CEZARIANA partea a III a

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

In ce priveste riscurile, no offence, vorbesti fara sa stii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenii spune:

Ma bucur ptr doamnele care au nascut normal si care spun ca o vor mai face .Foarte bine si la mai multe.Dar nu v-a cerut nimeni sa va spuneti voi parerea despre cezariana avand in vedere ca ati nascut normal si mai ales sa spuneti voi ca cele care nasc prin cezariana nu mai pot de dureri dupa nastere .Si voi ati avut dureri dupa nastere asa cum si cele care nasc prin cezariana vor avea probabil dureri. Eu vreau sa nasc prin cezariana si bineanteles ca asa voi face iar parerea unora ca nu este alegerea cea mai buna ma deranjeaza eu vrand sa aud parerea celor care au nascut prin cezariana si nu a celor care vorbesc in necunostinta de cauza de cezariene.Asa ca fetele nu va suparati pe mine.Oricum scopul final este acelasi indiferent de optiunea aleasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Si io am nascut o printzesa prin cezariana si m am refacut foarte repede,adica in ziua a 5 ieseam la plimbarica


laureta si inisa mica(10 iunie 2004)



http://community.webshots.com/user/laureta1975

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by jenii

Ma bucur ptr doamnele care au nascut normal si care spun ca o vor mai face .Foarte bine si la mai multe.Dar nu v-a cerut nimeni sa va spuneti voi parerea despre cezariana avand in vedere ca ati nascut normal si mai ales sa spuneti voi ca cele care nasc prin cezariana nu mai pot de dureri dupa nastere .Si voi ati avut dureri dupa nastere asa cum si cele care nasc prin cezariana vor avea probabil dureri. Eu vreau sa nasc prin cezariana si bineanteles ca asa voi face iar parerea unora ca nu este alegerea cea mai buna ma deranjeaza eu vrand sa aud parerea celor care au nascut prin cezariana si nu a celor care vorbesc in necunostinta de cauza de cezariene.Asa ca fetele nu va suparati pe mine.Oricum scopul final este acelasi indiferent de optiunea aleasa.

Draga Jeni, eu nu vreau sa tin lectii nimanui.Fiecare face cum considera ca e mai bine.Subiectul e oricum despre cezariana, deci nu mai comentez, pt.ca eu n-as opta pt.asa ceva daca nu e cazul, dar iti doresc multa sanatate si refacere usoara oricum ar fi nasterea!
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Papadia spune:

Buna Jenii.Sa sti ca eu am nascut doi baieti prin cezariana si ma simt destul de bine .Nu stiu cum pot sa zica cele care au nascut normal ca cezariana e asa si pe dincolo.Eu am adus pe lume doi baieti sanatosi si frumosi (cel mai mic are un an si 5 luni)si nu ma simt rau deloc.M-am refacut destul de repede si am avut lapte dupa doua zile cand mi-a adus bebele la supt.Jenii principalul e sa fii sanatoasa si puternica.Nu trebuie sa-ti fie frica eu in timpul cezarienei vorbeam cu doctorul si la un moment dat l-am intrebat ca am nascut si mi-a aratat copilul.A fost ceva unic.Mi-am vazut micutul imediat dupa nastere.Nu am simtit absolut nimic.Apoi m-au dus in salon si am adormit,a doua zi mi-au adus bb si l-am sarutat .E totusi o diferenta intre nasterea normala si cezariana dar daca as mai avea un copil tot prin cezariana l-as naste.Jenii daca mai intri pe forum iti doresc nastere usoara si sarbatori fericite.Daca ai sa ma intrebi ceva iti raspund cu placere.Pa

moldovan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenii spune:

Ptr Mona B asta este raspunsul pe care vroiam sa il vad. Si eu iti doresc cat mai multi bebei sanatosi si voiniciiar ptr Papadia multumesc ptr incurajare.Va pupic si tinem legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by Papadia


A fost ceva unic.

moldovan



Sint atitea alte interventii chirugicale care macar aduc cu o cezariana . Eu am mai glumit cu fetele si le ziceam ca atunci cind "oi vre senzatzii de cezariana, am sa ma operez de apendicita"


quote:
Originally posted by Papadia



Nu am simtit absolut nimic.

