CEZARIANA partea a III a

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Mey, va rog eu nu dati in Dana!Ea a exprimat in cuvinte ceea ce a simtit la nastere, nu mi s-a parut sa combata pe cineva...e drept ca a gresit subiectul, dar...nu sariti asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Papadia spune:

Fiecare are propria parere despre nastere si cum naste .Sunt femei si chiar am o prietena care a nascut natural si efectiv nici nu a simtit cand a nascut.A zis ca i s-a rupt apa si odata cu i-a a venit si copilul.Nici macar dureri nu a avut.Sunt care se chinuie si sunt femei care nasc natural fff.usor.

moldovan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by Lali

quote:
Originally posted by DanaRosu
Ce simti la aducerea pruncului pe lume nu poate fi descris in cuvinte. Asa ca da-mi voie sa ma consider in avantaj.
Dana
And, yes, I am a blonde!



Daca asta intelegem noi din acest subiect, sa ne simtim "in avantaj" cu un tip de nastere sau alta, da-mi voie sa iti spun ca mai sunt si persoane ca mine care sunt sunt obligate din motive medicale sa faca cezariana. Citesc acest subiect ca sa aflu cat mai multe despre cezariana si nu ca sa aflu ca nasterea naturala e in avantaj (pentru mine si bebe riscurile sunt foarte mari la o eventuala nastere naturala). Lasati fetele care au facut cezariene sa ne impartaseasca noua viitoarelor mamici experientele lor sa stim la ce sa ne asteptam si pastrati, sfatul meu polemicile pentru alte subiecte de genul " De ce cezariana..." sau "De ce atat de multe cezariene in Ro..."

,

Lali si bebe, 38 saptamani



Da, da kiar io ziceam pe la alt topic ca n-am nik cu cazarienele impuse: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=10416&whichpage=9
Ma enerveaza in skimb povestile de genul "Am preferat sa nasc civilizat si elegant prin cezariana, nu m-am chinuit, nu am racnit ca nu-s ce alte vietuitoare, putza mi-e integra si la fel de minunata"... am zis io si dincolo...

Si kiar nu vad de ce comentariile mele au fost vazute asa de off topic... mi-am permis, scuze daca a fost prea mult, doar sa comentez niste caracterizari facute operatiei de cezariana (unde, cum s-a mai spus, nu simti nimic) tocmai pentru a incuraja mamicile care sint in dubii (nu cele cu indicatie clara de C section) sa opteze pentru nasterea normala (unde ai multe de simtit, nu gluma)...
Scuze!

Aaaa si sobectu asta e partea a III-a a lu "De ce cezariana" ... io v-am oferit argumente pentru "De ce nu cezariana"


Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Mai fetelor nu mi se pare corecta deloc disputa asta. Nu cred ca ar trebui sa intereseze pe nimeni cum naste celalalt de langa el. Pana la urma ceea ce e mult mai important e PRODUSUL FINIT.Nu cred ca in functie de cele 2 tipuri de nasteri, normala sau cezariana, esti o mama mai buna sau o mama mai rea.Fiecare isi cunoaste corpul si stie daca poate sau nu sa reziste la durere. Iar intr-adevar in Romania sunt unele spitale unde o nastere normala este muuuuult mai grea decat o cezariana.
Si eu am ales cezariana iar refacerea a fost ff rapida. Am iesit la 10 dimineata din operatie iar la 6 seara deja faceam miscare. Iar durerile au fost foarte suportabile. Vreau sa va zic ca am fost operata si de apendicita iar atunci am urlat o zi si o noapte pe cand la cezariana prea putina durere am simtit.
Pupici la toate lumea si sarbatori fericite!

Elena si bb Denisa (26 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:


Mai, sunteti de groaza!
Jenii, vezi draga ca asta e al treilea capitol pe tema asta. Mai ai inca doua pline cu aceleasi argumente date si de o parte si de alta. Ai sa te lamuresti cum sta treaba si cu avantajul si cu "duoamnele elegante" versus "vitele care racnesc cu toata puterea", cum sta treaba si cu banul si cu laptele si cu tot. Nu ne mai taia asa cu drujba ca nu vorbim chiar in necunostinta de cauza. Chiar daca nu nascuram prin cezariana am citit si noi pe ici pe colo. Iti recomand cu mare caldura, lasand gluma de-o parte, postarile lui CATAGHE din capitolele anterioare, care este medic de obstretica ginecologie si care stie ce vorbeste, atat din ceea ce a citit si invatat cat si din experienta practica pe care o are ca medic.
Si nu in ultimul rand: ADELAAAAAAAAAAAAA, unde umbli, mama? Nu esti pe faza sau ai bagat sabia-n teaca?

Andreea 20 sapt.
Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Eu cred ca astfel de subiecte'de ce cezariana' de ce nu cezariana' is deschise pentru ca se stie ca se isca o adevarata furtuna. Ia sa mai deschidem un subect de scandal sa simtim pulsul comunitatii.
Ce era de spus despre cezariana a fodt de muilt spus.
Oricum alegeti sau trebuie sa nasteti eu va spun sa nu tratati cezariana ca un mare rau ce vi se poate intampla. Doar gazda mea de la 2 mai considera cezariana ca pe o nenorocire si eu is o oropsita ca am fost taiata. Nici nu poate concepe o cezariana la cerere
Deci fetelor nu priviti cezariana ca tanti Lenutza, pe bune, nu e chiar atat de rau.

PS. Adela e la Romanika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by mamaruta
PS. Adela e la Romanika



Ahaaaaa, ma miram eu sa nu isi faca simtita prezenta.
Si apropo de subiecte care stranesc valuri mari pe DC si intr-un fel legat si de vacanta in Romanika, sa te tii cand s-or intoarce romanii in tarile lor de adoptie dupa sarbatorile petrecute pe meleaguri mioritice.

Andreea 20 sapt.
Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenii spune:

Am citit tot ce era de citit despre cezariana si nu mi-am schimbat parerea.Oricum eu va doresc la toate cele care veti naste indiferent cum nastere usoara si refacere cat mai rapida,un copil sanatos ,voinic si frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by jenii

Am citit tot ce era de citit despre cezariana si nu mi-am schimbat parerea.Oricum eu va doresc la toate cele care veti naste indiferent cum nastere usoara si refacere cat mai rapida,un copil sanatos ,voinic si frumos.


Pai nu ca sa-ti schimbi opinia te trimiteam sa citesti. Ci ca sa vezi ca argumentele de ambele parti si certurile s-au cam epuizat si nu era cazul sa o luam de la capat cu paruiala
Bravo ca ai citit, si eu zic la fel ca tine: sa nasteti copii sanatosi si sa va refaceti repede!

Andreea 20 sapt.
Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

quote:
Originally posted by Androix

quote:
Originally posted by mamaruta
PS. Adela e la Romanika



Ahaaaaa, ma miram eu sa nu isi faca simtita prezenta.
Si apropo de subiecte care stranesc valuri mari pe DC si intr-un fel legat si de vacanta in Romanika, sa te tii cand s-or intoarce romanii in tarile lor de adoptie dupa sarbatorile petrecute pe meleaguri mioritice.

Andreea 20 sapt.
Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!





Cam ce-ti imaginezi ca se va intampla cand se vor intoarce???
Ti-o imaginezi pe Adela ca o sa vrea sa nasca natural si se va si lupta pentru asta, sau cum???

Mergi la inceput