Despre dragoste si singuratate...

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudiap spune:

Mai, sincera sa fiu, toata povestea asta mi-a facut rau! Ce poti afla din asa intamplari: ca nu poti avea incredere in omul de langa tine? Ca sub aparenta unei casnicii fericite si deschise, de fapt totul este o mare minciuna??
Nu stiu...nu sunt in masura sa judec si banuiesc ca la momentul asta nici nu sunt obiectiva. Daca dintr-o joaca /gluma lucrurile iau asa o turnura, sincer nu vad nimic de ras. Eu una daca mi s-ar intampla asa ceva nu as mai putea avea incredere in sotul meu niciodata. Vesnic as vedea in orice mi-ar spune /face doar un subterfugiu pentru ceva imoral. Repet, poate judec eu gresit toata povestea, dar mie una nu imi place.
Si vorba unui prieten care povestea cum a vazut-o pe sotia lui luata in brate de un coleg. Si l-am intrebat, si ai luat-o la intrebari?...si el a zis ceva maret: NUUUU...Doamne fereste! daca aflam cine stie ce grozavie?!...Mai bine sa nu stii si sa zici ca totul e ok!
Asa ca inclin sa ii dau dreptate. Daca totul e bine intre noi, de ce sa caut probleme??

Dana, ce pot eu sa iti spun este sa vezi totul ca pe o gluma (si, sper ca asta si este pana in final!) si sa poti sa razi de toate cele intamplate!

Eu una nu cred ca as putea, chestie de zodie banuiesc :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floare de Colt spune:

Draga Dana,

Sincera sa fiu prima oara cand am citit mesajul tau am ras de n-am mai putut. Apoi m-am intristat si mi-as fi dorit sa nu fie adevarat, sa fie doar o poveste dintr-o carte, care nu implica pe nimeni din cei dragi mie.
Claudia avea dreptate si imi este teama sa nu fie o farsa tare neplacuta pentru tine. Gandeste-te, ca oricare ar fi finalul, nimic nu va mai fi ca inainte.
Ce vroiai sa vezi, daca poate rezista tentatiilor?
Daca stai sa te gandesti putin si este valabil si pentru Alma, ati facut tot ce ati putut ca ei sa se indragosteasca(sau poate nu au ajuns chiar pana acolo)tot de voi, de personalitatea voastra, ca doar voi ati scris mesajele si le-ati imregnat cu "parfumul" vostru. Poza, este doar o poza. Cred ca ar fi reactionat in acelasi mod si fara poza. Te simti mai bine acum cand stii ca nu a putut rezista bombardamentelor tipei, adica ale tale? Probabil o sa ajungi sa fii geloasa pe tine. Este foarte posibil ca fara aceasta "farsa" a ta sa nu fi avut si sa nu aiba parte niciodata de asa tentatii si sa fi fost si in continuare Liviuc cel minunat.
Gandeste-te si sunt sigura de asta, ca tu ai o personalitate mult mai puternica decat a lui si un mental mult mai puternic si lucrurile au evoluat asa cum ai vrut tu, desi poate doar la nivelul subconstientului. Nu-mi spune ca nu stii ce putere imensa au gandurile noastre. De ce sa nu iti canalizezi tu energia si puterea mentala spre ceva mai constructiv si mai pozitiv cum ar fi casnicia voastra adica sa-l mentalizezi pe Liviuc un sot si un tata perfect decat un casanova?
Eu nu vreau sa-l disculp sub nici o forma ca este un om matur responsabil pentru faptele lui.

Mi-a placut finalul Otiliei, dar cel mai mult mi-ar place, daca la final veti avea amandoi puterea sa va amuzati si sa radeti in hohote si va va vedeti mai departe de dragostea voastra si de familia voastra si sa fiti si mai apropiati.

Te rog frumos sa nu te superi pe mine, nu te judec sub nici o forma. Chiar te admir pentru curajul tau. Eu nu sunt nici pe departe asa de curajoasa. Iti doresc din toata inima sa regaseti dragostea sotului tau si sa ai puterea sa-l iubesti macar ca inainte.

