zis voi incerca sa-i pun )
Doamne ce se mai foieste Stefi noaptea. Si in jurul orei 5 (cind pleaca tati la armata - familie nebuna, cu copil mic si tata care face armata la 30 de ani ). Si dimineata, dar daca nu mai stau linga ea nu o mai aud. Atita s-a foit ca i s-a desfacut si salopeta in care doarme (are nasturi pe umeri) si era in jurul taliei !!!!!!! Nu stiu ce are, frig nu ii este, cald nu cred, foame nu (maninca pe la si e prea devreme sa-i fie foame), uda nu este. S-ar putea sa o doara burtica, dar nu plange, doar se foieste si scinceste.
Gata ma duc la treaba si inchid si calculatorul ca sa nu ma mai tentati.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/amironeanu/album?.dir=/c30a&.src=ph&.tok=ph3V4BCBLUsydlKP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimimineatza dragelor!
ce faceti azi?
Dana, multa sanatate lui Vic pitic! auzi...la dintzishori l-ati cautat? atlfel de ce sa fi facut asa temperatura fara motiv?
Monique, eu nu i-am pus fular pitakului ca ii trag pe el salopeta groasa de "Expeditie polara" si e incotosmanit tare de tot.
gagici, copilul meu s-a confuzat de tot, ieri se uita la vaca si ii zicea "miau"...... tre' sa ii iau o pisica!
s-a sfirsit cu marea ninsoare de ieri, azi e din nou soare cu dinti.
Andreea, nu e neaparat nevoie sa faci vaccinul la 4 luni, il poti face si cind te intorci acasa dupa sarbatori - e mai usor asa, ptr ca altfel iti trebuie niste acte de la doctorul de familie din orasul tau....si e mai multa bataie de cap (asta bineinteles doar in cazul in care nu stai 3 luni in Onesti). regula este doar sa treaca 60 de zile intre doua vaccinuri, dar se pot face si la alte date decit fix la 2, 4, 6 luni.
Eli, nu cred ca e vreo obligatie sa fie hainele simple, albe....ia-le cum vrei tu! (sau nasa...sau amindoua!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

neata
noi inca luam panadol, aseara a mai facut febra 38C , dar e vesel, maninca...si parca numai fonfane asa.Oricum ne-a zis dr 3 ori/zi panadol si daca nu trece simbata vine sa-l vada. Tocmai a ras 150ml de laptic. Noi nu-i dam altceva nimic si in oricecaz nu incepem cu sucuri de fructe. Nu prea e bine pina la 6 luni.

acum vin si eu cu o intrebare...duminica se voteaza, nu? unde se voteaza afara? la ambasada sau consulat? eu nu prea am avut de-aface cu ambasada aici, dar tare m-as duce la vot...he,he de parca s-ar schimba ceva.dar constiinta , nu si nu...sa ma duc. asa ca va intreb ...unde?


Mani si Alex
http://community.webshots.com/user/manihall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi verzi spune:

Eli, in Iordania eobiceiul sa-i imbraci in alb dupa botez, fetitele in rochite iar baietii in costume dar costume adevarete, pantaloni cu dunga, vesta, camase ,ca niste mici barbatei, sunt asa scumpi! Irinuca, unde facem noi botezul nu poate fi vorba de restrans ca doar familia sunt 150 Ma duc s-o pacalesc cu un biberon

ALINA SI IRIS MARIAM 30.06.2004 http://community.webshots.com/user/rafaela192

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Neata,
Am facut si noi vaccinul 2 ieri, a fost bine, ca si data trecuta am scapat fara febra sau alte reactii. Chiar nu a zis nimic in timp ce ii facea injectia, se uita mirata in ochii asistentei, dar nu a comentat, doar e prietena ei...
Vad ca papa din ce in ce mai mult piure, chiar ma gandesc sa nu intrec masura, aici zic ca pana la 6 luni sunt portii de gust, max 2/3 lingurite.
Mani eu stiu ca la ambasada se voteaza, si eu ma gandeam sa merg la copenhaga, dar avem deja program cam incarcat in weekend.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Saltare!

