Obsedata de slabit!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Annie, dar eu am fost la viata mea mare montagnarda! insa de cand cu Sofia rareori am facut cate o excursie mai mare, mai mult plimbarici.
Innot iarasi imi place f. mult, dar in Ro e f. scump si nesigur dpdv curatenie.Cam asta e.
Si la mine e faza cu hainele, acum mai am 2, 3 cu care maimbrac, si as avea destule care nu ma mai incap sau ma strang de mor, ca v-am zis, la mine 3 kile conteaza f. mult.
Chestia cu slaba pt. bb....daca e sa te ingrasi f. mult te ingrasi si de la 50 si de la 45 la fel.Cu cat esti mai slaba cu atat te ingrasi mai mult.
Daca in primele 5 luni reusesti sa iei doar 3, 4 kile atunci e OK.

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Sabina, eu te inteleg f. bine! Pentru ca si eu am tot 52kg, tot 1.62m, si sunt la fel de obsedata de slabit! Si cu cat sunt mai obsedata, cu atat "calc pe bec" mai tare! Si eu "tin" Montignac, dar unul mai "special", adica dupa sloganul "nici o zi fara abateri"! Pt. ca imi place efectiv sa mananc ceva bun, de fapt ceva care sa imi faca mie placere la un moment dat! Azi am mancat halva, de exemplu! Si nu putina, ci un pachetel de 170g...Cred ca nu mai am scapare...Daca gasesti vreo solutie, spune-mi si mie!
Eu la fitness merg de 3 ori/sapt (si fac si masaj cate 1/2 ora), dar nu mai am elanul de asta primavara, cand trageam tare...Acum merg mai mult asa...de frica sa nu ma las de tot..., de frica sa nu ma ingras la loc..., nu ca ma trage atza...

Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 7 luni) si Ramona (2 ani jumate)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor...sa stiti ca pierdeti gramada de calorii cind spalati geamuri/pe jos, dati cu aspiratorul, alergati dupa autobuz, etc. Daca nu aveti timp de sport, incercati sa urcati trepele la bloc citeva ori pe zi si sa faceti plimbari luuuuuuuuuuuungi cu bebeii. Miscarea e importanta, eu am patit pe pielea mea sa ma las citeva luni de orice miscare si sa stau numai in fata la calculator..rezultatul a fost durere de coloana prelungita. Acu ca merg pe jos in fiecare zi si o data pe saptamina la aerobic ma simt mult mai bine si durerea de coloana a trecut!

Iar cu mincatul va inteleg....eu sunt un biscuite in dunga, dar cind am pus 3 kg le-am pus la aripioare si fundulet si nu ma mai incapeau pantalonii. M-am bocit, ma si vedeam de 100 de kg rostogolindu-ma...si cred ca de atita ginduri negative (plus alte stresuri) m-am imbolnavit de stomac, de dupa atitea luni nu mi-a trecut inca! Si bineinteles am slabit, dar nu e o solutie! Mai bine un corp plinut dar plin de sanatate si fit decit o scobitoare bolnavicioasa! Si voi chiar nu vad de ce va faceti griji, mai aveti loc de pus ceva kg ....

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anto spune:

Dragele mele la inaltimea si kg pe care le aveti nu e normal sa vrei sa slabesti.Nici nu prea mai ai ce sa slabesti.Sabina ,te-am vazut in poze esti f. frumoasa,ai corp perfect si cred ca ai o problema asa cum spui tu .Mai mult ca sigur ti se trage din copilarie,ar fi f.bine daca ai consulta un psiholog pt.ca nu o sa-ti treaca asa cu una cu doua.Tu ai facut o osesie deja din slabitul asta ,i-ti socotesti fiecare 100 de gr.cred.Un sfat de la mine ar fi sa incerci sa-ti faci un pic timp pt. tine .Sa faci macar o ora pe zi exact ce-ti place tie .E clar ca racesti usor ,sist imunitar ti-e slabit de la stress si nu ai vitamine ,ai grija si de tine.Chestia asta cu slabitul e ca si cum te-ai pedepsi tu pe tine.Bine ca vezi ca nu e bine ce faci.De ce vezi imoral sa stea sotul cu copilul cat "dai tu din picioare" ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Anto, mi se pare imoral pt. ca el sta f. mult cu ea ca eu sa pot lucra la compozitie, si e si el om.Sotul meu nu face nimic pt. el, pt. ca nu avem timp.Si intotdeauna alege el sa se sacrifice...Prin narura ei meseria mea e sac fara fund...tot timpul ar trebui sa stau la masa de lucru.Am incercat faza cu fittnesul in primavara si a fost f. greu, pt. ca imi manca mie din timp care e tare limitat oricum, pt. ca Sofia ma vrea mereu langa ea.
Am sa incerc s-o iai usurel...sa imi gasesc mereu preocupari ca sa nu ma gandesc la slabit.(oricum, acum sunt un pic mai plinuta decat in poza, si poza era oricum intr-o pozitie avantajoasa)