Te pup cu drag,
Camelia

Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjura splendoarea lui Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Floare de colt, eu nu i-am trimis nici o poza... Aici inclin sa cred ca ai dreptate, pana la urma s-a indragostit tot de mine, de personalitatea mea, pentru ca in toate mesajele alea puneam cate ceva din mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

De acord cu Floricica de colt. Sint unele lucruri cu care nu-i bine sa te joci, sentimente, incredere, tentatie...La ce ti-a trebuit sa-l smintesti? Altceva vroiam insa sa intreb. Apropo de aceste site-uri matrimoniale/prietenii etc. Oare chiar au nevoie de ele barbatii/femeile casatoriti/casatorite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Draga Dana,
Uneori sunt lucruri pe care e mai bine sa ne le stim. Gandeste-te la ce vei simti cand vei afla ce decizie ia. Te va ajuta? Eu cred ca este destul ceea ce simti acum. Si cum deja este influentata casnicia voastra. Iti spun asta din experienta. Si eu nu am intins capcane. Tot timpul am avut un stres in ceea ce priveste calculatorul si faptul ca sotul meu statea pana tarziu sa se "joace". Am constatat ca are o a adresa de care eu nu stiu, si i-am spus si a spus ca nu e nimic, ca ii trebuie pentru ceea ce are de descarcat, parole, abureli. Si l-am avertizat, ai grija ce faci! Si m-am ales cu dicutii despre cat de posesiva si geloasa sunt. Am lasat-o moarta. Noi suntem acum in alta tara, si eu credeam ca are adresa sa corespondeze cu cineva din trecut. Nu mi-am mai batut capul, dar intr-o zi, din prostie (a lui) calculatorul a pastrat adresa si parola, si am intrat in casuta lui. Am crezut ca mor! Era corespondenta lui cu o fata din tara, dar cineva necunoscut, de fapt nou. Nu pot sa spun cum am citit mesajele acelea!!! Inima numai nu imi iesea din piept, mai ales ca erau de 2 ani de zile. L-am sunat la servici, si a venit de urgenta acasa (el a ales asa). Ca sa spuna ca nu e nimic, ca a primit candva un mesaj din greseala, de la cineva care avea probleme, si s-a gandit sa o ajute cu sfaturi. Ca au vorbit si de cateva ori pe chat. Ca mesajele sunt nevinovate, si drept e ca nu erau prea deocheate. Poate asta a fost si norocul lui. Dar cert e ca ea stia ca el nu e insurat, ceea ce m-a daramat pe mine. Desi ea era casatorita. In fine, cert e ca tocmai eram insarcinata, si m-a durut inima sa vad, ca el avea de scris altora, cand eu ma straduiam sa avem copilul, ca nici atunci cand am aflat ca sunt insarcinata nu a incetat. Explicatia lui a fost ca nu are nici o scuza, ca a gresit, dar nu a fost nimic intre ei, si ca lui intotdeauna i-a placut sa scrie, dar ca eu sunt prea geloasa si etc...
Ce vreau sa spun e ca am mers mai departe, dar nu imi iese din cap ceea ce s-a intamplat, si ce am citit. Si cine sufera? El? Nu as crede! Pare sa doarma foarte linistit noaptea.
Pentru celelate fete, nu as putea spune sa nu aveti incredere in sotii vostri, dar nu se stie niciodata. Eu aveam incredere in el mai mult decat in mine. As avea si eu o intrebare totusi. Este normal sa corespondezi cu cineva de sex opus? Ca se pare ca e tare la moda, si poate sunt eu cea incuiata. Ma ingrozesc cate persoane se pare ca s-au cunoscut asa.
Si, revin la Dana, poate tu esti mai tare, dar eu cred ca tot tu o sa suferi si raul deja a fost produs, si neincrederea a aparut. Si e pacat. Eu ma gandesc mereu daca mai pot avea incredere in el si daca a invatat ceva din asta.
Scuze ca v-am plictisit.
Dana, ai grija de tine si de finalul pe care il alegi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Evident ca esti mortala, Dana!
Fii sigura ca un om ca el , care era obisnuit sa nu scape nimic..., nu putea sa reziste la asa o ispita.Fii sigura ca daca o sa continui jocul o sa se duca la Botosani cu ochii inchisi.Sint sigura ca nu are un contra joc.
Dar mai departe.....intr-adevar iti tai singura craca de sub picioare.
Tre' sa ne obisnuim cu gindul ca barbatii astia, toti, sint niste magari......dar noi i-am luat si ii iubim asa cum sint si trebuie sa ne acceptam asa cum sintem. Viata e plina de compromisuri.Si acum uita-te si tu cum Reliana a deschis un subiect pe care l-ai acaparat total. Ai fost ca un magnet pt toate fetele care au citit ce ai scris tu.
Exact asa te joci si cu Liviut de-a soarecele si pisica. Iti dai seama ca faci cu el exact ce vrei tu?Fie-ti mila de el . Esti mult mai puternica decit el si lupta e inegala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Daca miss-a nu-i mai scrie nimic.......Ia vezi tu cum reactioneaza......Daca nu se agita a fost clar doar o joaca pt el.Daca se agita... ce pedeapsa mai mare vrei pt el decit sa intre intr-o bezna totala ,mai ales ca atunci vei intelege si care ar fi fost raspunsul la o eventuala chemare a ei.Daca se va framinta si tu l-ai trimis pe canapea deja..... va fi de 2 ori pedepsit si parasit in mintea lui, fara macar sa inteleaga motivul. Ce mai vrei mai mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Incearca sa nu-i mai scrii un timp, sa vezi cat de mult si-a dorit el sa fie cu ea sau a fost doar un flirt. Nu stiu cati barbati ar fi rezistat ispitei, insa e mai bine sa nu stii ce ar face omul pe care il iubesti in situatii de genul asta. Oare cati barbati sunt fideli pana la capat intr-o casnicie? Insa ce nu stii, nu te doare. Asa sunt construiti barbatii, nu-si pot tine pantalonii pe ei cand vad o femeie frumoasa.
Tu spui ca sotul tau a cedat cu greu... poate o alta femeie nici nu mai insista, insa tu ai vrut sa mergi pana la capat.
E adevarat ca, atunci cand o femeie isi doreste un barbat, pana la urma o sa-l aiba, mai ales daca e atragatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karla spune:

Dana esti diabolica. Si eu am pus la cale acum ceva ani-7 ??ceva mai putin diabolic...
Era prima lui iesire in afara (de cand eram impreuna) si pleca intr-o tara exotica. Trebuia sa ne intalnim sa petrecem ultima zi impreuna inainte de plecarea lui (mai era si vara!!).
Trebuia sa ma ia cu masina dimineata la 7 din orasul meu si sa plecam in orasul lui..
Am imprumutat o peruca de buna calitate blonda cu parul lung si ondulat, mi-am transformat de seara o rochie-evident ca am scurtat-o, mi-am pus ochelari de soare, m-am fardat provocator si am mers de-a lungul soselei pana cand a aparut in mare viteza cu masina. Nu trebuia decat sa ma fluiere sau sa opreasca masina si LA REVEDERE -divortam!!!
Radeam in sinea mea dar imi era tare teama.(daca opreste??) A intarziat 15 minute si pe langa mine treceau la 7 dimineata zeci de masini cu zeci de claksoane si a aparut el. S-a uitat, nu a oprit, nu a fluierat si a trecut mai departe. Cand ne-am intalnit in sfarsit si mi-am scos ochelarii mi-a tras o palma si a plecat. Ne-am impacat si tot atunci am cautat (la insistentele lui) cea mai lunga rochie din oras.
Acum rad si uneori cand fac curat in sifonier privesc rochia care nu ma mai incape si imi vine sa plang...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Danutza draga totul e sa priceapa omu' ca pina la urma ai facut toate astea de dragul vostru. Ai vrut sa stii linga cine stai, cum stai si de ce. Am inteles ca esti o fire care "vede rosu"...ei poate acu' ai tendinte de roz-bombon si vede si taticul cel cu vino-ncoace ca era s-o faca de oaie:-) Sper ca iei taurul de coarne si vorbiti ca intre soti, prieteni si parinti! Nah, asta e, s-a dus vremea copilaritului si-a haiducitului.
Eu iti urez multa rabdare, multa intelepciune si sa ii zici tot "Liviutz" si peste 100 de ani!
Probabil ca tie nu ti-ar fi picat cu tronc vreun DiCaprio chatist dar nu toti au atita "tarie"
Pupici si ajutati-o pe Ania sa creasca frumos si destept


Sä fim senini!

Mergi la inceput