moldovan



Ce simti la aducerea pruncului pe lume nu poate fi descris in cuvinte. Asa ca da-mi voie sa ma consider in avantaj. La faza asta o citez tot timpul pe Tania Popa: „Durerea te sfisie fizic, iar in secunda urmatoare dupa ce a aparut copilul, patrunde in corpul tau si in suflet dumnezeirea. Ceva mai frumos nu poate exista.”

quote:
Originally posted by Papadia


E totusi o diferenta intre nasterea normala si cezariana

moldovan



MARE DE TOOOT! Dar fiecare inclina balanta cum ii prieste ei mai bine...




Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

quote:
Originally posted by DanaRosu
Ce simti la aducerea pruncului pe lume nu poate fi descris in cuvinte. Asa ca da-mi voie sa ma consider in avantaj.
Dana
And, yes, I am a blonde!



Daca asta intelegem noi din acest subiect, sa ne simtim "in avantaj" cu un tip de nastere sau alta, da-mi voie sa iti spun ca mai sunt si persoane ca mine care sunt sunt obligate din motive medicale sa faca cezariana. Citesc acest subiect ca sa aflu cat mai multe despre cezariana si nu ca sa aflu ca nasterea naturala e in avantaj (pentru mine si bebe riscurile sunt foarte mari la o eventuala nastere naturala). Lasati fetele care au facut cezariene sa ne impartaseasca noua viitoarelor mamici experientele lor sa stim la ce sa ne asteptam si pastrati, sfatul meu polemicile pentru alte subiecte de genul " De ce cezariana..." sau "De ce atat de multe cezariene in Ro..."

,

Lali si bebe, 38 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Papadia spune:

Mi se pare ridicol sa aduci atatea acuze cuiva care indiferent cum naste aduce pe lume un suflet.Draga Dana daca tu esti in stare sa dai asemenea replici unei femei care indiferent cum naste sufera si se gandeste sa-i fie sanatos copilul nu stiu ce cauti pe aceasta pagina.Daca tu poti naste normal e treaba ta dar daca altele au probleme si nu pot e treaba lor.Indiferent ca simti durere sau nu sentimentul si bucuria ca ai adus pe lume un copil este la fel.E unic!Fetelor care optati ptr cezariana nu e sfirsitul lumii .E dorinta voastra si hotarirea voastra.Principalul este sa fiti sanatoase si voi si copilul.Nu stiu citi copii ai Dana ,eu am doi si sunt sanatosi si frumosi chiar daca i-am nascut cu cezariana.Sarbatori fericite si nastere usoara fetelor.Va pup

moldovan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by DanaRosu

quote:
Originally posted by Papadia


A fost ceva unic.

moldovan



Sint atitea alte interventii chirugicale care macar aduc cu o cezariana . Eu am mai glumit cu fetele si le ziceam ca atunci cind "oi vre senzatzii de cezariana, am sa ma operez de apendicita"


quote:
Originally posted by Papadia



Nu am simtit absolut nimic.

moldovan



Ce simti la aducerea pruncului pe lume nu poate fi descris in cuvinte. Asa ca da-mi voie sa ma consider in avantaj. La faza asta o citez tot timpul pe Tania Popa: „Durerea te sfisie fizic, iar in secunda urmatoare dupa ce a aparut copilul, patrunde in corpul tau si in suflet dumnezeirea. Ceva mai frumos nu poate exista.”

quote:
Originally posted by Papadia


E totusi o diferenta intre nasterea normala si cezariana

moldovan



MARE DE TOOOT! Dar fiecare inclina balanta cum ii prieste ei mai bine...




Dana
And, yes, I am a blonde!

Yeeeees!Exact asa m-am simti eu;dupa un travaliu de 14 ore, am simti o usurare enorma, imi venea sa dansez de bucurie ca s-a terminat si bebe e la mine in brate...a doua zi aproape regretam acele momente de imediat dupa nastere.Pacat de cine nu le poate/nu vrea sa le incerce.Dar nu mai polemizez cu nimeni, nu vreau sa mai supar nici o mamica
Mona, mamica de baby Vlad 19 zile

Mergi la inceput