Bai pe mine ma obsedeaza ce ati spus ieri unele dintre voi, si anume ca bebelusii vostri stau singuri si cuminti pentru mai mult timp. L-am tot observat si pe al meu (nu ca nu l-as cunoaste deja) si ce mai, concluzia este ca mai mult de 10 minute nu sta fara sa planga. Credeti ca e posibil sa se fi invatat deja cu prezenta mea? Uite si acum l-am lasat in patut, unde are un carusel cu ratuste deasupra patului si maraie intr-una. De altfel de cand s-a trezit e super marait. Si de cateva zile parca nici in brate nu-i mai place. De asta ma oboseste atat de tare (la sfarsitul zilei sunt lesinata).
Rain, tu ziceai ca incerci sa o lasi pe bebelusa ta cat mai mult jos si sa te joci cu ea in felul asta. Acelasi lucru incerc si eu numai ca nu-mi reuseste, ii arat jucarii, punem muzica, ii cant, etc, dat sta maxim 10-15 min si gata incepe sa planga si trebuie sa-l iau sus (si cu 8 kile e tare greu).
Or fi diferente de temperament. Eu stiu, poate fetitele sunt mai cuminti...
Si ieri a vomat intr-una, ori de la portocale, ori de la fulgii de porumb, ori de la nu stiu ce. Spre seara nici nu mai aveam ce haine sa-i dau ca erau toate ude. Asa ca azi iar facem pauza, cred.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Danuta si Mani multa sanatate piticeilor!!! E sezonul de raceli, nu cred ca aveti de ce sa va speriati. Si Eva a avut nasul infundat cateva zile, febra nu a facut, dar s/a reparat singurica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:


La multi ani Andreea....La multi ani Raluca
Nicole,Ana-Maria sa va traiasca bebeii, sa fie sanatosi si sa va iubeasca.

Buburuza mea s-a trezit la 8 fara ,a bagat la ghiozdan 200ml laptic, a dat un chitzait de 20 de ninute si acum e cazuta la datorie...cred ca pana pe la 10 asa.

ELI nici eu nu prea m-am zbatut in privintza botezului...chiar n-am primit nici un lucrusor alb de la nasa....am imbracat-o intr-un costumas mai gros alb-galben.Stiu ca sunt multe superstitii si obiceiuri dar eu nu am tinut cont de ele.

ANDREA si fetitza mea a inceput sa se foiasca noapte ...dimineatza o vad cu plapimioara la o parte si asta nu-mi place mai deloc ...drept urmare azi sau maine mergem si cumparam un sac de dormit...si toata lumea o sa fie multumita.

pupici

Felicia si Andreea (17.07)
http://community.webshots.com/user/pako

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Na, ca ma plangeam ca e rau si uite! L-am pus in patut intr-un acces de genul "daca nu mai vrei nici in brate stai in patut si plangi" si s-a marait vreo 5 minute pana a adormit singur. asta ca sa imi faca in ciuda...

Acum v-am citit si eu! Imi pare rau pentru puiutii bolnavi(Dana si Mani), sper sa se faca bine cat mai repede.

Acum sunt stresata cu vaccinul [sub stare de soc]. Doctorita asta imi tot spune sa astept ca ne suna ei (mai stiti ca a zis ca s-au subtilizat dozele de avccin si nu mai are sa ne faca si noua si trebuie sa comande altul), dar au trecut deja 60 de zile si mai bine de la vaccinul de 2 luni!
Chiar nu pot sa il cumpar de la farmacie? Ca ea asa zice...
Roxi, poate stii tu, vaccinurile astea se gasesc sau nu de cumparat?
Ca deja e vineri si nici azi nu ne-a chemat, mai trec sambata si duminica si nu ne ducem si daca nu ne cheama nici azi, nu mergem nici luni!

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

CORINA te-am vazut!!....cat te-am cautat...Am intrat pe sit-ul lu Rain si te-am vazut.
Ce fetitza mare ai....Sa-ti traiasca...amandoua ...si Eva si Mara.

Mitzura am citit ca bb de la 4 luni nu vor sa mai stea singurei...se plictisesc.Eu ii pun multe jucarii in jur si le iau pe rand si ii le prezint....pe urma o mai pupicesc pe la copanele( asta ii place cel mai mult ca da niste chitzaieli..)...ii mai cant(dar asta nu-i prea place...oi fi afoana..).
Ca sa stii de la cea vomita alege o zi numai pentru un aliment...nu i le da pe amandoua ...asteapta sa-l tolereze si pe-rma incepi cu altul.
Aaaa....daca se plictiseste de jucariile ei...da-i o bucata de ziar d-ala lucios si sa fie mai mare asa...sa vezi ce-l fosnaie in manutze...lu Andreea ii place.

Felicia si Andreea (17.07)
http://community.webshots.com/user/pako

Mergi la inceput