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by Sabina
Am incercat faza cu fittnesul in primavara si a fost f. greu, pt. ca imi manca mie din timp care e tare limitat oricum, pt. ca Sofia ma vrea mereu langa ea.



Ia-ti o bicicleta de camera, in felul asta nu trebuie sa te deplasezi la sala, stai acasa si cat pedalezi fetita se poate juca langa tine. Asa fac eu cu Robert (2 ani). La ora mea de "fitness" el are program de construit cu piese lego. Uneori mai fac cu bicicleta si cand doarme, dar nu mult timp pentru ca am o gramada de alte treburi. Eu mai am de dat jos 4 kg ca sa ajung la greutatea ideala, cea pe care am avut-o intotdeauna si la care ma simt cel mai bine in pielea mea.
Succes!

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Of, of, cu standardele astea moderne de frumusete care spun ca trebuie sa fii "femeia snur -- fara t-t- fara c-r" ca sa fii frumoasa . Nu stiu cine a fost masochistul care a creat moda asta! Ce bine era sa traim in sec. XVI cand cu cat mai grasa, cu atat mai frumoasa .

Sabina si eu zic ca nu este cazul sa te stresezi la greutatea pe care o ai. Dar degeaba iti spunem noi asta daca tu nu te simti bine in pielea ta. Insa parerea mea este ca fiecare dintre noi are o greutate la care se simte bine, si oricat ai incerca sa scazi sub ea nu poti, sau poti cu probleme grave de sanatate. Daca spui ca nu esti multumita de felul in care arati si solutia cu slabitul iese din discutie, incearca sa schimbi altceva in infatisarea ta: culoarea parului? coafura? felul in care te imbraci? si poate o sa te simti mai bine.

Si ce cauti pe subiectul cu dependentele de ciocolata daca vrei sa slabesti? . Glumesc, nu te supara pe mine, ca si eu incerc sa ma mentin dar am cate o mica abatere zilnic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Kehleyr, ai dreptate.De fapt problema cea mare e ca nu mai am haine care sa-mi stea bine...si nici bani sa-mi iau altele, deci nici de bicicleta de camera nu am bani....iar sala la care ma duceam anul trecut s-a scumpit aproape dublu( si acolo vroiam sa merg pt. ca e supercurat si chiar aproape de luxos, o sala mica, destul de exclusivista fara macho)
Poate daca nu ma mai gandesc la asta voi reusi sa mai dau 2 kile jos, am inceput sa scad pretentiile, dar chiar nu prea mai am haine!
Deocamdata am reusit sa ma mai temperez cu cioco,am mancat saptamana trecuta aproape un pe zi si mi-a trecut

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Pai eu cred ca-i o anorexie mascata. Ceva de care ma suspectez si eu. Adica ideea ca oricat ai fi de slaba, tot n-ai fi multumita, nu?

Eu iti zic asa: tot incerci sa ne convingi ca arati mai rau ca in poza; up-loadeaza o poza in care arati real, sa vedem si noi suncile astea groaznice.

Cel mai simplu este sa te chinui sa schimbi garderoba. De cate ori am incercat sa incap in haine mai stramte n-am reusit decat sa ma aenervez si sa ma ingras eventual. Ia-ti niste haine care iti vin bine si n-o sa ti se mai para asa mare tragedia. Nici pe mine nu ma dau banii afar din casa, dar un pantalon saptamana asta, unul saptamana viitoare poate nu-ia as mare dezastrul financiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

d Clover...dar eu am salariu 2 milioane acu...chiar nu am de unde.
dar vad ca cu ajutorul vostru incep sa-mi revin!


Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput